Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 7. Woensdag 25 Januari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te «enden aan den uitgever II. lAKENMAN. ZIERIKZEE, 24 Jannari 188 8. De scheuring in de gelederen der liberale partij, door sommigen gevreesd, wordt door de Arnh. Ct. zeer kalm opgevat. »Alles," schrijft zij, »wat tot dusver tot voorbereiding der verkiezingen op liberaal terrein gedaan is, misschien op eene enkele uitzondering na, wettigt het vermoeden, dat aldaar niet aan scheiding noch deeling, aan af scheiding noch uitwerping gedacht wordt. En te verwonderen is dit niet. Want ofschoon het in den laatsten tijd mode is geworden, te spreken en te zwetsen over eene radicale partij, die heden dit durft en morgen dat onderneemt, die zich 's Maandags genegen toont tot een samengaan met kerkelijke partijen, om Dinsdags op de gemanqueerde bond- genooten aan te vallen met evenveel vuur als op de oud-liberalen, of achterlijke liberalen, of wat dan ook liberalen van eene eigenlijke radicale partij met iets, dat naar een politiek programma zweemt, bestaat geen spoor. »Indien wij het verschil tusschen deze zoogenaamde radicalen en de groote liberalen moesten aangeven, wij zouden het vinden in luidruchtigheid van den een en bezadigdheid van den ander, in het hier meer gewicht hechten aan daden, ginds aan woorden allen verschillen, die hoogstens de blijken zijn van zekere »incompatibilité d'humeur", welke zoomin voor de leden eener politieke partij als voor echtgenooten een wettige reden van echtscheiding is. Van een verschil over beginselen, dat een verder samengaan verbieden zou, is echter weinig te bespeuren. Zoo weinig zelfs, dat het bekend is, dat ten aanzien van die beginselen, welke in de laatste dagen als geloofs artikelen van de radicale richting vermeld werden, er juist onder de leden van de liberale partij in de Tweede Kamer, wien men radicale beginselen placht toe te schrijven, veel verschil van zienswijze bestond. Zoo was het met den leerplicht, welke het vooruit strevend ministerie van 1877 niet eens heeft durven voorstellenzoo was het met den persoonlijken dienstplicht, die onder zijn voorstanders misschien meer conservatieven dan radicalen telt; zoo met de progressieve inkomstenbelasting, waaromtrent de harder voorwaarts strevende liberalen evenzeer verdeeld zijn als de andere. Indien eenige voorstanders van het liberalisme zich willen afscheiden en eene op zichzelve staande partij vormen, zal niemand zich daartegen verzetten, maar wanneer zij het doen, dat zij dan eerst een programma van inderdaad afwijkende en op zichzelf staande beginselen vaststellen, anders zal hun bestaan even weinig gevolg hebben als de barende berg in de fabel." Utr. Dbl, Naar men verneemt bestaat bij den Minister van Oorlog het plan om met het oog op de slechte pro motie een wijziging te brengen in de pensionneeringwet der officieren. Het is te wenschen dat hierin spoedig verandering kome, want het is niet mogelijk om op 55jarigen leeftijd 40 dienstjaren te tellen of men moet eenige jaren in de overzeesche bezittingen hebben doorgebracht. Wordt de leeftijd gesteld op 50, dan is men zeker dat zij, die voor geen bevordering meer in aanmerking komen, liever tijdelijk gepensionneerd willen worden, en tot de reserve overgaan dan te dienen onder een chef, die jonger is dan hij, het definitieve pensioen kan dan toegekend worden, als men 55 jaar oud is. Het is immers niet mogelijk om een majoor, die 49 jaar oud is, en voor geen bevor dering meer in aanmerking komt, nog 6 jaar in dien rang te laten dienen, of wel, hem militie-commissaris of provinciale adjudant te maken, dat gaat ook niet. Het denkbeeld dus van den Minister om zoodanige gepasseerden op tijdelijk pensioen te stellen en tot de reserve te rekenen, totdat zij den leeftijd van 55 jaren bereikt hebben, kan niet anders dan heilzaam op de bevordering werken. Het Vad. is van oordeel, dat wat de stellers van het Utrechtsche manifest recht geeft op de sympathie van alle weidenkenden, is, dat zij 't beslist uitspreken, dat de moderne Staat aan geen kerkleer mag zijn onderworpen en dat mannen van verschillende gods dienstige gezindheid eendrachtig tot de oplossing van maatschappelijke vraagstukken behooren samen te werken. De Utrechtsche heeren zijn in zooverre ongetwijfeld liberaal, als zij aanvaarden den eisch van het liberaal beginsel, dat alle burgers, van wat geloof of ongeloof ook, gelijk zijn tegenover den Staat, en dat de Staat niet zij de dienaar van eenige kerk. Ook tegenover de reactie zijn zij liberalen. Zij gevoelen, dat de nieuwe toestanden nieuwe eischen stellen. De gronddenkbeelden, door hen uitgesproken, zyn in de nieuwe era bestemd langzamerhand gemeen goed te worden van alle politieke mannen, die zonder bijbedoelingen voor de politieke ontwikkeling der natie werkzaam willen zijn. Maar op het dus voor vruchtbaren arbeid gewonnen gemeenschappelijk terrein is waarlijk nog ruimte genoeg voor strijd van meeningen. Bij elk vraagstuk, door de Utrechtsche heeren aangeroerd, teekenen zich als vanzelf de meer behoudende naast de meer geavanceerde denkbeelden af. Doen wij hun onrecht aan, als wij aannemen, dat zij door aanleg en karakter zullen toonen, tegenover de snel vooruit strevende liberalen de mannen van den behoedzamen vooruitgang te zijn, wier conservatisme voor te ruwe ontworteling van het bestaande zal hoeden? De vraag is nu maar: zullen de zich noemende conservatieven zoo de teekenen der tijden begrijpen als de Utrechtsche heeren? Of zullen zij zich blijven vastklampen aan onnatuurlijke bondgenootschappen eenerzijds, aan verouderde instellingen, veroordeelde voorrechten anderzijds? In 't laatste geval is hun herleving onmogelijk, en helpen zij slechts mede de treurige tijden van ons parlementair onvermogen te bestendigen. Sinds eenige jaren houden vele slagers en land bouwers te Nijmegen en in de omstreken zich bezig met het slachten van varkens voor Engeland. Vooral de laatsten vinden daarin een gewenschte aanvulling voor de lage pryzen hunner landbouwproducten. Er zijn daar slagers, die tot zelfs 40 varkens per dag, vooral op Maandag, slachten en verzenden. De geslachte dieren worden alleen van de ingewanden ontdaan, en aldus in hun geheel met 5 a 6 tegelyk in kisten gepakt en naar Londen of andere Engelsche plaatsen verzonden. De prijs der varkens is thans 40 cent per kilo schoon. De werkstaking te Almeloo duurt voort, doch de bevolking houdt zich kalm. Een deel der veldwachters, die van elders waren ontboden om de orde te helpen handhaven, is weder vertrokken, doch een detachement huzaren ten getale van 27 onder bevel van den luitenant Diepenbrug, is er aangekomen. In den loop van dit en het volgende jaar zullen 80 commiezen van de vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens tractement en toelage van f 480 'sjaars. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de Westeinderplassen, onder Aalsmeer, zullen worden drooggemaakt. De ingediende plannen zijn aan het Departement van Oorlog eenigszins gewyzigd, wegens eventueele opnemingen in de nabijheid van batterijen enz. Een oppervlakte van 900 Hectaren water zal alsdan in vruchtbaar land herschapen worden. Een nieuw en beproefd veevoeder is de zoogenaamde Canadasche rijst (Zizania aqualica L.) een grassoort, die aan de slootkanten en in moerassen groeit. De vrucht heeft, rijp zijnde, de waarde van rijst, en kan als zoodanig gebruikt worden, terwijl de plant zelve, groen, groote voedingswaarde voor het vee bezit. Daar onze slooten en plassen tot nu toe geen goed voergras voortbrengen, zou deze nieuwe gr as variëteit vooral ten onzent met voordeel kunnen beproefd worden. De onlangs gestaakte werkzaamheden aan het ont werpen van versterkingen ten behoeve der linie van Arasterdam, te Haarlemmerliede en Spaarndam, zullen in 't voorjaar hervat worden. De uitgebreide plannen hieromtrent doen eenige jaren werks voorzien. Als een bewijs, dat niet overal de waarde van den grond in prijs is verminderd, kan dienen dat Zaterdag te Kesteren voor een stuk weiland van 1 Heet. 51 A. bij publieken verkoop ruim 4300 werd besteed. Een vermogende dame in Den Haag heeft 1000 geschonken ten behoeve van het fonds tot stichting van een Christelijk »Te Huis voor Zeelieden" te Ylissingen. Naar der N. R. Ct. wordt medegedeeld, is in de te Frankfort gehouden internationale conferentie tot vaststelling van de aanstaande zomerdienstregeling op de spoorwegen, zoowel uit naam der Duitsche regeering als door den vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering verklaard, dat er, wegens overwegende tech nische bezwaren, niet kon worden overgegaan tot het verleggen der Engelsch-Noordduitsche mailtreinen over Venloo-Crefeld-Duisbrug. Deze treinen zullen derhalve de bestaande route via Bokstel-Wesel blijven volgen. KunstWetenschap en Letteren. De versiering van den monumentalen gevel voor 't gebouw der Nationale Tentoonstelling van oude en nieuwe Kunstnijverheid te 's Gravenhage is opgedragen aan den beeldhouwer, den heer Bart van Hove te Amsterdam en den decoratieschilder, den heer J. Stortenbeker te 's Gravenhage. Eerstgenoemde is bezig met het vervaardigen van den beeldengroep boven den hoofdingang en de vier groote beelden, Kunst en Nijverheid voorstellende, benedenlaatstgenoemde zal o. a. vier muurschilderingen leveren, waarop tafreelen uit onze kunstgeschiedenis zullen worden vertoond: Rembrandt, De Vries, Van Vianen in hunne werkplaatsen, zoomede een werkplaats van Delftsch aardewerk. Onder de inzendingen voor de afdeeling nieuwe kunstnijverheid zullen de meubelen een belangrijke plaats bekleeden. Zoo is o. a. door de bekende firma Van der Schilden te Rotterdam een belangrijke plaats ruimte aangevraagd, zijn gebroeders Van Houtum te Amsterdam voornemens zes salons in te richten, terwijl de Haagsche firma H. Pander een eetkamer en salon met serre denkt gereed te maken. Voor de afdeeling oude kunst zijn in de laatste weken belangrijke toezeggingen ingekomen uit ver schillende streken des lands, wat te meer gewaardeerd mag worden omdat enkele Haagsche eigenaren van verzamelingen, van wie men dit niet had verwacht, in gebreke zijn gebleven voor deze Nationale Tentoon stelling eenige merkwaardigheden af te staan. Ten behoeve van het raeubileeren van het pers gebouwtje een paviljoen aan den ingang van het tentoonstellingsterrein door het comité beschikbaar

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1