ADVERTENTIEN. Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, naam, alsmede eene teekening, eene naakte vrouw voorstellende. In Tunis leefde hij met eene Engelsche vrouw. Tot nu toe heeft hij niet kunnen opgeven, hoe en waar hij sedert een jaar zijn tijd heeft door gebracht. De Engelsche consul heeft photographische portretten van hem laten maken, die hij naar Londen heeft gezonden. Men heeft opgemerkt, dat James Gray niet ophield te sidderen, toen de portretten gemaakt werden. Veel bewijst dat alles nog niet. Duitsoliland. Over het vermoorden van eeji aantal Duitsche zendelingen op de kust van Zanzibar wordt aan de Timeshet volgende bericht: «Een 15 mijlen ten westen van Dar-es-Salaam gelegen zendirigsstation, waar het grootste aantal der door de Leipzig bevrijde slaven was onder dak gebracht, werd verleden Zondag door de Arabieren aangevallen en geheel verwoest. Op het station woonden negen Duitsche zendelingen, zoo mannen als vrouwen; slechts een van dezen is ontkomen, de anderen werden afgemaakt. Men vond de vreeselijk verminkte lijken van twee mannen en eene vrouw. De slaven en de dienaar van de zendings- post werden naar het binnenland medegevoerd. Het blad deelt verder mede, dat een aantal andere zen- dingsposten, ook de Fransche te Bagamoyo en te Toegoe, groot gevaar loopen en dat de blokkeerende vloot niet bij machte is die te beschermen. »De Arabieren, die thans aan den opstand deelnemen" zoo gaat de correspondent voort «komen uit de buurt van Liloa en van Lindi en zijn welvarender en invloedrijker dan de volgelingen van Buschiri. Hun medewerking voert den opstand nieuwe krachten toe. Het zou trouwens met dien opstand reeds lang gedaan zijn, als de Duitschers Dar-es-Salaam en Bagamoyo niet hadden bezet." Engfeland. De Bismarck van thans is niet meer de Bismarck van vroeger, zegt de Daily News. Onmeedogend ver pletterde hij Arnim, maar het had geene ongelukkige gevolgen. Thans heeft hij een nederlaag geleden, ofschoon hij den vrienden van den vorigen keizer een slag heeft toegebracht. Een van hen, de minister van justitie Friedberg, heeft zijne portefeuille neergelegd. Het gouvernement is in conflict gekomen met het hoog gerechtshof en men zegt, dat zijn president dr. Simson, een jurist van Europeeschen naam, zijn ontslag wil nemen. Eenige jaren geleden zou Bismarck even duidelijk als een Engelschman en veel duidelijker dan de meeste Duitschers hebben in gezien, dat het voor den minister van eene militaire monarchie en een bondsrijk zeer gevaarlijk is de bevoegdheid van het hoogste rechtslichaam in twijfel te stellen. De openbaarmaking der acte van beschul diging kan niet anders dan kwaad stichten. Zij verraadt, dat het Duitsche gouvernement niet gerust is omtrent de duurzame eenheid des rijks. De Kroonprins schreef zijn dagboek, toen de eenheid nog niet was voltooid en het is vreemd, dat twintig jaren later Bismarck nog vreest, dat die opteekeningen Beieren en Wurtemburg zullen verbitteren. Het openbaar ministerie verzekert, dat door de openbaarmaking van het dagboek »niet alleen de Duitsche staten achterdochtig zijn gemaakt, maar dat ook Duitschlands vijanden er uit opmaken, dat de band, die de Staten verbindt, niet sterk en zijne verbreking niet onmogelijk is." Wat de bewering be treft, dat in Engeland de overtuiging kon worden opgewekt, dat Duitschland België wil annexeeren, zegt de Daily Neiusdat dit bij niemand in Engeland zal opkomen; maar als dit nu gebeurde, zou het Bismarcks schuld zijn. Hij slaat op zijne vijanden los, zonder zich te bekommeren, of hij daarbij de eerbiedwaardigste instellingen of de voordeeligste bondgenootschappen schaadt. Als hij, wat de Daily News niet kan gelooven, een smet had willen werpen op de nagedachtenis van den souverein, wiens zoon hij nu dient, zou hij juist het tegenovergestelde hebben gedaan van hetgeen hij bedoelde en de oudste dochter der koningin had nooit meer reden trotsch te zijn op haar gemaal. De aandeelhouders in den tunnel onder het Kanaal hebben besloten in den loop der aanstaande zitting op nieuw bij het Parlement het voorstel in te dienen tot voortzetting te Dover van het onderzoek naar het plan, ondanks den onwil der regeer.ng. Turkij Te IConstantinopel heeft men een complot der softa's (leden der muselmansche geestelijkheid) ontdekt tegen den sultan. Heigeen de zaak nog gewichtiger maakt, is, dat de gearresteerde softa's den groot-vizier, Klo- milpacha en ook den minister van justitie in de zaak mengen. Beide laatsten hebben reeds verscheiden ver- hooren ondergaan. De softa's beweren, dat zij geen aanslag op de macht van den sultan op het oog hadden, hun eenig doel was op Abd-ul-Harnid eenige pressie uit te oefenen ten gunste hunner godsdienstige belangen. De oud-minister van financiën heeft het complot aan het licht gebracht. Gemengd Ruitenlandsck Nieuws. Verleden Zaterdag heeft de bekende biljartspeler John Roberts in een wedstrijd te Londen buitengewoon sterk gespeeld. Hij had den Schotschen speler Mc. Neil 4500 punten op de 12000 voorgegeven. Spel op het kruis was verboden. Zaterdag stond de partij ongunstig voor hem; hij had maar 8771 en zijne tegenpartij reeds 10400 punten. Toen maakte hij echter in 25 keeren 1842 punten en des avonds in 30 keeren 1387, zoodat hij met 981 punten won. Met moet hierbij wel in het oog houden, dat het ballen maken op het kruis niet geoorloofd was. Hoe groot verschil dit maakt, kan o.a. hieruit blijken, dat een paar weken geleden in een wedstrijd tusschen Peal en White, die niet geacht worden zoo sterk te spelen als Roberts, maar die op het kruis mochten spelen, meer dan eens series van over de '100 gemaakt zijn; eenmaal zelfs eene van 2000 punten. White maakte eens achter elkander 230 maal den rooden bal. De mormonen in Schotland. Dezer dagen heeft te Glasgow een bijeenkomst plaats gehad van Schotsche Mormonen, waartoe tal van leden dier gemeente uit Utah in Amerika waren overgekomen. Op Lhet oogenblik zijn er in Schotland 1 groot priester, 7 bidders, 37 ouderlingen, 10 priesters, '11 onderwijzers, 8 diakenen en 258 mormonen van beide seksen. In den loop van het vorige jaar hebben 1200 personen zich in Utah gevestigd uit liefde tot het mormonisme. Braziliaansche bedelaars. In Rio-Janeiro doen de bedelaars hun arbeid op hun gemak af, 't zij te voet, te paard of op een ezel. Op zekeren dag liet een der heeren zich door twee negers, die zijn eigendom waren, in eene hangmat door de stad dragen en zamelde aldus de goede gaven in. Een wandelaar, dien hij aanklampte, gaf hem echter ten antwoord: «Verkoop je beide negers!" «Sinjor", sprak de bedelaar met waardigheid, »ik heb u om een aalmoes en niet om raad gevraagd." Een eigenaardig proces wordt gevoerd tusschen den Gil Bias en een vroegeren medewerker van dit blad, Henry Fouquier, en wel over het rechtop den pseudoniem Colobine. Fouquier schreef vijf jaren lang onder dien naam artikelen in Gil Bias en wil voortgaan met dien naam te voeren, nu hij medewerker is van l'Echo de Paris. De redactie van den Gil Bias beweert echter, dat de pseudoniem sinds 1879 in het blad gebruikt haar eigendom is en dat een barer medewerkers nu onder dien naam kan schrijven. De twee partijen beschuldigden dus elkander van onrechtmatig gebruik van den pseudoniem. Zij eischen beiden eene schadevergoeding van 25,000 francs. Een gewezen slagersknecht, thans rentenier, te Beilijn, vierde dezer dagen op luisterrijke wijze zijne bruiloft. De man heeft het zeldzame geluk gehad, viermaal in verschillende loterijen het hoogste lot te trekken. Amerikaansche attenties zijn nog al eens onbehouwen en voor de gevierde personen dikwijls erg ongemakkelijk. Dit is weer gebleken bij de verkiezing van een nieuwen president in de Vereenigde Staten, waarbij deze overstelpt werd met de zonderlingste geschenken. Het meest buitengewone geschenk hebben eenige opgewonden republikeinen uit Loup City, Nebraska, aan den heer Harrison gezonden. De brave lieden hebben nl. op een grooten spoorwagen een 18 voet lang en 7 voet hoog huis, met een tuintje er voor, gezet en dit naar Indianapolis gezonden. Wat Harrison met dit geschenk beginnen moet, is een raadsel. Zijn tuin daarmee te ontsieren, daartoe zal hij wel geen lust hebben, zelfs voor 't geval dat daar nog plaats voor te vinden was. In de te Zurich gebouwde inrichting voor lijkver branding, werd dezer dagen de eerste proef genomen met een lijk uit 't hospitaal. De proef, die genomen werd onder toezicht van den uitvinder van dit systeem, den heer Bourry te Parijs, kan als volkomen geslaagd beschouwd worden. De oven is zoo ingericht, dat men van buiten de verbranding kan waarnemen, die door middel van gas geschiedt. Voordat de geheele inrichting gereed is, zullen nog wel eenige weken voorbij gaan. Dan eerst zal het crematorium officieel geopend worden. Een krasse oude. Een 79-jarig burger van Masson (Iowa), Owen genaamd, daagde in eene ad vertentie eiken man van 79 jaren in de Vereenigde Staten uit, met hem over een afstand van 40 tot 80 schreden, om een prijs van 500 tot 10,000 dollars, om 't hardst te loopen, op 't eind in de lucht te springen en driemaal met de hielen tegen elkaar te slaan. Een zonderling Nieuwjaars-cadeau. Prins Karei van Zweden en Noorwegen heeft zijn moeder, de koningin, een hospitaal-kamer cadeau gegeven, voor twee zieken ingericht. De koningin, die een uitnemend ziekenverpleegster is, kan het ziekenhuis, dat haav naam draagt, niet meer bezoeken en zal nu in het paleis naar hartelust kunnen verplegen. Voorbeeldige sehooljongens. De jeerlingen van een kostschool te Jeffersonville (Indiania), hebben geweigerd naar school te gaan, het werk gestaakt kan men niet zeggen) omdat het hoofd der school den heeren niet naar den zin was. De jongelieden weigeren de school te bezoeken, indien de directeur niet wordt vervangen door een ander, door hen goedgekeurd. Een nieuwe sport, welke over de hand toeneemt, is het maken van tochtjes met pleziervaartuigen van Engeland en Frankrijk naar de Middellandsche Zee. De vooruitgang op scheepsbouwkundig gebied ver kregen maakt dat deze scheepjes de zwaarste zeeën kunnen trotseeren. Toen de groote hervormer Calvijn te Parijs studeerde hadden de studenten daar de volgende merkwaardige voorrechten: 1. Wanneer een student in hel Quartier Latin een huiseigenaar zijn diploma had getoond, moest deze hern als huurder aannemen. Vond hij geene woning, dan kon hij den eigenaar zelfs dwingen, een vroegeren huurder weg te zenden. 2. Wanneer de huisheer zijn geheele huis noodig had, zelfs om de gewichtigste redenen, dan mocht hij toch den student, die kamers bij hem genomen had, de huur niet op zeggen. De student mocht zijn kostbaren tijd niet verspillen met het zoeken eener nieuwe woning. 3. Wanneer de hamerslagen van een smid, het rad van een draaier of het gezang van een werkman onder hetzelfde dak, den student hinderde, dan kon hij dien hinderlijken huisbewoner de huur opzeggen. Dit recht kon hij ook doen gelden tegen lieden, wier handwerk een onaangenamen reuk verspreidde, zooals bv. leer looiers en slagers. Ja, de wet ging hier zelfs zoo ver om te zeggen: «en al komt de duivel in eigen persoon den student hinderen, toch moet hij wijken." 4. Een vader kon zijn studeerenden zoon slaan en hem langer dan twintig uren opsluiten, totdat hij om vergiffenis vroeg. De professoren zijn weliswaar als 't ware ook de «vaders" der studenten, maar zij kunnen hen niet slaan, «zij zouden van hunne leerlingen voor eiken klap er vier terug krijgen." 5. De candidaat had het recht, eiken professor die hem «verdacht" voorkwam, als examinator af le wijzen. Elk examen moest ge makkelijk zijn en niet të streng, want «wie te hard snuit, drijft het bloed uit den neus." Schoolnieuws. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Ouwerkerk, de heer J. Boogerd aldaar. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practische methode om door zelfoefeningin korten tijd, Fransch, Duitsch en Engelsch te leeren lezenspreken en schrijven door H. C. S p r u y t en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van N00RDH0FF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boekhan delaren en (op plaatsen waar deze niet zijnook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2