ZFMHKZEKSTHK COI KWl. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1889. No. 6. Woensdag 23 Januari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VER TEN TI EN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- -en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukkende redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiVMAN. ZIERIKZEE, 22 Januari 4 8 8 9. Men schrijft uit Oorschot: Ten ongerieve der zoutsmokkelaars, wier getal en driestheid dagelijks toeneemt, is het personeel der kommiezen alhier verdriedubbeld. Wie zou nu denken, dat juist deze vermeerdering van ambtenaren voor eenige overtreders der wet een middel zou worden om ook met driedubbel minder moeite smokkelzout, echt smokkelzout, meester te worden? Onze beruchte smokkelaars besloten zelf verschuilertje te spelen. «Halt, wij zijn rijksambtenaren!" klonk het van achter een bosclije. En ijlings ontvielen de gevulde zakken aan de toe geroepen personen, die onder het brommen van»Die verwenschte nieuwe kommiezenhet hazenpad kozen. Nu was het tijd om den schuilhoek te verlaten. Het smokkelzout werd opgenomen, naar Oorschot gebracht, en twee uren nadat de smokkelbende ons dorp had verlaten, was de tweemaal gesmokkelde waar reeds aan den man gebracht, zonder het den echten kommiezen ter oore was gekomen. De smokkelaars, wien het zout op zulke ongewone wijze ontsmokkeld was, zouden zelfs genoodzaakt zijn geweest een gedeelte van het ontroofde zout terug te koopen om hun klanten te gerieven, die zij niet graag verloren. Zóó ten minste gaat hier het praatje, waarbij man en paard genoemd wordt. Als men bedenkt, dat zulke personen gewoonlijk 's nachts met hun zware vrachten voorttrekken en genoodzaakt zijn elke reis door het water te baden, zonder daarna de eerste 2 a 3 uren van kleeren te kunnen verwisselen, of zich te kunnen verwarmen, dan kan men hun lot niet benijdenswaardig noemen. Van de andere zijde zal niemand hen van gebrek aan ijver beschuldigen, maar veeleer toegeven, dat zij op een kostwinning, die wat minder lastig is, mogen aanspraak maken. Sommigen hunner deden, volgens hun zeggen, ruim v ij f t i g tochten in de laatste drie maanden. Ter beantwoording der vraag of door het bevriezen van het water een voldoende waarborg tegen de daarin voorkomende bacteiiën geleverd wordt, zijn op last van het bestuur der stad Turijn de verschillende ijssoorten, welke in die stad in comsumptie gebracht worden, onderzocht. Hieruit bleek, dat het ijs wel aanzienlijk minder (bijna 90 pet.) bacteriën dan het water bevatte, maar dat alleen door het bevriezen deze niet voldoende vernietigd worden en dus voor de gezondheid schadelijk kunnen blijven. Het is en blijft dus noodzakelijk, dat het sanitaire toezicht er voor waakt, dat voor het vervaardigen van ijs alleen van deugdelijk drinkwater gebruik gemaakt wordt. Vrouwen- en kinderarbeid! Bij al de theorieën over den fabrieksarbeid, die in den laatsten tijd worden vernomen, laat de heer SchefTer, beheerend vennoot der chocoladefabriek van de firma Van Houten te Weesp, ook een woord hooren, dat van practischen zin getuigt. Men neemt voor den arbeid in de fabrieken des zomers een langeren werktijd aan dan des winters. Terecht maakt de heer Scheffer de opmerking, dat arbeid in het koude seizoen minder vermoeiend is dan bij afmattende hitte. In de tweede plaats zullen de arbeiders bij een korteren werkdag in den zomer na den arbeidsdag meer gelegenheid hebben om ge zondheid en frissche kracht op te doen in de vrije natuur dan des winters in kleine arbeiderswoningen, welker inrichting uit een hygiënisch oogpunt vaak zooveel te wenschen overlaat. Ook de herbergen zijn des winters beter gevuld dan des zomers. Hij zou er nog kunnen bijvoegen, dat ook voor den fabrieks arbeider het leven des winters duurder is dan des zomers en hij dus dan juist behoefte heeft aan meer loon. Hij vraagt voorts in zijn adres aan den Minister van Justitie om de verdeeling der schafturen over te laten aan den praktischen zin der werkgevers. De Arnhemsche Ct. gelooft ook, dat, zoo het goed is dat de wetgever den arbeider beschermt tegen de hooge eischen en de willekeur van den fabrikant, hij niet te veel in bijzonderheden moet treden, waarvan hij zeker minder verstand heeft dan de fabrikanten, terwijl de contróle zou worden opgedragen ook aan personen, die weinig oordeel bezitten. De heer Scheller wijst ook op de nadeelen en gevaren, welke voor den industrieel ontstaan, als ieder politiedienaar altijd en overal in zijne fabriek mag doordringen. H. Nbl. De Spectator bericht, dat Vosmaer's bijzondere vriend, de beroemde schilder Alma Tadema, het ontwerp en de teekening zal leveren voor het fontein-monument, dat ter eere van Vosmaer in de Scheveningsche boschjes eventueel zal worden opgericht, en waaromtrent de commissie van uitvoering spoedig nadere mededeeling hoopt te doen. De Nederlanders hebben bij den schaatsen wedstrijd te Hamburg de Duitschers verslagen. Harms nam wegens ongesteldheid geen deel aan den tweeden wedstrijd op de baan van twee mijlen. Couvée reed daarom de baan alleen af in 7 min. 45 sec. Bij den tweeden rit was Jurrjens terstond voor en won in 6 min. 48 sec. Gronemann had 7 min. 43 sec. noodig. Bij den derden rid reed Pander voor. Hij legde de baan af in 6 min. 56 sec., terwijl Hansen 8 min. 3 sec. noodig heeft. De toestand der baan was zeer goed en de wind gunstig. In de vergadering van Donderdag van het feest comité van het XVIIIe Nederlandsch Nationaal Zangersfeest, dat te Arnhem zal worden gehouden, is een besluit genomen, dat van grooten invloed kan zijn op den tijd der viering. Ten behoeve van het Zangersfeest zal men niet alleen de groote zaal van Musis Sacrum" aldaar noodig hebben, maar ook een stemkamer en een foyer, daarachter speciaal voor de medewerkende liedertafels. Daar geruchten willen, dat de bouw van het nieuwe gedeelte van Musis Sacrum" in het begin van Augustus niet zoover gereed zal zijn, als noodig wordt geacht, besloot de vergadering, zich om inlichtingen tot Burgem. en Weth. te wenden. Indien deze inlichtingen met dat gerucht in overeen stemming zijn, zal het Zangersfeest vanzelf een jaar moeten worden uitgesteld. Een geboorte-advertentie in den Heilssoldaathe' officieel orgaan van het Leger des Heils, luid' als volgt «Halleluja Woensdagavond 9 Januari 11. heeft mevrouw Hodder den majoor een present gemaakt van een flinken jongen. Moeder en kind zijn wel. Zeg Amen." Een Engelsch en een Hollandsch matroos waren met elkander aan het bluffen, wie het vlugste was. De Engelsche matroos klimt als een kat naar boven tot aan het topje van den mast, gaat daar op zijn hoofd staan, komt ongedeerd beneden en zegt: »doe mij dat eens na!" Daarop klimt de Hollandsche matroos het want in doch door een misstap valt hij. Het touwwerk breekt echter zijn val en zonder ongeval komt hij terecht. »Doe mij dat dan eens na!" roept hij triomfantelijk! OugeLukken, Kampen, Misdaden, enz» In de buurtschap Orden, onder Apeldoorn, heeft Zaterdag een voorval plaats gegrepen, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. Aan zekeren R. P. was opgedragen, aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer twintig voet diepte had hij water aangetroffen, de gebruikelijke ton gesteld en klom weder naar boven om de put af te maken. Nauwelijks halfweg werd hij weder nedergedrukt; de glooiende wanden zand hadden losgelaten, en bedolven hem zóó, gelukkig nog, dat zijn hoofd boven bleef. Verbijsterd, verschrikt, beangst, wist hij eerst niet wat te doen. Eindelijk begon hij om hulp te roepen, maar niemand hoorde hem in die weinig bewoonde streek. Na bij gissing een half uur in dien onhoudbaren toestand te hebben doorgebracht, werd het ongeval eindelijk opgemerkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maar het opborrelende water had hem vast gezogen. Toen aan het graven, en eindelijk had men één been vrij, en de arme man, zóó innig beangst voor zijn leven, smeekte het andere been maar af te hakken, opdat hij ten minste het leven behield. Natuurlijk stoorde men zich hieraan niet en haalde hem er spoedig heelhuids uit. De bijna levend begravene kwam er met den ernstigen schrik en lichte kneuzingen af. Uit Singapore wordt gemeld, dat de stoomboot »Pyah Pakket" met een ander stoomschip in aanvaring gekomen en na korten tijd gezonken is. 4-2 personen kwamen bij deze ramp om het leven. Niet ver van Kent, in den staat Ohio, is een ernstig spoorwegongeluk voorgevallen. Een personentrein kwam met een goederentrein zoo hevig in botsing, dut de locomotief en de eerste wagens van den personentrein verbrijzeld werden. Twaalf personen bleven bij het ongeluk dood, terwijl vele anderen zwaar gewond werden. F r a n k i* ij k. Te Parijs is een arrestatie gedaan, welke sensatie wekt. Een ambtenaar aan het ministerie van oorlog is in hechtenis genomen onder beschuldiging, dat hij getracht heeft het Duitsche gouvernement van kostbare stukken over militaire quaesties te voorzien. Hij heeft aan een hooggeplaatst persoon in Duitschland een aanbod gedaan de documenten te leveren en had als monster bij zijn aanbod een vrij belangrijk stuk ge voegd, met het copieeren waarvan hij belast is geweest. De brief was door een vergissing te Parijs terug gekomen en geopend, zoodat de verrader in den val liep. Bij een huiszoeking heeft men verscheidene compromitteerende stukken gevonden. Tengevolge eener werkstaking zijn te Origny onge regeldheden uitgebroken en hebben de werkstakers een fabriek in brand gestoken. De troepen zijn gekomen om de rust te herstellen. Aan het Journal des Débats wordt uit Tunis ge schreven, dat aldaar een Engelschman gevangen is genomen, die men voor Jack the Ripper houdtden man, die de bekende moorden te Londen, in White- chapel, op vrouwen gepleegd heeft. Op den rechterarm zijn de namen van Engelsche vrouwen getatoueerd, en op zijn linkerarm dien van James Gray, zijn eigen

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1