si Z1ËRIKZËËSCHË COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 6. Zaterdag 21 Januari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD hti:Y. RDAM Vi pCt. 743/„ 87'/, 991/,. 90 56*/,. 101 i/s 81'3/i, 1001/, 92 81% 61'/« 63% 63'/,. 9 67%. 1101% 541 90 92 973/, 5915/,« f 1,02 - 2,45 6,75 - 5,'- - 4,60 - 5,50 - 5,- 4,60 3,- 6,- - 12,- - 10,50 - 7^50 1 ienkzee, IS. tuks. ierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f '1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREKMASi. Binnenland. ZIERIKZEE, 20 Jannari 18 88. Naar aanleiding van het antwoord, door den heer Van Kerkwijk aan zijne kiezers gegeven, is een ge- dachtenwisseling in de N. Rott. Ct. ontstaan over de onderlinge verhouding tusschen den afgevaardigde en zijn committenten. Aan dat blad werd geschreven, dat de weigering van den heer v. K. om voor zijn kiezers op te treden niet gerechtvaardigd was, nu door de uitbreiding van het kiesrecht de gekozene nader is gebracht tot de burgerij. De heer v. K. antwoordde daarop, dat de ervaring in andere landen geleerd heeft, hoe de pressie van de kiezers op den afgevaardigde leidt tot een mandat impératif, en daar door de zelfstandigheid van den afgevaardigde verloren gaat, die spoedig niet meer is dan een stemmachine. Reeds nu ziet men bij ons een strooming in die richting, bijv. waar kiesverenigingen programma's geven, in de kleinste bijzonderheden afdalende, waar door reeds hij zijn zelfstandigheid verliest, wie een can- didatuur van zulk een vereeniging aanneemt. Wil men rust en orde in een land, dan behoort het volk vertrouwen te stellen in zijn vertegenwoordigers. Het antwoord van den heer v. IC. luidt, dat er een onmetelijke afstand is tusschen het mandat impératif en de zekerheid voor de kiezers, dat wegens overeen stemming van denkwijze het vertrouwen te stellen iu hun afgevaardigde gewettigd is. De kiezers hebben het recht te weten, hoe de afgevaardigde denkt over de groote vraagstukken, die aan de orde komen en te weten, of hij instemt met hun programma, dat, hoe het in bijzonderheden moge afdalen, toch geen voorschriften omtrent détailpunten van wetgeving geeft. Er is dus vooral nu aanleiding om de candidaten te vragen hun denkbeelden voor de kiezers uiteen te zetten. Ook de N. Rott. Ct. zelve wijdt aan deze zaak een beschouwing, waarin wordt betoogt, dat onze regeerings- vorm in geen enkel opzicht eischfc, dat de leden der vertegenwoordiging aanraking met de kiezers schuwen. Integendeel, ons volk zal het op prijs weten te stellen, wanneer de afgevaardigden nauwere betrekking met de kiezers zoeken, om zich bekend te maken met hunne meeningen en wenschen, en wederkeerig hunne inzichten aan de kiezers mede te deelen, voorlichting en leiding te geven. En er zal meer vertrouwen, meer samenwerking zijn, wanneer kiezers en gekozenen elkander beter kennen. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter ver vanging van wijlen den heer C. C. P. Pierssens, zal plaats hebben op 21 Februari e.k. Dit zal waarschijnlijk de eerste maal zijn, dat de gewijzigde kieswet in het rijk toegepast wordt. Te Amsterdam is geslaagd bij het tweede natuur kundig examen de heer Hertstein. In alle deelen van Nederland worden de consenten voor de visscherij kosteloos verstrekt, behalve juist die voor de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Daarom, en omdat men die betaling als een belasting op den arbeid beschouwde, zal de afdeeling Ierseke der Ver eeniging tot bevordering der Nederl. visscherij, zoo mogelijk in vereeniging met de afdeelingen Bruinisse en Bergen op Zoom, stappen doen om die achterstelling en onbillijkheid weg te zien nemen. Op^ de spoorwegconferentie, die den 18en Januari te Frankfort a/M. gehouden is, betrekkelijk de zomer dienstregeling van 1888, wordt Nederland door Mr. Baron Van Verschuer, Rijkscommissaris bij de Maat schappij tot Exploitatie vari Staatspoorwegen, vertegen woordigd. De radicalen, die uit het liberale «Burgerplicht" te Amsterdam zijn gegaan, noemt het Handelsblad «doleerenden". Radicalen worden in de hoofdstad dan ook steeds «doleerende liberalen" genoemd. Met uitzondering van de accijnzen en den waarborg, hebben de verschillende groepen der rijksmiddelen in de laatste maand van 1887 ruim gevloeid, zoodat het eindcijfer dat van dezelfde maand van 1886 met 9,4 ton overtreftde geheele ontvangst der schatkist gedurende het jaar (f 110,187,311) staat met ruim 1 millioen boven die van 1886. De heer Reekers en de Regeering hebben geantwoord op het afdeelingsverslag betreffende het ontwerp tot opheffing van het verbod nopens het visschen met den wonderkuil. De heer Reekers houdt vol, dat eene driejarige proefneming heeft plaats gehad. Hij bestrijdt, dat de Kamer zich door de aanneming van het voorstel aan inconsequentie zou schuldig maken en beroept zich op het resultaat der proefnemingen die de onhoud baarheid van het verbod bewijzen, daar de vischrykdom voornamelijk afhankelijk is yaii watertemperatuur. De minister van waterstaat verzekert zijnerzijds, dat hij zich in de Tweede Kamer niet heeft uitgelaten over hetgeen der regeering bij aanneming van het voorstel te doen staat. Ook nu laat hij dit na, Bij verwerping van het -voorstel zou de verbodsbepaling voorloopig gehandhaafd blijven, maar met bekwamen spoed zou dan een nieuw voorstel aangeboden worden tot herziening van art. 8 en andere bepalingen der visscherij wet. De te benoemen adviseur zou daarbij van raad dienen. Het bestuur der afdeeling Deventer van den Nederl. Vrouwenbond heeft besloten om van Zondag 5 Februari af, eiken Zondagavond meisjes die te Deventer dienstbaar zijn zpnder een ouderlijk tehuis te hebben, in de gelegenheid te stellen om kosteloos in een of ander lokaal een paar uren gezellig bij elkander te komen. Eenige officieren van verschillende wapens hebben te 's Gravenhage een coöperatieve bouwmaatschappij opgericht, waartoe gronden in de onmiddellijke nabij heid der Scheveningsche boschjes zijn aangekocht. Daarop zullen villa's worden gebouwd, die 400 a 600 jaarlijks aan den bewoner zullen kosten, al naar gelang der grootte, en binnen 25 jaar het eigendom zullen zijn van de bewoners. De deelnemers zullen naar eigen verkiezing kunnen bouwen. Het doel is gezond en goedkoop te wonen.' In den ouderdom van 45 jaren is te 's Hage de vorige week Vrijdag overleden jhr. L. C. Quarles van Ufford, oud-ritmeester-instructeur bij het 4e reg. huzaren aldaar, ouderling der hervormde gemeente, lid van het hoofdbestuur der Evangelisch-Protestantsche Vereeniging en van talrijke liefdadige instellingen. De armen verliezen in hem een edel vriend en weldoener. De begrafenis had j.l. Maandag op Eik-en-Duinen plaats. Be overledene werd daar herdacht door de heeren ds. Hoogstraten, jhr. A. G. Th. Gevers, D. Wilkens, H. W. L. Bisdom en J. van Beijeren. De heer Willink van Collen dankte namens de familie voor de laatste eer, zijn zwager bewezen. Men bericht, dat de heer J. Mulder, lijnopzichter te Gorinchem, 1.1. Zaterdag met gunstig gevolg proeven heeft genomen met knalsignalen, gevuld met buskruit, die hij op eenigen afstand van elkander op de sporen had geplaatst. Een zware slag waarschuwde gedurig den machinist, als zijn locomotief die signalen deed ontploffen. Vervaardigd om te dienen bij mist tot het geven van noodseinen aan den machinist, kunnen deze voorwerpen, naar men meent, goede diensten doen en groote onheilen voorkomen. Dit noodsein, dat waarlijk niet nieuw, maar bijna zoo oud is als de spoorwegen zelf, heeft intusschen dit niet gering te schatten bezwaar, dat men er niet altijd op rekenen kan, dat het op het juiste oogenblik zijn plicht vervult, met andere woorden, dat het ontploffen zal en wel luid genoeg, dat het door het locomotiefpersoneel wordt gehoord. Wanneer deze proef is genomen met het oog op ongevallen, welke bij kruisverlegging van treinen, gelijk te Ruinerwold, kunnen plaats hebben, dan zijn deze ongevallen o. i. op andere wijze beter te voorkomen. Wij zouden namelijk wenschen, dat bij kruisverlegging van treinen de bepaling mocht worden in het leven geroepen, dat deze niet mag plaats hebben, dan op voorwaarde dat van den telegram, waarbij de kruis verlegging wordt bevolen, een afschrift tegen regu is uitgereikt aan de machinisten van de beide betrokken treinen. Geldt de verlegging een sneltrein, die op het station, waar dat afschrift moet worden overhandigd, onder gewone omstandigheden doorrijdt, dan moet die trein voor dat doel aan dat station tot stilstand worden gebracht en eerst vertrekken, nadat de machinist het afschrift ontvangen en daarvoor afgeteekend heeft. In dit geval mag de van tegenovergestelde richting komende trein niet vertrekken, voordat dit geschied en aan den machinist van dien trein medegedeeld is. Deze maatregel zal natuurlijk eenige vertraging in den loop der treinen te weeg brengen, maar wat be duiden die 5, of hoogstens 10 minuten oponthoud, in vergelijking met den waarborg van veiligheid die daardoor verkregen wordt, dat de beide machinisten vooraf weten, op welk station hunne treinen met elkander zullen moeten kruisen en die wetenschap alzoo niet afhankelijk is van seinen, van welke men nooit volkomen zeker kan zijn, dat zij zullen worden opgemerkt. Utr, Dbl. Wie wat bewaart, heeft watMen kan nooit weten hoe iets nog eens te pas komt 1 Dezer dagen ontving een conducteur op de lijn Dam-Marnixstraat te Amsterdam een tramkaartje, dat hem, om den vorm van het gedrukte, vreemd voorkwam. De passagier, die het hem gegeven had, hielp hem echter aanstonds uit den droom. Zeven jaar geleden was hij naar Amerika gegaan met een stuk of zes omnibuskaartjes in den zak, en hij had deze al dien tijd zuiniglijk bewaard. «Je kondt toch niet weten. zooals de conducteur nu zelf zag. Dit kaartje was het eerste, dat de over- zeesche reis heen en weer had meegemaakt en nu verminkt werd; de anderen zouden bij gelegenheid ook worden «verreden." Een abonnement is toch altijd gemakkelijk. In het jaar 1887 is het aantal krankzinnigen in de gestichten hier te lande verpleegd, met 211 toe genomen. Het bedroeg op 1 Januari 1886 5129 en op 1 Januari 1887 5340. Van dit laatste getal waren 2652 mannen en 2688 vrouwen. Deze lijders waren over 17 gestichten verdeeld, waarvan het sterkst bevolkt zijn het gesticht te Meer-en-berg met 882, dat te 's Hertogenbosch met 619, het gesticht Voorburg te Vucht, met 529 lijders. Een nieuw gesticht Veldwijk te Ermeloo, werd op 1 Februari 1886 geopend. Door sterfte verminderde de bevolking der krankzinnigen gestichten in 1887 met 533. Als hersteld werden 630 ontslagen. In het geheel werden 6359 personen verpleegd.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1