Buitenland. geëngageerd Duitsch gezelschap een kunstreis door Nederland zal maken. In het D. v. Z.-H. wordt in overweging gegeven, het 2-centstuk den naam te geven van »kopeek." 't Riekt wel wat Russisch, zegt de voorsteller, maar 't doet er niet toe, 't is een gangbare naam. Waarom niet liever »groot", de oude naam, dien de dir. van het Kon. Penning-kabinet ook aanbeveelt. Het bericht, dat in de pers de ronde doet, dat generaal den Beer Poortugael pensioen zou aanvragen, is onjuist. De generaal heeft, met het oog op den gezondheidstoestand zijner echtgenoote, 3 maanden binnenlandsch verlof aangevraagd. De voordracht tot benoeming van een adjunct-commies bij het dep. van koloniën, belast met de zendingszaken, is teruggenomen, op grond van daartegen gerezen bezwaren. Aan een schrijven uit Atjeh ontleent het Vcid. het volgende: Wat nu mijn idee over Atjeh betreft, dit is gevestigd op de geschiedenis, in verband met de tegenwoordig tamelijk vriendschappelijke houding der Atjehers. Toen J. P. Koen op Batavia aankwam, stichtte hij een benting om zich te verdedigen, maar toch was zijn eerste werk om handelsbetrekkingen met de hem steeds vijandig gezinde Javanen aan te knoopen. Wat doen wij echter tegenwoordig? Nu staat er te Segli en te Edi eene benting, zegge pi. m. 50 geografische mijlen uit elkaar. Daar tusschen is alles open. Telokh-Semawi vroeg om een benting aan het gouvernement, maar die werd geweigerd. Pansangan is vriendschappelijk en Edi is even veilig als de Scheveningsche weg. In die omgeving nu staan de bentings, 2 stuks, die van Segli, op vijandelijk terrein. De bemanning van die bentings houdt zich bezig met exerceeren, schijfschieten en anders gebeurt er niets. Op Telokh-Semawi woont een Engelschman in een soort van versterkt huis; hij woont daar zeker reeds vijf jaren toch hebben de Atjehers nog nooit eene poging gedaan hem te molesteeren. Zou het nu wel veel gewaagd wezen, wanneer het gouvernement, op voor beeld van Koen. eens in plaats van de gevraagde benting te Telokh-Semawi, eene groote factorij bouwde, bemand met soldaten om het te verdedigen, maar wier taak uitsluitend was het onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen en handel drijven met de Atjehers. In dezen tijd komen een stuk of 4 stoomschepen onder Nederlandsche en zonder Engelsche vlag op de kust handeldrijven en wapens smokkelen. Hoeveel gemakkelijker zou het voor de Atjehers zijn, als ze eene vaste plaats hadden om hun peper te brengen en hunne kains te halen, en wij zouden tevens den smokkelhandel zooveel te beter tegengaan. Het is voorloopig nog niet noodig, dat het gouvernement er wat aan verdient. Dat komt later van zelf; voor loopig zou het leiden tot aanraking met de bevolking zij zouden het vredelievende van ons inzien, zich meer op den landbouw toeleggen en eindelijk den oorlog verwenschen." Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Te Kazan (Rusland) is dezer dagen een merkwaardig proces over een moord gevoerd, dat na eene korte verhandeling met een schitterende vrijspraak eindigde. De moordenaar was een tienjarige knaapde eenige getuige was een vijfjarig zusjede vermoorde was een groote, sterke kerel van 40 jaren. Deze maakte zich den tijd ten nutte waarop zijn buurman naar de markt in de stad was gegaan, om zich in een dierenvel te hullen en zoo als duivel vermomd, door het venster in het huis te springen, dat slechts door de beide kinderen werd bewaakt. Angstig kroop het meisje achter haar broertje, terwijl zij zich in een hoek verscholen. De vreeselijke verschijning liep hun echter op handen en voeten achterna en met holle stem beval hij den knaap, dadelijk de plaats te wijzen, waar vader zijn geld verborgen had, anders zou hij hem en zijn zusje opeten. Sidderend wees de knaap op het kelderluik en zonder zich lang te bedenken begon de duivel de trap naar den kelder af te stijgen. Zoodra het monster hem den rug toekeerde, greep het dappere ventje snel naar vader's geweer, sloot de oogen en drukte af. Een schot viel, een doffe, zware val en toen bleef alles in den kelder stil. De kinderen sloten het luik, besprenkelden het met wijwater, opdat de duivel er niet meer uit zou kunnen komen en verstopten zich daarna achter de kachel, waar zij angstig tegen elkander zaten als twee verschrikte eekhoorntjes, van tijd tot tijd eens tersluiks de kamer rondziende. Zes volle uren bleven de kinderen zoo zitten; eindelijk kwam hun vader van de markt terug en ging, toen hij van zijn jongen gehoord had, wat er gebeurd was, eens in den kelder zien, waar hij in plaats van den duivel, zijn buurman met gebroken nek vond liggen. De veelbelovende jeugd. In een Engelsche stad heeft Georg Macdonald, een schooljongen van '15 jaar, ge duelleerd met een zijner makkers, en wel met een mes. Macdonald was beschonken en doodde zijn makker op de plaats. De politie heeft het moedige ventje in hechtenis genomen. Een geestelijke levend verbrand. Een deel van een groote vergaderzaal voor godsdienstige bijeenkomsten nabij Alston, in Engeland, onder den naam «Clarghyll Hall" bekend, is door brand vernield. De brand was ontstaan in de slaapkamer van den geestelijke Octavius James, wiens verkoold lijk uit de puinhoopen werd te voorschijn gebracht. De bekende luchtzeiziger, onze landgenoot de heer Henri de Wolff, is volgens het Vad. deze week met zijn ballon »Le Dynamiteur des airs" te Antwerpen opgestegen, vergezeld van den len luit. van de garde den heer J. A. Damili, met den ballon in zee gevallen en met zijn medereiziger verdronken. Men zag den ballon te 3 ure boven Ostende, en weinige oogen- blikken daarna in zee dalen en verdwenen. JB e 1 g* i e. De Courier de Bruxelles zegt, dat er sprake is van een huwelijk tusschen kroonprins Boudewijn en de prinses Clementine, zijné nicht. Spanje. In het hart van Madrid, op het Callae-plein, is Vrijdag bij een in aanbouw zijnd huis weder een bom ontploft. De knal'was zeer sterk, maar niemand wet-d gekwetst. Te Valencia is denzelfden dag een bom ontploft onder de vensters van het aartsbisschoppelijk paleiser werd slechts onbeduidende schade aangericht. Volgens een ander bericht zijn er twee bommen ontploft, één in het huis van den oud-minister Romeroy Robledo en één in een koffiehuis tegenover het bureau der Imparcial. Een dagbladventster moet licht gekwetst zijn. Zondagavond laat is een bom ontploft bij de deur van het bureau der Imparcial te Madrid. Ook daar werden slechts de vensters beschadigd. IV oord-Amerika. In Zuid-Amerika brqidt de gele koorts zich weder uit, terwijl zij uit de Vëreenigde Staten wijkt. Vooral te Rio de Janeiro komen in de laatste maanden vele gevallen voor. De regeering der Vereenigde Staten heeft een prijs van 100,000 dollars uitgeloofd voor de ontdekking van een middel, waardoor minstens 2 pet. der gele koortslijders genezen. Italië. Volgens den berichtgever der Débats te Rome neemt de economische en financieele crisis aldaar steeds toe. Een groot aantal beursmannen, zegt zij, zijn ten einde raadverscheidene aannemers hebben de door hen begonnen huizen onvoltooid moeten laten staan. In de provinciën, gaat de berichtgever voort, is de toestand nog erger. De ellende neemt er schrikbarend toe. Voor eenige dagen is eene bende landlieden de stad Faenza binnengetrokken en heeft er de bakkers winkels geplunderd. Dat alles verklaart de reactie, welke, verzekert de berichtgever, zich tegen het ver derfelijk staatsbeleid des ministers Crispi openbaart. Met den dag ziet men de populariteit van het drie voudig bondgenootschap, hoofdoorzaak van den nood altijd volgens den zegsman van het Parijsche blad verminderen. Frankrijk. De heer de Baudry d'Asson heeft den minister van binnenlandsche zaken in de Kamer geïnterpelleerd over de houding der politie tegenover zekere onstuimige verkiezingsvergaderingen, waar gevechten en wanorde lijkheden hebben plaats gehad. De politie, klaagde hij, laat dit alles toe. Zij heeft bevel ontvangen niet handelend op te treden. Op deze wijze is het recht van vereeniging en vergadering feitelijk te niet gedaan en deze vrijheid is op weg de andere vrijheden in te halen, welke de regeering verbeurd verklaard heeft. Deze werkeloosheid der regeering is eene ware mede plichtigheid. Welke maatregelen denkt de regeering te nemen om te beletten dat openbare vergadering ont aarden in een hindevlaag? De heer Ficquet antwoordde: »Als de monarchie de vrijheid van vereeniging had toegestaan, zou het land er meer aan gewoon zijn." Als er wanordelijkheden hebben plaats gehad, is de regeering slechts tusschenbeide kunnen komen in de gevallen bij de wet bepaald, dat is: op verzoek van den president der gestoorde vergadering, of in geval van heeterdaad. De justitie is van de zaak in kennis gesteld en eene instructie is geopend over de feiten, waarop zooeven gezinspeeld is. De regeering kan slechts wenschen, dat het recht van vereeniging, door de monarchie geweigerd, kalm uitgeoefend wordt onder de republiek. De heer de Bandry d'Asson hield vol, dat de politie niet het verzoek van den president moest afwachten om handelend op te treden. Inderdaad zijn de agenten geroepen en hebben geweigerd tusschen beide te komen, Uit naam der vrijheid en niet uit naam eener partij heeft spreker gemeend te moeten protesteeren. Gemengd Buitenlandscli Nienws. Op de tentoonstelling voor kookkunst te Londen is een reuzenkaas te zien, die naar de beroemde olifant van Barnum, »Jumbo" is genoemd. Zij weegt 530 centenaars en om haar te maken, werd de melk van 4250 koeien gebruikt. Men herinnert zich wellicht, dat, toen de heer Gladstone in December j.l. zijne groote rede in de Bingley Hall te Birmingham houden zou, volgens de Daily News, het bekende blad, vlak bij zijn spreek gestoelte een phonograaf zou worden geplaatst en dat zijne rede den volgenden dag elders door de phonograaf zou worden herhaald. Hiervan is niets gekomen. Maar de lieer Gladstone heeft later de welwillendheid gehad, in eene private bijeenkomst eene kleine toespraak te houden en die door eene phonograaf te laten opvangen en zoodoende aan het verlangen van den heer Edison te voldoen, die aan zijn vriend, kolonel Gauraud, verzocht had, hem de stem van den heer Gladstone te doen hooren. Zoo is, terwijl de heer Gladstone in Italië vertoeft, zijne stem in de Vereenigde Staten gehoord en de kleine toespraak, die hij door den phonograaf tot den heer Edison gericht had, wordt nu weder door de telegraaf uit New-York overgeseind. Het is eene hulde aan den beroemden uitvinder; de heer Gladstone betreurt het voorts, dat hij hem slechts eene door ouderdom en veelvuldige inspanning versleten stem heeft kunnen overzenden; hij spreekt ten slotte de hoop uit, dat de heer Edison, een der grootste vermaardheden is van Amerika, nog lang moge leven om de triomfen van dat land op het gebied der uit vindingen, die der menschheid tot heil strekken, te aanschouwen en er zich in te verheugen. De Chineezen beginnen hoe langer hoe meer de aandacht van Europa op zich te vestigen. De volgende beschrijving die omtrent de voornaamste kenmerken van het Chineesche volkskarakter gegeven wordt door iemand die langen tijd in het Hemelsche rijk vertoefde, zijn dus wellicht in staat, de belangstelling voor dit eigenaardige volk gaande te maken. Het schijnt, aldus schrijft hij, dat de Chineezen geene zenuwen hebben. Een Chinees kan den heelen dag schrijven, werken in elke houding, die men maar verzinnen kan, weven, goud wasschen, ivoorsnijden, de vervelendste werkjes doen, dag in dag uit, zonder de geringste vermoeienis of zenuwachtigheid te toonenhij is een machine. Deze eigenschap vertoont hij al zeer vroeg. Er zijn geen onrustige, woelige, ondeugende jongens in China. Zij zijn allen verschrikkelijk braaf, en op school leeren en werken zij zonder oponthoud of ontspanning. Een Chinees schijnt best zonder ontspanning te kunnen leven. Lichaamsoefening en spel houdt hij eenvoudig voor zoo en zooveel verknoeiden arbeid. Hij kan overal slapen; te midden van ratelende machines, oorver- doovend lawaai, spelende en schreeuwende kinderen en vechtende kerels; hij slaapt onder den blooten hemel op den grond, op een stoel, in alle mogelijke houdingen. Men zou gemakkelijk in China een leger van een millioen ja zelfs van tien millioen soldaten bij elkaar kunnen krijgen, die in staat zijn, dwars op drie handwagens gelegd te slapen, met het hoofd naar beneden als een spin, de mond open en een vlieg op den tong. Het schoonheidsconcours te Turijn. Tot op het oogen- blik hebben zich twee en dertig mededingsters naar den schoonheidsprijs te Turijn doen inschrijven, waar van de volgende zijn toegelaten: een Kozaksche, een Zweedsche, een Spaansche, twee Hongaarschen, drie Amerikaanschen, twee Parisiennes. een Marseillaansche, een Lyoneesche, een Tunische, een Turijnsche, een Bologneesche, een Napolitaansche en twee Milaneeschen, een bewijs dat de jury bij de toelating nogal niet zoo heel nauw ziet. 't Is haast niet te gelooven, dat van de 32 dames, die zich schoon gelooven, 20 waarlijk schoon zouden zijn Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Londen Een werkman, die gegeten had van de dadels, welke onlangs uit de Theems bij Greenwich, dicht bij de plaats waar de Londensche riolen uitmonden, werden opgevischt, is aan de gevolgen overleden. De partij dadels, die met het stoomschip »Govine" zonk, vertegenwoordigt, zelfs in beschadigden toestand, nog eene waarde van ongeveer 5000 p. st. of ƒ60,000, zoodat de koopers van deze thans zoo gevaarlijke waar

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2