ZIERIKZEESCHË COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 5. Woensdag 18 Januari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. 1AKEBIMAN. ZIERIKZEE, 17 Jannari 188 8. Door Z. M. den Koning is ontheffing verleend aan den secretaris van Nieuwerkerk, de heer J. A. Legemaat, van de verplichting tot inwoning binnen die gemeente, mits hij te Zierikzee gevestigd blijve. Vrijdagavond0 gaf de heer Chambly, Prestidigitateur en Anti-Spiritist, zijne aangekondigde voorstelling in de Concertzaal, en wij kunnen het met genoegen getuigen dat de verwachtingen, die wij van de werkzaamheden van den heer Chambly hadden, niet zijn teleurgesteld; integendeel, zij overtroffen die zelfs. De kunsttoeren door hem verricht, wekten ieders bewondering, terwijl daarbij de heer Chambly de gave bezit om op eene nette en beschaafde wijze met het publiek om te gaan. Zoowel de verschillende door hem verrichte goocheltoeren, als zijne werkzaamheden op anti- spiritistisch gebied gingen hem vlug van de hand en in alles toonde hij volkomen meester te zijn op dit gebied. Talrijk waren dan ook de onverdeelde bijvals betuigingen, die hem telkens te beurt vielen, en we twijfelen niet of de heer Chambly zal overal op zijne kunstreis door Nederland met een overtalrijk bezoek worden vereerd. In de Vragen des Tijds van Januari vestigt dr. G. W. Bruinsma de aandacht op »een goede wet" die »slecht toegepast" wordt: namelijk de wet tot bestrijding van besmettelijke ziekten en wel wat hare voorschriften betreft aangaande de koepokinenting. Ofschoon het eerste levensjaar voor de inenting in alle opzichten het meest geschikt is, leert de statistiek, dat van de 145,000 kinderen, die jaarlijks in ons land worden geboren en waarvan na het eerste jaar nog 120,000 over zijn, gemiddeld slechts 16,000 in dien tijd worden ingeënt. Toch schrijft de wet voor, dat in elke gemeente ten minste eenmaal in de drie maanden gelegenheid moet worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Dit voorschrift wordt niet behoorlijk nageleefd, trots de voortdurende aanschrij vingen en bemoeiingen van het geneeskundig staats toezicht. Zoo zijn in Noord-Brabant alleen nog 68 gemeenten, waar geen geregelde inenting plaats heeft. Een der redenen van de slechte naleving der wet is, dat de uitvoering niet gemakkelijk genoeg is gemaakt. Het vervoeren van jonge kinderen naar de aangewezen plaats is veelal bezwaarlijk, en de ouders hebben het bewijs van inenting eerst noodig. als de kinderen naar school worden gezonden, en dan is na vroege inenting dat bewijs vaak zoek geraakt. Maar een andere reden is de moeielijkheid voor den ge neesheer ten plattelande, om steeds voldoende koepokstof te verkrijgen. De schrijver prijst daarom het voorbeeld aan van België, waar de wet van 1883 een algemeene koe- pokkerij gelijk prof. Verdam in den jongsten Nuts-almanak voorstelt pare vaccinogène te vertalen heeft in het leven geroepen, te Brussel gevestigd, waar ten allen tijde dierlijke stof kosteloos verkrijgbaar is. In '1885 is daar voor 245,000 personen stof ge leverd, en de kosten waren in dat jaar slechts 17,500 francs, terwijl men hier te lande voor sub- sidiën, bij onvoldoende aflevering, 10,000 'sjaars uitgeeft. Zulk een «centraal-station" behoort ook hier te worden opgericht. Tevens bepale men dan geschikte tijd en plaats voor de kostelooze inenting en zorge voor de bewaring der bewijzen van inenting. Als tegemoetkoming in de kosten van bezoldiging van de muzikanten, van aanschaffing van partituren en van vernieuwing en onderhoud van muziekinstru menten en andere benoodigdheden, is bij kon. besluit toegelegd aan het muziekfonds bij de verschillende corpsen van het leger: bij het regiment grenadiers en jagers f 12,575; bij elk der acht regimenten infanterie f 5050. Z. M. de Koning, die steeds zeer veel belangstelling toonde in den bloei van de Nederlandsche nijverheid, vereerde dezer dagen aan de Koninklijke Deventer Tapijtfabriek een hoogst nuttig en zeer kostbaar prachtwerk. Dit werk, dat door de fraaie kleur legging hoogst zeldzaam is en tal van diensten aan de fabriek kan bewijzen als motief voor nieuwe teekeningen, was begeleid van een schrijven, waarin de groote en wel willende belangstelling van Z. M. in den bloei en vooruitgang op industrieel gebied ten zeerste uitkomt. In de Maatschappij van Weldadigheid, alzoo ook in de onder Steenwijkerwold gelegen kolonie Willemsoord, bestaat een veefonds, uitkeerende bij overlijden. In een dezer dagen daaromtrent gehouden vergadering heeft men besloten daaraan ook een veeziekenfonds te ver binden. De verzekeringspremie is vastgesteld op '11/2 ct. per rund elke week, terwijl de heer R. Frank, veearts, aangewezen is om, in geval van ziekte, bij het vee dienst te doen en tevens de noodige medicamenten daarbij te leveren. Een zestal vrijboeren zijn aangewezen om een commissie van toezicht uit te maken. Het Hbl. merkt, naar aanleiding van de opbrengst van de gewone rijksmiddelen over het geheele jaar '1887, op, dat de raming van nagenoeg 107 millioen is overschreden met Sl/2 millioen en de opbrengst van '1886 met bijna 11 ton, een uitkomst die niet onbevredigend is te noemen. De behoefte aan belasting hervorming blijft echter bestaan, nu in de accijnsen, die zoo ongelijk treffen, de voornaamste bron van hoogere ontvangsten gelegen is. De N. R. Ct. zou 't wat overdreven achten, de uitkomsten van het afgeloopen jaar te roemen als onverdeeld gunstig. Maar de uitzetting der hulpbronnen van de schatkist is in het afgeloopen jaar niet onbe langrijk sterker geweest dan in 1886. En dat is, voor zoover uit den loop der rijksmiddelen kan worden besloten tot den meer of minder gunstigen toestand waarin handel en nijverheid in het algemeen verkeeren, zeker een gewichtig en verblijdend verschijnsel. In eene schaars bezochte vergadering van de ver- eeniging De Unie te Amsterdam, onder leiding van mr. J. W. Spin, werd Zaterdag avond langdurig ge handeld over het ontwerp van nieuwe statuten, en een zeer radicaal program opgesteld. Men zal trachten, in verbinding met andere vereenigingen, maatregelen voor de aanstaande verkiezingen te treffen. Naar men verneemt, zullen eenige Indisch-gasten te Amsterdam zich vereenigen, om de koloniale nijver heid op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889 behoorlijk te doen vertegenwoordigen. Ook de kunst maakt daarvoor reeds toebereidselen. Men wenscht geen tusschenkomst van eene of andere commissie, maar geheel op eigen wieken te drijven, nu het gouvernement geen geldelijken steun verleent. Gedurende het jaar 1887 zijn ongeveer 1300 waggons met vee uit Nederland, via Nieuweschans, over het station Weener naar Duitschland verzonden, en hebben de inkomende rechten de aanmerkelijke som van ongeveer 66,000 mark bedragen. Daarentegen zijn voor de varkens, die uit Nederland naar Hamburg gezonden werden (20,000 stuks) geen inkomende rechten betaald. Het N. v. Ned. bevestigt, dat het nadoelig saldo der voedingstentoonstelling nog grooter is dan aanvankelijk berekend was. De commissie blijkt bij het nazien van hare rekening eenige posten over het hoofd gezien te hebben, zoodat het nadeelig saldo van f 95.000 ge stegen is tot f 105,000. Van het waarborgfonds is f 95,000 opgevorderd. Of de commissie de overige 5 pet. van de deelnemers nog zal en kan opvorderen, is het N. v. N. onbekend. In elk geval zit de commissie zelve er aan voor de 5000 gulden, die boven het waarborgfonds zijn uitgegeven. Te Clingendaal zullen dezen zomer, waarschijnlijk in Augustus, op twee dagen weder wedrennen gehouden worden. De prijzen zijn veelal lager dan vroeger, be halve voor de »groote militaire wedren over hinder nissen", waarvoor, dank zij de vrijgevigheid van een liefhebber, f 1500 meer is uitgeloofd, waar tegenover een eereprijs, ter waarde van f 200, verleden jaar uitgeloofd, is vervallen. Volgens het jaarverslag van het leger des heils telt het leger thans 2262 corpsen met 5684 officieren. De vermeerdering heeft in dit jaar 476 corpsen en 1492 officieren bedragen. Er zijn in Engeland 1274 corpsen, in de Vereenigde Staten 265, in Canada 290, in Australië 240, in Frankrijk en Zwitserland 69, in Zuid-Afrika 62, in Indië en Ceylon 32, in Zweden 18, en de overige in Nederland, Denemarken, Duitsch land, Italië, Jamaica en St. Helena. Het reddingsleger beroemt er zich op, alleen in Engeland 148,905 personen bekeerd te hebben. Generaal Booth heeft 45,000 pd. st. noodig, opdat de »oorlog" krachtig zal kunnen worden voortgezet; in 't afgeloopen jaar zijn er aan bijdragen en geschenken 34,000 p. st. aan 't hoofdkwartier ontvangen. 18 toevluchtsoorden voor gevallen vrouwen en meisjes over de geheele wereld verspreid, werden opgericht. Het Album der Natuur geeft een middel aan de hand om gedroogde bloemen hare kleur te doen behouden. Men neme daartoe een mengsel van drie deelen methyl-alcohol en één deel eener verzadigde oplossing van zwaveligzuur in water, Daarin dompele men de bloemen vóór men ze droogt. Dunne bloemen late men er 5 a 30 minuten en dikke bladeren 11% dag in. Daarna moet men ze goed afschudden, het aanhangende vocht in de zon laten verdampen en daarna op gewone wijze tusschen droog papier brengen. In den regel drogen zij hier zoo snel, dat het niet noodig is dit papier te ververschen. De meeste bloemen en bladeren behouden na deze behandeling hunne natuurlijke kleur, sommige worden eerst ontkleurd, maar krijgen daarna de oorspronkelijke tint terug. Planten, die gewoonlijk bij het drogen zwart worden (b, v. Melampyrum), blijven na deze behandeling groen. Ongeiakken, Rampen, Misdaden, enz. Een verschrikkelijke misdaad wordt uit Brünn (Moravië) medegedeeld. Een handelaar, die zich vóór een paar jaren in een nieuw huis gevestigd had, werd er sedert eenigen tijd van verdacht, dat hij zijn ouden vader gevangen hield. Eindelijk hoorde de politie ook zoo iets van het »spookhuis" en van de geruchten die daaromtrent in omloop waren. Een politie-agent ging, vergezeld van een arts, naar het huis, om de plaats, waar dikwijls een klagend gesteun vernomen werd, te onderzoeken. Nadat men de werkplaats had doorzocht zonder iets te ontdekken, vond men op 't laatst een deur, die onder allerlei ouden rommel verborgen was. De deur werd geopend en men zag een donkere, vunzige ruimte. Daar lag op een smerigen stroozak een grijsaard, slechts met een oud, gescheurd hemd bekleed en half verstijfd van koude, in wien de vader van den eigenaar herkend werd. De arts liet den grijsaard in een

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1