Buitenland. ADVERTENTIEN. 't Loo, 13 Januari, ('s avonds.) De Koning heeft heden gedurende een kwartier het bed verlaten. Dr. Vinkhuizen blijft ook heden nacht. Ter verplegieg is een ziekenoppasser ontboden. De Koningin maakte heden een rijtoer. 't Loo, '14 Januari, (heden morgen.) De toestand van Z. M, den Koning is in het alge meen iets beter. De Hooge Lijder heeft den nacht vrij rustig doorgebracht. Dr. Vinkhuizen is heden ochtend van het Loo ver trokken en zal eerst morgen ten paleize terugkeeren. Het officiëele bericht, dat heden is uitgegeven, luidt: Z. M. de Koning bracht gisteren den dag en ook den laatsten voornacht rustiger door. In den nanacht werd de Hooge Lijder onrustig. De algemeene toestand verandert niet. Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken. Uit den Haag meldt men Heden is een buitengewone ministerraad gehouden. Het gerucht loopt, dat er sprake zou zijn om te overwegen of er termen bestaan om een tijdelijk regentschap in te stellen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zeven negers, in dienst van den overste Paxton, die in de nabijheid van het stadje Areola (Mississippi) een landhuis bewoont, hadden het verschrikkelijk plan gemaakt om de familie te berooven en te vermoorden. Om de sporen van hun voorgenomen misdaad uit te wisscben, wilden zij het huis in brand steken, terwijl de familie lag te slapen. Toen allen in huis zich te bed hadden begeven, werd het huis op verschillende plaatsen aangestoken en de misdadigers namen met geweren en bijlen gewapend, de wacht voor de deuren om elke poging tot ontvluchting, die de ongelukkige huisgenooten zouden wagen, te verijdelen. Gelukkig echter slaagde de door den brand opgeschrikte familie er in de negers te overweldigen en ze gevangen te nemen, waarop dezen bekenden wat zij in 't schild voerden. In de plaatselijke gevangenis gebracht, waren zij echter den volgenden dag spoorloos verdwenen en algemeen gelooft men, dat zij gedurenden den nacht uit de gevangenis zijn gehaald en dat ze allen ge- lynchd zijn. Ernstig genoeg. Te Brisbane (Australië) gebeurde het, dat een tijger uit een menagerie wist te ont komen en onder de bewoners een vreeselijken schrik verspreidde. De kooi, waarin zich twee Bengaalsche tijgers bevonden, werd door een der oppassers ge reinigd en een van de dieren wist door de geopende deur te ontsnappen. Op de binnenplaats bevond zich een andere oppasser, die, toen hij bet dier zag, on middellijk de straat opvloog, door den tijger gevolgd. Een menigte voetgangers bevonden zich in de straat, die naar alle zijden uiteenstoven. Het dier had het echter bijzonder op den oppasser, Peters genaamd, begrepen, sloeg hem met een machtigen slag van zijn poot tegen den grond en begon hem te verscheuren. F r a n k r ij li. De groote generaal Boulanger loopt mooi gevaar zijn reputatie als onruststoker en tweedrachtzaaier te verliezen, want hij heeft alle verwachtingen op een stormachtige zitting. Zaterdag, teleurgesteld: hij is even kalm uit de Kamer gegaan als hij binnengekomen was, zonder zijn mandaat als afgevaardigde van het Noorder-departement te hebben neergelegd, terwijl de afgevaardigde Des Se.guins, die een voorstel tot ont binding der Kamer zou indienen, wijselijk dat plan niet ten uitvoer bracht, waarschijnlijk overtuigd, dat deze na-aping van Boulanger's dwaasheid de vei kiezing van dezen laatste op 27 dezer geen goed zou doen. Hij zal nu na die verkiezing zijn voorstel ter berde brengen. De beide candidaten voor bedoelde verkiezing. Boulanger en Jacques, voeren op 't oogenblik een strijd met proclamation en manifesten, waarmede alle muren worden beplakt, zoodat Parijs letterlijk in die schrilste kleuren schittert. Servië. De nieuwe grondwet telt 202 artikelen en bevestigt het erfelijk grondwettig koningschap, met den Oos- tersch-orthodoxen godsdienst als staatsgodsdienst. Bij uitsterving van het stamhuis komt een groote nationale vergadering binnen een maand bijeen om een koning te benoemen. De koning is onverantwoordelijk als hoofd van den staat, maar wel mogen burgerrechte lijke vorderingen tegen hem worden ingesteld. De koning moet tot de staatskerk behooren, evenzoo de leden van het koninklijk huis, maar tevens beschermt de koning »alle wettelijk erkende godsdiensten". Voor handelstractaten en andere, welke verandering van grondgebied inhouden, lasten leggen op de schatkist, of de burgerlijke of burgerschapsrechten der Serviërs betreffen, is de goedkeuring der vertegenwoordiging noodig. De regeering geschiedt door den Koning met verantwoordelijke ministers, wier onderteekening noodig is voor de geldigheid van wetten en besluiten. De Koning heeft het recht de zitting der vertegenwoor diging twee maanden te verdagen of de Kamer te ontbinden; in 't laatste geval hebben de verkiezingen binnen 2 maanden plaats en komt de nieuwe Kamer binnen 3 maanden bijeen. De vertegenwoordiging des volks bestaat uit de Skuptchina en in sommige ge vallen uit de groote nationale vergadering. Voor het kiesrecht wordt het land verdeeld in 15 districten, waarvan de kiezers op elke 4500 belastingschuldigen een afgevaardigde benoemen. Voorts kiezen de steden eigen afgevaardigden. Om kiezer te zijn moet men meerderjaiig zijn en ten minste 15 dinars (francs) in de directe belastingen betalen (tot dusver 30 dinars), of tot een Zadruga behooren. Zadruga is een familie kring, eigenaardig bij de Zuidslavische volkeren, en bestaande uit verwanten en anderen, die te zamen in één huis, onder leiding van een gekozen hoofd (starjesina) in volkomen gemeenschap van goederen en winsten leven. Het is een overoude instelling, die allengs meer en meer verdwijnt. Elke 100 kiezers (in de steden 50) hebben bet recht een candidaten- lijst aan te bieden. Voor elke lijst is in het stem bureau een bus aanwezig-; de kiezer werpt in de bus bij welker lijst hij zich aansluit, een wit balletje, in de andere een zwart. Men deelt het getal te kiezen candidaten op het aantal der opgekomen kiezers," en het quotient gedeeld op het getal witte balletjes uit elke bus, wijst aan hoeveel candidaten van elke lijst zijn gekozen, naar de volgorde waarop zij op de lijst geplaatst zijn. Zijn aldus niet alle plaatsen bezet, dan geldt de grootste breuk en bij gelijke breuken het lot. Voor elk district geldt dus het stelsel van even redigheid. De balletjes zijn noodig omdat een groot getal kiezers niet schrijven kan. Voor de verkiesbaar heid is o. a. noodig, dat men 30 jaar of ouder is en ten minste 30 dinars directe belastingen betaalt. Staatsambtenaren zijn niet verkiesbaar, behalve ininis- lers, leden van den Raad van State, gezanten, rechters, hoogleeraren, leeraren bij het middelbaar onderwijs, ingenieurs, geneeskundigen en gepensionneerden. Mili tairen in werkelijken dienst mogen niet kiezen noch gekozen worden. De Kamer benoemt voortaan zelve haren voorzitter. Hare leden zijn niet vervolgbaar wegens hun redevoeringen, niemand mag gewapend de vergaderzaal betreden. De groote nationale ver gadering bestaat uit het dubbele getal leden en komt alleen bijeen in bijzondere gevallen, o. a, bij grondwets herziening, verandering van grondgebied, enz. Verder is aan de ingezetenen het recht toegestaan verzoek schriften aan de vertegenwoordiging in te zenden. Adeldom wordt in Servië niet erkend; de burgers mogen geen adellijke titels aannemen. Gemengd Kuiteiilundscli Nieuws. De heer Rudd, dio een bezoek aan Matabeleland heeft gebracht, heeft aldaar van koning Lobengulu een concessie verkregen, die hem tot den rijksten man ter aarde zal maken, indien het blijkt dat het den Koning weikelijk ernst is. Die concessie bevat niet minder dan het uitsluitende recht op alle metalen en mineralen in het uitgestrekte koninkrijk, met uit zondering van het Tatiedistrict, en Matabeleland wordt gezegd rijker aan goud te zijn dan de Transvaal. De koning zou hiertoe overgegaan zijn om ontslagen te zijn van den overlast, hem door allerhande concessiejagers aangedaan. Eene clausule van het contract zegt dan ook dat »daar ik teri hoogste lastig gevallen wordt door verschillende personen, die rechten en concessies van land en mijnrechten in mijn gebied zoeken te verkrijgen, autoriseer ik bij dezen de gemelde conces sionarissen, hunne erven, vertegenwoordigers en ge machtigden om alle noodzakelijke en wettige stappen te doen, ten einde alle personen, die land, mineralen, metalen of mijnrechten in mijn gebied zoeken, daaruit te verwijderen, en ik beloof bij deze om hun zulke hulp te verleenen als zij van tijd tot tijd mogen noodig hebben voor het uitzetten van zulke personen, en van en na dezen datum geen andere concessie van land- of mijnrechten te geven zonder hun goedvinden en goedkeuring. Dit meldt de Transvaalsche Volksstemen de Vrij- staatsche Express zegt o. a. dit er van: Verbeeld u iemand, die eene concessie krijgt voor alle mineralen - goud, steenkool en zulke bagatellen meer die gevonden worden in een lapje grond zoowat ter .groote van de Britsche eilanden en nog een half dozijn van die luttele eilandjes er bij. De heer Rudd heeft een goeden slag geslagen. Hij heeft iets verkregen om heel wat geld uit te slaanzij, die het aan de markt brengen, kunnen ook een fortuintje maken. Het is zoo'n recht Oost-Indisch affairetje, zonder de wreedheden, die in de tijden van roemrijke overwinningen in zwang waren. De openbare séances door een hypnotiseur te Parys zullen, volgens de Frankf. Ztg., worden verboden. De vereeniging voor heelkunde heeft een verzoek van die strekking tot de bevoegde macht gericht en deze is voornemens er gevolg aan te geven. In het bedoelde adres wordt op vele gevallen van besmetting gewezen, welke door dergelijke zenuwprikkelende séances zijn voorgekomen, gevallen in welke hystorie, krampen, visioenen of ongeschiktheid tot den arbeid voor korter of langer tijd niet slechts bij de »sujets", die zich tot het magnetiseeren of hypnotiseeren Jeenen, maar ook bij de toeschouwers zich voordeden en door deze weer op anderen werden overgebracht. Chaicot bericht over een dergelijke epidemie in scholen, met name in een Lyceum der Champagne, waar zelfs een der kweekelingen zoo aan hysterische krampen en toevallen leed, dat hij gedurende drie maanden in de Salpetrière onder geneeskundige behandeling moest zijn, alvorens hij genas. Over de levenswijze van den ruim 102 jaar ouden scheikundige Chevreul wordt uit Parijs het volgende medegedeeld: Hij pleegt des morgens om 5 uur te ontwaken, eet terstond daarop een bord warme soep, leest de couranten in bed, ontvangt eenige bezoeken, gebruikt om elf uur een tweede, krachtig ontbijt: soep, vleesch, melk, koffie, brood en boter, eet smakelijk en langzaam, staat om 1 uur op, kleedt zich en is te twee uur gereed om uit te rijden. Zijn getrouwe koetsier Jozef rijdt hem menigmaal naar het Park- Monceau en, als het weder het veroorlooft, naar het Champ de Mars, waar de oude heer zich steeds over het »achtste wereldwonder" verheugt. Om vijf uur is hij weder te huis, drinkt een kop melk, zoekt zijn bed op, dineert te zeven uur met goeden eetlust, drinkt echter steeds uitsluitend water en valt dan in een diepen slaap. Als hem des morgens zijn helper in 'het museum, de heer Arnaud vraagt, of hij een goeden nacht heeft gehad, antwoordt de heer Chevreul regelmatig, dat hij. nog nooit slecht geslapen heeft. De wereldberoemde P. J. Barnum, die met recht de koning der reclame mag heeten en alle mogelijke curiositeiten voor zijne musea en circussen wist bijéén te verzamelen,, heeft eindelijk zijn woeligen levensloop verlaten, om zijn overige dagen in welverdiende" rust te slijten. Niettegenstaande de man in veertig jaar tijds wel driemaal zijn schatten een prooi der vlammen zag werden, is hij ten slotte nu toch in het bezit van een aardig «appeltje voor den dorst." Hij begint het renteniersleven met ongeveer -10 millioen dollars in kas. Te Waldemere laat hij een prachtig paleis bouwen, om zich daar voor goed te vestigen. Van zijn oud huis te Bridgeport (Connecticut) wordt een zomerhotel gemaakt. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk op Zondag 13 Januari j.l., ten behoeve hunner armen is gecollecteerd een ImnKMljet van vijf en twintig; gulden.. Zierikzee, 14 Januari 1889. Diakenen voornoemd, A. G. KÏJN, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris, Omtrent het sluiten yan contracten ,*-r van levensverzekering en lijfrente bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam, en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. Fock, C. P. van EegkenJ. T. van Bosse en J. Gr. Willemals Com missarissen, Jlir. Mr. C. Hartsen Jbsz., als Directeur, en Mr. JF. P. Portielje, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te ver krijgen aan het Kantoor te AmsterdamRegu- liersdwarsstraat 12, bij H.H. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den Heer T. Draijer, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Jaarlijksche premie per Honderd Gulden Kapitaal-Verzekering voor het geheele leven: Op 25 jaar f 1,99. Op 40 jaar f 3,11. i 30 - 2,27. 15 i - 3,71. 35 i - 2,64. ii 50 j - 4,53.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2