VERPACHTING. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Dinsdag den 31 Januari 1888, OPENBARE VERPACHTING secretaris der keizerin en een zoon van den hertog de Bassano, die zelf ongesteld was, waven tegenwoordig. Msgr. Goddard leidde de kerkelijke plechtigheden. De lijkkisten werden elk door acht artillerie-soldaten uit de kapel gedragen, op het onderstel van een artillerie wagen geplaatst, en vervolgens in langzamen optocht naar het dorpsstation gereden. Daar werden zij in een spoorwegwagen gezet en nadat de waskaarsen waren ontstoken, nam de geestelijke ook plaats in den wagen om de gebeden voor de dooden te lezen. De schuif deuren werden gesloten, en de priester bleef gedurende de reis (ongeveer een uur) met de dooden alleen. Te Farnborough werden de twee lijkkisten toevertrouwd aan de zorgen der Witte Kanuniken van St. Norbei t. Enkele oude bedienden van den Keizer waren over gekomen om hunne laatste hulde te bewijzen. Ook waren verscheiden grafkransen gezonden en kruizen en ruikers van viooltjes. Aan het Waterloo-station te Londen hield de trein eenige minuten stil, om kransen en kruizen uit Frankrijk meest door onbekenden gezonden, mee te nemen. De deuren van den lijkwagen bleven echter gesloten. Aan het station waren eenige Franschen aanwezig. Du-itsoliland. De bladen van Darmstadt houden zich met een zonderling incident bezig, dat in de Hessische Kamer is voorgevallen. Een der leden der Kamer, behoorende tot een grafelijke familie, is niet tot het afleggen van den eed toegelaten, omdat zijn collega's niet met hem zitting wilden hebben, daar hij elf jaren geleden ge weigerd heeft te vechten. Thans is een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, onder welke die weigering is geschied. In de maand November zijn 669d Duitschers naar Amerika gegaan. In de eerste elf maanden van 1887 zijn 97,247 personen geëmigreerd tegèn 76,981 in hetzelfde tijdvak van 1886. Italië. Het ontslag aan den hertog Torlonia als burgemeester van Rome, wordt toegeschreven aan den «premier" Crispi, of liever aan diens echtgenoote, voor wie de salons der oude aristocratie gesloten bleven, hoewel de Koningin haar had ontvangen. De hertogin Torlonia had op een soirée bij een der gezanten geweigerd kennis te maken met mevrouw Crispi, vandaar de woede der lastige «première." Crispi moest beloven haar bij de eerste gelegenheid de beste op de Torlonia's te wreken en die gelegenheid heeft hij niet laten voorbij gaan. Het ontslag van Torlonia als burgemeester was het gevolg. Men zegt, dat de Koning Torlonia's bezoek aan den Paus goedgekeurd had, maar dat hij zich door Crispi had laten overrompelen. Dinsdagmorgen om 8 uur heeft de geheele konink lijke familie een mis in het Pantheon bijgewoond, welke gehouden werd ter herdenking van den sterfdag van Victor Emanuel. Tal van kransen zijn later op het graf van den vorigen koning gelegd en des middags werd der koninklijke familie door de bevolking van Rome een ovatie gebracht. Frankrijk. Wilson is Dinsdag herhaalde malen door den rechter van instructie ondervraagd. Van zyn arrestatie is nog niets bekend. Men verwacht alleen uit Frankrijk meer dan 16,000 inzenders voor de wereldtentoonstelling te Parijs. De Gemeenteraad van Parijs heeft 700,000 frs. beschikbaar gesteld voor de deelneming der stad aan de tentoonstelling. De stad zal haar verzamelingen in twee paviljoenen tentoonstellen. De Lesseps gaat in Maart naar Panama. De president Carnot heeft een jachtpartij gegeven, waartoe genoodigd waren de Duitsche en de Deensche gezant, de ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken, kolenel Lichtenstein, enz. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. In het Engelsche tijdschrift The Lancet geeft C. E. Paget eenige mededeelingen omtrent een epidemie van pokken, die in een eng omschreven gebied voorkwam. Hij deelfc daarin ten opzichte van de gevolgen van koepok-inenting de volgende feiten mede: 1°. Alle niet ingeënte personen in het aangetaste gebied kregen pokken. 2°. Van de ingeënte kinderen die nog niet 14 jaren oud waren, kreeg slechts 1 van 9 jaar pokken. 3°. Van 22 ingeënte personen, die ouder dan 14 jaren waren, kregen 13 pokken. 4°. Slechts één volwassene, die indertijd her-ingeënt was, kreeg in lichten graad pokken. In het oogloopend was verder de zeer lichte loop der ziekte bij alle ingeënten, zelfs bij hen, bij wien de inenting lang geleden was. Volgens de Gazette of India zijn in 1886 niet minder dan 24841 personen door giftige slangen of wilde dieren gedood, of 1934 meer dan in het voor gaande jaar. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van slangenbeeten steeg van 20,142 tot 22,134, terwijl door wilde dieren 2707 personen werden gedood, tegen 2765 in het daaraan voorafgaande jaar. Door tijgers werden 928 en door wolven 222 personen gedood. Olifanten, luipaarden, beren, hyena's, everzwijnen, buffels, jakhalzen, alligators, krokodillen, wilde katten en panters hebben ook hun evenredig aandeel in het get al slachtoffers Zoo werden in Bengalen 477 sterf gevallen door jakhalzen en 198 door alligators ver oorzaakt. Bovendien werden in geheel Indië 57,541 stuks vee door wilde dieren en slangen gedood, tegen 59,029 in 't voorgaande jaar. Wat het dooden van roofdieren betreft, hiervan zijn de statistieke opgaven niet zeer bevredigend. Het aantal onschadelijk gemaakte tijgers verminderde van 1855 tot 1464, dat der luipaarden van 5466 op 4031, dat der beren van 1874 op 1668, terwijl dat der slangen van 420,044 op 417,596 kwam. De vermindering is in Bengalen zoo goed als niet merkbaar en dit is vooral toe te schrijven aan de geringe belooning, die de staat geeft voor het dooden van wilde dieren en slangen. In Russisch-Polen heerscht tegenwoordig een strenge koude. Reeds zijn verscheiden menschen en dieren doodgevroren. Op de pleinen te Warschau worden bestendig houtvuren onderhouden, waaraan de voorbij gangers zich kunnen warmen. De thermometer wijst op eenige plaatsen in Polen, 25 graden aan. Ook in Gallicië is het sedert eenigen tijd buitengewoon koud. De werkzaamheden op het land moesten wegens de groote koude gedeeltelijk gestaakt worden. Op de wegen werden verstijfde lijken van de landbevolking gevonden. Het water is in vele bronnen bevroren; in verschillende steden zijn de scholen gesloten zoolang de vorst aanhoudt. Drie miilioen sinaasappelen zijn door de politie te Londen onbruikbaar gemaakt, omdat zij tot de lading van het in de Theems gezonken stoomschip «Agnes" behoord hebbende, drie weken onder water hadden gelegen en nu schadelijk voor de gezondheid werden geoordeeld. «Het land der advokaten" heeft een Engelsch blad Frankrijk genoemd en een Fransch blad heeft nu in antwoord juist bewezen, dat Engeland «het land der advocaten" is. Heeft Frankrijk één advokaat op iedere 1970 inwoners, in Engeland telt men er één op iedere 1200. Zoo heeft Duitschland één advocaat op 12000 inwoners. Zou de meer stijfhoofdige aard, min of meer in verband met een twistzieke geaardheid, niet in verband zijn te brengen met deze getallen, in het bijzonder ten opzichte van Engeland? De tijd van invoering van den aardappel in Europa. De eerste op historische gronden bewezen aanplanting van den aardappel in Europa, heeft volgens de Land- wirth, een Duitsche landbouw-courant, in 1587 binnen de muren der stad Breslau plaats gehad, in den tuin van een dokter aldaar. Eerst een 150tal jaren later, in 1734, waren het Saksische werklieden, die den aardappel weder naar Silezië brachten en in grootere hoeveelheid aanbouwden. Reeds in 1740 kwamen er bevelen van de regeering om den aanbouw met kracht te bevorderenhoe Frederik de Groote het telen van aardappelen voor stond en door zijn dragonders liet bewaken, is bekend. In '1771 reeds, toen de hongerpest in Bohemen 180,000 menschen wegrukte en 20,000 Bohemers door den honger gedreven in Silezië vielen, omdat daar aardappelen waren, bleken de zegenrijke gevolgen van Frederik's maatregelen. Vooral in den winter wordt er veel over hoofdpijn geklaagd, wat dikwijls een gevolg is van de bedompte lucht, die in de woonvertrekken heerscht. Om deze te zuiveren, giet men in een kom een liter kokend water en droppelt hierin een eetlepel terpentijn-olie, waardoor het vertrek van een heerlijken, verfrisschenden dennengeur vervuld wordt. Het bijgeloof van tooneelspelers, in het bijzonder te Parijs. Het is aanmerkelijk, zegt de schrijver van een artikel in de Galignanidat Parijsche tooneelspelers bijna alien in voorteekens gelooven. Mevrouw Favart, een sociétaire van het Theatre Francais, verzekert dat als een kat, voornamelijk een zwarte kat, uit eigen beweging met opgeheven staart rond het tooneel loopt dat een goed voorteeken is. Ik voor mij, zegt de schrijver, zou denken dat het een teeken was dat er muizen of ratten in de nabijheid verblijf houden. K erkriieuws. De doopsgezinde gemeente te Deventer heeft besloten, ook aan de zusters der gemeente bij het beroepen van een predikant stemrecht te verleenen. De heer J. Bruinwold Riedel J.Pz., predikant bij de hervormde gemeente te Hoorn, benoemd tot algemeen secretaris der Maatschappij tot nut van 't algemeen, zal den 15eri Januari a. s. zijn predikambt nederleggen. KUNSTNIEUWS. Heden (Vrijdag) Wagner-Concert te Amsterdam in den Stads-Schouwburg, met Fragmenten uit «Parsiyal",» Walküre"en «Götfcer- dammerung." (9 Solisten.) "Woensdag 25 Januari a.s. Concert der «Afdeeling Zierikzee" der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, met medewerking der door baar opgerichte Zangvereeniging. Vrijdag 27 Januari a.s. door de »Afdeeling Rotterdam": «Mis sa Solemn is" van L. van Beethoven. In Februari, alhier, Instrumentaal-Concert van den Heer Bouwman te Bergen op Zoom, waarop o. a. worden ten gehoore gebracht Sjmphonie No. 8 van L. van Beet hoven en Viool-Concert van Mendels sohn, voorgedragen door den Heer A. de Jong, Solo-Violist van Middelburg. Van 6—13 Jan. 1888. Geboren: Een dochter van J. de Haan en G. in 't Veld. A. J. Wiilemsen en P. Kiaeijsen. Gehuwd: L. de Keijser, 46 j., j.m. en J. Geelhoed, 50 j., wed. L. Kort. Overleden: J. Wetting, bijna 73 j., man van W. Janse Gerse. OPENBARE Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN maakt bekend, dat op des voormiddags te lO ure, in de Concertzaal te Zierikzeeten overstaan van den Notaris Mr. J. A. BOLLE Lz. en Getuigenzal plaats hebben de voor den tijd van ZEVEN JAAR, aan vangende 1 Januari 1889 en eindigende 31 December 1895, van: 1°. liet GRASGEWAS der dijken, weilanden en verkavelde of' be dolven gronden; 2°. het gebruik der BOUWLAN DEN en RIETVELDEN, toebehoorende aan het Waterschap Schouwen. De Voorwaarden der Verpachting en de Catalogus der te verpachten perceelen liggen ter inzage op 's Landskamer te Zierikzee en in de Gemeentekamers der Gemeenten in Schouwen en Duiveland en zijn tegen betaling van 31» cents verkrijgbaar ten kantore van den Ontvanger-Griffier en in 's Landskamer. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Heemraden en DijKbazen, ieder voor zooveel zijn District betreftterwijl door laatstgenoemden bij aanvraag lokale aanwijzing zal gedaan worden op Zaterdag den 38 Januari 1888. Zierikzee, 5 Januari 1888, Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen A. J. F, FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz,, Ontv,-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3