Buitenland. Inhoud van No 1 van den Achtsten Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. HoofdartikelAlweer een Regeering aan het werk. Berichten: Een Nederlander in Amerika. Rede voeringen ter bestrijding der kwakzalverij. Uit Beieren. RechtszakenS. voor het kantongerecht te Wageningen. Grootere artikelen: Vergiftiging door een purgeer middel. De Druides- of Schavonenzalf. Sodener mineraal pastillen. De Anti-épileptique van Uten. Een leugenachtig bericht. Oplichterij, geen overtreding der geneeskundige wetten. Ingezonden stukken: Over het weren der kwak zalvers-advertenties. De handel van Roman Weissman. Correspondentie: o. a. over Sedlitz Chanteaud, Eno's fruitsalt en Eau de Suez. Herhaalde waarschuwingen Fistelpot van Klaas Ursem. Pain Expeller. Omtrent den patronen-diefstal te Naarden verneemt men, dat zich thans een opkooper heeft aangemeld, verklarende eenige maanden geleden ongeveer tien duizend stuks patronen te hebben gekocht van een korporaal der infanterie. De justitie, zoowel als de militaire autoriteiten, blijven al hunne aandacht aan deze zaak wijden. De eerstvolgende {vergadering van de landbouw- commissie is thans op 30 dezer bijeengeroepen. De min. van justitie herinnert, dat allen, die tot den Nederl. adel behooren, gehouden zijn, overeen komstig de bestaande bepalingen, aan het depart, van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven acten. Het programma is verschenen voor de tentoonstelling van versche groenten, te houden door de afdeeling Amsterdam der Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, medio April -1888, op later te bepalen plaats. Het programma wordt beschouwd als zijnde twee ledig: 1°. voor teelders en warmoeziers; 2°. voor liefhebbers of hunne tuinlieden. De mededinging staat ieder vrij. Als prijzen zullen uitgereikt worden: zilververgulde medailles, zilyeren medailles, bronzen medailles en eervolle vermeldingen. Elke bekroning gaat vergezeld van een getuigschrift. Een zilververgulde medaille met f 50 als buiten gewone prijs wordt uitgeloofd voor een verzameling van groenten, die nimmer op de Amsterdamsche markt aangevoerd werden, doch zeer goed in de omstreken van Amsterdam geteeld kunnen worden. De Soerab. Ct. meldt, dat Zaterdag 3 Nov. van Lombok gewichtige tijdingen aangebracht zijn per Zr. Ms. ss. »Ceram". Gunstig zijn de berichten in geenen deele. De vorst wil niet weten van het sluiten van een nieuw contracten zijn Arabischen factotum wegjagen, ook daarvan komt niets. Daarbij komt, en ditzelfde geldt eveneens voor Bima en andere eilanden, over welke men de telegrafische verbinding met Makasser aanleggen wil, dat'de vorsten even als hun volk vol bijgeloovige vrees voor den satan, die in de telegraafdraden huist en rondspookt, zich niets willen verbinden tot beveiliging van dat werktuig des duivels, wat onzerzijds hun werd voor gesteld. Geen quaestie er van, hen te persuadeeren dat ze ongelijk hebbenook bij hen geldt hetliever bange Piet dan doode Piet. In één woord, we krijgen onzen zin niet; op geen enkel punt. De heer van den Gheijn, gewezen redacteur van de Soerab. Ctis plotseling krankzinnig geworden. Uit particuliere bronnen verneemt de Javabode nog, dat de vijand op Poeloe Bras de waterleiding heeft vernield, die het daar gelegen marine-etablissement voorziet. Zoo goed mogelijk is daarin voorzien, doch water gebrek stond toch onvermijdelijk voor de deur. Het etablissement werd tijdens het laatste gevecht van zoo nabij beschoten, dat de kogels in de bijge bouwen der officierswoningen terechtkwamen. De officier der administratie der marine, die het etablissement beheert, wordt voor ziekte hierheen geëva cueerd en tot 1 Jan. vervangen door zijnen collega Krol van der Hoek, die van Soerabaia naar het departement van marine was overgeplaatst ter aflossing van den heer de Jong, die op zijne beurt door deze onverwachte mutatie ongeveer eene maand later zal kunnen repatrieeren. Kunst, Wetenschap en Letteren. Z. M. de Koning heeft verleden jaar de volgende beschikking genomen Met ingang van 1 Januari '1888 zal het toe kennen der subsidiën, namens den Koning te verleenen aan jeugdige schilders, op andere wijze dan tot nu toe geschieden. Tot het genoemde doel wordt voor dit jaar een som van f '10,000 beschikbaar gesteld. Jaarlijks zullen in het vervolg niet meer dan vijf jeugdige veelbelovende schilders een subsidie vanwege Zijne Majesteit ontvangen en het bedrag dier subsidie zal minstens f '1000 als regel, en hoogstens f 1500 bedragende laatste som alleen ten bate van die jongelingen, die zich in het buitenland op het figuur schilderen wenschen toe te leggen en daarvoor aanleg betoonden. De som, na aftrek dezer subsidiën, van het bedrag van f 10,000 beschikbaar blijvende, wordt door Zijne Majesteit bestemd tot den aankoop van schilderijen, als aanmoediging voor de schilderkunst; bij voorkeur zullen derhalve ook schilderijen van jonge lieden, die een bijzondere aanmoediging verdienen, worden aangekocht. Die aankoop zal geschieden zoowel op de jaarlijksche tentoonstellingen te 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam als in de ateliers; in dit laatste geval zal echter de aangekochte schilderij op de eerstvolgende jaarlijksche tentoonstelling moeten worden geëxposeerd en zal aldaar worden vermeld als «aangekocht door Zijne Majesteit den Koning". Even als vroeger zullen ook voor genoemde tentoonstellingen jaarlijks door Zijne Majesteit medailles voor de best gekeurde werken worden beschikbaar gesteld. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren H. Ten Kate, Ch. Rochussen, M. Ten Kate, David Bles, Scholten, Springer, Stroebei, jhr. Heemskerk van Beest, Van Borselen, Greive en Bart Van Hove. De commissie zal jaarlijks hen oproepen, die naar de koninklijke subsidiën zullen willen mededingen, het werk der candidaten beoordeelen en de subsidiën toe kennen. Genoemde commissie zal eveneens aan Zijne Majesteit jaarlijks bij iedere der genoemde tentoon stellingen een voordracht doen omtrent het verleenen der bovenbedoelde medailles. Zij zal uit haar midden een voorzitter en penningmeester kiezen en benoemen en tevens omtrent den aankoop van schilderijen als boven bedoeld beslissen. De bovenbedoelde oproeping is eerstdaags te wachten. Zekere Zimmermann heeft Wagner tot held van een tooneelstuk gekozen. Wagner is daarin 16 jaar oud. In het stuk treden verder op zijn moeder en zuster. Wagner zijn leermeester, de organist Müller, de dichter Appel en Heinrich Dorn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Omtrent de werkstaking te Almeloo meldt de Zwolsche Ct. Dinsdag voormiddag trokken weder een aantal werkstakende fabrieksarbeiders eenige straten langs en begaven zich naar het Sluitersveld in de gemeente Ambt-Almeloo, waar in de katoenweverij van H. Hedeman Jr. ruiten ingeworpen werden. Van eene stoomweverij in de Bakkerstraat werden de deuren zwaar beschadigd. Een en ander scheen ten doel te hebben de werkstaking tot meer fabrieken uit te breiden, wat, dank zij de betere gezindheid en het doorzicht van de aldaar werkende arbeiders, niet gelukte. Het getal dergenen, die in de fabriek van H. en B. Scholten het werk Woensdag wilden hervatten, was zeer gering. De fabriek stopte dan ook. In die van Gebr. Scholten Co. zou, ware van eene her vatting der werkzaamheden sprake, een defect der machine toch een paar dagen vertraging geven. Door den burgemeester van Stad Almeloo 2ijn krachtens art. 187 der gemeentewet samenscholingen of vereenigingen op den openbaren weg van meer dan vijf personen verboden. Voorts bepaalde hij, dat de koffiehuizen, bierhuizen, herbergen en dergelijke gesloten moeten zijn van 4 uur 's namiddags tot 6 uur voormiddags, en vermaande hij ieder, aan geen samenscholingen deel te nemen, zich niet uit nieuws gierigheid bij min goedgezinden aan te sluiten en niets te doen, wat de politie bemoeielijkt in het handhaven der orde. De rijkspolitie, tot 12 man versterkt, de gemeente-politie van 4 agenten, latei- vermeerderd met de 4 nachtwachten, doen in af- deelingen aanhoudend de ronde. Eenige samenscholingen werden uiteengedreven, 's Namiddags werden glasruiten ingeworpen ten huize van den heer B. Scholten Gz. Te half negen 's avonds werden mede eenige spiegel ruiten ingeworpen en wel bij de nabij elkander wonende chefs der firma gebr. Scholten Co., J. Scholten Gz. en J. Scholten Bz. Een 15jarige knaap is als een der daders gearresteerd. In het eerste gedeelte van den avond en later nog eenige malen deed de politie charges, om samen scholingen uit een te drijven. Te half elf was het stil op straat. De geheele nacht was zeer rustig. Van geen wanorde is iets vernomen* De overstroomingen in China. Den 28 September braken de dijken door van de IIoang-Ho of Gele rivier. Dadelijk zond de keizer uit Peking een ambtenaar naar de plaats des onheils, om er volledig rapport van te geven. Uit dat rapport bleek, dat een zesde gedeelte van de provincie Honan, bijgenaamd de tuin van China, zich uitstrekkende over 700 mijl lengte en 650 mijl breedte, in één groot meer was veranderd. Enkele toppen van pagoden of spitsen van huizen wijzen de plaatsen aan, waar slechts enkele weken geleden welvarende, dichtbevolkte steden bestonden. In de velden en bossehen loopen tallooze ongelukkigen zonder voedsel of verblijf, van koude of honger stervende, en velen van hen bezaten vóór korten tijd onmetelijke rijkdommen. De overstroomingen namen een aanvang nabij Kaifmg-fu, een der grootste steden der provincie, en binnen enkele oogenblikken waren de sterke schoeiingen van klinkers en cement over een lengte van iya mijl vernield. In de districten Ching-chow en Ch'en-chow zijn binnen enkele oogenblikken meer dan drie duizend dorpen overstroomd, en daar de catastrophe midden in den nacht plaats had, hebben slechts weinige der landbouwers zich kunnen redden. Om eenig denkbeeld te geven van den omvang van de vreeselijke catastrophe zij medegedeeld, dat een gebied, veel grooter dan onze zes provincies N.-Holland, Z.-Holland, Utrecht, Zeeland, N.-Brabant en Gelderland te zamen, dus veel grooter dan de helft van ons land, met een bevolking van bijna 1,500,000 zielen, van de kaart van China is verdwenen, en die geheele welvarende streek in één groote watervlakte is ver anderd. Het aantal dooden beloopt honderdduizenden, en dat der ongelukkigen, die van alles beroofd zijn, verscheidene millioenen. De keizer heeft op de eerste tijding de som van 100,000 taëls gezonden, gelijkstaande met f 450,000 van onze munt, en de keizerlijke schatkist zond 200,000 taëls. Door de doorbraak is de loop van de Hoang-Ho op verschillende punten gewijzigd. De wateren van de Hoang-Ho stortten zich sedert twee maanden niet meer in zee, maar vormden een groot meer, en de onkosten tot herstel zullen minstens een 45 millioen gulden beloopen, en men is nog niet zeker er in te zullen slagen den stroom in zijn oude bedding te doen terugkeeren. Ter gemoetkoming der groote kosten wordt het aanschaffen van wapenen gestaakt, en ontvangen de troepen betaling in rijst in plaats van in geld, terwijl de regeering plan heeft bijzondere belasting te gaan heffen van eenige artikelen van dagelijksch gebruik. De troepen zullen voor het reuzenwerk worden gebruikt en de werkzaamheden zijn te aanzienlijker, daar de noodige grondstoffen uit de meest verwijderde deelen van het rijk moeten worden aangebracht. B e 1 g' i e. Het officieuse Journal de Bruxelles deelt omtrent de rectificatie der Nederlandsch-Belgische grenzen het volgende mede: Er zijn twee quaesties zonder onder ling verband; de eene, wat het grondgebied aangaat, zonder eenig gewicht, betreft de grensscheiding tusschen beide landen in het kanaal van Ter neuzen, de ander heeft betrekking tot onze noordelijke grens, in den omtrek van Baarle-Hertog. Men weet, dat met dien naam genoemd worden een aantal enclaves in het Nederlandsche grondgebied, zonder onmiddellijke aan raking met ons land. Baarle-Hertog (België) en Baarle- Nassau (Nederland) grenzen aan en loopen zoo in elkander, dat dikwijls twee naast elkander staande huizen tot een verschillend land behooren. Deze toe stand is bij het tractaat van 5 November 1842 en bij de conventie van 8 Augustus 1843 gehandhaafd, maar reeds toen was men het er over eens, dat een bijzondere overeenkomst hierover tusschen beide landen gesloten zou worden. Deze quaestie is breed onderzocht door speciale commissarissen, waarvan een ontwerp overeenkomst het gevolg is geweest, welke twee Neder landsche dorpen, Castelré en Ulecoten, aan België en Baarle-Hertog aan Nederland toekent. Nooit echter is er in dé commissie sprake geweest van een door een der twee partijen te betalen vergoeding. Aan beide regeeringen is deze ontwerp-overeenkomst ter bekrach tiging aangeboden, maar er is nog geen beslissing gevallen, zooals door sommige bladen beweerd wordt. JEngeland. Maandag zijn de twee lijkkisten, die de overblijfselen bevatten van wijlen Napoleon III en den keizerlijken prins, uit het kerkje van Chislehurst naar de nieuwe rustplaats te Farnborough overgebracht. De heer Pietri,

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2