Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- A«êr*, sement Zierikzee. 1888. No. 4. Zaterdag 14 Januari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VER TEN TI EN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den nitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 13 Jannari 18 8 8. Bij den Burgerlijken Stand der gemeente Ouwerkerk werd in den loop van 1887 aangegeven de geboorte van 18 M. en 9 Vr.het overlijden van 12 M. en 5 Vr. Er werden 5 huwelijken voltrokken. De sterfte bedroeg 207S %o van de bevolking. Op 1 Januari 1888 was het zielental 414 M. -f- 408 Vr. 822. Te Bergen-op-Zoom hebben de pogingen, door de coöperatieve winkelvereeniging »Eigen Hulp" in het werk gesteld tot oprichting eener eigen slachterij, zulk een gunstig onthaal ondervonden, dat weldra tot de exploitatie zal worden overgegaan. De geneeskundige inspecteur in Overijsel en Drente heeft, blijkens zijne mededeelingen aan den genees kundigen raad, in den loop van het jaar 1887 wederom verscheiden fabrieken te Hengeloo, Enschedé, Almeloo, Deventer, Zwolle en Nieuw-Buinermond bezocht. In het algemeen waren de uitkomsten van het onderzoek gunstig. Natuurlijke ventilatie ontbrak nergens, doch wordt te dikwijls door de werklieden zeiven verijdeld. Verre de meeste ongelukken hebben plaats ten gevolge van onvoorzichtigheid, voortspruitende uit te groot zelfvertrouwen. Het is in de meeste fabrieken verboden, gedeelten van machines te poetsen, zoolang deze nóg in gang zijn. Wie dit, of een ander, in het belang der veiligheid gedaan verbod overtreedt en tengevolge daarvan een ongeluk bekomt, wordt weg gezonden, zonder aanspraak op ziekengeld en pensioen. Naar aanleiding van het overlijden van den rent meester en weezen vader in het burger-weeshuis te Zutfen, hebben provisoren den Raad voorgesteld, de verpleging van weezen in het weeshuis te staken en voortaan de weezen in het huisgezin te doen verplegen. Aardbeien behoeven in den winter niet gedekt te worden. Er mest op te brengen is zelfs zeer gevaarlijk, daar de muizen haar nest daaronder opslaan. Daaren tegen bekomt het de planten zeer goed, als zij tegen het naderen van den winter goed bestrooid worden met aarde, bevochtigd met de urine van koeien. Dit mengsel, vooral wanneer daar nog een weinig gips wordt bijgevoegd, is een uitstekende mest voor aard beien, die na deze behandeling aanmerkelijk meer vruchten opleveren. Ter gelegenheid van het Landhuishoudkundig Congres zal dit jaar in Juni te Assen een groote landbouw tentoonstelling worden gehouden vanwege het Genoot schap ter bevordering van den Landbouw in Drente." In het circus-Carré te Amsterdam komt eerstdaags een dikke heer voorstellingen geven, die te Marienbad furore zou maken. Hij weegt 550 pond en heet Naucke. Van zijn vak is hij Hercules en bovendien danst hij, naar 't heet bevallig, balletdansen. Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. Ct.: Men begint hier ongeduldig te worden over de lijst van verkiesbaren voor de Eerste Kamer. Het wordt tijd, dat de regeering spreekt. Als datum voor de verkiezingen wordt 20 of 24 Maart genoemdsommigen zeggen een week vroeger. Dat laatste zou ook in grondwettigen zin beter wezen, daar het additioneele voorschrift de verkiezingen binnen vier maanden eischt; want anders vallen de herstem mingen buiten genoemden termijn. Het Vaderland kan verzekeren, dat het bericht omtrent het afbreken der onderhandelingen over een nieuwe grensregeling tusschen België en Nederland, geheel onwaar is. De onderhandelingen duren voort en de kans op een voor beide partijen bevredigende schikking is gunstiger dan ooit. Te Wildervank heeft de liefhebberij-jager, de heer J. Bakker, een jonge haas in de schuur, die zoo mak is als een hond en op het geroep van den bezitter komt aanloopen. Het beestje werd grootendeels groot gebracht met haver. Een nieuwe industrie. Door den heer P. A. De Jong Az. te Ierseke (Zeeland) is eene fabriek opgericht van «Ingelegde mosselen." Dit is de eerste fabriek van dien aard, die in ons land bestaat. De Bamenzeitung weet ongetwijfeld »uit goede bron"! het volgende mede te deelen: Jeanne Marie Lorette, de moordenares van den Japanschen gezant Sakourada, heeft op weg naar de gevangenis te Arnhem den volgenden brief aan Koningin Emma geschreven: »Uwe Majesteit! schoon een mis dadige, ben ik nochtans een vrouw; kom tusschenbeide, dat mijn lang blond haar niet worde afgeknipt. Denk er aan, dat ik geen spiegel heo, geen toiletbenodigd heden, niets dat mij aan mijn vroeger leven herinnert. Wanneer mijn lange haren mij gelaten worden, zal ik nog in mijne gevangenis weten, dat ik jong ben en schoon." Koningin Emma stond altijd volgens het genoemde blad het verzoek niet alleen toe, maar verkreeg voor de «ongelukkige jonge vrouw" een strafvermindering van drie jaar. Ook een manier om aan den kost te komen. Vroolijk wapperde de driekleur van een versierden wagen, die Dinsdag op de Prinsengracht te 's Graven- hage stond, en een zware bel verzamelde er weldra eene talrijke menigte rondom, die zich in gissingen naar den inhoud verdiepte. Eindelijk, toen er genoeg publiek vereenigd was, kwam een man van onder de huif te voorschijn, die na eene lange «explicatie" aan de geëerde omstanders vertelde, dat hij twee reuzen- varkens te zien had. Een aantal boeren, burgers en buitenlui verdwenen onder de huif en kwamen hoogst voldaan terug: de varkens verklaarden ze waren «eenig." Examen voor den hoofd-officiersrang. Met genoegen is bij het leger de order ontvangen dat de kapiteins, die voor den hoofd-officiersrang in aanmerking wenschen te komen, zich aan een schriftelijk en practisch examen zullen moeten onderwerpen. Dit is juist het middel, om de promotie in de hoogere rangen te bevorderen, en niet ten onrechte, want nn zullen zij, die hunne studiën hebben bijgehouden, den moed blijven houden, om streng te blijven volharden in het vermeerderen hunner kennis op militair gebied, terwijl de overigen, die dit eenige jaren verzuimd hebben, met volle moed de boeken wederom zullen openslaan, en den verloren tijd trachten terug te winnen, want ook voor hen is de kans van bevordering nog niet gansch verloren. Een goede maatregel is, indien het ten minste waarheid bevat, hetgeen de bladen mededeelen, dat de Gener. Inspecteur de vragen verzegeld naar den kolonel zendt, opdat deze ze den aspirant eerst zal overreiken op het oogenblik dat de een of andere onderstelling moet uitgevoerd worden. Een ieder weet toch, bij de laatste manoeuvres is dit genoegzaam gebleken, dat sommige aanvoerders geholpen werden door de aan hen toegevoegde adjudanten, die beter dan zij met het terrein bekend waren, en ook als kundige personen bekend stonden. Zoo iets mag men niet onderstellen, dat bij dit examen ooit denkbaar zijn kan. Hoe het zij, voor hen, die hun leven aan de studie gewijd hebben, bestaat nu wederom gelegenheid hun besteden tijd beloond te zien. Als een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting wordt het volgende gemeld De baan- en wissel wachter van post no. 1, op den spoorweg van Nijmegen naar Kleef, genaamd N. P. Derks, wonende te St. Anna, begaf zich 1.1. Woensdag des namiddags omstreeks 3 ure naar zijn post, gelegen op ongeveer 45 minuten gaans van zijn woning. Het pad bereikt hebbende, dat langs het talud naar de spoorbaan voert, viel hij daarop door de gladheid en brak in dien val twee ribben. Niettegenstaande dat wist de brave dienaar zijn plaats bij den wissel te bereiken, bleef daar, ondanks hevige pijnen, zijn dienst verrichten tot 8 ure in den avond, keerde daarna nog naar zijn woning terug, om die weder, gesteund door een van zijn kinderen, te 9 ure te verlaten, ten einde op zijn post het teeken veilig of onveilig aan den laatsten trein van Kleef te kunnen geven. Overbodig te zeggen dat, na dien laatsten plicht van den dag vervuld te hebben, hij het bewustzijn verloren had. Worden nalatigheden bij spoorwegmaatschappijen dikwerf ernstig bestraft, dan twijfelen wij er niet aan, of de betrokken Maatschappij zal voorzeker den onder geneeskundige behandeling in zorgvollen toestand ver keerenden beambte, die sedert 23 jaren zijn betrekking zoo trouw vervulde, niet onbeloond laten. Een aardig idee! Wie is, na het overlijden van den heer C. Enthoven, thans de oudste Hagenaar? vraagt de redactie der Haagsche Courant. Den oudste belooft zij levenslang dat dit zeer lang moge zijn een gratis-exemplaar van haar blad De ontwerpers van een Sanatorium te Wiesbaden, onder leiding van dr. Mezger, hebben zich door de in den vorigen zomer ontvangen afwijzende beslissing niet laten ontmoedigen, maar integendeel aan hun plan steeds grootscher en ook bekoorlijker gedaante gegeven. De voornemens betrekkelijk de stichting waren uit een geneeskundig oogpunt zóó verlokkend, dat inderdaad dr. Mezger ten slotte eenigen tijd in tweestrijd verkeerd heeft of hij zijne praktijk op den ouden voet mocht blijven voortzetten. Het N. v. d. D. verneemt echter van een zijner patiënten, dat de aarzeling opgehouden heeft en de uitoefening van de praktijk te Arasterdam die toch ook gelukkig niet zonder goede uitkomsten blijft gehandhaafd wordt. Dinsdag morgen is de onherroepelijk afwijzende be naar Wiesbaden afgezonden. Dr. J. Th. M. waarschuwt in het Sociaal Weekbl. tegen het streven om uitsluitend hygiënisten tot fabrieks-inspecteurs te benoemen. Hij vreest in dat geval voor overdrijving, daar zij alles naar de eischen der hygiëne wenschen te bepalen, en voor eenzijdig heid, daar zooveel, wat tot het gebied der nijverheid behoort, buiten den kring hunner studiën ligt. Wel acht hij medewerking van hygiënisten onontbeerlijk, maar niet minder die van technici en van fabrikanten zeiven. Er zij een klein getal inspecteurs, die hun adviezen moeten inwinnen bij verschillende daartoe aangewezen autoriteiten en hun beslissingen moeten motiveeren.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1