Om glacé-handschoenen te reinigen gebruikt men gewoonlijk vlekkenwater, dat echter een onaangenamen geur achterlaat. Een ander reukeloos middel is het volgende; Men maakt een sterke oplossing van zeep in heete melk en roert door een y2 liter hievan een geklopt eidooier. De handschoenen worden aangetrokken en met de zeepoplossing, waarbij men nog een weinig ether of geest van salmiak kan voegen, door middel van een zacht wollen lapje voorzichtig afgewreven. Daarna hangt men ze in de schaduw te drogen. Een goed middel orn koffievlekken uit kleedjes, enz. te maken, is het bestrijken van de vlek met glycerine. Daarna wascht men de plek in lauw water uit en strijkt haar dan terstond op den achterkant. Door deze behandeling lijden zelfs de teerste kleuren niet. Dezer dagen zijn te Pretoria (Transvaal) gearriveerd de heeren D. H. Schmüll, als directeur der Nederl. Zuid-Afrikaansche Handelmaatschappij, en Posthumus Meijes en Duyl, (vroeger hoofdredacteur van het Han delsblad'beiden als afgevaardigden van de Nederlandsche Emigratie maatschappij voor Zuid-Afrika. Laatstgenoemde heeren zullen een onderzoek instellen naar de meerdere of mindere geschiktheid van dit land, om Nederlandsche landverhuizers op te nemen. Den 7 Januari was het tien jaar geleden, dat. te Arolsen het huwelijk van Koning Willem III en Koningin Emma werd voltrokken. Het handschrift voor den derden druk van de Nederlandsche Pharmacopoea in het Nederlandsch en Latijn is 3 Januari, namens de commissie van samen stelling, door haren voorzitter en secretaris aan den minister van binnenlandsche zaken overhandigd. Ruim 4 jaren heeft de commissie zich met haar beziggehouden en van de negen daartoe benoemde leden verloor zij in dien tijd den heer Van Ankum, apotheker te Groningen. In de nieuwe pharmacopoea zijn 150 nieuwe ge neesmiddelen opgenomen. Gedurende 1888 zijn bij de kweekschool voor zee vaart te Leiden in dienst getreden 245 jongens, waarvan 73 in het laatst afgeloopen kwartaal. De jachtopziener Lichtenberg te Ootmarsum heeft een levende valk gevangen. Aan jhr. R. Schuurbecque Boeije is, bij Koninklijk besluit van 6 dezer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als betaalmeester te Utrecht, behoudens aan spraak op pensioen, met dankbetuiging voorde langdurige diensten, door hem den lande bewezen. Tot betaalmeester te Utrecht is benoemd jhr. G. J. M. Bouvier, thans te Leeuwarden. Ingevolge bevelen van den minister van oorlog mag de aflossing van detachementen niet meer op zon- of feestdagen plaats hebben, maar moet die den daarop volgenden dag geschieden. De commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs te Haarlem heeft aan den gemeenteraad eenparig haar ontslag ingediend. Het schijnt, dat er tusschen haar en Burgem. en Weth. moeielijkheden zijn ont staan, welke niet uit den weg geruimd konden worden. In de brieven van de Sprokkelaar in het D. v. Z.-H. wordt het volgende voorval verhaald, dat vóór eenige jaren bij gelegenheid van een inspectie plaats greep. Langs het front der gelederen gaande, ziet de kolonel van een onzer regimenten een milicien, wiens bijzonder welvarend en tevreden uiterlijk den chef noopte tot een welwillend praatje. «Te deksel, jongen, wat zie jij er goed uit. Wat een pracht van een vent ben jij. Waar ben jij van daan?" »Van Lo'oit, Kornel." «Smaakt je de kost goed?" »Joa best, Kornel." «Ken je al goed je garnizoensdienst?" «Dat zou 'k wel denken, Kornel." «En ken je goed lezen en schrijven?" Op die laatste vraag kleurt onze rijkbloedige lands verdediger tot achter de ooren, en stamelt in de grootste verlegenheid «Nee Kornel, dat hek nie geleerd." «Dan begrijp ik, dat je er zoo goed uitziet, jongen, want dan ben je van een boel gezanik af in de wereld." Ong'eLakken; jtampen, Misdaden, enz. Daar kan men geen medelijden mee hebben Een 54-jarige weduwe te Zwolle, die misbruik maakte van sterken drank en zich eergisteren daaraan weder te buiten ging, is gistermorgen dood in haar woning gevonden. Te Groningen is de inhoud van de brievenbus aan het postkantoor in brand gestoken. Een gedeelte der beschadigde of bijna verbrande brieven en andere stukken is tengevolge eener aanwijzing op het adres aan de afzenders teruggegeven, terwijl het overige aan de geadresseerden is kunnen worden toegezonden. Die is voor haar leven ongelukkig Door de politie te Middelburg is naar het huis van arrest overgebracht een dienstbode, die in haar dienst een lessenaar had opengebroken en f 400 ontvreemd. Buitenland. B e 1 g" i e. Prinses Clementine van Koburg is te Brussel aan gekomen en is bij haar broeder, den hertog van Aumale, gelogeerd. Men meent dat de prinses de bewerking van een huwelijk op 't oog heeft van haar zoon, vorst Ferdinand van Bulgarije, met prinses Ilenriette van België, oudste dochter van den graaf van Vlaanderen. Uit La Louvière wordt gemeld, dat in het Centrum een zeer groot getal arbeiders zich gereed maken om naar Canada te vertrekken. Binnen eenige dagen zullen negen honderd personen vertrekken, allen behoorende tot kolen mijn werkersfamiliën. De Belgische kolenmijn werkers, die zich sedert eenigen tijd in Canada be vinden, zenden aan hunne vrienden zeer gunstige berichten over het leven en de hooge dagloonen; zij noodigen al hunne vrienden uit om onverwijld over te komen. Wat vele arbeiders aanzet naar Canada te vertrekken, is niet alleen het schrijven der Belgen, die zich ginder bevinden, maar veeier omdat zij zien dat die arbeiders geld aan hunne familie zenden. Rusland. Bij het station Krasznapawlowska van den Iiursk- Azow-spoorweg, niet ver van Charkow, werd Maandag de slede van prinses Lieven bij het overgaan van den spoorbaan door een trein aangereden en verbrijzeld. De koetsier vond den dood, daar hem de beide beenen werden afgereden. De prinses verloor het bewustzijn en viel tusschen de rails. De trein ging over haar heen, zonder dat zij werd gedeerd. Drie wijken der stad Zabloudoff, district Dialystok, zijn door brand vernield. Verscheidene personen kwamen in de vlammen om. Australië, Volgens officieele mededeeling uit Appia van 28 December, is de bemanning van de Duitsche oorlogs schepen »01ga", «Adler" en »Eber", terwijl zij aan land waren, door inboorlingen aangevallen, die ten slotte zijn teruggedreven. Luitenant Sieger en 15 man zijn gedood, de luitenants Spengler en Burghardt, benevens 36 man zijn gewond. De toestand der ge wonden is redelijk. F r a n k r ij li. Een hevige sneeuwstorm; later door stortvloeden van regen vervangen, heeft in het zuiden van Frankrijk vooral in Aude en Oost-Pyreneeën een groote uit gestrektheid onder water gezet. Te Narbon ne woedde een hagelstorm, vergezeld van donder en bliksem. De rivier en alle beken in de buurt liepen over en alle kelders en gangen van de huizen in de lagere ge deelten der stad vol. Het spoorwegverkeer is verbroken te Cette is de spoorwegdijk over een vrij aanzienlijke lengte weggeslagen. In Beziers heeft het 48 uren aaneen hard geregend en op verscheidene andere plaatsen zijn geheele velden overstroomd, zooals b.v. te Argèles- sur-Mer, waar een aantal huizen een eiland in een meer vormen. De meeste straten en huizen van Perpignan staan onder water en de bewoners zijn in hun eigene woningen gevangen. Op zee heerscht een vreeselijke storm, die waarschijnlijk vele schepen zal doen vergaan. Ook op Corsica zijn overstroomingen geweest. Door de uitspoelende kracht van het water is bij Santa Regina een huis ingestort, waarbij zeven personen omkwamen. Het juiste aantal slachtoffers van het ongeluk weet men nog niet. De schade door het water overal aangericht is zeer aanzienlijk. In Frankrijk zijn er geen menschen bij omgekomen. Afrika. De «Adjami" heeft aldus wordt uit Soeakim gemeld op twee schepen beslag gelegd, die contra bande aan boord hadden, alsook zes slavenhandelaars uit Dieddah. Een ander bericht zegt, dat de vijandelijke cavalerie de voorposten begint te bemoeielijken. Omtrent de reis van den heer Kruger, Staats president der Transvaalsche republiek, ontleenen wij aan een hoofdartikel der Transvaalsche Volksstem het volgende: Het artikel in de Transvaalsche grond wet, hetwelk den president verplicht eenmaal 'sjaars zoo mogelijk alle districten te bezoeken, zou men niet gaarne daaruit verwijderd willen zien. Niets is meer berekend om de goéde verstandhouding tusschen de regeering en het volk te bewaren dan een persoonlijk bezoek van den Staatspresident. Niet alleen dat daar door voldaan wordt aan het natuurlijk verlangen der burgerij om het hoofd van den staat persoonlijk te leeren kennen, doch een ieder is dan tevens in de gelegenheid, zijne bezwaren en grieven voor te dragen of opheldering te vragen, waar hij die noodig heeft. Te Johannesburg heeft men zich blijkbaar meer op het eerste toegelegd dan op het tweede; het was daar meer te doen om den president eer te bewijzen en te toonen dat men er tevreden is met de regeering, dan wel om de daden en handelingen van het gouverne ment aan eene kritiek te onderwerpen. Slechts enkele plaatselijke belangen werden behandeld over de groote quaestiën van den dag werd geen enkel woord gerept. Op Boksburg was het de aldaar alles beheerschende steenkool-quaestie, die ter sprake werd gebracht. Zoo als bekend is, vond men een geruimen tijd geleden bij het prospecteeren naar goud op de gouvernements- gronden aldaar prachtige steenkool, en men draalde niet lang om die te ontginnen. Nu geeft eener del ver licentie den houder alleen recht op de door hem uit den grond gehaalde edele metalen, niet op alle mine ralen, en de regeering is de eenige, die recht heeft op de steenkool in de gouvernementsgronden. Zij heeft dan ook reeds er over beschikt en ze ter exploitatie gegeven aan de Maatschappij, die den tramweg van Boksburg naar Johannesburg zal leggen. Dit regeerings- besluit was natuurlijk een zware slag voor de delvers, die in goed vertrouwen reeds veel hadden uitgegeven in het ontwikkelen van de mijn, en het is dan ook geen wonder, dat deze quaestie het hoofdpunt uit maakte van het gesprek, dat de President had met eene deputatie van de Boksburgers. De President be loofde eene vergoeding aan hen, die reeds veel geld in de mijn belegd hadden, ofschoon hij hen waar schuwde, niet voort te gaan met werken, daar de vergoeding slechts gering zal zijn; hij vreesde anders dat men alleen zou werken met het oog op een hoog bedrag. Enkelen spraken van het recht dat zij hadden op de kolen, omdat de goudwet ook spreekt van mineralen, doch toen de president zeide dat hij dan zijne woorden zou intrekken en dan maar bij het Hof hunne rechten moesten bewijzen, bleken de meesten liever de zaken in handen van den President en den Uitvoerenden Raad te laten. Deze be loofde hun toen, dat hij in overleg met de andere leden der regeering alles in het werk zoude stellen om hen naar billijkheid te beloonen voor het werk door hen gedaan, en de delvers stelden zich daarmede tevreden, overtuigd als zij waren dat hunne belangen veilig zijn in handen van den president. Te Heidelberg, waarheen de president zich vervolgens begaf, werden er meer zaken van algemeen belang behandeld, zooals de Delagoabaai-spoorweg, de dynamiet-concessie, de Dinizoeloe- en Grobier-quaestie, enz. enz. Met betrek king tot den spoorweg legde de president den burgers den toestand van zaken uithet was wel waar dat Mac Murdo zijn tarief 65 percent verlaagd had, doch dat was slechts eene schijnmanoeuvre om de regeering te verlokken het kapitaal in den grond te steken. Was dit eenmaal gedaan, dan kon Mac Murdo het tarief weer zoo hoog maken als hij zelf wilde. Ook bevestigde de president het bericht, dat de Portu- geesche regeering Mac Murdo aangeschreven had om binnen acht maanden zijne lijn tot op de grens te voltooien. Men was dus volkomen juist ingelicht, toen dit onlangs werd gemeld, niettegenstaande de agent van Mac Murdo het ontkende. Een andere mededeeling van ZHEd. omtrent den spoorweg zal zeker door velen, en vooral door de Barbertonsche vrienden met vreugde vernomen worden, nl. dat het den ingenieurs gelukt is een korteren en beteren weg te vinden, zoodat de lijn over Baiberton zal gaan. Terwijl de delvers in Johannesburg de gelegenheid om hunne opinie over de dynamiet-concessie aan den president kenbaar te maken, ongebruikt lieten voorbijgaan, brachten de Heildelbergers dit punt ter sprake. Uit het antwoord van den president blijkt, dat de prijs van het dynamiet bepaald zal worden volgens den gemiddelden markt prijs in Europa, en dat dit derhalve niet aan de wille keur van den concessionaris zal worden overgelaten. Wordt dit voornemen der regeering behoorlijk ten uitvoer gebracht, dan is zeer zeker een van de grootste bezwaren tegen die concessie opgelost. Gemengd lï uiten lamiscli Nieuws. Aan het N. v. d. D. wordt uit Londen geschreven Onlangs kwam te Londen het stoomschip «Govine" aan, dat als lading onder meer 30,000 doozen dadels bevatte. Dit schip zonk in den Theems nabij Greenwich, dus zeer nabij de plaats waar de Londensche riolen uitmonden. De partij dadels werd afgekeurd. Doch thans is zij verkocht en zal zij waarschijnlijk worden uitgevoerd naar het vasteland van Europa. Wie dus binnen kort buitengewoon goedkoop dadels ziet verkoopen, haastte zich voor onheilen. Deze in Engeland afgekeurde dadels zijn ongeschikt voor men-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2