ZllkïkZIISIIII COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 3. Zaterdag 12 Januari. 92ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct llle stukken, «Ie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LARENMAN. ZIERIKZEE, 11 Januari 1 8 8 9. In het blad de Vacature wordt onder den titel: »Een vraagstuk van moraliteit", de levensverzekering der onderwijzers behandeld, een onderwerp, dat veel belangstelling verdient, omdat hetgeen de schrijver zegt van deze ambtenaren bijna op eiken stand in de maatschappij en op ieder weldenkende in meerdere of mindere mate van toepassing is, wien geen offer te zwaar raag vallen, om vrouw en kind na zijn dood niet onverzorgd achter te laten. Op de opmerking, dat het inkomen van een onderwijzer niet toereikend is, om daarvan een gedeelte af te zonderen voor levensverzekering, antwoordt de schrijver, dat het zorgen voor de toekomst van vrouw en kroost tot de eerste levensbehoeften behoort, evenals huishuur, kleeding en voeding, en een jongmensch heeft niet het recht, eene vrouw, aan zich te verbinden, indien hij niet in staat is, bij zijne overige noodzakelijke levensbehoeften, de kosten van de premie der levens verzekering te betalenvoor onderwijzers is trouwens de gelegenheid tot sluiten eener levensverzekering zoo gemakkelijk en de premie zoo laag, in vergelijking van die van groote maatschappijen, zonder dat de soliditeit iets te wenschen overlaat. Daarbij komt nog, dat het heilige moeten gewoonlijk het hunnen met zich medevoert. Bij den aanvang van het nieuwe jaar zal de zorgzame huisvader by het afsluiten van zijn boek nog weieens de uitgaven van het afgeloopen jaar de revue laten passeeren, en dan twijfelt de schr. niet, of ieder zal dan in den vorm van tabak, van voormiddags-hartversterking of dergelijke een bedrag aan onnoodige uitgaven vinden, voldoende om een kipitaaltje van duizend of vijftien honderd gulden te verzekeren. Een zoodanig kapitaaltje is wel geen vermogen, maar toch ook het meeste wat door bedel brieven bijeengebracht kan worden, en als daarin dan verzekerd wordt, dat een zoodanig kapitaaltje voldoende is om de weduwe in staat te stellen in haar levensonderhoud te voorzien, dan heeft het hoofd van het gezin zijn plicht verzaakt, als hij niet zelf eene verzekering voor dat bedrag gesloten heeft. Laten dus, zegt de schrijver, de onderwijzers bij het sluiten van het boekjaar, hunne uitgaven de revue laten passeeren en zich haasten om een offer te brengen, dat hem behoedt voor de schande, dat na hunnen dood een beroep gedaan moet worden op de lief dadigheid hunner collega's, omdat zij zelf hun eersten plicht als huisvaders verzaakt hebben. Men schrijft uit Middelburg Eindelijk, na veel moeite, is de wensch van velen vervuld, dat ook de hoofdstad van Zeeland een eigen terrein zou bezitten, waarop men zonder gevaar schaatsen zou kunnen rijden. Het ontzettend ongeluk, verleden jaar gebeurd, heeft zeker een krachtigen stoot gegeven om dat doel te bereiken. Weldra waren eenige daar ge legen weilanden aangekocht, omringd door een aarden wal, die tevens tot wandelplaats van het niet schaatsen rijdend publiek moest dienen, uitgemalen, de slooten gedicht, ververschingstenten opgricht en nu wachte men maar op de noodige vorst en do pret zou beginnen Edoch, men schijnt niet gerekend te hebben, dat de grondslag van bedoelde weiden zeer zouthoudend is, en dat door de doorsijpeling van het kanaal Middel- burg-Vlissingen dat zoutgehalte, ook al komt er in de kom nog zooveel hemelwater, toch nog van die hoegrootheid blijft, dat het ijs onberijdbaar is. Terwijl men dan ook heden reeds op onze schoone stadsvesten druk reed, lag de baan der ijsclub eenzaam en verlaten en deden de ledige tafels en stoelen aan den voorbij ganger zien, hoe prettig en gezellig het daar zou zijn, als ze door eene vroolijke menigte waren ingenomen. Er wordt beweerd, dat de baan nooit goed zal worden, en is dat het geval, dan is het zeker te bejammeren, dat er zooveel geld is weggegooid. Te feliciteeren is de grondeigenaar, die zijne slechte weiden verre boven de waarde heeft verkocht, en wellicht zullen ook de eenden ons IJsclub-bestuur dankbaar zijn, dat het voor zoo'n mooie plas heeft gezorgd, terwijl ook de eigenaar der jacht nog kans heeft, van achter den wal een gans of eendje te bemachtigen. Men bericht, dat de gepens. luit.-kolonel Verstege bij het gerechtshof in verzet is gekomen tegen het bevel van de rechtbank te 's Gravenhage, waarbij zijne zaak, aangebracht op aanklacht van den gepens. luit.- kolonel De Rochemont, naar de openbare terechtzitting van de rechtbank is verwezen. Mr. N. P. van den Berg heeft hij de firma G. Kolff en Co. een geheel omgewerkten en vermeerderden herdruk het licht doen zien van de artikelen, door hem in November 1883 in het Algemeen Dagblad voor N.-l. geplaatst over den graanhandel in Bi itsch- Indië. In weerwil van de tegenovergestelde meening van sommigen, wier denkbeelden nader worden ont wikkeld, komt de schrijver ook nu tot de slotsom, dat de uitbreiding van graanbouw en graanhandel een van de voorname oorzaken is van den vooruitgang en de welvaart, die in Britsch-ïndië vallen waar te nemen. Dit is niet alleen aan de natuur te danken, maar ook aan de verstandige, van alle kleingeestigheid warsche staatkunde der regeëring, wier zorgen steeds vóór alle* gericht zijn op ontwikkeling van de voortbrengende krachten van het land en de wegruiming van de be lemmeringen, welke aan die ontwikkeling schaden kunnen. Wat die stoffelijke ontwikkeling betreft, kunnen wij, volgens den schrijver, ongetwijfeld met vrucht bij onze naburen ter schole gaan. Het boek is opgedragen »aan de nagedachtenis van Gerrit Willem Eekhout, secretaris van de Soekaboemische landbouw-vereeniging, den wakkeren strijder voor Indië's belangen." In de Friesche gemeente Krimmerd is in het vorige jaar bijna één derde deel der bevolking overleden. In het Leidsch Dagblad wenscht een inzender dat voortaan de frankeering van kaartjes van 30 December tot 4 Januari op 3 ets. gebracht worde, dan zal de stroom wat verminderen en de overmatige arbeid der postambtenaren meer winstgevend worden. Die meer dere winst kon dan worden aangewend om voor de postwissels een betere soort karton te gebruiken, want het tegenwoordige is al bijzonder slecht. De vezels van hout of stroo liggen bijna los op de oppervlakte, zoodat men een eigenaardige soort van pennen noodig heeft om ze te beschrijven. Vooral tegenover het buitenland staat dat slechte karton zoo armoedig. Het publiek betaalt ya cent per stuk en bij groote hoeveelheden is daar toch wel wat goeds voor te leveren. Vlugge postverzending! De adresbanden van een Haagsche Courant, die Zondagmorgen te Goes besteld werden, droegen de postmerken's-Gravenhage 6 Jan. 89, 89 N.Goes 6 Jan. 89, 9—10 V. De courant was dus 23 uren vroeger te Goes, dan zij te 's-Gravenhage was afgestempeld. Vijf tegen één De socialist Fortuyn, tegen wien te Drachten proces verbaal is opgemaakt, ontkende voor den rechter van instructie de opruiende woorden gesproken te hebben, welke het proces-ver baal meldde. Vijf politie-agenten verklaarden echter, dat dit wel het geval was. De Klokhet nieuwe weekblad der volkspartij in de districten Schoterland en Wolvega, heeft het kamer lid Okma onder handen genomen, den anti-revolutionair, die door de hulp der volkspartij in 't district Wolvega tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Men had toen, naar 't blad doet opmerken, te kiezen tusschen twee kwaden en koos het minst schadelijke, bouwende op de beloften, die zonder voorbehoud door den heer Okma werden afgelegd. Maar in de Kamer is niets gebleken van trouw aan deze beloften. De »man uit het volk", die bij beloofd had te zullen zijn, kwam niet voor den dag. Bij de stemming zocht hij steeds naar de zijde der »groote oomes". En bij de stemming over de belasting-motie van den heer Domela Nieu- wenhuis bleef hij weg. In naam der volkspartij roept het blad den heer Okma openlijk ter verantwoording, onder bedreiging, dat het hem 't zeer lastig maken zal, wanneer hij daaraan niet kan of wil voldoen. Twintig jaren geleden werd het torenuurwerk te Scheveningen door een ander vervangen. Enkele deelen, waaronder de slinger, werden door het gemeentebestuur aan het Stedelijk Museum afgestaan. Nu ontstond een paar jaar geleden in een der bladen een polemiek over het eerste (althans in 't openbaar bekende) slin geruurwerk van Christiaan Huygens in bedoeld toren uurwerk. Door de nasporingen van den Directeur van het gemeente-museum, den heer Servaas van Rooijen, werden die deelen van het uurwerk bijeengebracht. Thans kan men in het museum den slinger zien hangen en zich bewegen ongeveer zooals hij in Huj^gens' tijd het uurwerk in werking bracht. Men ziet er tevens het schakelrad en een ijzeren voorwerp in den vorm van een vogel, die merkwaardig is om het smeedwerk ter verduidelijking zijn bijgemaakt de veer, welke door Huygens werd aangebracht om een gelijkmatige slingerbeweging te verkrijgen en het gewicht zooals indertijd aan den slinger bevestigd was. Zeer eigenaardig, wat de zwaarte van dit gewicht betreft, is de eigenhandige aanteekening van Christiaan Huygens in dato 23 Januari 1658, van dezen inhoud: »Het werk op Scheveningen is tegenwoordig aan den »gang heeft dezen nagt gegaan: »de bol (het gewicht »was schuitvormig) is een gewigt van 50 pd. doch »denke wat minder er aan te hangenen zijn veer »en ketting wat anders te maken: het heeft naar »gissing een quartier in 24 uren verloopen. Ik meyne »op morgen gaan den middag dan weer heen te gaan." Later bracht Huygens nog verschillende verbeteringen aan. De eer der uitvinding werd destijds betwist door den Rotterdamschen horlogemaker Simon Douw, die (volgens het Album der Natuur) zich op gewelddadige wijze toegang tot den toren had verschaft. De heer A. Kaiser, vroeger stads uurwerkmaker, bijgestaan door zijn zoon, heeft bij de oude stukken, welker opstelling hem was opgedragen, nog een viertal mo dellen opgehangen, getuigende van de voortgaande verbeteringen der slinger-uurwerken, zoodat men de ontwikkeling gemakkelijk kan volgen. Ook een boekbeoordeeiing 1 De redactie van den Spectator zond aan een mede werker een boek ter beoordeeling en ontving bet van dezen terug met een verwijzing naar Jeremia 51 vers 63. Daarin leest men: »En het zal geschieden, als zij geëindigd zullen hebben dit boek te lezen, dan zult gij eenen steen daaraan binden en werpen het in het midden van de Frath." De gemeenteraad van De Smilde heeft op den aandrang van den minister van binnenlandsche zaken het aan de onderwijzers verleende ontslag ingetrokken. Het besluit werd genomen met 9 tegen 2 stemmen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1