FIJNE TOILETZEEP. Buitenland. ADVERTENTIEN. Ned. Hervormde Gemeente. Stempel J. J. CEULEN, Middelburg. meester is geen lid van den raad en mocht dus niet Reeds was men der wanhoop nabij, toen de heer Michiels van Verduynen, werd gevonden, die juist van een reis terugkeerde en nu, zooals hij uit den trein was gestapt, de function overnam, den verlaten post bezette en de huwelijken sloot. Op de vraag: »aan wien zijn de drukfouten te wijten?" geeft een Duitsch blad het volgende ten antwoord De drukfout is een natuurverschijnsel, eene nood zakelijkheid. Zal zij er niet zijn, dan moet: 1. de schrijver of inzender het juiste geschreven en 2. duidelijk geschreven hebben3. moet de zetter in alle vakjes van zijn zetkast alleen juiste letters hebben; 4. altijd den juisten greep doen; 5. ze goed zetten. Voorts moet: 6. de corrector goed lezen; 7. de zetter de eerste correctie goed verbeteren8. de corrector de tweede correctie goed lezen9. de zetter de tweede correctie goed verbeteren; '10. de revisie goed gelezen worden en 11. nog een dozijn andere omstandigheden even goed afloopen, b. v. de gecorrigeerde woorden niet »in pastei" vallen, noch de corrector aan betweterij lijdende zijn. En daar een groot So. vel 50 a 55,000 letters telt, moeten die gunstige omstandigheden 50 a 55,000 maal herhaald worden, om het goede publiek een enkel vel druks zonder fouten te leveren. De grootste schrik onder de stroopers is in de omstreken van Gennep gewis de veldwachter van Dijk, te Mil. Van de verschillende staaltjes van slim overleg, welke door hem worden te baat genomen om de niet gepatenteerde jagers te verschalken, verdient vooral de volgende vermelding. Ongemerkt liet hij dezer dagen door zijn zoon een boterkorf aan 't station bezorgen waarin een knipmuts, een wollen doek en een vrouwenrok geborgen waren. Hij zelf arriveerde een uur later en nam een biljet in de richting van Boksmeer. Een van de stroopers, die zijn vertrek aan het station had afgeloerd, spoedt zich naar zijn kameraden om hun te berichten dat het jachtterrein thans veilig is. Zij hebben echter eene slechte rekening gemaakt, Van Dijk stapt te Haps uit, herschept zich achter de struiken in een aanvallig boterboerinnetje en keert met den korf aan den arm in stormpas naar Mil terug. Onderweg bekeurt hij de niets kwaads ver moedende stroopers, die ook ditmaal, doch te laat, tot do gevolgtrekking kwamen, dat men al evenmin de boterboerinnen als arbeiders in blauwe kielen en klompen vertrouwen kan. Volgens het «Maandblad tegen vervalsching van levensmiddelen" kost de minste wijn voor cognac destillatie zooveel dat zij in Frankrijk op 2.50 fr. 1.20) te staan komt. Voegt men hierbij den impost van 61 cents en berekent men vracht en postage op 6 cents, dan moet hier de liter f 1.87 bij inkoop kosten, zonder de verdienste van den destillateur in aanmerking te nemen. Wat drinken wij dan hier voor f 1.75 of 2 de fïesch? In Zeeland wordt algemeen geklaagd over het kleiner worden der oesters. Het vermoeden bestaat, dat er te dicht opeen uitgezaaid wordt, omdat de pachters, door de hooge pachtsommen gedwongen, trachten zooveel mogelijk oesters te verkrijgen. Nu is een commissie benoemd om de zaak te onderzoeken. Men hoopt te voorkomen, dat de Zeeuwsche oesters haar goeden naam verliezen. Een man en vrouw, die voornemens waren met hun 3 kinderen Zaterdag met het stoomschip »Edam" naar de Argentijnsche Republiek te vertrekken, en daarom reeds al hun bezittingen hadden verkocht, zijn op het oogenblik dat zij zich aan boord begaven op hun besluit teruggekomen, en weder naar hun oude woonplaats, Tilburg, teruggekeerd. Bij Kon. besluit van 30 Dec. is het gewijzigd reglement met tarief van het weduwenfonds voor genees-, heel- en verloskundigen, apothekers en vee artsen, opgericht in '1850, goedgekeurd. De min. van waterstaat enz. bericht, dat voortaan de postkantoren ambtshalve belast zijn met de zorg voor de levering van het Nederlandsche Staatsblad. Het Centrum noemt het bericht van het Vad., dat dr. Schaepman wegens ernstige ongesteldheid voor een tijdlang naar het zuiden gaat, zeer overdreven. Dr. S. heeft, tot ontspanning van de vele vermoeiende werkzaamheden der laatste dagen, eene kleine vacantie genomen, maar al moge zijn gezondheidstoestand voor het oogenblik niet meer zoo krachtig zijn als vroeger, van eene ernstige ongesteldheid, die een verblijf in het zuiden zou noodzakelijk maken, is geen sprake. Volgens De Maasbode is dr. Schaepman reeds tot herstel zijner gezondheid naar Florence vertrokken zijn verblijf aldaar schijnt op zes weken bepaald te zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een geval van bloedvergiftiging heeft te Schiedam plaats gehad. Door het opensteken van een blaar aan de pink der rechterhand met een naald, waaraan een djpaad sajet was bevestigd, werd bij P. van Wieringen, wonende aan de Adrianastraat, bloedvergiftiging ver oorzaakt. Van Wieringen had den draad sajet in de geopende blaar gelaten en schijnt met het opensteken der blaar tevens een bloedaar geopend te hebben. Toen kort daarna de rechterhand en daarna de geheele arm waren opengezwollen, begaf van Wieringen zich naar een geneesheer, die hem raadde, naar het ziekenhuis te gaan. Aan deze raad heeft de man geen gevolg gegeven; hij geloofde dat de «papvrouw" hem wel van het ongemak zou afhelpen, liet treurig gevolg was echter, dat van Wieringen Vrijdag is overleden. Alweder een offer van het bovenmatige rijgen. Bij een danspartij te Berlijn werd een 18-jarig meisje door een hevige bloedspuwing overvallen midden in een wals en volkomen buiten kennis werd zij in de garderobe gebracht. Een spoedig ontboden geneesheer verklaarde na onderzoek, dat zij het slachtoffer was geworden van de alle dames eigen gewoonte om zich sterk te rijgen. Het meisje, een modiste, zal er het leven bij laten. Duitsohland. Sedert jaren pleegt het te Berlijn in den Nieuw jaarsnacht en op Oudejaarsavond vrij ruw toe te gaan. De politie neemt elk jaar steeds uitgebreider en scherper voorzorgsmaatregelen, doch kan niet ver hinderen, dat allerlei straatschenderij van de ergerlijkste soort gepleegd wordt. De Kreuzzeitung meent, dat de politie onmogelijk meer kan doen dan zij verricht, maar dat de rechter hun die voor hem gebracht worden te lichte straffen oplegt. Alleen de vrees voor zeer zware straf, zegt dat blad, zal paal en perk stellen aan de uitspattingen van het Berlijnsche gepeupel, waarvan de bladen elk jaar onmiddellijk na Nieuwjaar eene vermindering opgeven, om echter spoedig daarna in te zien, dat eigenlijk gezegd alles bij het oude gebleven is. De National Zeitung meldt, dat er den 12 Februari aanstaande te Posen een grootp poolsche Landdag zal plaats hebben, waar men zich bezig houden zal met het beramen van middelen om de verduitsching der poolsche jeugd in de scholen te bestrijden. Men zal er onderzoeken, hoe en op welke manier een poolsch onderwijs aan de kinderen kan worden gegeven. F r a n k r ij k. De leden van de gemeenteraden ontvangen, volgens de bepaling der wet, geen bezoldiging, maar de Parijsche gemeenteraad, die reeds dikwijls te vergeefs heeft gepoogd den leden eene vaste bezoldiging toe te kennen, trekt op de begrooting een post uit: ver goeding voor uitgaven aan rijden en dergelijke. Hetgeen de raad als zoodanig zich voor 1889 heeft toegekend, bereikt het cijfer van 1,120,000 fr. Over de 80 leden verdeeld, zou dit per hoofd 14,000 fr. zijn; doch daar eenige leden zich verplicht rekenden iets van dien aard te weigeren, zoo is hetgeen zij geweigerd hebben, verdeeld over de anderen, die minder nauwgezet zijn, zoodat deze nog meer dan 14,000 fr. genieten en in financieel opzicht verreweg de meerderen zijn van de senatoren en afgevaardigden, wien de wet slechts 9000 fr. jaarlijks toekent. De meerderheid van den raad bestaat uit socialisten. B e 1 g- i e. In België heeft de beleedigende taal, die in eene op Nieuwjaarsdag te Luik gehouden vergadering van katholieken tegen Italië en Koning Humbert is gevoerd, groot opzien verwekt. De vergadering had plaats onder voorzitterschap van bisschop Doutreloux en werd door verscheiden Kamerleden bijgewoond. Hoofdredenaar was de heer Kurth, hoogleeraar aan de universiteit te Luik, die verklaarde, dat de eenheid van Italië was tot stand" gekomen door samenzwering, opstand, moord en lastering. Het Italiaansche leger werd door den professor een rooversbende genoemd. Men beweert, dat de Italiaansche gezant zal protesteeren, omdat de vergadering door een aantal staatsambtenaren is bij gewoond. Zuid-Afrika. President Krüger doet zijn jaarlijksche reis door de Transvaalsche republiekhij is den 3 December te Johannesburg gekomen. Hem werd een adres van verwelkoming aangeboden, en hij antwoordde met eene krachtige rede, waarin hij sprak over het groot belang van het Witwatersrand-district. Hij betuigde dat, terwijl de bewoners der velden aldaar zich bereid hadden getoond, om het gouvernement te steunen, het gouvernement hen wederkeerig zal steunen en al het mogelijke zal doen ter bevordering hunner welvaart. De Kamer voor het mijnwezen bood hem een adres aan, waarin zij verzocht om officieele erkenning van het gouvernement. In zijn antwoord hierop gaf hij te kennen, dat de tramweg en de kolenmijnen wel eigendommen des lands zullen worden. Met betrekking tot de zending van den heer Stewart naar Pretoria, betreffende de bezwaren van het bestuur der Delagoa- baai-spoorwegmaatschappij, verklaarde de heer Krüger, te moeten blijven aandringen op een vast tarief. Italië. Een der redacteuren van de Riformadie een onderhoud heeft gehad met Gladstone, meldt, dat deze hem verklaard heeft, dat hij den persoon van Leo XIII eene bijzondere achting toedraagt, maar het herstel van het wereldlijk gezag des pausen achtte hij onvereenigbaar met de belangen van Italië's eenheid. Gemengd Ruitenlandscb Nieuws. Nieuwjaarswenschen per phonograaf. De burge meesters van Londen en New-York hebben door middel van de phonograaf bij de gelegenheid van het Nieuw jaarsfeest elkander gudukgewenscht. Een weldoener der menschheidEen inwoner van Nizza, Vaissier genaamd, heeft den Franschen ministër van oorlog een nieuwe mitrailleuse aangeboden ter beproeving, waarmede in den tijd van 10 minuten drie duizend menschen kunnen worden gedood. Commando's in Europa. Op schouder geweer! is het commando van den ijzeren kanselier aan zijne getrouwe officieusen, wanneer aan den Rijksdag een paar millioenen gevraagd worden. Zet af geweer klinkt het weder, wanneer de Europeesche vrede met eenige millioenen verzadigd is. Op schouder geweer! schreeuwen de Boulangisten in hun strijd tegen het bestaande. Zet af geweer is hun leus aan een feestmaal met royalisten en imperialisten. Op schouder geweer klinkt het niet alleen ten onzent, wanneer de oorlogs- begrooting aan de orde is. Zet af geweer! wordt het, zoodra het financiëele offer weer, gebracht is. Op schouder geweerZet af geweer dat is heden ten dage het parool van den dag. Sodavervalsching in Frankrijk. Evenals in België wordt in het Noorden van Frankrijk de sodavervalsching op groote schaal gedreven. Door verschillende schei kundigen werden meermalen monsters soda aangetroffen, welke met 90°/o zwavelzure soda waren vervalscht. Dus nog erger dan bij ons Wil men het springen van lampeglazen tegengaan, zoo legt men ze, voordat men ze in gebruik neemt, in een pan met zout water, dat men langzaam aan den kook maakt. Nadat het aldus tien minuten heeft gekookt, zet men de pan van het vuur en laat de lampeglazen in het water langzaam weder afkoelen. De glazen zullen dan niet springen. Omtrent de gewoonte van het zenden van nieuw jaarskaartjes zegt de Figaro: «Dit gebruik is onder lieden uit denzelfden stand meer dan ooit uit de mode. Door er aan mede te doen, doet men dengene, wien men een kaartje zendt, grooten last aan, daar gij hem dwingt, uw kaartje te bewaren om u het zijne binnen eene week terug te kunnen zenden." VERLOTING VAN ZITPLAATSEN voor de beide Kerken Woensdag 9 Januari, des middags X2 ure, in de Consistoriekamer der Kleine Kerk. Gruimauye p. stuk 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ct. Ohinois 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Heeren A. M. E, VAN DISHOECK en A. C. DE MOOU, Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2