Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- scnieiit Zierikiee. 1889. No. 2. Woensdag 9 Januari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEMIAIV. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 8 Januari 1 8 8 9. In de gisteren gehouden vergadering van den Ge meenteraad werd door den Voorzitter Mr. J. P. N. Ermerins mededeeling gedaan van zijne herbenoeming tot Burgemeester dezer gemeente. Nadat hij zich op nieuw in de welwillendheid van den Raad had aanbevolen, werd hem namens dat College door den Wethouder den heer W. A. Ochtman geluk gewenscht. Na de mededeeling van twee ingekomen brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het le suppl. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888 en van een raadsbesluit tot af-en overschrijving van - en op een post der gemeentebegrooting, alsmede van eenige kennisgevingen van de aanneming van benoemingen tot leden in verschillende commissiën, werd op voorstel van Burgem. en Weth. eene opper vlakte gemeentegrond (overdekte vroon) op de gewone voorwaarden in erfpacht afgestaan aan P. B. Ornée. De post voor jaarwedden van onderwijzers op de gemeentebegrooting voor 1888 werd verhoogd uit dien voor Onv. Uitg. met 134,80. Eindelijk werd de begrooting van het Burger- Weeshuis voor 1889 goedgekeurd, onder bepaling, dat eene vergissing in de uitgaven zal moeten worden verbeterd. Gedurende het jaar 1888 zijn binnen de gemeente Zierikzee Geboren 96 mannel., 107 vrouwel., te zamen 203, zijnde 43 minder dan in 1887. Overleden 55 mannel., 53 vrouwel., te zamen 108, zijnde 7 meer dan in 1887. Gehuwd 52 paren, zijnde 15 meer dan in 1887. Het getal der levenloos aangegevenen bedroeg 16, zijnde 6 meer dan in 1887. Het getal onechte geboorten bedroeg 10, zijnde 7 minder dan in 1887. Echtscheiding is er niet ingeschreven. Uit den loop der bevolking blijkt, dat zij met 25 mannel. en 24 vrouwel., dus te zamen met 49 per sonen is verminderd en op 31 Dec. 1888 bedroeg 7113. De bevolking der gemeente Ouwerkerk bedroeg op 1 Januari 1888: 414 M. -|- 408 Vr. 822. In den loop des jaars vermeerderde die door vestiging in de gemeente en geboorten met 39 M. en 42 Vr. Door vertrek en overlijden was de vermindering 27 M. en 36 Vr., zoodat op 1 Januari 1889 de bevolking beliep 426 M. en 414 Vr., samen 840. De sterfte was '19 %0 van de bevolking. De ge middelde leeftijd der overledenen was 48 jaren. Onder de 16 overledenen kwamen voor 6 menschen boven 70 jaren, waaronder 3 boven de 80 jaren. Eenigen tijd geleden werd het bestuur van den Haarlemmermeerpolder in de Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriëelen aangevallen, omdat het stoomketels bij een onderhandsche aanbesteding had besteld bij een Luiksche firma. De heer J. H. Krelage onderzocht de zaak en thans blijkt, dat bedoelde werken in het openbaar zijn aan besteed, dat naar het werk is gedongen door 4 Duitsche, 8 Belgische en 13 Nederlandsche fabrikantendat in het bestek was opgenomen de bepaling, dat voor de buitenlandsche inschrijvers 1000 werd berekend voor toezicht enz. In weerwil van deze voor Nederlandsche inschrijvers zoo gunstige bepaling, was de laagste inschrijving uit ons land nog 3324 hooger dan de laagste buitenlandsche en werd het werk daarom aan de Luiksche firma gegund. Het Venl. Weekbl. bevat eenige politieke nieuw- jaarswenschen. Het begint met zijne wenschen aan het ministerie aan te bieden. I. Moge het kabinet bedaard zijn gang blijven gaanBedaard, dat wil zeggen zonder overhaasting. Men heeft allen tijd. Zijn gang, dat wil zeggen niet den gang, dien de vrijzinnigen er aan zouden willen geven. II. Moge het kabinet nooit vergeten, dat het op twee voetstukken staat, evenals de kolos van Rhodus, die schrijlings op den ingang van de haven stond, zoodat de schepen onder hem door gingen. Zinkt een zijner voetstukken weg, dan valt het ministerie, evenals de kolos zou gevallen zijn, wanneer een zijner voeten geen steun meer had gevonden. Er dient dus gezorgd, dat beide voetstukken pal blijven staan. Dit zullen zij, zoolang de kolos begrijpt dat hij geen van beiden missen kan en ze dus beide tot vrienden dient te houden. De katholieken mogen niet aan de anti-revolutionairen en deze niet aan genen opgeofferd worden. En dit zou het geval zijn, wanneer het kabinet iets deed, dat voor het eene voetstuk aangenaam, maar voor het andere hoogst onaangenaam was. Wij w'llen de punten var. verschil niet noemen ieder kent dingen, welke een der bondgenooten wenscht, terwijl de ander ze verfoeit. Nu zijn die er toch wel door te krijgen, maar dan moet men zijn toevlucht tot de vrijzinnigen nemen. In zijn eigen belang, zoowel als in het belang der goede verstandhouding tusschen de bondgenooten, onthoude zich het kabinet van alles wat niet met eigen krachten is tot stand te brengen. Het voordeel, dat er te behalen is met een der bondgenooten te verplichten, kan niet in de schaduw staan van het nadeel, dat men zich berokkent met den anderen bondgenoot voor het hoofd te stooten. De wenschen van het V. W. voor de rechterzijde komen hierop neer I. Zij mogen getrouw opkomen, zoo weinig mogelijk praten en steeds als één man stemmen. In alle drie opzichten is reeds beterschap te bespeuren. Het meest wat het weinig praten betreft. Bij politieke discussies laat ieder het woord aan de heeren Lohman en Schaepman. Alleen de oude heer van Baar komt van tijd tot tijd nog eens uit den hoek. Maar dit zal wel zachtjes slijten. II. De rechterzijde zij en blijve toch vooral eens gezind en beseffe de noodzakelijkheid om zorgvuldig alles te vermijden wat de eendracht in gevaar zou brengen. Geen der bondgenooten dringe op iets aan, dat den anderen tegen de borst stuit. Men vrage zich niet af: Wat zou ik wenschen dat gebeurde? maar: Wat wenscht de geheele rechterzijde? Dit alleen komt in aanmerking. Wederzijdsche inschikkelijkheid is tusschen anti revolutionairen en katholieken nummer een, nummer twee en nummer drie. In zake den eervol ontslagen kapitein Willink Ketjen heeft de minister van koloniën een persoonlijk onderzoek begonnen op grond der uit Indië ontvangen stukken. De belanghebbende wordt door den minister vaak gehoord. Gedeputeerde Staten van Drente zijn, naar de i4sser Ct. verneemt, door den Minister van Binnenl. Zaken verzocht den Raad der gemeente Smilde namens Zijne Excellentie uit te noodigen, zijn besluit tot toekenning van eervol ontslag aan alle onderwijzers tot bijstand in de openbare lagere scholen in die gemeente in te trekken, ter voorkoming dat het, als strijdig met het algemeen belang, ter vernietiging aan Zijne Majesteit den Koning worde voorgedragen. Van radicale en socialistische zijde wordt steeds op algemeen stemrecht aangedrongen, In eene Ilaagsche correspondentie, voorkomende in de Delflsche Opmerker wordt de aandacht der voorstanders van het algemeen stemrecht gevestigd op de werking daarvan in het buitenland. Weten, zoo vraagt de Schr. o. a., de heeren Domela Nieuwenhuis en Bruinsma niet, dat in Frankrijk en in het Duitsche rijk, waar het algemeen stemrecht heerscht, de belastingen voor de minst bemiddelde klassen der bevolking veel hooger en de broodprijzen veel duurder zijn dan hier? Weten zij niet, dat in beide landen de verbruiksbelastingen in verhouding zeer aanmerkelijk meer bijdragen tot de inkomsten der schatkist dan hier? Weten zij niet wat het recht betreft dat vervolgingen, zooals de socialist Singer en anderen te Berlijn ondervonden, en schan dalen, zooals te Parijs met Wilson en zijne bende voorvielen, hier onbekende dingen zijn? »Geluk voor allen" verwacht men van het algemeen stemrecht. Jammer, zegt de schrijver, dat de praktijk ook op dit punt zoo traag is, zich naar de uitspraken van die heeren te voegen. Het mag betwijfeld worden of onder onze Duitsche naburen velen worden aan getroffen, die zich in dc achttien jaren, gedurende welke zij het algemeen stemrecht bezitten veel, zelfs iets nader gebracht voelen tot dien algemeenen heil staat, die geluk voor allen heet. Integendeel. Vrij algemeen zullen zij zeggen, dat zij er even ver van verwijderd zijn als ooit te vorenen ongelijk hebben zij daarin niet. In Frankrijk met zijn algemeen stem recht bleven bij eene van de laatste verkiezingen 66,123 van de 83,962 kiezers thuis en werd de commune-held Cluseret naar de Kamer gezonden met 14,776 stemmen. De financiën zijn er geheel ontredderd. Bij aanschrijving van den minister van financiën is er op gewezen, dat de algemeene Rekenkamer van oordeel is, dat het niet raadzaam is, dat ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen of van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, belast met het toezicht op ontvangers of surnumerairs, als borg voor zoodanige rekenplichtigen optreden. Voor dit jaar zal het merkteeken voor den ijk en herijk der maten en gewichten bestaan in de letter Z in gewonen drukvorm, schuin gesteld. Directeuren van Teylers Stichting te Haarlem hebben de vacature in hun college, ontstaan door het over lijden van ds. W. van Oorde, aangevuld door de benoeming van dr. D. de Haan. xiDe gestoorde bruiloft" was 't Woensdag, volgens de H. Ctvoor een aantal paren die zich te 's Hage in het huwelijk wilden begeven. Toen zij, en daar onder eenige Scheveningsche bruiloftsstoeten, ten stad- huize aankwamen, om door den ambtenaar van den burgerlijken stand te worden vereenigd, vernamen zij daar nl., dat aan hun vurig verlangen voor 't oogenblik geen gehoor kon worden gegeven, want de wethouder Wittert was ziek, maar men had naar den heer Godon gestuurd en als men dus een oogenblik wilde wachten Daar komt, terwijl een nieuwe stoet binnentreedt, de boodschapper ademloos terugmeneer Godon is uit de stad! Dan naar den heer Mouton, luidt het bevel. Doodsbleek ijlt de bode op nieuw binnen: meneer Mouton is ziekEn de aandrang van paren houdt aanDe wethouder van openbare werken dan opge roepen ter hulpe. Eilacyde heer Lisman was niet van zijn besluit terug te brengen om zich buiten alles te houden. Een lichtstraal in de duisternis! De burgemeester Helaas, men had niet aan de wet gedacht. De burge-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1