land vergezeld is, waarna dit overblijfsel aan de f familie is overhandigd. De directeur der Haagsche Begrafenis-vereeniging, de heer L. W. Hansen, die voor de overbrenging naar de plaats van crematie had gezorgd, was bij de verbranding tegenwoordig. Het D. v. Z.-ïl. geeft een toelichting op het bericht, dat tusschen de Belgische regeering en de onze onder handeld wordt over een rectificatie van grens. De spoorweg van Tilburg naar Turnhout doorsnijdt, voordat hij voor goed het Nederlandsche grondgebied verlaat, eene Belgische enclave Baarle-Hertog, een gedeelte der oude parochie Baarle, welke grootendeels tot Nederland behoort. De Belgen te Baarle-Hertog zijn romdom in gesloten door het Nederlandsche gebied van Baarle- Nassau. Oogenschijnlijk is dat veel lastiger voor hen dan voor de hen omwonende Nederlandsche Baarlenaars. Ons zitten die paar honderd Belgen binnen onze grenzen niet in den weg, al ware het beter geweest dat men ze bij den vrede met België, na de afscheiding, tot Nederlanders gemaakt had. Toen de Belgen een ge deelte van Limburg aan ons afstonden, had dat in ééne moeite mede kunnen doorgaan. De gehuchten, die nu in aanmerking komen met Baarle-Hertog geruild te worden, bestonden toen ook. Intusschen, twee weinig beduidende Belgische ge huchten liggen thans in ons gebied ingesloten en het is wel te wenschen, dat die onregelmatige toestand in der minne worde uit den weg geruimd. Maar waarom Nederland aan België nog een aanzienlijke som in geld zou uitkeeren, zooals gemeld wordt, is aan het D. v. Z.-Ii. zonder nadere inlichting niet duidelijk. Kiespijn en jicht Voor lijders aan kiespijn en jicht meenen we het volgende uit de oude doos even te moeten mededeelen. Ziehier, wat we vonden opgeteekend Remedie voor kiespijn; »Neemt twee haselnoten en legt die onder eiken voet van een kwaad wijf, slaat haar dan dapper met vuisten op den kop, totdat de olie uit de voorschreven noten vloeit." »Met deze olie de kiezen gestreken geneest." Middel voor de jicht: Neemt twee katten, sluit die in een kamer, en jaagt ze dat ze zweeten, vergadert dat zweet en mengt het met het zweet van stads werklieden, smeert het op de plaats, waar gij de meeste pijnen hebt, en wacht voorts met patiëntie (geduld) de tijd toe, dat het genezen is. Het 4'le landhuishoudkundig congres zal van 25 tot 28 Juni 1888 te Assen worden gehouden. De voorstellen en vraagpuntendie men in de afdeelingen of op het congres behandeld wenscht te zien, moeten vóór 15 Februari e.k. bij het bestuur worden ingediend. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten kring heeft Woensdag aan de Times een telegram van gelukwensching gezonden, bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan van dat blad. Dr. A. Luijten, te 's Ilage, die zich herhaaldelijk beklaagd heeft over het feit, dat hij onrechtmatig in een krankzinnigengesticht opgesloten werd en gedurende 13 maanden gehouden js, heeft op nieuw een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij verzoekt, dat zijne vroegere adressen en de daarop door den minister gegeven inlichtingen behandeld mogen worden en hem recht worde gedaan. Knust, Wetenschap en Letteren. Ter gelegenheid der viering van het 51e lustrum der Amsterdamsche instelling voor hooger onderwijs thans sedert 10 jaren de Amsterdamsche uni versiteit heeft de hoogleeraar Asser als feestgeschenk een overzicht samengesteld van de werken door Am sterdamsche studenten sinds '1787 meestal bij het einde hunner rechtskundige opleiding geschreven. Dat »toen eenigszins haastig vervaardigd overzicht" heeft de geleerde bewerker thans herzien en verbeterd en aangevuld met eene voorrede, waarin op enkele merk waardige bijzonderheden gewezen wordt. Daaruit blijkt o. a. dat van ruim 500 dissertatiën enz., die in den tijd van eene eeuw zijn geschreven, bijna een derde tot de 25 laatste jaren behoort en ruim een zesde tot de eerste tien jaren der universiteit, wel een bewijs hoezeer de rechtsgeleerde faculteit in bloei is toegenomen. Eene andere merkwaardigheid is, dat van de 163 proefschriften der laatste 25 jaren, in bijna een derde (58) onderwerpen zijn behandeld van handelsrecht, welke ook in de handelsstad blijkbaar met groote liefde wordt beoefend. Prof. Asser heeft aan elk zijner leerlingen en oud leerlingen, die hem bij zijne 25jarige ambtsvervulling hunne waardeering hebben betoond, een exemplaar van deze academische rechtslitteratuur van Amsterdam gezonden. De firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem heeft een exemplaar aan de gemeente ten geschenke gegeven van de door hair verzamelde en gedrukte stedelijke keuren van Haarlem, gelijk de burgemeester het noemde »een meesterstuk van typographie", dat de zoo gunstig bekende werkplaatsen van Enschedé tot alle eer strekte. Rosier Faassen heeft een nieuw tooneelstuk voltooid, getiteld »Malle Anne" (4 bedrijven). Het zal waar schijnlijk nog dezen winter door het Rotterdamsche gezelschap worden opgevoerd. Betsy Perk heeft een drama geschreven, Kapitein Flahol", dat te Antwerpen zal worden opgevoerd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Uit Vlissingen wordt gemeld Dinsdag had alhier in het R. C. weeshuis in de kapel der Zusters een begin van brand plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Men wist den brand spoedig meester te worden, zoodat deze zich dan ook slechts bepaalde tot de kapel, die van binnen totaal is uitgebrand. De schade wordt geschat op '1000 gulden. liet huis was verzekerd, doch men had den inboedel bij de verhuizing vergeten op den nieuwen polis over te brengen. Het is te hopen, dat de assu rantie van Tiel de arme weezen, die bijna geen fondsen hebben, maar alleen van liefdegiften moeten leven, hierin tegemoet zal komen. Te Apeldoorn kregen 2 broeders, die te veel sterken drank hadden gedronken, twist, die zoo hoog liep, dat de jongste een mes greep en daarmede den oudste een steek in het hoofd en een snede over de hand toebracht. De 70jarige moeder, die tusschen beiden sprong, werd de duim gedeeltelijk afgesneden en zij ontving een zware verwonding over den rechterarm. Heelkundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Tegen den dader ie proces-ver baal opgemaakt. Oudejaarsnacht trachtte een gevangene uit de cellulaire gevangenis bij Scheveningen te ontsnappen. Zijn plan werd echter verijdeld doorzijn eigen hulpgeroepZiehier onder welke omstandigheden de man zocht te ontkomen. Ilij had de ruitjes in zijn cel met zeep besmeerd en het traliewerk geheel verborgen door middel van een stuk hout, dat hij bij den arbeid bezigde als gereedschap. De man werd met mattenvlechten bezig gehouden en hij had dan ook voor zich zeiven een stevig matten koord gevlochten dat, aan 't traliewerk bevestigd, dienen moest om naar beneden te komen. Alles ging aanvankelijk goed, maar bij het verbrijzelen van de glasruitjes, verwondde de vluchteling zich zoo deerlijk aan de polsen, dat hij, blijkbaar vreezende aan verbloeding te zullen sterven, luid begon te schreeuwen, tot er hulp kwam om hem te vei binden, maar tevens te beschermen tegen nieuwe aanvechtingen van den lust om te ontvluchten. De sneltrein, welke Dinsdagavond te 8,53 ure van Meppel naar Groningen vèrtrok, is even voorbij de halte Ruinerwolde op den van Groningen komenden trein geloopen, tengevolge waarvan twee conducteurs en een passagier gedood, vijf personen zwaar en zeven licht gewond zijn. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden. De beide machines werden tengevolge der botsing dusdanig beschadigd, dat reserve-machines, zoowel voor den trein naar Groningen als naar Meppel moesten ontboden worden. Twee voertuigen werden zwaar beschadigd. In het Hongaarsche dorp Croka is een vrouw in hechtenis genomen, die in de laatste vier jaren acht harer kinderen door vergif om het leven had gebracht. Zij heeft bekend, dat gedaan te hebben uit liefde voor haar oudsten zoon, wiens erfdeel zij wilde vergrooten. De schouwburgbrand te Antwerpen. Zondagavond is omstreeks half tien een vreeselijke brand uitgebroken in het schoone Alhambra-theater te Antwerpen. Gelukkig had er geen voorstelling plaats en toen men het gebouw binnendrong stond alles reeds in lichterlaaie. De portier, die met zyn familie boven het tooneel woont, moest zich met levensgevaar met de zijnen langs een afdak redden. Doordien de mondingen der waterleiding met sneeuw en ijs waren bedekt, kon het vuur 15 minuten lang ongestoord om zich grijpen en een café naast het Alhambra stond eveneens spoedig iu lichterlaaie. Het gebouw zelf te behouden was niet mogelijk en men bepaalde zich dus tot de aangrenzende perceelen. Te half een was men den brand meester en was er van den prachtigen schouwburg niets over dan een brandende puinhoop, terwijl de omliggende hotels aanzienlijke schade hebben bekomen. De brand zou zijn ontstaan doordien eenige blokken hout in den kelder, te dicht bij een brandende colorifère geplaatst, vuur vatten. De schade beloopt 250,000 francs en de verzekering bedraagt 400,000 francs bij drie maatschappijen. In het Scala-theater ontstond om half elf een paniek doordien i-enige personen den brand van het Alhambra me ledc ld n» en men dacht dat in het Scala zelf brand was ontstaan. Gelukkig bleef het bij den schrik en kwamen geen ongelukken voor. Een groot aantal Fransche deserteurs schijnt in België verblijf te houden. In Mons, Brussel en andere Belgische steden hebben zich dienstplichtige Franschen, die niet zijn opgekomen of gedeserteerd zijn, vereenigd om president Carnot een request te zenden, waarin zij bij gelegenheid van het nieuwjaarsfeest amnestie vragen. Belangrijk is de vermelding van het Fransche comité, dat in België 47000 Fransche deserteurs verblijf houden wel een bewijs van den ijver der Franschen voor den militairen dienst. Te Dyon heeft een schoolknaap van zeventien jaar zijn moeder vermoord, om haar te bestelen. Hij was juist uit de gevangenis gekomen, waar zijn vader hem wegens wangedrag twee maanden had doen opsluiten. Buitenland. Bulgarije. Prinses Clémentine heeft haar voornemen opgegeven den sultan te bezoeken om de zaak van haar zoon Ferdinand te bepleiten. Ook Bulgarije maakt zich tot tegenweer gereed; orders zijn gegeven de vestingen Varna en Burgas van geschut te voorzien. Wel heeft de nationale vergadering de regeering gemachtigd een leening van 50 millioen francs aan te gaan, doch nu komt de grootste moeielijkheid, iemand te vinden, die bij den ongunstigen toestand in het oosten en de niet erkende regeering, dat kapitaal voorschiet. Baron Hirsc.h wordt verwacht, doch deze toonde voor eenige dagen in Constantinopel, dat hij zijn beurs gesloten houdt, zoo hij niets ontvangt dan beloften. Inmiddels noodigt de regeering buitenlanders uit onder gesloten couvert vóór 16 dezer aanbiedingen te zenden voor het leveren van een nieuwe munt voor Bulgarije en wel met de beeltenis van Ferdinand. Voorloopig wordt gevraagd een nikkelen munt. Duitschland. In Berlijn klaagt men sterk over den nadeeligen invloed, die de onzekere toestand heeft op den handel. De officiëele nieuwjaarsreceptie was ditmaal slechts bezocht door vorstelijke personen, die anders een ge deelte van den winter in Berlijn doorbrengenook van de Russische familiën, die in dezen tijd daar gewoonlijk vertoefden, bemerkt men niets. Men schrijft hieraan toe, dat tot groot nadeel der winkeliers, eenige reeds aangekondigde hoffeesten niet doorgaan. Italië. Op Nieuwjaarsdag heeft paus Leo XIII bij gelegen heid van zijn priester-jubileum in de Sint-Pieter te Rome de mis gecelebreerd. Een onafzienbare menigte stond om de kerk geschaard en de troepen vormden een haag om te beletten, dat zij, die niet van een kaart voorzien waren, de kerk binnen gingen. Gedurende de mis hebben alle klokken van Rome geluid. Om half vijf ging de Paus langs de gereserveerde trap van het Vaticaan; rechts en links gaf hij zijn zegen en werd luid toegejuicht. Ook op den terugtocht naar het Valicaari werden den paus tal van ovaties gebracht. Overal li -erudite de volmaakste orde. In zijn antwoord op de gel uk wenschen van den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden heeft koning Humbert zijn voldoening te kennen gegeven dat het pauselijk jubileum zonder eenig incident is voorbijgegaan. Hij bevestigde dat dit het beste bewijs was voor de Katholieken, dat de Paus te Rome volkomen vrijheid geniet. Deze toespraak van den koning heeft opzien gewekt. Eenigen tijd geleden stierf te Florence een Tunesisch onderdaan, generaal Hussein-pacha, die den Bey van Tunis tot universeel erfgenaam aangesteld had. Zoodra dit bekend was, wendde zich zekere El Minich, die zich mandataris van den Bey van Tunis noemde, tot den Franschen consul, die de stukken, de erfenis van Hussein-pacha betreffende, in zijn bezit had. De consul, die den eisch door geen voldoende stukken ondersteund achtte, voldeed niet aan het verzoek, en gaf daarvan kennis aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs, dat te Tunis inlichtingen deed inwinnen. De Bey zond aan den Franschen gezant bij zijn hof het schriftelijk antwoord, dat El Minich volstrekt niet zijn mandataris was. Ei Minich wendde zich toen tot het vredegerecht te Florence, dat, alle diplomatieke gebruiken met voeten tredende, bij verstek tegen den Franschen consul een vonnis wees, waarbij ElMinich gemachtigd werd zich in het bezit van het testament

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2