kl. der Militaire Willemsorde en van den Ned. Leeuw, groot-officier Eikenkroon, 78 jaar te 's llage. Jhr. Mr. C. de Jonge, raadsheer bij het gerechtshof te 's Hage, 61 jaar te 's llage. Mr. G. M. Van der Linden, landsadvocaat, Deken der orde van advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, ridder der orde van den Ned. Leeuw* 75 jaar te 's Hage. Mr. W. R. Baron Van Tuyll van Serooskerken, grootmeester van het Huis des Konings. F. A. T. Del prat, gepens. generaal-majoor der ar tillerie, oud-minister van oorlog, lid van den Gemeente raad van Amsterdam, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eikenkroon, ridder St. Anna-orde 3e kl., St. Stanislaus orde 2e kl, en van St. Mauritus en Lazarus, 75 jaar te Amsterdam. Jacob Hobein, gepens. opperstuurman bij de Kon. 'Ned. Marine, ridder der Militaire Willemsorde en van de Eikenkroon, broeder der orde van den Ned. Leeuw, ruim 78 jaar te Vlissingen. G. H. Uhlenbeck, oud-minister van koloniën, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, ridder der orde van den Ned. Leeuw, 73 jaar te 's Hage. J. Van der Toorn, hoofdingenieur van 's rijks wa terstaat. J. J. Destrée, kunstschilder. A. H. Drijfhout van Hooff, gepens. generaal. W. A. A. B. Van Tholl, gepens. generaal-majoor der cavallerie. Mr. G. Belinfante, rechtsgeleerde en journalist, Den Haag. Jhr. Mr. A. J. T. Van den Bergh, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof te 's llage, ridder der orden van den Ned. Leeuw, van den Rooden Adelaar van Pruisen, commandeur van de orde van de Kroon van Pruisen, 68 jaar te 's Hage. Mr. E. J. VV. baron Van Pallandt van Kappel, oud lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, kamerheer des Konings, 64 jaar, Huize Keppel bij Doetichem. Mr. C. Vosmaer (Flanor), oud-substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, letterkundige, 62 jaar te Montreux. Mr. F. C. Donker Curtius, voormalig raadsheer in den Hoogen Raad dor Nederlanden, bijna 83 jaar te 's Hage. Jhr. mr. W. C. M. De Jonge vanEilemeet, oud-lid van Gedep. Staten van Zeeland en van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ridder der Leopoldsorde, commandeur van de Eikenkroon, 77 jaar, te Oost- Kapelle. O. T. Bosgra, lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, 48 jaar te Bergum. Mr. S. Vissering, oud-hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit, oud-minister van financiën, groot-officier der orde van de Eikenkroon, Grootkruis der Belg. Leopolds-orde, commandeur met de ster der Danebrogs- orde van Denemarken, 70 jaar, te Ellekom bij Dieren. W. J. Hofdijk, oud-leeraar aan het Gymnasium te Amsterdam, beroemd letterkundige, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eiken kroon, ridder der Belgische Leopoldsorde, 72 jaar te Arnhem. J. Van Swieten, gepens. luit .-generaal, oud-com mandant van het leger in Nederl.-Indië, oud-civiel regeerings-commissaris en bevelhebber der 2e expeditie tegen Atjeh, ridder grootkruis der Militaire Willemsorde, ridder der orde van den Ned. Leeuw, gerechtigd tot het dragen der Java-n.edaille en van het Metalen Kruis, adj. des Konings en staatsraad in buitengewonen dienst, 8'! jaar te 's Hage. A. J. De Buil, dichter en journalist, officier van de Eikenkroon en ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, 64 jaar te Amsterdam. Jhr. L. Van Sasse van IJsselt, oud-lid der Tweede en van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, kom- mandeur der orde van den Ned. Leeuw, 79 jaar te Boksmeer. Buitenland. Keizer Wilhelm I. Keizer Frederik. Prins Marie van Saksen-Altenburg (wed. prins Hendrik der Nederlanden). Prins Helena van Waldeck-Pyrmont. Hertog Maximiliaan van Beieren. Prins Alexander van Hessen. Landgraaf Frederik van Hessen. Prins Lodewijk van Baden. Bargasch Ben Saïd, sultan van Zanzibar. Brand, president van den Oranje-Vrijstaat. Hertenstein, president der Zwitsersche republiek. Salomo, president van Haïti. Mancini, Italiaansch staatsman. Robilant, Italiaansch staatsman. Duclerc, Fransch staatsman. Trefort, minister van onderwijs in Hongarije. Sheridan, Amerikaansch generaal. Georg Weber, Duitsch geschiedschrijver. Bamberger, professor in de geneeskunde te Weenen. Boulanger, Fransch schilder. Zuckertort, schaakspeler. Cotta, chef der uitgeversfirma te Stuttgart. Storm, Duitsch dichter. Gondinet, Fransch tooneeldichter. Labicb, Fransch tooneeldichter. Heller, Fransch pianist. Jomini, Russisch diplomaat. Richard, Fransch staatsman. Generaal Kanzier, oud-bevelhebber der pauselijke troepen. Baron Paul Sennyey, president van het Hongaarsche Hoogerhuis. Henry Herz, pianist. Axel Nordgren, Zweedsch schilder. Désirée Nisard, Fransch letterkundige. Jacob Konrad Kern, Zwitsersch staatsman. Miklochu Maclay, Russisch wetenschappelijk reiziger in Nieuw-Guinea. Edmond Leboeuf, Fransch maarschalk, Dr. J. C. H. Nolet de Brauwere van Steeland, Vlaamsch letterkundige. Frank Holl, Engelsch portretschilder. Prjevalski, Russisch reizigeF in Azië. Prof. Nic. Delius, Duitsch schrijver over Shakespeare. Hertogin De Gailliera. Prins Eugène de Carignan, admiraal der Italiaansche vloot. Jan Van Beers. Laurence Oliphant, Engelsch reiziger. Ongelukken, Kampen, Nisdaden, enz. Een meisje van 17jarigen leeftijd is Maandagavond in het kanaal te Middelburg verdronken. Een hevige brand woedde Woensdagavond te 's Hage in het café-chantant, bekend onder den naam van Alcazar, waar juist aanstalten werden gemaakt voor het geven van de avondvoorstelling. Terwijl de artisten zich kleedden, schijnt de vlam van het chassinet, boven de ramen der benedenverdieping, zich door een geopend venster van de tweede verdieping aan een gordijn te hebben medegedeeld, en in onmerkbaar weinig tijd stond de bovenverdieping in lichtelaaie. Eenige om wonenden bemerkten bet onheil, en de artisten die beneden waren, konden zich, de een gekleed, de andere half gekleed, redden. Daar het brandende pand gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de gebouwen der Statengeneraal en het gerechtshof en slechts door een smalle plaats gescheiden van het kantongerechts- gebouw, bovendien geheel door niet al te jonge ge bouwen als omgeven, was er. alle reden van vrees voor uitbreiding, en de brandweer, bijgestaan door militairen en politie, trad dan ook krachtig op. Be trekkelijk spoedig was het vuur, dat echter het achterdak van een belendend perceel reeds begon aan te tasten, bedwongen. Toen op Oudejaarsavond, ongeveer te 10 ure, de rijksveldwachter brig.-tit. te Nunspeet, D. Piersma, de ronde deed in het dorp, werd hij onverwacht uit een hinderlaag door een geweerschot in beide beenen getroffen. Men houdt het er voor, dat hier alleen persoonlijke wraakneming in het spel is. De toestand van P. is redelijk, den aard der wonden, veroorzaakt door stukken lood of zink, in aanmerking genomen. Als bewijs, welke nadeelige gevolgen het gebruik van al te vooze of half bedorven fruit kan na zich sleepen, diene het volgende; Twee knapen van 10-jarigen leeftijd, uit ver schillende huisgezinnen in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam, kochten ieder voor een cent van een uitstalling in de Reguliersdwarsstraat zeer goedkoope appelen en peren en aten van deze aan bederf onder hevige vruchten een gedeelte op, met het gevolg, dat beiden sedert 10 dagen ernstig ziek zijn geweest. Ofschoon ze ook nu nog niet hersteld zijn, schijnt echter gelukkig het gevaar geweken. Een paar proeven dezer dagen van deze verrotte vruchten gehaald, waren na drie dagen grootendeels met schimmelplanten overdekt. Buitenland. Oostenrij k. Het congres, door de Oostenrijksche sociaal-demo craten te Hainfeld gehouden, heeft met algemeene stemmen op drie na het volgende programma aan genomen; De sociaal-democratische partij in Oostenrijk is eene internationale partij. Zij veroordeelt de voor rechten van nationaliteit, van geboorte, van bezit en van afstamming; zij zal optreden voor de afschaffing van elke belemmering der vrije uiting van meeningen en voor het algemeen en rechtstreeksch kiesrecht, voor bezoldiging van alle vertegenwoordigende lichamen, voor eene volledige en eerlijke wetgeving tot bescher ming der arbeiders, voor verplicht, kosteloos, neutraal onderwijs en voor scheiding van kerk en staat. Belgie. De koning als souverein van den Vrijen Congo-Staat heeft een nieuwe ridderorde ingesteld. Zij heet de »Afrikaansche Ster". Het eereteeken is eene geëmail leerde ster met vijf stralen, omringd van een palm bladeren krans en in 't midden eene gouden ster op blauwen grond. De achterzijde draagt de letters L. S. (Leopold Souverain) dooreen gewerkt op rooden grond. Het lint is in gewaterd azuur met in het midden een bleek-geele streep. Spanje. Bij de postadministratie te Madrid kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten over het wegraken van brieven, vooral van aangeteekende. Dinsdag heeft men gelukkig gezien, dat bij het overbrengen der postzakken van het station naar het postkantoor een pak met 73 aangeteekende brieven is gestolen. De beambte, die zich aan den diefstal heeft schuldig ge maakt, is gearresteerd en bij een huiszoeking zijn meer 4dan vijf honderd geopende brieven gevonden. Grroot-Brittan j e. Het jaar is te Leeds en te Stafford begonnen met een terechtstelling. Te Stafford werd Thomas Clewer, de moordenaar van Mary Jeanne Bonnet, onthoofd. Te Leeds was het de 51-jarige Charles Bulmer, die wegens den moord op zijn vrouw gepleegd, de dood straf onderging. De Soendaneezen, die in het jongste gevecht bij Soeakim krijsgevangen zijn gemaakt, hebben aange boden naar Berber te gaan om voor de Engelschen den degen van Gordon te halen, alsmede zijn papieren en andere voorwerpen, die hem hebben toebehoord. Italië. De sluiting van het jubeljaar is door den paus met groote plechtigheid verricht. De paus heeft zich te 3 ure naar de Basiliek begeven, omgeven door zijn hof, de kardinalen en het kapittel van St, Pieter. Z. H. deed zijne priesterlijke versierselen in de kapel van der Piëta aan, en werd het groote schip der kerk doorgedragen op de sedia gestatoria, met de tiaar op het hoofd. Op dat oogenblik werd Leo XIII met toejuichingen begroet. "Voor de treden van het pauselijk altaar aangekomen, knielde Z. H. neder, terwijl een geestelijke het heilig sacrament vertoonde; terstond baden de geestelijken en de menigte den rozenkrans. Vervolgens hief de paus het Te Deum aan, dat om de beurt door het volk gezongen werd. Na het Tantum ergo sprak de paus het gebed uit en gaf daarna van het altaar zijn zegen. Gedurende de benediktie werden de zilveren trompetten in den koepel gestoken. De geestelijkheid en het volk hieven ver volgens het Laudate aan, gedurende welk gezang de paus wederom plaats nam op de sedia, waarop Zijne Hoogheid naar het Vaticaan terugkeerde, vergezeld van denzelfden stoet, die hem hij het binnenkomen omstuwd had en begroet door nieuwe toejuichingen. Het corps diplomatique, de Romeinsche adel, de ridders van d« Maltezer orde en de hofprelaten van Leo XIII woonden de plechtigheid bij op bijzondere tribunes. De deuren der kerk bleven gesloten tot na afloop der plechtigheid te half vijf ure. Gemengd Buitenlandse!* Nieuws. Prof. Fields te Boston is bekend om zijn voor treffelijk geheugen en zijne merkwaardige kennis van de Engelsche letterkunde. Op zekeren dag, op eene partij, wilde een grappenmaker er hem eens in laten loopen en deelde hij. vóór dat de hoogleeraar kwam, aan den gastheer mede, dat hij een viertal verzen had gemaakt in den trant van Southey en dat hij Fields eens beet wilde nemen. In den loop van den avond deed de gelegenheid zich dan ook voor en sprak de grappenmaker: ProfessorI ik heb in de laatste dagen in Southey's gedichten herhaaldelijk gezocht naar zijne bekende regels"en toen volgde de nage maakte poëzie»weet u ook uit welke periode die zijn?" »Ik herinner ze mij niet", was het antwoord van Fields, »maar daar zijn slechts twee perioden in Southey's leven, dat hij die verzen kan geschreven hebben. »En welke", vroeg de geestige man, met een on- deugenden blik naar den gastheer, waren dat dan f" »Of toen hij zijn eersten tand kreeg", luidde het antwoord, »öf toen hij zijn laatsten verloor en weder geheel kindsch was geworden." De grappenmaker meesmuilde, maar het heele gezel schap schudde van lachen. Groote opgewondenheid heerschte in de stad Mon tana in Noord-Amerika over de ontdekking, dat onder de straten goudaderen liggen. Bij het leggen van gasbuizen heeft men deze ont dekking gedaan. Photografische afbeeldingen van den bliksem zijn in den laatsten tyd herhaaldelijk genoment o. a. door

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2