ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zirrikzer. 1889. No. 1. Zaterdag 5 Januari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMABi. Binnenland. ZIERIKZEE, 4 Januari 188 9. Te Middelburg overleed Zondag in den ouderdom van ruim 72 jaren de heer J. P. van Visvliet, sedert 45 jaren archivaris der provincie Zeeland, oud-lid van den gemeenteraad. De leden van de te Bergen op Zoom gevestigde onderafdeeling van den Ned. Bond Maatschappelijk Belang hebben besloten, met 1 Januari hunne winkel waren a contant te leveren, tegen dezelfde prijzen en van dezelfde qualiteiten, als de coöp. winkelvereeniging Eigen Hulp. Hiertoe zullen in hunne winkels kaarten aanwezig zijn, voorzien van de concurreerende prijzen der verschillende artikelen. Een prachtig natuurverschijnsel is op oudejaars avond waargenomen door eenige wandelaars, die omstreeks acht uur den weg passeerden van Hillegers- berg naar Bergschenhoek. Een meteoor, een violet kleurig licht afwerpend, kwam van het Noorden naar het Zuiden en verlichtte den weg als bij volle maan. Slechts een paar seconden was het waarneembaar, waarna de bol met een knal uiteenspatte. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres ingediend, waarbij wordt verzocht niet te voldoen aan het verlangen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst tot het voortdurend muilkorven van de honden. De geneesk. raad voor Friesland en Groningen heeft besloten, op voorstel van prof. Fokker, den minister van binnenl. zaken te kennen te geven, dat, hoezeer ook eene wet op de vervalsching van levensmiddelen gewenscht moge zijn, toch op dit oogenblik geen reden bestaat om door afzonderlijke wettelijke 'be palingen het gebruik van saccharine tegen te gaan. Bij motie betuigde de raad zijne ingenomenheid er mede, dat door Burgem. en Weth. van Groningen eene betere toepassing der verordening op de prosti tutie wordt voorbereid, en sprak de meening uit, dat het in allen deele wenschelijk is, dat dat toezicht zich ook uitstrekke tot de zoogenaamde clandestine prostitutie. Voorts werd de commissie, belast met het onder zoek van den staat der omstandigheden in de pro vinciën Friesland en Groningen, wegens het gereed zijn met haar rapport, diligent verklaard en haar mandaat uitgebreid. Zij zal nu aan al de gemeente besturen inlichtingen over deze materie verzoeken en in de volgende vergadering een rapport moeten uit brengen. Nog werd besloten, de aandacht van den minister van binnenl. zaken er op te vestigen, dat de opleiding van apothekers-bedienden te wenschen overlaat, en verklaard, dat het op den weg van het geneeskundig staatstoezicht ligt, de oprichting van scholen voor apothekers-bedienden te bevorderen. Mr. G. Snijder van -Wissenkerke heeft zich wegens drukke ambtsbezigheden genoodzaakt gezien, het alge meen secretariaat van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, met 4 Januari 4889 neder te leggen. In zijne plaats werd tot algemeen secretaris benoemd de heer G. Emants, lid van het hoofdbestuur, wonende te 's Gravenhage, die op genoemden datura die be trekking heeft aanvaardt, In de plaats van het afgetreden lid van het hoofd bestuur dr. L, J. Engeling werd de heer Snijder van Wissenkerke tot onder-voorzitter gekozen. Dr. L. Ali Cohen nam zijne herbenoeming, dr. C. W. Jansen de op hem uitgebrachte benoeming tot lid van het hoofdbestuur aan. Bij zijn aftreding ontving jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te 's Bosch, van de leden van het hof, het parket en de griffie tot een aandenken een bronzen afgietsel van «Dubois' Penseur", uit het magazijn van Barbedienne, met eene hartelijke toespraak van den vice-president, mr. Bondam. Een groot deel der 60 tijdelijke werklieden, in dienst op 's rijks werf te Hellevoetsluis, is niet, zooals aanvankelijk het plan was, met 1 Jan. ont slagen, maar zal na dien tijd nog eenige weken werkzaam blijven. De vertegenwoordiging onzer schilderschool op de aanstaande Parijsche tentoonstelling is thans verzekerd; de kunstschilders onderling hebben de daartoe noodige fondsen bijeengebracht. Men hoopt nu, dat dit voor beeld door onze groote industrieelen en koloniale mannen zal worden gevolgd, inzonderheid ter verzeke ring van een behoorlijke vertegenwoordiging van onzen kolonialen handel en nijverheid. De secretaris der koloniale afdeeling, mr. Zfoeseu, Koningskade 40, te 's Gravenhage, belast zich met de ontvangst van in schrijvingen voor het waarborgfonds. Het wetsontwerp tot voortzetting van het onderzoek naar arbeidstoestanden is, volgens Het Vaderland, bij den Raad van State ingekomen. Het Vaderland, meldt, dat dr, Schaepman, wegens ernstige ongesteldheid, voor een tijdlang naar het zuiden gaat. Naar men aan het IV. v. d. B. mededeelt, is te Amsterdam uit Transvaal teruggekeerd de heer J. Hulshof, Nederlandsch ingenieur en beëedigd Berg- probirer in Anhalt, die namens eene combinatie onder leiding van de Maatschappij tot bevordering der handels betrekking tusschen Nederland en Zuid-Afrika (directeur W. Dull) op verschillende plaatsen in de Zuid-Afri- kaansche Republiek goudhoudende gronden heeft onder zocht. Dit onderzoek heeft geleid tot het ontwerpen van een plan tot oprichting van eene Nederlandsche Mijn- maatschappij, met een werkkapitaal van f 600,000, tot exploitatie van 60 claims, in de Witwatersrandsche goudvelden gelegen. Voor het houden van het nationaal congres tegen de prostitutie op 30 April a. s. en drie volgende dagen is, naar het Maandblad meldt, het locaal Frascali te Amsterdam afgehuurd. Tegen een klein entreegeld zal de toegang voor ieder vrij zijn. Reeds is voor een belangrijk gedeelte van de onvermijdelijke onkosten geteekend of gestort. Voor de aanvulling der noodige som met nog f 4500 wordt op de krachtige mede werking van alle vrienden gerekend. De brievenbus op het Johannaplein te Arnhem bleek Oudejaarsavond veel te klein, daar er geen enkele brief meer in kon, en zeker een 30tal menschen stond te wachten op de lichting. Dit ondervonden dan ook de soldaten, daarmede belast, wien handen te kort schoten om ze in ontvangst te nemen. Ook te Utrecht kwam het voor, dat er geen brieven meer in de bussen Iconden; op een zeker oogenblik was o. a. de bus in de Smeestraat door een op lichting wachtende menigte omringd. Aan den heer J. Arnold, commissaris van politie te Tilburg, die dezer dagen zijn 50-jarigen dienst bij de politie vierde, is vanwege den Nederlandschen Politiebond eene gouden medaille uitgereikt. Vooruitzichten voor 4889. De volgende voorspelling voor 4889 is ontleend aan een zeldzaam Latijnsch werk van 'tjaar 1268, van zekeren Tommaso Giuseppe Moult: «Het jnar '1889 zal niet beter zijn dan 4888. «De lente zal stormachtig en regenachtig zijn. Van den zomer zal ik niet spreken. »De herfst zal droog en goed zijn tot het einde. »De winter zacht en vochtig. »Er zal veel tarwe en weinig rogge zijn. Het graan zal hoog in prijs zijn tot aan den oogst. »De wijn en verdere levensbehoeften zullen met den oogst in prijs verminderen. »Het zal een slechte zaak zijn wijn te koopen om dien te bewaren, want men zal dien niet verkoopen, omdat de lieden van het vak arm zullen zijn en het geld in vele staten schaars zal wezen. »In 4890 zal er in alle landen veel graan zijn en zullen de oogsten overvloedig zijn. Het besluit van den Raad der gemeente Denekamp. tot vermindering der jaarwedden van het hoofd der school te Noord-Deuringen van f 750 op f 700 en van drie der onderwijzers van f 450 op f 400, is door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. De heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp heeft aan alle arbeiders een derde van de pacht- penningen kwijtgescholden, wegens den mislukten aardappeloogst. Dezer dagen deed de gemeenteraad van Schagen een eigenaardige benoeming, n.l. van het hoofd dei- openbare school tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. De man werd daardoor dus con troleur over zich zeiven. De andere leden van die commissie vonden die benoeming echter zoo zonderling, dat zij hun ontslag hebben genomen. De volgende «mannen van beteekenis" ontvielen ons land in het afgeloopen jaar. Mr. J. G. Rochussen, Rijks-advocaat, rechtskundig raadsman van het Huis des Konings, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eiken kroon, 56 jaar te 's Ilage. Mr. J. P. Smeele, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ridder der orde van den Ned. Leeuw en ridder 4e kl. der orde van den Bevrijder van Venezuela, 56 jaar te 's Hage. Mr. B. Van Berckel. notaris, 72 jaar te Delft. A. Mauve, kunstschilder, 50 jaar te Arnhem. P. H. Van der Meulen, gepens. generaal-majoor der artillerie, ridder der orde van den NedrLeeuw, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, 88 jaar te Delft. C. J. Baron Van Tuyll van Serooskerken, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, ridder der orde van den Ned. Leeuw, kommandeur Eikenkroon, 82 jaar te Arnhem. G. Fabius, gepens. vice-admiraal, oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, van den Ned. Leeuw, der Sta nislaus orde van Rusland, der Medjidié orde van Turkije, van St. Mauritus en Lazarus van Italië, van Nichan-Iftihar van Tunis en den Verlosser van Grie kenland, 79 jaar te 's Hage. H. S. J. Rose, inspecteur van den waterstaat, ridder der orde van den Ned. Leeuw, 62 jaar te 's Hage. O. A. Uhlcnbeck, gepens. vice-admiraal, adjudant des Konings in buitengewoner! dienst, ridder der 4e

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1