Buitenland. 10 April. F. L. Hemkes, leer aar aan het gym. te Jagersfontein, Oranje-Vrijstaat. 25 Mei. D. Bolle, boekhandelaar te Rotterdam. 26 Mei. H. VV. Sonneman, kapelm.f te Amsterdam. 28 Mei. G. J. van Houten, chocoladefabrikant te Weesp. 28 Mei. Mr. W. J. B. Besier, oud-rechter te Haarlem. 30 Mei. J. M. de Glopper, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Ellemeet. 3 Juni. Dr. C. P. Sylvius, genees- en verloskundige, te Zoelmond. 10 Juni. J. W. Schuurman, notaris, te Rijswijk. '16 Juni. Jhr. J. R. T. Ortt, oud-hoofdinspecteur van den waterstaat, te 's Hage. 17 Juni. H. F. van Meurs, oud-burgemeester van Harderwijk. 18 Juni. G. R. W. Kymmell, prov. archiv. van Drente, te Assen. 24 Juni. F. H. Weissenbruch, kunstschilder, te 's-Hage. 24 Juni. E. Kwint, secretaris te Bunnik. 5 Juli. Mr. L. Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, te Assen. 6 Juli. Mr. P. Paulus, oud-officier van justitie, te Zierikzee. 9 Juli. J. Vos, oud-wethouder te Naarden'. 10 Juli. J. A. Willink Wzn., te Driebergen. 12 Juli. Jhr. J. L. de Jonge, oud-lid der Tweede Kamer, voorzitter van het Waterschap Schouwen, enz. (overleden te Friedrichroda [Thüringen)], wonende te Zierikzee. 16 Juli. Jhr. H. Quailes van Ufford, oud-ritmeester der cav., in Zwitserland. 16 Juli. R. A. llissink, oud-voorzitter der K. v. K., te Zutphen. 18 Juli. C. C. Prager, luit.-kolonel van den gen. staf Ind. leger, te Breda. 22 Juli. Joh. Raymakers, lid der Prov. St. van N. Brabant, te Helmond. 24 Juli. A. J. Versteegh, wethouder enz., te Amerongen. 25 Juli. B. A. Jansen, postdirect. te Arnhem. 26 Juli. H. W. P. Tydeman, predikant te Rozendaal. 29 Juli. W. Bakker, lid der boekh. firma Schalekamp van de Grampel en Bakker, te Amsterdam. 29 Juli. Mr. J. D, v. Ketwich Verschuur, oud-lid van den raad, te Zwolle. 8 Aug. H. B. Noorda, pred. te Jutfaas. 10 Aug. J. A. F. L. baron van Heeckeren, dir. der reg. en dom., te Meerssen. 10 Aug. O. Scheltus van Leusden, oud-gemeente ontvanger van Amersfoort, te Ems. 11 Aug. Jhr. mr. E. L. de Geer, oud-rechter in de Amst. rechtbank, te Zeist. 19 Aug. W. F. Gratama, directeur der reg. en dom., te Arnhem. 23 Aug. H. J. Heynes, evang. der ver. voor fabrieks meisjes te Amsterdam. 27 Aug. Dr. Gijsberti Hodenpijl, geneesk. te Delft. 27 Aug. F. C. Hoogvliet, laatst pred. te Paramaribo, op de terugreis naar Nederland. 5 Sept. L. B. Wulffers, oud-commissaris van politie, te 's-Hage. 6 Sept. A. Jung, direct. N.-Afrik. Hundelsvereeniging, te Rotterdam. 11 Sept. A. Cosijn, gepens. inspect, van adm. bij de marine, te 's-Hage. 12 Sept. Mej. E. J. Hasebroek, letterkund. te Amsterdam. 13 Sept. J. Zwaardemaker Dzn,, lid der Provinciale Staten van N.-Holland, te Zaandam. 17 Sept. Mr. L. Ph. C. van den Bergh, oud-rijks archivaris en oud-lid van den Hoogen Raad van adel te 's Ilage. 19 Sept. Mr. M. P. A. Coster, oud proc. gen. bij het hoogger. van N.-Indië, te Batavia. 22 Sept. Jhr. mr. G. C. Junius v. Hemert, lid van Ged. Staten van Overijsel, te Zwolle. 23 Sept. Mr. J. W. Gefken, oud proc. gen. van Suriname, oud-lid der Tweede Kamer, te 'sHage. 25 Sept. J. M. Smeets, lid van Ged. Staten van Limburg, te Gulpen. 28 Sept. C. P. van Doorn, hofboekhandelaar 's Hage. 2 Oct. Mr. J. L. de Bruijn Kops, lid der Tweede Kamer, te 's Hage. 5 Oct. G. Prosch, oud-dir. der Fransche manege te Amsterdam. 6 Oct. Dr. W. Hamaker, off. v. gez., te 's Hage. 7 Oct. J. Brusse, pred. te IJselstein. 7 Oct. F. Coenders, griffier bij het kantongerecht te Venloo. 7 Oct. J. A. van Ilattem, oud-burg. van Sliedrecht. '10 Oct. J. Chr. Uewin, letterk., te Delden. 12 Oct. M. Jansen, gem. secr. te Sittard. 12 Oct. W. J. Eikendal, notaris te 's Hage. 12 Oct. C. M. H. Pel, gep. gen. te idem. 13 Oct. P. A. Pols, oud-inspecteur der posterijen, te Zeist. 18 Oct. Adelbart de Bourbon, kapt. der infanterie, te Bergen op Zoom. 20 Oct. J. D. M. de Klerk, direct, burg. weduwen- fonds te 's Ilage. 23 Oct. J. C. Verwei, lid der Prov. Staten van Overijsel, te Borne. 24 Oct. J. C. J. Smits, dir. van Bronbeek te Arnhem. 24 Oct. S. E. W. Roorda van Eijsinga, oud-inge nieur te Clarens. 24 Oct. W. J. van Schaik, oud-lid van den raad te Amerongen. 28 Oct. Dr. J. J. van Kranendonk, geneesheer en oud-raadslid te Delft. 1 Nov. Dr. W. Dammann, ond-directeur-geneesheer van Bethesda te Laag-Soeren. 2 Nov. Dr. J. N. Ramaer, inspecteur van het staats toezicht op krankzinnigen, te 's Hage. 2 Nov. Jhr. mr. A. L. A. Gevers, kamerjonker des IConings, te 's Hage. 3 Nov. A. Peterman, oud-wethouder, te Renswoude. 6 Nov. S. F. W. Grebe, Evang. Luth. pred., te Gouda. 6 Nov. C. C. Stegerhoek, directeur dn- univ. manege, te Leiden. 7. Nov. J. C. Degenhardt, opzichter der school gebouwen, te Amsterdam. 8 Nov. Mr. P. H. Maas, lid van Gedep. Staten van N.-Brabant, te 's Bosch, 8 Nov. H. Otten Mzn., weth. enz. te Loosdrecht. '11 Nov. H. Brulleman, lid v. d. raad te Baarn. 12 Nov. W. G. van Vuuren, pastoor, te Breukelen, '13 Nov. Mr. J. P. H. La Grappe Dominicus, subst.- griffier hof te 's Bosch. 15 Nov. J. P. de Keijser, direct, van het post- en telegraafkantoor te Vianen. 17 Nov. K. J. W. Ottolander, boomkweeker, te Boskoop. 19 Nov. O. baron van Wassenaer van Catwijck, lid der Prov. Staten, te Leiden. '19 Nov. H. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, gen.-majoor, chef van het militair huis des Konings, te 's Hage. 21 Nov. W. F. du Croix, gem. architect, te Alkmaar. 26 Nov. W. J. Kühier Wz., oud-lid der Kamer van Koophandel te Delft. 3 Dec. Mr. A. J. Duymaer van Twist, oud-gouvern.- gen., te Deventer. 3 Dec. J. W. L. Smit, oud-professor te Warmond. 4 Dec. H. Uijttewaal, wethouder, Houten. 5 Dec. Ch. M. Fraissinet, mede-oprichter en comm. S'irinaamsche Bank te Amsterdam. 6 Dec. Mr. J. H. van Delden, oud-rechter enz., te Deventer. 6 Dec. S. L. J. Queijsen, gep. gen-maj,, te 's Hage. 7 Dec. C. de Jong, raadslid te Edam. 8 Dec. Mr. J. B. A. v. d. Mortel, oud-president van het vroeger hof van N.-Brabant, te 's Bosch. 22 Dec. C. F. Suermondt, grondeigenaar te Haarlem. 23 Dec. P. Smidt van Gelder, papierfabrikant, te Apeldoorn. 24 Dec. G. H. Nierman, majoor der inf., te Geer- truidenberg. 25 Dec. Mr. A. Th. Heijligers, oud-hoofdredacteur van het Vad., te 's Hage. 30 Dec. H. D. G. A. Imminck, oud-not., te IJselstein. Aan de Atjeh-kroniek van de Surn. Ct., ontleenen wij het volgende: Den 11 werd hier het bericht ontvangen, dat eenige prauwen met gewapende benden van Toekoe di Tirou, onder aanvoering van Toekoe Djaloer en Toekoe Panter Radja, naar Poeloe Bras waren ge stevend, om het etablissement aldaar, zoo mogelijk, te verrassen. Oogenblikkelijk werden 30 soldaten per s.s. »Bali" derwaarts gezonden, ter versterking van de bezetting. Den volgenden dag vertrokken per s.s. »G. G. 's Jacob" nog 400 soldaten van het 14e bataillon met 100 kettinggangers, onder majoor Stemfoort, de kapiteins Stoop, K'faassen en Benschop, alsmede de officieren van gez. Bakker en Mulder, medenemende vivres voor tien dagen. Den 13 werd nog eene compagnie van het 3e bataillon onder kapitein Hammering met den overste Vetter naar Poeloe Bras gezonden per «Albatros." Den 14 keerde de overste Vetter van daar terug, doch vertrok er den volgenden dag weder heen met eene compagnie van hetzelfde bataillon, onder bevel van kapitein van Haaften, vergezeld van overste Barthelemy met zijnen adjudant Kohier, benevens vier mortieren. Er zijn nu op het genoemde eiland twee oversten, één majoor en vijf kapiteins, ongerekend de luitenants. Wellicht is men de bende op het spoor, of wel heeft deze ergens eene sterke stelling ingenomen. Toekoe di Tirou is van Boekit Seboen naar de IV Moekims vertrokken, op zijnen weg een opiumkit verbrandende en eenen landgenoot vermoordende. De bekende Toekoe Oemar schijnt het woelige oor logsleven moede te zijnhij is althans begonnen langs het gebergte van Lampagger in de IV en VI Moekims uitgestrekte peperaanplantingen aan te leggen, waarvoor door hem belangrijke sommen zijn uitgegeven. Als hij van de westkust zal zijn teruggekeerd in de VI Moekims zal het daar wel wat rustiger worden. Zijn voornemen is elke poging van Toekoe di Tirou om er onrust te stoken, des noods met wapengeweld te keer te gaan. Van Poeloe-Bras nog geen bericht. Wij zullen maar aannemen, dat geen tijding goede tijding is. De benden van de Kamalapartij, onder aanvoering van Toekoe di Tirou, zijn in hunne ondernemingen in het bijna afgeioopen jaar niet bijzonder gelukkig geweest. In verschillende gevechten verleren zij ruim 300 man, m. i. wel een bewijs, dat onze tegenwoordige geconcentreerde stelling niet zoo verwerpelijk is. Dat de geneeskundige dienst in Indië vooruitgaat, merkten wij eenigen tijd geleden reeds op, toen wij mededeelden, dat te Batavia eene bacteriologische in richting zou worden in 't leven geroepen, aan welker hoofd dr. Eijkman als directeur zou plaats nemen. Thans vinden wij voor onze stelling een nieuw bewijs in de omstandigheid, dat alhier onder toezicht van majoor Schuckink Kool een hygiënisch vaccinepark zal worden opgericht, voorzien van alle perfectiën, die tegenwoordig daaromtrent in Europa toegepast worden. In 't park zullen de kalveren, bestemd voor de levering van de stof, worden verpleegd en onderhouden, en van daar de in te enten zelfstandigheid, goed en zorgvuldig geconserveerd en verpakt, door den geheelen archipel verzonden worden. B. Handelsbl. Ongelukken, Stampen, Misdaden, enz. Gisteren avond omstreeks negen ure brak alhier een felle brand uit in het perceel in de Nieuwstraat, bewoond door den heer de Vos, boekhandelaar. Hoewel de brand in den beginne, ook voor de belendende gebouwen, een dreigend aanzien had, was men hem evenwel door het spoedig en flink optreden der brand weer spoedig meester. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Oixitscliland.. Te Berlijn is een groote bijeenkomstdoor de sociaal-democraten belegd ten einde werklieden-ver - eenigingen te vormen, door de politie ontbonden. Wanneer de vergadering doorgang gehad had, zouden de radicale socialisten getracht hébben de beraadslagingen te beletten, want de meerderheid van de leden, die het convocatie-biljet onderteekend hadden, behoorden tot de gematigde fractie der partij, wier invloed de radicale socialisten vreezen. Bij den kroonprins te San Remo is het jaar vroolijk geëindigd. In een der benedenzalen was een klein tooneel gebouwd, waarop eenige leden der keizerlijke familie des avonds een tooneelstukje opvoerden. De gezondheid van den prins is goed. Dr. Mackenzie, te Londen teruggekeerd, heeft aan een medewerker van de Central News verklaard, dat de ziekte van den prins nooit het karakter van kanker heeft gehad. De kwaadaardigste verschijnselen der ziekte zijn verdwenen. Doch al is de ziekte geen kanker, toch zal zij lang duren. Gemeugd ISuitenlaudsch Nieuws. Omtrent de snelheid, waarmede de kameel groote afstanden aflegt, bestaan zeer overdreven voorstellingen. Zoo wordt beweerd, dat de rijkameel (Mehari) een sneltrein zou kunnen bijhouden. Dat deze en dergelijke uitspraken bezijden de waarheid zijn, moge blijken uit eenige mededeelingen, die de Revue du Cercle militaire dezer dagen bevatte. In Teil (Algiers) en de Algiersche Sahara, waai de oasen zelden meer dan twee of drie dagreizen van elkander zijn verwijderd, behoeven de karavanen zich niet met groote snelheid voort te bewegen. De dieren laat meri onderweg vrij grazen. Zij kunnen zware lasten dragen. In deze streken hebben om die redenen de kameelen een gespierden lichaamsbouw en zijn hun pooten betrekkelijk kort. Zij dragen 200 tot 250 K.G. In de «groote woestijn" daarentegen, waar men niet zelden in zes of acht dagen geen water vindt, moet de kameel snel kunnen loopen. Hier vindt men kameelen met hooge, magere pooten en een in ver houding kleinen romp. Het dier loopt met den kop omhoog, een gelijkmatigen tred, graast nimmer onder weg en draagt slechts 150 tot 200 kilo in den winter en hoogstens 150 kilo des zomers. Dezelfde eigenaardig heden bezit de Mehari of rijkameel. Zijn gang is nog sneller en meer gelijkmatig; zijn last mag niet zwaarder zijn dan 110 kilo en bestaat uit den zadel, den ruiter en diens levensmiddelen. Deze zijn 15 liter water en 6 tot 8 kilo dadels en meel. In Teil leggen de kara vanen niet meer dan 4 kilometer per uur af, in de Sahara 4 tot 6 kilometer. De Mehari daarentegen legt 6 kilometer per uur af, met een versnelden gang

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2