en dood er mee te voeren had. Bij zijne thuiskomst is het beest, dat slechts een dag in zijn bezit was, op hem aangevallen en heeft hem op vele plaatsen in het aangezicht en aan de armen geduchte wonden toegebracht. Aan de vreeselijke worsteling kon aan- avnkelijk geen einde gemaakt worden, ondanks het hulpgeroep van den aangevallene, omdat hij juist de deur gegrendeld haddoch eindelijk wist men zich een weg door het venster te banen, waarna een goedgemikt schot een einde aan het leven van het gevaarlijke dier maakte. Buitenland. Rusland. Een nieuw nihilistenproces, zoo schrijft de Petersburger Correspondent van de Daily Newsbegon hier den 20 December, voor eene bijzondere rechtbank van senatoren en vertegenwoordiger*; van al de klassen der Russische samenleving. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, onder voorzitterschap van Deyer, lid van het ^Bestendige Mof voor misdaden tegen den Staat" De beschuldigden zijn ten getale van acht: vijf mannen Boris Orstas, een jood, wonende in eene kleine stad van Zuid-RuslandPetrolfski, insgelijks uit Zuid-Rusland; Vitali Tchernof, officier bij de kozakken, Alex. Alexandrin, edelman, student aan de Petersburger iïoogeschoolAkim Sakid, bediende te Langarog en soldaat bij zijne aanhouding. De drie vrouwen zijn: de vrouw Sakid, Ekart Truntatskaia, echtgenoote van een regeerings-secretaris, Oustininia Tedorova, van Akkerman, in Bessarabiën. Boris Orstas is de leider der samenzwering, waarin al de overige betichten min of meer betrokken zijn. De zaak is met het grootste geheim omgeven, ofschoon de volgende feiten aan 't licht gekomen zijnNu twee jaren ge leden, eenige dagen voor de vastgestelde aankomst van den czaar en zijne familie te Novotcherkask, hoofdstad der Don Kozakken, vonden eenige boeren vier kleine doozen, verborgen in het hooi op een der eigendommen van een adelijken kozak, genaamd Tchernoff. De politie werd onmiddellijk onderricht. De doozen weiden onderzocht en bevonden gevuld te zijn met dynamiet- bommen. De politie ontdekte weldra dat de zoon van den edelman, een jong kozakken-ofücier, Vitali TchernofF, zelf die bommen had verborgen. Mij werd onmiddellijk aangehouden en deed bekentenissen, die de aanhouding zijner neven, Alexandrin, Petrofski en Sikid ten gevolge hadden. Sikid was in militaire dienst, toen hij in de gevangenis werd gezet. Toen het gerecht hoorde dat hij getrouwd en te Taganrog woonde, deed men in zijne woning eene huiszoeking. Tot aller verwondering vond men er eene volmaakte drukkerij, alsook duizende exemplaren van verschillende revolutionaire geschriften, o.a. van het orgaan der Terroristen Naroddnai Volia. (De wil des volks.) Drie vrouwen waren in de drukkerij werkzaamSikid's echtgenoote. Trinitatskaia en de iSjarige Fedorova. Ook zij werden in hechtenis genomen. Het huis bleef onder het toezicht der politie, en zes maanden later, bij eene nieuwe huiszoeking, vond men nog drie dynamietbommen. Zij waren van hetzelfde maaksel als die van Novotcherkask. Het openbaar ministerie eischt tegen al de beschuldigden de doodstraf. F r a n k r ij k. Volgens eene naai* het schijnt officieuse mededeeling is het verraad van Chatelain ernstiger dan men aan- vankelyk meende. Den minister van oorlog zijn bescheiden toegezonden, waaruit blijkt, dat net hem gelukt is door tusschenkomst van Duitsche officieren, die zich te Trana ophielden en met wie hij voortdurend in betrekking stond, patronen van het Lebel-geweer naar Duitschland te zenden. De gevangene wordt afgezonderd gehouden en aanhoudend bewaakt. Men vreest, dat het hem gelukt is een model van het geweer zelf te leveren." De jury, schrijft het Journal des Débats, geeft aanhoudend zonderlinge bewijzen van de weinige waarde, die zij aan het menscbelijk leven hecht. Voor eenige dagen sprak zij in het departement Indre een man vrij, die het goed vond zich te ontdoen van een nutte- loozen mond, dooi' een bijtend vocht in den drank van zijn jongstgeborene te gieten. Met kind stierf na vreeselijke pijnen. De jury heeft het gedrag van dien huisvader niets berispelijk gevondenNu hebben twaalf gezworenen van het hof van asisses der Seine, onder de toejuichingen van het publiek, het »niet schuldig" uitgesproken, niet over een getrouwd man, die zijn vrouw vermoord heeft in dergelijke gevallen is vrijspraak regel, en het feit zou niet waard zijn te vermelden maar over een gewezen getrouwd man die zijne gewezene vrouw gedood heeft. Tusschen den man en zijne vrouw was scheiding van tafel en bed uitgesproken, en de moord kon dus niet uitgelegd worden door de gemeenzaamheid van het echtelijk leven. Het slachtoffer was vroeger, naar het schijnt, hare huwelijksplichten vergeten, maar ook de man was niet zonder blaam, want de scheiding van tafel en bed was tegen hen beiden uitgesproken. De jury der Seine heeft met dit al deze achfcernakomende wraakneming goedgekeurd. Zij sprak den moordenaar vrij en het publiek klapte in de handen. En zoo is 't in alJes: revolver en vitriool zijn aan de orde van den dag, en indien de moordenaar de kunst kent, om zoo wat dramatisch te werk te gaan, dan mag hij zeker zijn van de sympathie van 't publiek. En 't publiek is tegenwoordig de meester in Frankrijk Ook de moorden op Kamerleden worden als zeer be langwekkend aangezien. Toen men onlangs den man, die Germain .Casse trachtte te dooden, vrijsprak, was 't publiek zeer geroerd. Ook Aubertin begint in de gunst te geraken, 't Is een teeken des tijds en van 't zedelijke verval der Fransche natie. Zware verdenking is ontstaan tegen Foubert, ont slagen hoofdambtenaar van binnenlandsehe zaken, als schuldig aan den moord van Barrême, prefect van het departement Eure, op 14 Januari 1886. Rochefort maakt in zijn blad, Intransigeant, melding van den aanval, waaraan hij van de zijde van Gamier heeft blootgestaan en verklaart met dezen niet te willen vechten. Met mannen, die vrouwen slaan, moet men niet in 't strijdperk treden, zegt Rochefort, om zich van de zaak af te maken. Grroot-JBr itta.n j e. Dublin zal spoedig zonder lord-mayor zijn, hetgeen nog nooit gebeurd is. De nieuw gekozene, Thomas Sexton, heeft de typhus en kan zijn post niet aan vaarden. Met artikel der wet, dat in dergelijke gevallen voorziet, kan ditmaal niet toegepast worden. De wet zegt namelijk, dat bij ziekte van den benoemde, de afgetreden lord-mayor de functie moet blijven ver vullen. Deze nu, Sullivan, zit in de gevangenis en kan derhalve niet aan die verplichting voldoen. Twee voorname huwelijken zijn in Engeland verleden week voltrokken. In de eerste plaats dat van Gerard Balfour, broeder van den staatssecretaris van Ierland, met de dochter van lord Lyttons, den Engelschen gezant te Parijs, en in de tweede plaats dat van lord Cairns met miss Olivie Berens, nicht van generaal Stewart. Lord Cairns is bekend door zijn avontuur met miss Fortescue, een bekende actrice, aan wie hij een paar jaren geleden trouwbelofte gedaan en aan wie hij, wegens het breken dier belofte 120,000 gulden schadeloosstelling heeft moeten geven. De prins en de prinses van Wales vieren den lOden Maart 1888 hun zilveren brui'offc. De gemeente van Londen beeft besloten hun bij die gelegenheid een model in zilver aan te bieden van bet instituut, dat thans ter herinnering aan het jubileum van koningin Victoria gebouwd wordt. Te Ballyneety, bij de Iersche stad Limerick, is Donderdag een roomsch-katholiek geestelijke, de heer Ryan, tot eene maand gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld, omdat hij eene rede had gehouden, waarin hij het volk aanspoorde geene pacht te betalen en zich aan het veldtochtsplan aan te sluiten. De bevol king was, gelijk zich denken laat, zeer opgewonden, maar de aanwezigheid van eene sterke politie-macht en militairen voorkwam ongeregeldheden van beteekenis. De Daily News wil daarlaten, of de regeering niet gevaarlijk handelt met aldus een geestelijke om politieke redenen te arresteeren en te veroordeelen, maar meent, dot dit zeker het geval is, nu hij niets anders misdaan had dan het houden van zulk eene rede. Bovendien is hem, zegt het blad. nu met opzet, eene gevan genisstraf, niet grooter dan ééne maand, opgelegd, om hem te verhinderen in appèl te komen. Dat nu zou in Engeland niet hebben kunnen gebeuren, en de minister Balfour toont aldus zijne plechtige belofte te hebben gebroken, dat ook onder de dwangwet het recht van appèl hetzelfde in Ierland als in Engeland zou zijn. Gladstone is met zijn dochter en een zijner zoons naar Italië vertrokken. Op zijn reis door Engeland was de ontvangst zeer verschillend. Tusschen Hawarden en Dovres werd hij overal toegejuicht. Te Londen daarentegen heeft men een weinig gefloten. Op verschillende plaatsen heeft hij het woord moeten voeren. Te Parijs zal hij een paar dagen vertoeven. Volgens een Liverpoolsch blad, heeft iemand patent genomen voor een uitvinding, door welke in het voort stuwend vermogen van stoomschepen een geheeie om wenteling zal worden teweeggebracht. Den uitvinder zou reeds 100,000 pond sterling voor zijn uitvinding geboden zijn. Aan 1465 burgers, die hem de candidatuur aanboden voor het presidentschap der republiek, heeft de. heer Paul Krüger het volgende antwoord gezonden»Ik dank u voor het vertrouwen, dat gij in mij stelt, zooals uit het doen van deze uwe vraag blijkt, en hoewel het besef mijner tekortkoming en het gewicht dezer betrekking, die ik nu reeds gedurende vijf jaren heb vervuld, drukt, gevoel ik geen vrijmoedigheid, in het oog houdende de omstandigheden des lands en de ondersteuning, die ik steeds van u heb ondervonden, en ook in de toekomst (indien ik gekozen mocht worden) nog steeds hoop te zullen ondervinden, om uw verzoek af te slaan, en stel ik mij dus, vertrouwend op Gods hulp en bestuur, wederom verkiesbaar. Gij spreekt van de vele zegeningen en weldaden, die ons geliefd vaderland mocht genieten gedurende den tijd dat ik staatspresident ben geweest, ouk ik verheug mij daaiin, maar ken de eer daarvan niet aan myzelven toe. Indien ik daaraan iets heb gedaan en medegewerkt, ben ik alleen een middel geweest in de hand des Heeren. Ook tijden van tegenspoed en ellende hebben wij ge durende dien tijd gekend. Met dankbaarheid kan ik zeggen, dat gij zelf, de burgers onzer geliefde repu bliek, het geweest zijt, die deze moeielijke tijden hebt helpen doorworstelen, en die steeds gereed waart om gehoor te geven, als de regeering zich op u beriep. Wat aangaat de verhouding tusschen de regeering dezer republiek, en die van Marei* Majesteits gouver nement, kan ik tot mijn genoegen getuigen, dat die zeer vriendschappelijk is. En evenals in myn weldra afgeloopen diensttijd zal het ook in de toekomst (indien ik herkozen mocht worden) mijn streven zijn zulks te laten voortduren. Waar ook een klein verschil mocht ontstaan zijn, is dat steeds dooi' vriendschappelijke correspondentie uit den weg geruimd. Steeds zal ik, waar het niet raakt aan onze onafhankelijkheid, Enge- lands belangen in het oog houden en daaraan tegemoet komen, evenals ik meen te mogen gelooven en ver trouwen, dat Hi*. Ms. gouvernement ten aanzien van ons zal doen. Wat betreft de delvers, ben ik van meening om het hun zoo gemakkelijk mogelijk te maken, maar onder voorbehoud dat niet geraakt worde aan ons onafhankelijk standpunt. Het is u ongetwijfeld bekend dat ik voor het oogenblik nog steeds ben tegen een algemeen tolverbond van alle koloniën en staten van Zuid-Afrika te zamen. Ik ben er niet op tegen, dat de Z. A. republiek bijzondere overeenkomsten aan zou gaan met de verschillende Staten en koloniën van Zuid-Afrika met betrekking tot de wederzijdsche pro ducten, maar ik ben van meening, dat het deelnemen aan een algemeen tolverbond zou insluiten het afgeven van een deel onzer onafhankelijkheid. Als de Z. A. republiek eene eigen haven had, zou de toestand geheel anders zijn. Thans meen ik, dat de Z. A. republiek haar streven moet richten op de spoedige verbinding door middel van een spoorweg van Delagoabaai met Pretoria. Ik ben gelukkig te kunnen zeggen, dat wij zulks binnen niet te langen tijd kunnen tegemoet zien. Op Portugeesch gebied is de spoorweg reeds voor het grootste deel gereed, terwijl onze spoorweg-maatschappij gereed is de lijn op ons gebied dadelijk door te trekken. De meerdere toenadering en nauwere vereeniging van den Oranje Vrijstaat en deze Republiek zal mij steeds aan het harte liggen. Het zal mijn streven zijn die nauwere vereeniging tot stand te brengen op de grond slagen neergelegd in het concept eener federale unie, die tijdens de jongste onderhandelingen te Bloemfontein voorgesteld werd door Z. II. Ed. president Brand, mits de federale of vereenigde constitutie, die gemaakt zal moeten worden, genoegzame waarborgen geeft voor de onafhankelijkheid en vrijheid van beide volken en staten, zoodat het volk ook zijne stem behoudt volgens wet. Het groot aantal naturellen, dat zich in dezen staat bevindt, is de oorzaak dat ik steeds mijne aandacht daaraan heb gewijd ook in het vervolg zal ik niet ophouden mijne geheeie opmerkzaamheid daaraan te schenken. Ik hoop en vertrouw, dat het niet zoo lang meer zal duren of overal onder de naturellen zal geregeld heid en beschaving worden gevonden. Ik zou nog over vele andere punten kunnen spreken als b, v. over de verhouding van den godsdienst tot den staat; maar ik meen te dien aanzien te kunnen terugwijzen op mijn antwoord, dat ik bij gelegenheid van de presidents verkiezing op de aan mij gerichte requisites heb ge geven. Bovendien zijn mijne denkbeelden voldoende gebleken uit mijne geheeie politieke loopbaan. Alleen vvensch ik ten slotte er nog den nadruk op te leggen, dat mijn voornaamste doel altijd zal zijn het behouden en versterken van de onafhankelijkheid dezer republiek. God heeft getoond, dat Mij in de onafhankelijkheid van ons land een welbehagen had, zoodat zelfs onge- loovigen en heidenen moeten erkennen, dat het zijne hand was die ons heeft vrijgemaakt. Ik gevoel, dat ik een vloek op mij zou halen als die onafhankelijkheid en vrijheid door mij werden geschonden. Als een dier baar kleinood moet dat eerstgeboorterecht van het volk worden bewaard. Als wij dat eerstgeboorterecht niet blijven beschermen; als wij handelen gelijk Ezau die het zijne verkocht, zou even als bij hem ook bij ons Gods zegen worden afgetrokken. Ik verneem dat er ook requisites gericht zijn aan den weled. gestrengen heer P. J. Joubert, onzen commandant-generaal. Als de keuze der meerderheid op hem mocht vallen, hoop ik dat gij hem steeds dezelfde ondersteuning en gehoor zaamheid zult betoonen als ik tot dusver altijd van u heb mogen ondervinden: want waar eendracht, liefde en vrede is, gebiedt de Heer zijn zegen."

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3