Dr. H. A. Zegers, directeur-geneeskundige van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, is benoemd tot voor zitter der commissie van toezicht op den gemeentelijken geneeskundigen dienst. De vroegere hoofdredacteur van het Vacl., mr. A. Th. Heyligers, is op 25 Deo. te Zutphen overleden op den leeftijd van 41 jaren. Hij was zijn loopbaan begonnen als O. I. ambtenaar,- hij was een tijdlang als Ieeraar in de staatsinstellingen van Ned.-Indi'ë aan 't gymnasium Willem III" te Batavia werkzaam. In 1878 in het vaderland teruggekeerd, trad hij '1 Febr. 1879 als hoofdredacteur van Het Vaderland op, welke betrek king hij tot 1 Juni 1883 waarnam. Van den zomer 1885 tot den herfst van 188G was hij referendaris aan het departement van Koloniën. Zijn lijk werd naar Gotha vervoerd om aldaar ver brand te worden. Er loopen opnieuw geruchten, dat de Ned. Afrika- reiziger Schuver nog in leven zou zijn. De noodige stappen worden gedaan om daaromtrent zekerheid te verkrijgen. De hulp van onzen minister van buiten- landsche zaken en van de Engelsche regeering is daartoe ingeroepen. De heer J. W. Dols, lid der Prov. Staten van Lim burg en lid van den gemeenteraad te Sittard, heeft een vervolging ingesteld tegen den uitgever van het te Sittard verschijnende weekblad De Limburgsche Aankondigerop grond dat, naar zijn meening, eenige in dit blad geplaatste ingezonden stukken beleediging en smaad tegen hem bevatten. In den dienst vergrijsd. De heer P. R. van Ileyst, die nu eervol ontslag heeft gevraagd als ontvanger der gemeente Waalwijk, was als 13-jarige knaap in dienst getreden onderzijn vader, die toen secretaris der gemeente was, en dien hij in 1836 als zoodanig opvolgde. Dit ambt bekleedde hij tot 1871, toen hij gemeente-ontvanger werd. In '1882, bij zijn 00-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar, ontving hij van den Raad een prachtig blijk van belangstelling. De waardige grijsaard is nu 78 jaren oud en heeft dus ruim 65 jaren de belangen der gemeente behartigd. Kapitein K. Grasmeijer, voerende het galjootschip »Anna", thans te Groningen liggende, is in het bezit van een duif, die op zijn schip is gevlogen op de reede van Plymouth. Hij gaf het beest wat te eten, maar sloot het niet op en gedurende de geheele reis bleef het beestje aan boord. In Groningen aangekomen begaf de kapitein zich aan wal en een paar straten gegaan zijnde, bemerkt hij, dat de duif hem nagevlogen is. Hij probeert dit nog eens en steeds vliegt de duif hem achterna. Gaat hij in een café, de duif gaat ook naar binnen. Gaat hij de stad in, de duif vliegt hem na. Overal waar kapitein Grasmeijer zich bevindt, is de duif. Te Amsterdam deed zich in de afgeloopen week het komische geval voor, dat bedienaren ter begrafe nissen vóór een volgeladen kolenwagen liepen; door den zwaren mist was deze vergissing- ontstaan bij het overgaan van een brug. Maandag in het vroege ochtenduur werd de voor zitter van den sociaal-democratischen bond (afdeeling 's Ilage) uit de strafgevangenis nabij Scheveningen ontslagen, waar hij een maand had doorgebracht wegens een lasterlijk artikel in Hecht voor Allen. Ongeveer honderd partijgenooten haalden hem, ondanks het vroege uur, af. Alles wat betrekking heeft op het beraamde weten schappelijk onderzoek der Key-eilanden, door het Aardrijkskundig Genootschap ontworpen, is thans geregeld. De heer R. P. Posthumus Meijjes, Juit. ter zee 2. kl., zal belast worden met het teographisch en hydrographisch onderzoek, de heer Cl. J. M. Wertheim met het geologisch, het agronornisch en, voor zoover hem tijd en gelegenheid daartoe beschikbaar blijven, het verder natuurhistorisch onderzoek. De expeditie zal den 2'lsten Januari a.s. per »Conrad" van Amsterdam vertrekken naar Batavia, en verder met een der stoomschepen van de Ned. Indische Stoomvaart-Maatschappij naar Key-Doela (omstreeks medio Maart heeft het vertrek uit Batavia plaats.) Betreffende het onderzoek der Soenda-eilanden kunnen nog geen nadere mededeelingen geschieden. Te Apeldoorn overleed op 66-jarigen leeftijd de heer Smidt van Gelder, lid van de bekende papierhandelaars firma van Gelder Zonen te Amsterdam. In den loop dezer week overleed te Tjerkgaast (Fr.) een landbouwer, die om zijn rijkdom en zonderlinge eenvoudigheid nogal van zich liet spreken. Men ver haalt dat »Sietse Gerbens" (onder dien naam was hij in den omtrek algemeen bekend) belangrijke sommen op verschillende plaatsen had uitgezet. Bij zijn dood vond men op zijn borst een sleutel, die moest dienen tot opening van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Zijn aanzienlijk vermogen komt hoofdzakelijk ten bate van twee verre bloedverwanten. Tusschen Oostenrijk-IIongarije en Italië is een nieuw handelstrnctaat tot stand gekomen, dat op '1 Januari a.s. voorloopig in werking zal treden. Bij dat verdrag is het conventioneele ook voor Nederland geldende tarief van invoerrechten in beide landen gewijzigd. Een vergelijkend overzicht van de tot stand gekomen wijzigingen is opgenomen in de Staats-Courant. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op een deswege door een burgemeester in de Graafschap aan hem gerichte vraag geantwoord: dat een kapelaan, die bij een pastoor kost en inwoning geniet, niet is te beschouwen als alleen wonend persoon, die een afgezonderd gedeelte van een woonhuis in huur heeft, en dus niet uit dien hoofde op de kiezerslijsten kan geplaatst worden. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Trans- vaalsche regeering weer aanvraag gedaan om Hollandsche telegrafisten te verkrijgenverscheidene ambtenaren hebben zich bereid verklaard aan die oproeping gehoor te geven. Een Hagenaar bestelde omstreeks 14 dagen geleden te Berlijn een gans voor het kerstfeest. Zaterdag kwam het diertje in een kist aan, doch hoe groot was niet de opgetogenheid en de verbazing tevens van de familie, waarin zij ter tafel gebracht zou worden, toen deze gans 21 oude ponden bleek te wegen De militairen zullen, met '1 Januari 1888 te beginnen, voortaan hun brood des middags om 12 uur ont vangen, in plaats van 's morgens met de reveille. Als nu het brood 's morgens om 11 uur uit ke garni- zoens-bakkerij versch verschaft wordt, dan is het voor den soldaat een voordeel; wordt de oude regel gevolgd, dat het brood om 4 uur uit den oven komt, dan is het den anderen morgen '12 uur vrij oudbakken, en dus een groot ongerief voor hem, die het zonder boter moet oppeuzelen. De door de Amsterdamsche Sportclub bestelde Cana- deesche sleedjes zijn te Amslei'dam aangekomen. Ten kantore van de Sport is gedurende eenige dagen voor heeren liefhebbers een exemplaar ter bezichtiging gesteld, evenals het nieuwe model Amerikaansche hardrijdeisschaatsen, door den Amerikaanschen Cham pion rider Mr. Montgomery aan baron de Salis toe gezonden, van wien ook een model Harald Hagen ontvangen is, dat niet alleen door lichtheid en be- valligen vorm uitmunt, maar ook van bijzonder hard en zuiver afgewerkt staal is. Onze schaatsenfabrikanten konden daaraan wel eens eene les nemen, zegt de Sport. Naar de Ingenieur verneemt, is het aantal Neder- landsche ingenieurs, dat zich in de Ver. Staten van Amerika eene carrière tracht te scheppen, weder met één vermeerderd, door het vertrek daarheen op'10 Dec. j.i. van den civiel-ingenieur J. van der Hoek. Dit voorbeeld zal in het begin van 1888 ook gevolgd worden door den civiel-ingenieur E. J. J. Th. van Dreveldt. Verder is de civiel-ingenieur A. J. J. van Dreveldt voor eenige jaren in dienst getreden van eene Duitsche tabaksonderneming te Assahan (Sumatra's Oostkust) voor het verrichten van opmetingen. Een bende van 11 zigeuners, die ons land met een bezoek wilde vereeren, werd Zondag bij Zevenaar over de grens teruggebracht. Bij den uitgever W. Cremer te 's Gravenhage zal in Januari a.s. het proefnummer verschijnen van Quatuor, een tijdschrift in vier talen Fransch, Engelsch, Spaansch en Italiaansch, onder redactie van de heeren Taco H. Do Beer en E. Rittner Bos. Dit tijdschrift zal door korte noten aan den voet der bladzijde de lezing van artikelen in een vreemde taal mogeiijk maken, ook voor hen, die weinig van die taal kennen en zal voor eerstbeginnenden allereenvoudigste oefenin gen ter vertaling geven, waarvan de juiste overzetting in het volgende nummer wordt opgenomen. Per jaar zullen 24 nommers verschijnen. Op den 'len van iedere maand verschijnt de afleve ring, die de Engelsche en Italiaansche taal, op den 15en d. a. v. de aflevering, die de Fransche en Spaan- sche taal bevat. Uit Atjeh. Aan een particulier schrijven uit Oleh-leh van 18 November 1.1. ontleenen wij: »Het is hier weer erg onrustig tegenwoordig. Wij krijgen dagelijks vuur, zonder nochtans gewonden te hebben. Er zijn een paar bataljons met artillerie naar Poeloe- Bras. Zoo men zegt, moeten zich aldaar een lOOOtal Atjehers ophouden, met het plan het detachement aldaar af te loopen. Wij hebben nog geen tijding, maar ik denk dat er flink geklopt zal worden. Dat is de beste manier om die schoelies hun brutaliteit af te leeren. Op Edi heeft men 's morgens de benting bij ver rassing willen nemen. Er zijn echter een 50tal Atjehers in de ijzerdraad-versperring blijven hangen en een 30tal gewonden in de omliggende versterking. Het is hier de laatste dagen verschrikkelijk warm, zoodat ik de volgende mail u meer hoop te schrijven. Ik ben steeds gezond en opgeruimd en hoop dat onze brave Hollandsche onderofficieren en soldaten hier eens een kijkje zullen komen nemen, want het is hier zoo kwaad niet als men wel denkt". Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Uit 's Gravenhage wordt aan de N. R. CL. gemeld: Een juffrouw, die zich Maandagavond per tram naar het Hollandsche spoorstation alhier begaf, bleek bij aankomst aldaar slapende te zijn, en wel zóó, dat het niet mocht gelukken haar te wekken. Zij bracht den nacht steeds slapende door in eene der wacht kamers van het station, en is Dinsdagochtend in denzelfden toestand naar het stedelijk ziekenhuis ver voerd, alwaar zij nog slaapt. Dinsdagnacht is er brand ontstaan in het gebouw der keizerlijke Russische legatie in het Lange Voor hout te 's Hage. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlamvatten van meubelgordijnen in de nabijheid van een bak met turf, die in brand schijnt geraakt door aanraking met een weggeworpen lucifer, welke nog niet geheel was uitgedoofd. Ook heeft de vlam zich medegedeeld aan het plafond, waardoor zij ook is doorgedrongen tot de eerste verdieping. De blussehing geschiedde door de spuit der grenadiers en jagers. Op het terrein waren o. a. spoedig aanwezig de wet houder baron Michiels van Verduinen, de waarnemende gouverneur der residentie, generaal jhr. Klerck. en de kolonel plaatselijk commandant. De beneden-voorkamer, waar het bureau der legatie is, werd met haren kostbaren inhoud van antieke kantoormeubelen een prooi der vlammen. Sedert geruimen tijd hadden de koi'poraals en soldaten, die in het Bijlmermeer-fort op wacht kwamen, de muren van het wachtlokaal beklad en overal hun namen in het houtwerk gesneden. Hiervan rapport gemaakt zijnde, werd gelast, dat de aangebrachte schade moest worden hersteld en dat de korporaals, die als wacht- kommandanten er voor hadden behooren te waken dat het lokaal in goeden staat bleef, de kosten f 61 zouden te dragen hebben wanneer hun namen onder de in hout gesneden voorkwamen. Hij, wiens naam éénmaal voorkwam, betaalde 1/70 van de kosten, voor tweemaal 2/70, voor driemaal was 3/70 verschuldigd. Op last van den kolonel is thans echter het bedrag uit de cantine-kas betaald. Met belangstelling is te Volendam de tijding ont vangen, dat het wetsvoorstel Reekers, strekkende tot opheffing van het verbod van den »wonderkuil", met groote meerderheid door de Tweede Kamer is aan genomen. Men vleit zich, dat ook de Eerste Kamer haar goedkeuring daaraan zal schenken, te eerder, nu de heer Reekers (volgens de bepalingen der nieuwe Grond wet) zijn voorstel zelf in de Eerste Kamer zal kunnen verdedigen. Een jongentje te Amsterdam viel als het eerste slachtoffer van het ijsvermaak. Maandag zakte hij door het ijs in een sloot en werd met moeite gered. De knaap is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Bij de inwijding eener kerk in een dorpje bij Alphen waren 44 menschen tegenwoordig. De voorganger maande de gemeente aan bij de collecte de kerk goed te gedenken. Toen de collectanten later den inhoud van het zakje nakeken, vonden zij daarin 27 centen en.... 17, zegge zeventien, pruimpjes tabak! Een paar beschonken huzaren hebben Maandagavond in de Sarphatistraat te Amsterdam twee dames aange rand.De echtgenoooten der dames, die al pratende een weinig achtergeraakt waren, maar spoedig toeschoten, werden door een der helden met sabelslagen begroet. De zaak had gelukkig geen verdere gevolgen, tenzij de minister van oorlog eindelijk zou willen inzien, dat een sabel in vredestijd volstrekt doelloos aan de zijde van een soldaat bengelt. Voor de vrienden van de reusachtige Ulmerdoggen kan het zijn nut hebben mede te deelen, dat een paar dagen geleden in Zuid-Holland de jeugdige meester van zulk een dier eene worsteling op leven

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2