MRIKZEESCHE GOTJMNT. voor bet arrondis- seient lierikzee. 1887. No. 102. Zaterdag 31 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEAJIAiV. Binnenland. ZIERIKZEE, 30 December '1 8 8 7. Naar wij met genoegen vernemen, heeft de Commissie voor de Nieuwjaarscollecte een gunstig resultaat gehad met haar proef, om die collecte voortaan vóór de Kerstdagen te doen plaats hebben, daar toch de opbrengst der collecte circa 3® gulden, meer bedroeg dan andere jaren. Uit Bergen-op-Zoom zijn Dinsdag verzonden duizend stuks prachtige zware kor-oesters, verpakt in een mooi, daarvoor expresselijk vervaardigd fust. Deze oesters zijn een geschenk voor den paus ter gelegenheid van zijn jubilé. In den Haag wordt, naar het Hbl. verneemt, er ernstig over gedacht, de candidatuur voor den derden zetel, dien het district in de Tweede Kamer heeft te bezetten, aan te bieden aan den heer Röell, oud lid der Kamer voor Utrecht en thans lid van de Eerste Kamer. De sloepen der oorlogsschepen bestemd voor alge- meenen dienst, zullen voorzien worden van bijzondere strijkinrichtingen, om onmiddellijk te water te kunnen worden gelaten. Dezer dagen is te Zevenbergen eene vergadering gehouden van landbouwers, met het doel om eene vereeniging te vormen als tegenbond tegenover dien der suikerfabrikanten, ten einde den prijs te bepal^i, waarvoor zij de suikerbieten voor de aanstaande campagne leveren willen. Bij gebrek aan eenstemmigheid is voorshands deze poging echter mislukt. De hoer Carré ontving dezer dagen, bij gelegenheid van een voor hem heugelijk feest, een paar prachtige gouden sporen. In het vonnis van het hof te Amsterdam in zake het O. M. tegen den heer S. te Haarlem, wegens namaak van Catz-elixer, is door het hoogere rechts college het uitsluitend recht der firma Catz en Zoon op dat merk erkend. Alleen echter de omstandigheid, dat het merk nog geen zes maanden gedeponeerd was, heeft de vrijspraak van den heer S. tengevolge gehad. Tot de verzoekschriften, waarover in de laatste zitting der Tweede Kamer verslag is uitgebracht, behoort ook dat van den heer H. E. toe Laer, doctor in de rechten en letteren te Haarlem, houdende beleefd, doch dringend verzoek, de noodige stappen te doen om rustige burgers te beschermen tegen vroolijke soldaten. Het adres is ter griffie nedergelegd, ter inzage voor de leden. Op het aanplakbord bij de r. k. kerk in 'tVeld (gemeente Nieuwe Niedorp) was in de vorige week de volgende aankondiging geplaatst.' LEES DIT! Een ieder wort vriendelijk verzogt die de laste betaalt van 24 Guldens, dit te onderzoeke bij de rijksontvanger en dan moet U aan melde op het raadhuis ieder in zijn Gemeete voor de 21 st Dezember. Namens het bestuur Kiesvereennegen. De December-aflevering van de Economist bevat een artikel over »Het personeel, in verband met de gemeente-belastingen en den woning-census" van den heer A. D. van Assendelffc de Coningh te Hengelo, waarin wordt aangetoond, dat om drie redenen met de herziening van het personeel niet gedraald mag worden: 1°. om de gebreken der belasting zelve; 2°. om te kunnen komen tot een beter stelsel van plaatselijke belastingen; 3°. om de anomalen in de censusregeling van het vooiioopig kiesreglement zooveel mogelijk weg te nemen. Het Vad. wijst op eenige leemten in- het koninklijk besluit betreffende de uitvoering der nieuwe kiesrecht bepalingen. De bezwaren komen hoofdzakelijk hierop neer dat zij die zich als lodger hebben opgegeven en niet op de kiezerslijst zijn gebracht, de gelegenheid missen om te weten te komen om welke reden dit niet is geschied. Het is thans niet voorgeschreven dat die gelegenheid moet bestaan. De schrijver der brieven uit de hofstad in de Arnh. Ct. zegt: Ik ken gevallen van jonge advocaten, die anders niet wars zijn van oordeelen over de zaken des lands, wier belangstelling in de publieke zaak niet ver genoeg ging om den gang naar het stadhuis, ter aangifte voor de kiezerslijst, te doen. Het hoofdbestuur der. HoIIandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich tot den Haagschen gemeente raad gewend met het verzoek, aan de in September aldaar van wege de maatschappij ter gelegenheid van hare algetneene vergadering te houden tentoonstelling eene subsidie van 2000 toe te kennen. De heeren Holdert, Paap en Zürcher deelen mede dat blijkens uit Duitschland ontvangen berichten, de aankoop van het huis van Multatuli onmogelijk is geworden. Zij, die reeds ingeteekend hebben, zijn dientengevolge ontslagen van hun verbintenis. Het Prinsesje wandelt en vertoont zich eiken dag in het openbaar, ondanks al hare drukke bezigheden, zoo leest men in de Haagsehe kroniek van het Hbl. Iemand, die het beter weten kan dan de besle «wel ingelichte zijde" vertelde vol geestdrift, hoe er nu dagelijks 3 uur aan den heer Gediking, het hoofd eener Haagsehe openbare school, worden afgestaan, om het Prinsesje dat deugdelijke lager onderwijs te geven, clat gelukkig de meeste onzer kinderen ont vangen. Beter dan eenig vorstelijk kind zal zij onder richt worden in al die kundigheden, die juist eene aanstaande vorstin meer noodig heeft dan de massa, maar waarin het ras der «gouverneurs" gemeenlijk niet uitblinkt. De Haagsehe stedemaagd moge er trotsch op zijn, dat onze Koning, met dat verstandig plan bezield, juist dien leermeester uit de residentie koos. De vruchten van dat onderwijs zullen prinses en volk plukken. Doch zeker is het, dat zelden met zulk een ernst en verstand een koningskind zal zijn opgeleid als ons lief, eenig prinsesje. Een oud-lid der rederijkerskamer te Waalwijk ontving dezer dagen het volgende briefje: Dierbare vriend, hebt u soms nog rollen van de rederijkers, dan wees zoo goedt en geeft hem of haar wat meden en zeg wat zij kosten moete ik zal ze u betalen wij hebben hier in Gemert ook een rede rijkerskamer opgericht en nu zou u mij veel piasier mee doen als u mij dien verkoopen zou. Ook van dat gestoolle kind met die poppekob. Gegroet U vrindt. Als een bewijs van een onverzwakte gezondheid en een sterk gestel kan de mededeeiing dienen, dat Haartje Smit, gemeente-vroedvrouw te De Rijp en aldaar meer dan vijftig jaren in die betrekking werk zaam, bijna eiken nacht in dezen guren tijd ontboden wordt en soms door raenschen, die een uur buiten de gemeente wonen, welken afstand zij te voet moet afleggen, omdat zij het meest gehaald wordt bij de mindere klasse. Nog vlug en flink stapt zij als een jongmensch en als men haar naar haren ouderdom, die ver in de zeventig is, vraagt, zegt het oudje: »Pas 25 jaar, kan er best tegen en ik wou dat zij mij eiken nacht maar haalden, als zij goed betalen, maar dat schiet er bij velen wel eens in". Met het oog op de verandering van onze geweren in repeteergeweren met automatische magazijnen, volgens de stelsels Mannlicher en Vitali, is het een voorname eisch, dat de lengte-afmeting van de patronen zeer nauwkeurig dezelfde is. Daartoe zijn te Delft nieuwe exercitiepatronen vervaardigd, die aan dit ver- eischte voldoen. Voor spiegelgevechten moet de losse patroon ook dezelfde afmetingen hebben, om in het repeteergeweer te kunnen worden gebruikt. Hiertoe is een losse patroon ontworpen met hollen houten kogel, waarbij door de werking der gassen de kogel uit elkander spat als hij uit den loop gedreven is; op een afstand van 10 M. werden bij daarmede genomen proeven geen splinters op de schijf waargenomen. De in repeteergeweren veranderde Beaumont,-geweren zullen met 1 Februari bij de corpsen moeten worden ontvangen. Elke divisie krijgt 40 geweren, en wel 20 volgens het stelsel Mannlicher en 20 volgens dat van Vitali. Tevens zullen de noodige patroontasschen worden uitgereikt, zoodat ieder man 3 tasschen aan den koppel heeft, en wel ééne tasch voor 6 pakjes patronen (voor het magazijnvuur) vóót' aan de linkerzijde van de koppelplaat, een tasclije (de oud model vetzak) vóór aan de rechterzijde van die plaat, en de bestaande patroontasch met 2 vrije lange passanten van achteren aan den koppel. In deze 3 tasschen kunnen alsdan '100 patronen worden geborgen, zoodat het ondoelmatig meevoeren van de patronen in den ransel vervalt. Als een bewijs, dat het uitloven van premiën voor vroegtijdige oplevering der werken bij aanbestedingen gunstigen invloed kan uitoefenen, moge dienen, dat de aannemers van het maken van een zandstorting in het Open IJ, voor de te maken syphon ten dienste van het Merwede-kanaal, het werk 15 weken vóór den in het bestek bepaalden opleveringstermijn gereed hadden. Voor elke week hebben zij eene premie van f 700 ontvangen. In de vergaderzaal der Tweede Kamer moet eenige verandering worden aangebracht, met het oog op de uitbreiding van het ledental tot '100. Besloten is, tijdelijk 3 zitplaatsen aan te brengen. De bedoeling is, aan de Kamer van honderd zelve gelegenheid te geven te beslissen of de inrichting der zaal definitief zal gewijzigd worden. Ook bestaat het plan de koffie kamer opnieuw te verbouwen. De Hord. Ct. deelt als een bewijs dat Dordrecht's handel en scheepvaart zich, ondanks de gedrukte tijden, niet hebben laten ontmoedigen, mede, dat de haven gelden in die gemeente gedurende het bijna afgeloopen jaar f 36 meer hebben opgebracht dan verleden jaar. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft andermaal besloten, den minister van waterstaat te verzoeken, het verplichte lakken van aangeteekende brieven te willen afschaffen. Op voorstel van den heer Jos. Jacobson zal de commissie voor de aangelegenheden der posterijen den minister Bastert verzoeken, de telephonische verbinding tusschen Rotterdam en Am sterdam te willen tot stand brengen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1