voor het arroodis- sement Zierikzee. 1887. No. ioi. Woensdag 28 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD of onvoldoende an veroorzaakt laatste weder ite en keert de »ideze lieelkracht fereldbe» oemden den grondslag, de gezondheid goeden uitslag Baar Pillen voor "p' lusteloosheid -uilen de lever en een vroolijk is Hollo way's dadelijk al de Beizierigheid na teeltenen ecner fi,85, f3.—, Bico aanvrage a Iers in Holland, Ie Londen, 533 tICIITM. ITERDAM B 3 H 3J/i 86®. ï»3/,. 4 - 3 105 2>/a 4 63 */ie 2 3 55'/. 5 lOüii 5 81% 5 y> 4'/a ëi"lu 4 80>%. 5 5 617.8 5 61 5 6-27,8 5 4 6 2i/, 5 90»/, li 66 5 3 100% 5 HO'/s 3 5 54 '/a 5 93 5 96% 3 3 59!3/„ INS. Z. R. f 4.02 pilars 2,45i/a i'tikelen a f 50 a - 6,75 75 4 - 5,— 25 a - 4.50 oü a - 5,75 50 a - 4,75 15 a - 4.40 |ji25 a - 2,75 1175 a - 6, f— a - 11,50 50 a - 10,— a - a - 7,50 a- i te Zienkzee, 5 ons. 5 D 25 stuks. 25 te Zietikzee. - 4 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 4,-. Franco per post 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. FAKFAMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 December 4 88 7. Men wordt er voorzichtiger De gemeenteraad van Goes besloot dat geen varkens- vleesch door den gewonen keurmeester goedgekeurd mag worden, zonder een verklaring van een dokter of veearts, dat het vleesch vrij is van trichinen. De militaire slachterij te Middelburg zal met 4 Jan. a.s. geopend worden. De prijs voor het vleesch zal voorloopig zijn 57 cent per K.G. Voor onderofficieren zal het tegen 60 met en 70 cent zonder been te bekomen zijn. De heer Stuart, hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs te Vlissingen, is Zondagmorgen na een kortstondige ziekte overleden. Te Vlissingen heeft men in de sociëteit »de Unie" proeven genomen om aan de bovenzijde der ramen aan te brengen ventilatie-ruiten (des verves perforees), welke uitmuntend voldoen. Als een bijzonderheid meldt men uit Bergen-op-Zoom, dat aan den oever van de Schelde, waar bij vloed het zoute water over heen spoelt, tal van kleine bloempjes, zoogenaamde «Meizoentjes", in vollen bloei staan. De oudjes te Hilversum wacht een eigenaardig feest. Alle behoeftigen toch, die vóór 4815 geboren zijn, zullen in het begin van 't volgend jaar door dokter Van Hengel aan een diner vereenigd worden. De bejaarde luidjes zullen zich dan vergasten aan kalfssoep, erwten met rundvleesch en een halve fïesch wijn. Tot dessert zullen eenige roomtaarten dienen. Dit alles zal bekostigd worden door den heer Van Hengel. Bovendien zou hij gaarne den mannen een jas en de vrouwen een mantel uitreiken, doch daarop heden het getal nog ruim tachtig bedraagt, zal hij voor deze uitdeeling den steun inroepen van allen, die met hem van meening zijn, dat ook den ouden van dagen wel eens een genoegelijk dagje mag bereid worden. Toen voor eenige dagen nabij het station Schagen de laatste trein naar Helder vertrok, door verkeerden wisselstand, op eenige veewagens liep, werden de reizigers niet heel zachtzinnig door elkaar geworpen. Een marinematroos in een der waggons lag rustig te slapen. Met moeite werd hij wakker gemaakt. »Man", voegde men hem toe, »kan je nog zoo slapen weet je wel dat we gederailleerd zijn." «Wei", antwoordde Janmaat, »wat gaat mij dat aanik heb 'n retour en bemoei mij met al die drukte niet." Kalm keerde hij zich op de andere zijde en snorkte rustig voort. Keizerin Eugenie, die deze week Amsterdam verliet, heeft een gift doen toekomen aan het Blinden-Instituut aldaar, deels voor de instelling, deels om den ver pleegden een aangenamen Kerstdag te bezorgen. De cadets van de Kon. Milit. Academie zijn Zaterdag met verlof vertrokken. Die van het 2e studiejaar waren aanvankelijk allen van deze vergunning verstoken en geconsigneerd, daar er anonieme brieven geschreven waren aan leeraren. De vermoedelijke daders (een viertal) zijn echter bekend geworden en bevinden zich in voor-arrest, zoodat de overige met verlof zijn mogen gaan. Onlangs is medegedeeld, dat de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië heeft voldaan aan den wensch der Tweede Kamer, dat er meer waarborgen zouden worden gegeven voor een behoorlijke toepassing der bepaling van art. 48 van het Regeerings-Reglement, volgens welke personen niet kunnen worden uitge bannen dan na in hun verdediging te zijn gehoord of behoorlijk opgeroepen. In het Indisch Weekblad van hel Regt wijst mr. J. Maclaine Pont er op, dat het besluit door den Gouverneur-Generaal daaromtrent uitgevaardigd zeer liberaal klinkt behalve de slotbepaling, die dubbel en dwars terugneemt wat in de vorige artikelen is ge waarborgd. In die slotbepaling leest men, dat voor het verhoor, in art. 48 bedoeld, in de plaats kan treden een verhoor afgenomen voor een straf- rechtelijke vervolging, mits het heeft geloopen over feiten, die tot toepassing van de uitzetting konden leiden en den betrokken persoon de vraag is gesteld: Of hij nog iets tot zijn verdediging heeft aan te voeren. Mr. M. P. acht den Gouverneur-Generaal onbevoegd zulk een uitzondering te maken. Waar het Regeerings- Reglement een verhoor eischt »in zijn verdediging", n.l. tegen het voornemen van uitbanning, mag de landvoogd daarvoor niet in de plaats stellen een verhoor in een gewone strafzaak. In de praktijk zal dan ook die slotbepaling in 99 van de 100 gevallen worden toegepast, want gewoonlijk begint men met strafvervolging en als dan vrijspraak volgt, wordt uit banning toegepast. Het nieuwe besluit zegt de schrijver, geeft aan de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, aan wie het openbaar ministerie bij de inlandsche rechtbanken ondergeschikt is, nog meer macht, nog meer gelegenheid tot oefening van willekeur dan zij reeds hebben. De suikerconferentie is met haar voorloopigen arbeid gereed. De verschillende mogendheden zullen vóór 4 Maart moeten beslissen of zij de ontwerp-conventie aannemen. Gelijk reeds bekend is, gaat deze uit van 't beginsel, dat alle suiker zal worden belast naar de voor consumtie bereide hoeveelheden. Aan 't zelfde systeem zullen worden onderworpen de fabrieken van glucose en van bereiding van suiker uit melasse. België echter krijgt vergunning het daar bestaande systeem te handhaven, echter met verlaging der rechten van 45 tot 25 fr. en verhooging van het belastbaar bedrag van 1500 tot 4700 gram. Deze bepaling neemt Frankrijk slechts onder speciaal voor behoud aan, terwijl Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Italië, Nederland en Rusland met dit speciaal voor behoud genoegen nemen. Andere staten of koloniën en bezittingen der contracteerende partijen kunnen ook tot de conventie toetreden, al nemen zij dit stelsel van belasting niet aan, voor geval zij geen belasting leggen op suiker of zich verbinden bij den uitvoer geenerlei premie of restitutie te geven aan ruwe of geraffineerde suiker. De bepalingen der con ventie gelden voor de Britsche koloniën behalve Oost- Indië, Canada, Newfoundland, de Kaapkolonie, Natal, Nieuw Zuid-Wales, Victoria, Queensland, Tasmanië, Zuid-Australië, West-Australië, Nieuw-Zeeland. Doch de Britsche Regeering kan ook deze koloniën doen toetreden, gelijk ook andere Staten dan de contrac teerende kunnen toetreden. (Contracteerende partijen zijnDuitschland, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Rusland en Zweden.) De afdeeling Groningen van den Nederl. Bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft besloten, den heer F. Domela Nieuwenhuis als protest-candidaat te stellen tegenover mr. S. van Houten. Tot tweeden candidaat (Groningen is een dubbel district geworden) is gekozen de heer Joan A. Nieuwen huis, redacteur van het radicale Groninger Weekblad. Plet hoofdbestunr van de jachtvereeniging Nimrod heeft de voorbereidende maatregelen getroffen om uit voering te geven aan de opdracht der jongste algemeene vergadering, betreffende de inrichting voor dressuur en huisvesting van honden. Een geschikt dresseur de heer Vincent Triisch, vroeger rivierjager te Zweijall bij Stolberg, is van 1 November jl. af, voor loopig voor één jaar, aan de inrichting verbondeneen gunstig gelegen gebouw met aanhoorigheden is gehuurd, waar behalve eene geschikte woning voor den dresseur, ook gelegenheid voor kamer-dressuur aanwezig is. Dit gebouw, vroeger ingericht tot stroohulzenfabriek, ligt aan de lijn van den stoomtram Lichtenvoorde Groenloo. De uitbesteding tot het vervaardigen en op stellen van 20 hondenhokken met loopen heeft reeds plaats gevonden tot een bedrag, dat aanzienlijk onder de begrooting van 2000 is gebleven. Met 1 Januari e.k. zal de inrichting geopend kunnen worden. De hh. H. Holdert, mr. W. A. Paap en J. Jurchen hebben eene inschrijving geopend, om het bezit van het huis, waar Multatuli gedurende zijne laatste jaren woonde, en waar hij ook gestorven is, te verzekeren aan zijne weduwe. Eene som van 5 a 6000 is noodig, om den verkoop van het huis, die anders noodzakelijk zou zijn wegens cle daarop staande hypotheek en de verdeeling van de erfenis, te voorkomen. De aanwerving van Heilsoldaten door het «Leger des Heils", te Amsterdam, neemt in den laatsten tijd niet zoo sterk toe als in den beginne. Zelfs komt het voor dat er velen met «paspoort" gaan. Hieronder zijn er, die weder eene afzonderlijke godsdienstige vereeniging hebben gevormd, wier ver gaderingen gehouden worden in een lokaal ir\ de Von Zesenstraat. Deze secte komt meer de doleerenden nader. Onder de leden zijn ook enkele onderofficieren. Op het graf van Jacobus Mens op de Wester begraafplaats te Amsterdam, is vanwege de koninklijke vereeniging: «Het Indische Kruis" een gedenksteen geplaatst, die Zondag te half elf plechtig aan de familie is overgedragen. Ongelakken; Kampen, Misdaden, enz. Het volgende romantisch reisavontuur wordt in verscheiden bladen medegedeeld. Op reis van Kiew naar Brest maakte onlangs de heer K. uit Warschau, kennis met een reisgenoot, dié in gezelschap van een aardig 3jarig kereltje reisde. De passagiers zaten in een coupé 4e klasse en voerden een levendig gesprek, totdat zij vermoeid insliepen. Toen de heer K. wakker werd, was zijn reisgenoot niet meer in den wagen, maar tot zijn verwondering lag de kleine naast hem op de bank rustig te slapen, en op den rug van het kind was een papier vastgespeld, waarop de volgende woorden met potlood en in haast geschreven waren «Neem het kind mede; ik laat 4000 roebels in een pakje onder het kussen achterover eenige maanden zal ik mij, na een oproeping in de Warschauwer bladen, bij u melden". De heer K. vond zijn toestand alles behalve aangenaamde conducteur, die dadelijk onder vraagd werd, verklaarde, dat de reiziger reeds lang geleden was uitgestapt, en gezegd had dat hij het kind bij zijn neef, zooals hij den heer K. noemde, achterliet. Deze laatste liet dadelijk van het geheele geval rapport maken. Daar hij echter het jongentje niet gaarne onder wildvreemden achterliet, nam hij het kind mede, dat behalve zijn voornaam niet anders wist mede te deelen. Tengevolge van telegrafische navragen kwam de moeder van het ontvoerde kind

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1