ZÏËRÏIZEESCOE COIJKAIVT. voor liet arroDiSis- sement Zierikzee. iQUÉ IE. I3 1887. No. 100. Zaterdag 24 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ZIEBIKZEE, ER", sc. 1887, ïLE, Binnenland. ?hap I TJii. 0,99%. "'•«9'A- ten rondgezonden. itslnitontl H. LAKENMAN. vol-Ondergoecïeren ïïceii, Kousen tot de laagste ig. Normaal- er dunt. len in geheel '(iuchtM. («STERDAM l'U P0t. 73°/u 3 ,j 87 3 'I, 981/. 2'/> - t 63% 3 551S/Ja 1001/, 80'/, 4 Va bos/,; 60«/2 601/, 617/b 61«/la ,15 3 5 13 15 5 15 |3 Ins. R. Hars 128 901/, 661/! 100i/8 i) 36 a/,, 1103/,. 533/;s 92% 593/. 116 1,02 - 2,46 r 1 8 8 7. eiaig kooplust, 5,60 a 6,80 5,30 - 6,50 'anderde prijzen, 5,— a f 5,40. 5,Mindere 2>75 a 3,25 2<— - 2,60 7,25 a 7 50 6,80 - 7,20 5 f 10,25. Ir weder 50 ct. 2, a f 12,50 0,50 - n,75 5,70 a f 5,90 5,40 - 5,60 Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, - Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de rednctie betreffende, aelieve men niterl"k een d.i<r voor de nita/ave in te zenden aan den nitaever II. 1.AKÏNMAN. II j deze Courant behoort een IS jvoegsel. ZIERIKZEE, 23 December 188 7. Benoemd tot secretaris der gemeente Nieuwer kerk, (Duivelend) de beer J. A. Legemviat te Zierikzee en tot ontvanger de beer P. H. van Driel te Nieuvverkerk. Met getal der meestoven op het eiland Tholen begint langzamerhand in te krimpen. Daar de prijs der meekiap eer lager wordt dan hooger, wordt ook de aanplant van jaar tot jaar minder en gaat men tot slooping van de kostbare fabrieken over. Voor het Tentoonstellingsgebouw in de Koekamp te 's Gravenhage waarin in 1888 de nationale oude en nieuwe kunstnijverheid zullen wedijveren en waarvoor de architect, de lieer C. J. van Roode Jr., de zorg op zich beeft genomen, is men thans bezig de fun damenten te leggen. Het terrein is, wat de vastheid van den bodem betreft, zeer meegevallen, zoodat geen bijzondere grondwerken noodig zullen wezen. Reeds zijn de omtrekken van liet hoofdgebouw afgebakend en is men bezig de gebouwtjes flie ter zijde van den hoofdingang tegenover de Boschbrug zullen worden opgericht, op te trekken. Gelijk men weet is een dezer achtkantige gebouwtjes bestemd voor bureel van 't Comité terwijl het andere voor de pers beschikbaar zal worden gesteld. Voor het meubileere'n van het pershureel vertrouwt men op de medewerking van enkele eerste Haagsche industriëeien die zeker niet zullen willen achterstaan bij hunne Amsterdamsche collega's welke indeitijd liet veel grootere persgebouw op de Amsterdamsche tentoonstelling zoo recht sierlijk inrichtten. Hier zullen veel minder meubelen kunnen geplaatst worden, en, natunrlijk, worden die slechts in bruikleen gegeven. Het uitvoerend comité heeft de goede gedachte gehad om van de Fraaie waterverfteekening, die de kunst schilder de heer Carl Sierig vervaardigde naar het ontwerp van het gebouw van den heer A. W. Storten beker en de ateliers van de firma S. Lank hout Cie. een kleurendruk te doen maken die er keurig uitziet, en waarvan een aantal afdrukken in nette lijsten gevat, en door spiegelglas bedekt in de fabriek van de firma wed. Muller Zn., zullen worden toegezonden aan voorname sociteiten, koffiehuizen en andere plaatsen van puhliek verkeer. De aquarel zelve, die indertijd bij de firma Coupil voorhing, werd zeer gewaardeeid en het is dus dan ouk wel te verwachten dat deze welgeslaagde reproductie de aandacht vari 't puhliek zal trekken en de belangstelling ei' van opwekken voor de Tentoonstelling. Wat nu de inzendingen betreft, kunnen wij mede- deelen dat de verwachtingen van het comité over 'L algemeen volstrekt niet zijn beschaamd. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de inzendingen in de afdeeling »Nieuwe kunstnijverheid" zeer ruim zijn terwijl nog verscheidene firma's zich hun besluit tot inzending hebben voorbehouden. Willen zij nog een goede plaats bekomen dan zullen zij spoedig hun besluit aan het comité moeten kenbaar maken, daar er betrekkelijk weinig plaatsruimte meer beschik baar is. In hoofdzaak kan men dus nu reeds vaststellen dat deze tentoonstelling aan haar doel zal beantwoorden en een wedstrijd zal te zien geven tusschen de voor n-tamste kutisLmjveren in Nederland op elk gebied. En dat in verscheidene gemeenten de plaatselijke wedijver groot is om zich te 's Gravenhage flink te vertonnen, kan o. a blijken uit de aangename mededeelirig die het uitvoerend comité ontving, dat te Middelburg een vjor-tentoonstelling zal worden gehouden van al de inzendingen uit die gemeente. Wanneer dat voorbeeld inoclit gevolgd worden door de andere plaatselijke cumité's, dan zou dit een aansporing te meer zijn voor de wakkere inzenders. Ook zijn reeds velerlei voorwerpen toegezegd in de afdeeling »oude~kunstnijverlieid" maar toch lang zooveel niet als waarop de commissie gerekend had. Er zijn nog zeer vele bezitters van voorwerpen van antieke kunst die nog niets van zich hebben laten hooren en op wier medewerking men toch zoozeer prijs zou stellen, Toch verwachtte het comité van die wezenlijke kunst voorstanders bovenal dat zij bereid zouden bevonden worden in 't algemeen belang, ter wille van de Neder- landsche kunst en nijverheid, gedurende eenige maanden afstand te doen van hun bezit, dat aan de bekende zorgzame handen van den heer van der Keilen toe vertrouwd zal worden en waarvan door voldoende assurantie de geldelijke waardij althans, bij onverhoopte rampen is gewaarborgd. Een aansporing tot allen die nog oude kunstvoor werpen bezitten, om die voor deze nuttige tentoonstelling af te slaan, is dus zeer gewenscht. Omtrent de exploitatie der terreinen kunnen wij voorloopig mededeelen dat deze alleszins reden geeft tot tevredenheid, daar reeds verscheidene contracten zijn gesloten. Deze week is het persbureel voor de tentoonstelling geconstitueerd. Het zal bestaan uit de hoeren Dr. Louis Mulder, Mr. W. Stortenbeker, Jhr. Mr. R. A. Klerck, leden van het uitvoerend comité, waarbij de heeren M. van Raalte, P. A. Haakman Jr., B. de Vries en M. E. Belinfante zich op verzoek hebben aangesloten. Aan de Besturen der Kiesvereenigingen, leden der «Liberale Unie'' en hare Afgevaardigden, is de volgende circulaire gezonden: De herziening der Grondwet is eindelijk tot stand gekomen. Een werk. dat, moge het niet aller vvenschen be vredigen, heilzame vruchten dragen kan. Eerlang zal het Nederlaridsche Volk geroepen worden tot. het samenstellen eener nieuwe Vertegenwoordiging. Op dit, voor de ontwikkeling onzer staatsinsilelingen gewichtig oogenbük rijst de vraag: wat is voor de naaste toekomst de eisch eener liberale staatkunde die, haar verleden getrouw, leiding wil blijven geven op den weg van den vooruitgang? Ook wij hebben ons afgevraagdwaarop behoort bij de aanstaande verkiezingen het streven der liberale partij gericht te zijn; wat is naast de vaststelling van wetten, onmiddellijk uit de gewijzigde Grondwet voortvloeiende bereikbaar in de eerste vier jaren? Het zij ons vergund, u de slotsom onzer over wegingen daaromtrent mede te deelen. De enquête betreffende den kinderarbeid en den toestand van fabrieken en werkplaatsen heeft op menige wonde plek onzer samenleving scherp liet licht doen vallen en ons, gelijk velen, gester kt in de overtuiging, dat verdei' ingrijpen van den wetgever op dit gebied een onafwijsbare lechtseisch is. Zal echter het gevaar vermeden worden van niet genoeg doordachte navolging van wat elders geschiedt, zal onze wetgeving in overeenstemming zijn met onze toestanden en onzen landaard, dan moet onze kennis der feiten uitgebreid, dan moeten meer gegevens ver zameld worden. De enquête, door de grondwetsherziening afge broken, worde dus voortgezet. In afwachting van hare nadere uitkomsten en van hetgeen een voortdurend staatstoezichtals thans wordt voorbereid, verder aan het licht zal brengen, behoort door den wetgever reeds dadelijk in het algemeen belang: het verbod van kinderarbeid uitgebreid, de arbeid van vrouwen en jongelieden beperkt te worden aan iederen arbeider een welielijksche rustdag te worden gewaarborgd verzekering van den werkman tegen ongelukken ingevoerd en aan voorzieningen bij ziekte, ouder dom en overlijden krachtig de hand geslagen te worden met regeling van het vakonderwijsbepaaldelijk van het arobachts-, fabrieks- en landbouwonder wijs een aanvang te worden gemaakt. Zal het verbod van kinderarbeid volkomen doel treffenzon moet liet samengaan met leerplicht. Daarvoor de baan te effenen en tot invoering daarvan te geraken, zij het ernstig streven der liberale partij. De ingrijpende wijziging van het achtste Hoofdstuk der Grondwet stelt den wetgever in staat, maar legt hem tevens de verplichting op, afdoende verbetering te brengen in de inrichting onzer levende strijd kracht e n. Zoowel de rechtvaardigheid als het belang eener verhoo ging onzer weerbaarheid, zonder bovenmatigen druk voor de belastingschuldigen, vorderen gebiedend, dat daarbij toepassing erlange het beginsel van persoonlijken dienstplicht. Hervorming van het samenstel onzer belastingen was sinds lang de wensch «Ier liberalen in den lande, èn ter bevestiging van het evenwicht tusschen de staatsinkomsten en uitgaven en ter verkrijging van een betere vei'iieeling van lasten, waarbij op den voor grond staat opheffing van liet privilege, tot dusverre voor de inkomsten uit roerend vermogen genoten. Thans mag daarmede niet langer gedraald. De eerste stap zij invoering eener inkom stenbelasting. Zal deze beantwoorden aan de bedoeling, dat met de draagkracht rekening worde gehouden, zoo behoort zij progressief te zijn. Vei sterking der middelen, langs dien weg tot stand gebracht, gepaaid aan een zuinig beheer, zal het mogelijk maken, over te gaan tot afschaffing van accijnzen op eerste levensbehoeften en tot vermindering van heffingen, welke te eenzijdig den druk leggen op handel, landbouw en bedrijf. Hervorming van ons belastingstelsel opent tevens de mogelijkheid, te voldoen aan «Ie dringende behoefte; om beter verband te brengen tusschen rijks-, provinciale en gemeentebelastingen. Eindelijk behoort, althans voordat de Tweede Kamer voor de eerste maal wordt vernieuwd, de gebrekkige voorloopige regeling van liet k ie sr echtin de Addi- tioiieele Artikelen vervat, door een definitieve te worden vervangen. Deze definitieve regeling moet, door vrijgevige toe passing van het voorschrift der Grondwet, het kiesrecht op hreederen grondslag vestigen, waarhij tevens per soonlijke invulling van liet stembiljet in het lokaal der stemming als 'voorwaarde worde gesteld. Wij vleien ons. dat «leze denkbeelden weerklank vinilen bij de «Liberale Unie" en dat «lit blijken zal, wanneer wij u eerlang tot een Algemeene Vergadering oproepen. Amsterdam, 19 December 1887. Het Bestuur der «Liberale Unie": E. H KAKSTEN, Voorzitter. R. VAN DE WERK, Onder-Voorzitter. II. J. DUCK MEES TER, Penningmeester, S. J. FOCKEMA ANDREW. H. L DRUCKER. E. FOKKER. L. MICHIELS VAN KESSENICH. E. E. VAN RAALTE. D. WICHERLINK. Uitgegeven 21 December 1887. De Secretaris P. J. DE WITT.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1