Buitenland. of andere wijze eene waarschuwing ontvingen, zijn niet weder in het hotel teruggekeerd, maar twee dagen later kwam iemand, die zich James Taylor noemde, de doos met de juweelen opeischen. Hij werd terstond in hechtenis genomen. De kost baarheden zijn naar Parijs opgezonden, waar het spoedig blijken zal of zij inderdaad, gelijk men ver moedt, thuis behooren in de magazijnen l'Ancien Paris" op den Boulevard de la Madeleine. Het vermiste vertegenwoordigt eene waarde van 300,000 francs. Een hevige aardbeving heeft in Algerië plaats gehad. Volgens berichten uit Oran zijn er te Mosta- ganem en in andere omliggende plaatsen hevige aardschokken gevoeld van een duur van zeven seconden. Te Mostaganem heeft men geen persoonlijke onge lukken te betreuren, maar te Calla zijn vele huizen ingestort en zijn een 19-tal personen omgekomen en in een andere plaats 22 slachtoffers omgekomen en 80 huizen ingestort. Zuid-Afrika, In het te Potchefstroom vergaderde Afrikaander- bondcongres zijn in de zitting van 16 November de volgende besluiten genomen betreffende tolrechten en spoorwegen: 1°. Het congres spreekt den wensch uit, dat de regeeringen van Kaapkolonie, Natal, den Vrij staat en der Z.-A. republiek elkander zullen ontmoeten om de douanerechten tusschen genoemde Staten en Koloniën te regelen, zoodanig, dat de thans drukkende belastingen zouden worden opgeheven en dat de pro- dructen van den bodem en de artikelen van nijverheid wederkeerig belastingvrij worden ingevoerd, met uit zondering van spiritualiën, koffie, suiker en melasse, terwijl de belasting op spiritualiën geregeld worden overeenkomstig de voorloopige onderhandelingen van de Kaapsche deputatie en de regeering der Z.-A. republiek. 2°. Het congres spreekt als zijn gevoelen uit, dat voor het tegenwoordige geen verdere spoorweg uitbreiding wenschelijk is dan de lijn van Delagoabaai naar Pretoria. Dit laatste besluit werd genomen met 18 tegen 10 stemmen. Het eerste gedeelte van den Delagoabaaispoorweg is door den Portugeeschen gouverneur op feestelijke wijze geopend, waarbij ook de Kaapkolonie, Natal en de Transvaal waren vertegenwoordigd. De lijn is 54 mijlen lang en loopt van de baai tot Komati in de woestijn. Het tweede gedeelte loopt nog over een afstand van 56 mijlen en moet doorgevoerd worden tot een punt, dat nog 200 mijlen van Pretoria is verwijderd. Uit Kaapstad wordt d.d. 25 Nov, gemeldDe heer Fred. Seton, de vermaarde jager, begaf zich onlangs met eenige Engelsche vrienden naar Mashona-land op de leeuwenjacht, vergezeld van eene lijfwacht van 150 Matabele-krijgers onder eenen Induna, die tevens in last hadden te verhinderen, dat de blanken de eigenlijke jachtgronden verlieten, en vooral dat zij eene poging deden om goud te zoeken. Maar toch ging het gezelschap naar de noordelijke goudvelden, waarbij onderweg naar goud gezocht werd. Daar de Induna nalatig bleef dit te verhinderen nam een zijner lieden, de gevolgen duchtende, den terugweg aan en onder richtte Lo Bengulo, den koning van Matabeland, van hetgeen gebeurd was. Onmiddellijk zond de koning een regiment af om de ongehoorzamen te straffen. Een afgezant des konings haalde het jachtgezelschap en het escorte in en kondigde de inboorlingen aan, dat zij allen ter dood waren veroordeeld. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Alle 150 inlanders stierven zonder morren. De Engelschen liet men met eene waarschuwing huns weegs gaan. Belgie. Koning Leopold heeft, vergezeld van den minister van landbouw en nijverheid, een bezoek gebracht aan het terrein van den grooten internationalen wedstrijd van 4888, eene onderneming, waarvoor hij steeds sympathie heeft aan den dag gelegd. Z. M. werd ontvangen door de heeren Somzee, president en Gh. Moulon, lid van het uitvoerend comité van den grooten wedstrijd en verscheidene andere heeren. Geen enkele bijzonderheid van constructie werd ge durende het koninklijk bezoek overgeslagen, dat twee uren duurde. Vooral trokken 's konings aandacht de groep der halles, de triumfboog en het atriumver volgens de werkplaats van de Biesme, waar hij het verbandwerk bezichtigde van twee bogen van 48 meter opening, voor een halle, die meer dan 250 meter lang zal zijn. De koning heeft zich onderhouden met den heer Rolin, den grooten industrieel van Braines le Cointe en met den heer Greiner, directeur van de société Cockerill. In zyne tegenwoordigheid werd een dakstuk der Halle opgericht, dat niet minder dan 3800 kilo woog en opgeheschen werd tot een hoogte van 34 meter. De koning gaf de vrees te kennen, dat niet alles op den vastgestelden tijd voltooid zou zijn, waarop de heer Somzee deed opmerken, dat al het zware werk geëindigd is, wat betreft de constructies en het metselwerk. Het aanvulsel van de metalen werken is reeds geheel gemonteerd. Alle maatregelen zijn genomen om dag en nacht te werken. Het eenige gevaar van vertraging, zou kunnen worden veroorzaakt door sneeuw of vorst; doch ook hierin is voorzien door het aanbrengen van beweegbare beschuttingen, waaronder men zou kunnen doorwerken. »Rusland" zegt de Nordeen orgaan van den heer Von Giers wil geen oorlog en zal dien ook niet doen uitbreken, maar het handhaaft zijn recht alle maatregelen te nemen, welke noodig zijn om een vijand het binnendringen in Rusland te doen berouwen. Rusland zou geen onafhankelijke groote mogendheid meer zijn, indien het duldde, dat anderen rekenschap konden vragen van maatregelen, welke de regeering noodig acht voor de veiligheid des lands." In den vorm eener correspondentie uit Petersburg, wordt betoogd, dat er op het oogenblik tusschen Rusland en Oostenrijk slechts één punt van geschil bestaat en dit is de Bulgaarsche quaestie. Het zou te dwaas zijn, dat twee groote mogendheden een oorlog beginnen ter wille van een zoo schrale buit en daarom twijfelt de correspondent er niet aan, of Oostenrijk zal zijne staatkunde ten opzichte van Bulgarije matigen. JE n g; e I a n cl. Op 's pausen jubelfeest laat de koningin van Enge land zich vertegenwoordigen door den hertog van Norfolk en de Standard verneemt, dat dit de eerste stap is tot het weder aanknoopen van directe diploma tieke betrekkingen tusschen Engeland en het Vaticaan. Het blad voegt er bij, dat de paus zich te Londen niet door een nuntius zal laten vertegenwoordigen, omdat men vreest, dat de Iersche geestelijkheid geen bevelen zou willen ontvangen van een prelaat, die officiëel bij het Engelsche gouvernement is geaccrediteerd. N ooi'd-A.ixier*ilïa- Bij den Senaat is een voorstel ingekomen van den heer Morill, ten doel hebbende de landverhuizers bij hun vertrek door de Amerikaansche consuls te doen onderzoeken, in plaats van door de regeering-commis sarissen bij hunne aankomst. In de toelichting wordt gezegd, dat men in Europa meent, dat Amerika land verhuizers, van welken aard zij ook zijn mochten, begeert, maar de Amerikanen wenschen volstrekt niet, dat hun land een toevluchtsoord voor boeven, onverzoenlijke vijanden van wet en orde, krankzinnigen en bedeelden wordt. In de laatste tien jaar zijn 5 millioen land verhuizers in Amerika aangekomen. Te Boston bestond de bevolking voor 70, te New-York voor 80. te Chicago voor 91 pc. uit buitenlanders en personen van buiten- landsche afkomst. Volgens de telling van 1880 waren er 15 millioen dergelijke personen. Ongerekend de sedert in Amerika geboren kinderen van buitenlanders kon men hun aantal thans stellen op 19,430,000 of bijna een dei de van de geheele bevolking. Het jonge Amerika mocht zijn eerstgeboorterecht niet prijs geven en Amerika mocht niet langer dienen als zinkput voor het schuim der oude wereld. Gemengd Kuiteiilaiidscli Nieuws. Uit Spanje alleen krijgt de Paus meer dan 6 millioen frs. aan geschenken bij zijn jubilé. Aan den Franschen afgevaardigde Susini, die aan Boulanger zijn zetel in de Kamer wilde afstaan, schreef Boulanger, dat hij het een vaderlandslievende plicht achtte zich te bepalen tot zijn militaire plichten wanneer er een oorlog uitbrak, zou Frankrijk meer behoefte hebben aan generaals dan aan afgevaardigden. Adelina Patti is naar Lissabon vertrokken, waar zij den 20sten in »La Traviata" zal optreden. Zij zal tot einde Januari in Portugal blijven en daarna een maand te Madrid. 8 Maart scheept zij zich in naar Buenos Ayres, waar zij 6 April zal optreden. Eerst einde Augustus keert zij naar Europa terug. De zangeres neemt 60 japonnen mede. Haar bagage en die van haar man bestaat uit 40 kisten. Semiramis had voor zich zelve een graftombe laten maken met het volgende opschrift: «Als de eene of andere vorst behoefte heeft aan geld, laat hij dan deze tombe openen en zooveel nemen als hij hebben wil." Darius liet het graf openbreken en in plaats van goud vond hij dit tweede opschrift: «Als gij niet slecht en onuitsprekelijk begeerig waart zoudt gij niet gekomen zijn om de rust van een doode te verstoren." Men tracht op 't oogenblik te weten te komen hoe groot het aantal der eigenlijke behoeftigen te Londen is. Een der bladen deelt hierover eenige gegevens mede. Er waren in de vierde week van 1884 92,479 armen. 1885 93,295 1886 94,370 1887 101,852 Hierbij zijn niet gerekend personen, die niet in het volle bezit zijn hunner geestvermogens, die in gestichten worden verpleegd, noch bedelaars, die geen vast verblijf hebben. Bij de volkstelling van 1881 had Londen in het geheel 3,815,000 inwoners. De Pairie zegt, dat Ferry, die wel wist hoe im populair hij was, een maliënkolder droeg onder zijn kleeren en dat hij daaraan zijn redding te danken had. De Republique Franoaise noemt dat geheel onjuist. Na Aubertins aanslag werd Ferry dadelijk ontkleed in tegenwoordigheid van verschillende afge vaardigden en doctoren: er was geen maliënkolder te zien en zoowel het linnen als het flanellen hemd waren door de kogels doorboord. Mark Twain, de bekende Amerikaansche humorist, heeft een origineel verzoekschrift gericht aan koningin Victoria. Zooals Mark Twain zich uitdrukt, zal Hare Majesteit zich ongetwijfeld herinneren, dat in 't voorjaar een zekere mr. Bright, een hooggeplaatst persoon bij de belasting op de ingevoerde 'goederen, hem een brief geschreven had, volgens welke hij, Mark Twain, aan de Engelsche regeering eene belasting moest betalen voor de boeken, die door hem in Londen werden uitgegeven. Daar hij nu mr. Bright niet kende en hij zich tegenover vreemden, tengevolge van zijne landelijke opvoeding, altijd een weinig verlegen ge voelde, hield hij voor het best, om zich maar dadelijk tot de koningin te wenden. Hij had wel is waar ook niet het genoegen om Hare Majesteit persoonlijk te kennen, daar zij, toen hij haar eens een bezoek wilde brengen, niet thuis geweest was, maar hij had toch eens kennis gemaakt met den lord Mayor, en wanneer de overige familie op hem geleek, dan werd zij met recht een koninklijke genoemd. Ook den Prins van Wales had hij eens ontmoet en wel op eene wijze geheel van de gewone hofgebruiken afwijkend, en tot hun beider verrassing. Het was in de Oxford- Street, en juist toen de Prins de straat inkwam reed hij boven op een omnibus gezeten, in tegenovergestelde richting door de straat. Z. K. H. moest zich zijner nog wel herinneren, daar hij de eenige was op den omnibus die een grijze overjas aan had. Hij zou natuurlijk den Prins dadelijk weer herkennendie had er bijzonder trotsch en tevreden uitgezien wat niet te verwonderen was, daar hij een goede positie had. Om echter op het doel van zijn schrijven terug te komen, zoo moest H. M. dan weten, dat mr. Bright hem een groot document had toegezonden, waaruit hij niet goed wijs kon worden. Door het ijverig be- studeeren ervan geheel en al in de war geraakt, had hij aan zijn zaakwaarnemer geschreven, dat hij de gelden maar voor hem moest betalen. Hij had natuurlijk gedacht, dat er slechts sprake zou zijn van een jaar en dat de belasting hoogstens slechts 1 pet. zou bedragen; nu had hij echter vernomen, dat er van drie jaren sprake was, en van 2*/^ percent. Hij had daarop het document nog eens goed door gelezen en ten eerste gevonden, dat niet de regeering, maar de koningin deze belasting inde, en ten tweede, dat auteurs in het geheel niet in een rubriek waren ingedeeld en hij onder «handel, bureaux en gasleiding" was gebracht. Daar hij nu' met dergelijke zaken eigenlijk in het geheel niets te maken had, was het duidelijk, dat men hier met eene vergissing te doen had en zijn verzoek aan de koningin was, dat zij den brief waarin hij zijn zaakwaarnemer opdraagt, de belasting te betalen, voor ongeldig verklaart. Zij zou het geld nauwelijks missen en tegenwoordig was het een lastige tijd voor schrijvers. Wie de lachers aan zijne zijde heeft, raakt tot zijn doel en daarom zal »Her gracious Majesty" wellicht de petitie inwilligen. De dames uit de groote wereld van Rusland zullen aan de Czarin, voor het levendig aandeel dat zij neemt in het bevorderen der handenarbeid in Rusland, een even zinrijk als prachtig geschenk aanbieden. Men heeft n.l. een naaimachine besteld, waarvan de in koopsprijs door eene inzameling is bijeengebracht. De machine is geheel van zilver gemaakt en van gouden randen voorzien. Het geheel is rijk gegraveerd en de tafel waarop het geheel staat is versierd met edel gesteenten. Het deksel van het kistje, dat de machine bevat, heeft den vorm van de Russische keizerskroon, en de verschillende kleine gereedschappen, zooals het oliekannetje, de sleutel enz., zijn met juweelen rijk bezet. De Czarin, die in 't handwerken zeer geoefend is, moet bijzonder met het kostbaar geschenk zijn in genomen. Het heet dat President Kriiger voornemens is een nieuw ontwerp eener Grondwet bij den Volksraad van den Transvaal in te dienen, krachtens hetwelk er een Hoogerhuis gevormd en het ledental van den Volksraad, die dan Lagerhuis zou worden, vermeerderd worden zal.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3