sche reizen. Hij gaf een belangwekkende en onder- houdende schets van zijn reizen langs de Westkust en door Zuid-Afrika, welke hij in een levendige causerie voordroeg. Een deel zijner rijke ethnologische verzame ling en zijner photografieën luisterde zijn verhaal op. Domela Nieuwenhuis heeft voor de candidatuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem aangeboden door de afdeeling Algemeen Kies- en Stemrecht te Noordwolde, bedankt. Het Vad. dringt aan op het aanbrengen van een spoedige en afdoende hulp in 't verleenen van hulp aan gekwetsten bij spoorwegongelukken. In het voor- loopig verslag over hoofdstuk IX der Staatsbegrooting is, volgens het Vad. het antwoord gegeven, welke weg daarbij moet worden ingeslagen. De regeering heeft hier een plicht te vervullen, die geen uitstel lijden kan. «Niet de maatschappijen toch zijn de schuldigen. Zij gehoorzamen aan de eischen in art. 82 van het algemeen reglement op den dienst der spoor wegen gesteld, en dat zij niet uit eigen beweging meerdere kosten maken, is te vergeven. Maar de Staat kan en moet meer doen. Art. 82 kan desnoods geheel opgeofferd wordenhet aanwezig zijn van middelen om de eerste hulp aan de gekwetsten te verleenen op de treinen zelve, is van geen nut. Daarentegen zullen op alle hoofdpunten steeds wagens gereed moeten staan, met de noodige middelen om hulp te verleenen, zal op de stations zelve het een en ander voorhanden moeten wezen, en zal een geoefend en georganiseerd personeel steeds beschikbaar moeten zijn. Te Zuidland werd Vrijdag een belangrijke vondst gedaan. Bij het ontgraven van een steenen fundament van eene afgebroken hofstede, toebehoorende aan den heer Jan Oosthoek, landbouwer aldaar, werd eene steenen kan gevonden, welke gevuld was met oude zilveren munten uit de '16e en 17e eeuw. Ruim 900 stuks waren er in, tot een gezamenlijk gewicht van ongeveer 24 kilogrammen. Men verdiept zich in gissingen, door wie deze schat daar vroeger kan hegraven zijn. Eerlang zal bij den heer C. L. Brinkman te Am sterdam het licht zien een geïllustreerd «Bouwkundig Woordenboek" onder hoofdredactie van de beeren Th. G. Schill en D. H. Haverkamp, ingenieurs en architecten te Amsterdam. Door de commissie voor den aankoop van Iersche paarden ten dienste van het leger zijn weder een aantal rijkspaarden, bestemd voor Amersfoort, aan gekocht, welke in deze week te Rotterdam zullen aankomen. Zelden was de uitvoer van turf te Donkerbroek (Drente) zoo gering als dezen herfst. De meeste veenbazen gevoelen al te wel, dat de hoeveelheid dezen winter niet weg gaat, wat ten gevolge heeft, dat er in het aanstaande voorjaar véél minder «opgelegd" wordt, wat natuurlijk weer van nadeeligen invloed is op de verdiensten van den werkman. De aannemer van het kanaal Almeloo— Noordhom een werk geraamd op f 900,000 wordt vermist. Een bewindvoerder is intusschen aangesteld. op het spoor, nl. zekeren T., herhaaldelijk beschuldigd van kerkroof en looddiefstal, waartoe hij onlangs weder is veroordeeld. Vrijdagmorgen viel te Zuidbroek een van Amsterdam komend persoon sigarenmaker van beroep, die werk zocht bewusteloos op de straat neder. Bij onderzoek bleek hij in geen drie dagen iets te hebben genoten, zoodat hij totaal uitgeput was. Hij is aanstonds van wege het gemeentebestuur verpleegd, terwijl er pogingen zijn aangewend om hem geplaatst te krijgen. Te Bemmel is het huis van den bakker L. T. J. door een onbekende oorzaak, in korten tijd een prooi der vlammen geworden, ook ging bijna de geheele inboedel verloren. De bewoners konden zich met moeite redden. De conversie komt de gemeente Brussel duur te staan. De omvangrijke werkzaamheden, aan de conversie der gemeente-schuld verbonden, maakten het noodzakelijk, dat tijdelijk beambten aan het stadhuis werden ver bonden, om die werkzaamheden te verrichten. Onder deze bevond zich een jongmensch, Baudet genaamd, die van de gelegenheid schijnt gebruik te hebben ge maakt, op welke wijze weet men nog niet, zich 2000 aandeelen toegeëigend te hebben, op een waarvan 100,000 francs was gevallen. Zaterdag kwam men tot deze belangrijke ontdekking en werd bij Baudet huiszoeking gedaan. Hij woont met zijn moeder en zuster en deze vertelden dat haar zoon en broeder sedert eenige dagen niet thuis was geweest en dat zij niet wisten waar hij zich bevond. Na eenige nasporingen kwam de politie tot de ontdekking, dat Baudet in het «Grand Hotel" logeerde onder een anderen naam en dat hij in betrekking stond tot een danseres van de Opera. Toen Baudet des avonds om 11 uur per rijtuig aan genoemd hotel werd gebracht, werd hij, de armoedige bediende, die vijftig francs per maand verdiende, herkend, niettegenstaande hij als een dandy gekleed was. In het bureau van politie gebracht, bekende Baudet onmiddellijk de daad. Hij vertelde op welke gemakkelijke wijze hij den diefs.tai heeft kunnen vol voeren en bij welken wissel-agent hij reeds loten had ingewisseld. In de kamer, welke Baudet in het «Grand Hotel" bewoonde, werden 68 biljetten van duizend francs ge vonden, alsmede een aantal effecten, een gezamenlijke waarde van 125,000 francs vertegenwoordigende. Bij de danseres, mile. Righettinie, in wier gezelschap hij meermalen gezien was, werd voor ruim 40,000 francs aan byouterieën gevonden. Deze dame kende Baudet niet en meende, dat hij de zoon was van een voor name familie te Namen. Om één uur des nachts kwam de politie bij de moeder van Baudet, die de grootste verwondering toonde, toen haar zoon vroeg de loten terug te geven, die hij haar te bewaren had gegeven. Zij bleef be zweren van niets te weten; zoodat het huis geheel werd doorzocht en men een pak loten vond. Terwijl de politie beneden bezig was, wierp de zuster van Baudet een pakje op het plat van een dak, om het te verbergen. Juist werd dit door den commissaris van politie gehoord, die de moeder met hare twee kinderen gevankelijk medevoerde. Allen bevinden zich thans achter slot en het onderzoek wordt nauwkeurig voortgezet. wachtingen door het krijgsbestuur thans opgewekt, op billijke wijze worden bevredigd, en volk en leger, door gemeenschappelijke belangen gedrevende handen in elkander slaan, aan weerszijden alle krachten inspannen, dan mag met recht ep heilrijke gevoigen gerekend worden. Eene nieuwe kracht is dan in werking ge bracht, die, in vereeniging met andere krachten, Neerlands weervermogen opvoert tot het hoogtepeil, waarop rechtmatig zelfvertrouwen in de deugd van het krijgswezen terugkeert. Op een vraag van het gemeentebestuur te Alkmaar, of zoogenaamde commensaals, die wel een vrije kamer voor hun gebruik hebben, maar die overigens met het gezin in huiselijk verkeer leven, met dat gezin aan tafel eten, enz., ook als kiesgerechtigden moeten worden aangemerkt, en of personen, die gefailleerd zijn, maar wier aangeboden accoord is gehomologeerd, en waardoor zij overeenkomstig art. 849 Wetb. v. Kooph. weer in het beheer van hunne goederen enz. zijn gesteld, op de lijsten der kiezers moeten worden gebracht, is door den minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat de eerstbedoelden niet de laatsten wel als stemgerechtigden moeten worden aangemerkt. De vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotterdam heeft in haar jongste rapport ook de cir culaire besproken, welke het algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond onlangs ter zake] der dreigende werkloosheid heeft uitgevaardigd. De vereeniging kan met voldoening constate.eren, dat zich te Rotterdam over 't geheel de toestand, wat de werkloosheid be treft, vrij gunstig laat aanzien, dank zij de belangrijke uitbreiding van het handelsverkeer aldaar. Natuurlijk zijn hiermede de klachten over werk loosheid niet tot zwijgen gebracht. Daar gebrek aan werk in onze maatschappij ten allen tijde bestaat en zal blijven bestaan, kan het niet anders vooral nu het scherper dan in vroeger jaren voor den dag komt of velen zullen den toestand beoordeelen naar het absolute werkgebrek en niet naar het werk dat er niet is, in verhouding tot het werk dat er wèl is. Zij kunnen zich niet verzoenen met de gedachte, dat van een zeker aantal personen een deel werkloos moet blijven. Wellicht is deze opvatting, zegt zij, ook niet vreemd aan het manifest van het Werklieden-Verbond. Wij gaan gaarne mede met de betuiging van leedwezen over het feit, dat in onze samenleving de werkeloosheid zooveel gezinnen bedreigt. Maar dat een Nederlandsche Bond voor Volksbelangen (de oprichting van zulk een bond werd door 't Algemeen Ned. Werklieden-Verbond beoogd) de kwaal met eenig gunstig gevolg zal kunnen bestrijden, meenen wij ten sterkste te moeten betwij felen. De vernuftige wet zelfs zou niets vermogen tegen de nadeelen, die vraag en aanbod naar arbeid noodzakelijk medebrengen. Had raen slechts te doen met een bepaald aantal fabrieken of werkgevers, die een bepaald aantal handen werk konden verschaffen, dan zou zonder twijfel binnen een zekeren tijd de maatschappij zich daarnaar inrichten en er weinig nadeel van ondervinden. Nu echter moet wel tijdelijk een deel der bevolking gelukkig niet altijd het zelfde deel werkloos rondloopendaar do vraag naar arbeidskrachten zich meer dan ooit verplaatst, nu hier dan daar groote werken worden uitgevoerd en bij aannemingen honderden gelijk worden aange nomen. Omdat de groote steden zoo nu en dan een gunstige gelegenheid voor werkzoekenden aanbieden, krijgt men daarbuiten den indruk, dat in de stad weJ altijd iets te verdienen valt, en neemt de be volking der steden gestadig toe. Wil men de voordeelen, die ontegenzeggelijk met de vrijheid van beweging, met de verplaatsing der werkkrachten gepaard gaan, behouden, dan zal men ook de daaraan verbonden nadeelen niet kunnen ontwijken. Te Amsterdam werd Zaterdagavond de 54e alge- meene vergadering van het Nederl. Aardrijkskundig Genootschap gehouden. De voorzitter, de heer Verstege, deelt mede, dat het tijdschrift van het Genootschap met het begin van het volgend jaar zal worden uit gegeven door de firma Brill te Leiden en voorts dat de Regeering voor de beide volgende jaren een subsidie had toegestaan van '10,000, tot het doen eener wetenschappelijke reis naar de kleine Soenda-eilanden. Enkelen onzer geleerden hebben zich reeds tot het medemaken dezer reis aangeboden en het bestuur zoekt iemand, die de aardrijkskundige studie, doel van het Genootschap, op zich kan en wil nemen. Nog wordt onderhandelt over een wetenschappelijke reis naar de Key-eilanden, waarvoor de luitenant ter zee Posthumus Meijes en de heeren Wertheim en Treub hun mede werking hebben toegezegd, de laatste om door toe voeging van een der zake kundig Indisch hoofd ook studiën te kunnen maken op staatkundig gebied. De heer Hendrik P. N. Muller uit Rotterdam hield daarna een voordracht naar aanleiding zijner Afrikaan- Naar men hoort, moet hefc plan bestaan het vrouwen gesticht Veenhuizen op te heffen. De vrouwen zouden dan verplaatst worden naar Leiden. Het in aanbouw zijnde nieuwe 1ste gesticht zou later door mannen kunnen ingenomen worden, daar, wanneer het getal verpleegden zoo blijft toenemen, er in Hoorn ook weldra plaats te kort zal schieten. Een Hollander gebruikte in Indië het middagmaal ten huize van een Chinees, toen een mooi stuk wild braad op tafel werd gebracht. Eensklaps kwam de vrees in den Hollander op dat het gebraad van een kat afkomstig was, omdat hij wist dat de Chineezen liefhebbers van kattenvleesch zijn. Hij wilde graag het fijne van de zaak weten, maar verstond de Chineesche taal niet, terwijl de gastheer geen Hollandsch sprak. Eensklaps kreeg hij een goeden inval en zeide, op liet gebraad wijzende, op vragenden toon; «miauw, miauw De Chinees schudde het hoofd en antwoordde: «waf, wafl" Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In het Doelen-Hótel te Amsterdam werd voor eenige dagen een brutale diefstal gepleegd. Een man, voor gevende loodgieter te zijn en te komen om de dak- gooten na te zien, heeft van verschillende koffers en kisten de sloten verbroken en ten nadeele van het dienstpersoneel verschillende geldstukken en gouden voorwerpen gestolen. De politie was den dader spoedig In het afgeloopen jaar hebben 3398 menschen op zee het leven verloren, en er vergingen in dat tijdvak 1540 schepen. Na veel zoeken is het der Parijsche politie gelukt, het magazijn te vinden, waar de dieven, die den onlangs gemelden grooten juweelendiefstal pleegden, hunne touwladders kochten. Door het verhoor van den eigenaar van dit magazijn, door de verklaringen van den portier van 't huis, waar zij kamers kwamen huren, en door die van den vleeschhouwer Lepine, bij wien zij op den dag van den diefstal roastbeef kochten, heeft men de persoonsbeschrijving van de dieven gekregen. Beide schijnen Engelschen te zijn, die zich reeds langen tijd te Parijs ophielden. De Fransche bladen verzekeren, dat men de dieven op het spoor is. De politie te Birmingham is hoogstwaarschijnlijk de daders op het spoor van den te Parijs in de Rue de la Madeleine gepleegden juweelendiefstal. Twee mannen en een vrouw komende van Plymouth, hadden hun intrek genomen in het hotel Marcket te Birmingham, waar zij drie kamers huurden. Zekere onrust, die zij aan den dag legden, wekte den achter docht van den hotelhouder en op zijn verzoek doorzocht de politie de vertrekken der reizigers, terwijl deze elders hun middagmaal gebruikten. Men vond, genaaid in een damestournure, die tusschen twee matrassen verborgen was, eene doos met eene groote hoeveelheid juweelen armbanden, oorringen, diamanten, enz., enz. De drie vreemde logeergasten, die zeker op de eene

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2