ZIERIKZEESCBE COURANT. voor het arrondis- senent Zierihsee. 1887. No. 99. Woensdag 21 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAN. ZIERIKZEE, 20 December 1 88 7. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering is medegedeeld, dat voor de betrekking van marktmeester 8 sollicitatiën zijn ingekomen, n.l. van J. Gears, H. van Dijke Jz., M. Franken Az., H. Besaans, A. Geers, J. Lammers, P. Geers en E. W. Mus. De benoeming is vooralsnog aangehouden. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1887 werd verleend, ten bedrage van f 0,70, aan A. van den Bout, wegens vertrek uit de gemeente. Aan W. Onderdijk en L. Romer, wed. G. J. van Velthoven, werden twee perceeltjes gemeentegrond op de gewone voorwaarden in erfpacht uitgegeven. Tot leden in de vaste Raadscommissiën voor 1887 werden benoemd Commissie voor de Strafverordeningen, de HEI. Moolen- burgh en van Manen. Commissie van Fabricage, de HH. W. A. Ochtman, de Luoze en Six. Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting, de HH. VV. A. Ochtman, Goemans en de Looze. Commissie voor de uitgraving en aflevering van Zelkasch, de IIII. W. A. Ochtman en Zuurdeeg. Commissarissen der Vischmarkt, de HH. Houwer en S. J. Ochtman. Tot Regent van het Burger-Weeshuis werd her benoemd de heer R. Koole, met wien op de aanbeveling was geplaatst de heer H. G. Mulock Houwer. Tot Regent van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer J. II. C. Heijse, met wien was aanbevolen de heer J. W. V. la Brand F.Jz. Tot Boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer F. W. Loewer. Met den her benoemde stond op de aanbeveling de heer J. A. Legemaat. Voorts werden nóg herbenoemd: tot lid der Com missie van Toezicht voor het Midd. Ond. Dr. II. M. Moll, met wien was aanbevolen de heer H. H. Zaalberg. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie de heer Mr. A. J. J. Baron van Styrum, met wien was aan bevolen de heer J. A. de Bruyne. In handen van Burgem. en Weth. is gesteld, een verzoek van den heer R. D. Nauta, om ontslag als leeraar aan de H. B. school, wegens zijne benoeming aan de H. B. school te Heerenveen. In handen eener Commissie is nog gesteld een voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van de heffing der havengelden. Zondag middag hield de dd. Schutterij alhier eene parade, waarbij door den commandant Mr. J. C. van der Lek de Clercq, met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan den ijver die de bekroonde steeds had aan den dag gelegd, aan den sergeant A. Adriaanse het door Z. M. aan hem verleende eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijker! dienst bij de schutterijen werd uitgereikt. De muziek liet er zich hooren, terwijl de schutterij voor den gedecoreerde defileerde. Benoemd tot burgemeester te Maassluis, de heer Wesselink, thans burgemeester te Brouwershaven. Sedert de ramp van de »Scholten" wordt in Enge land van vele zijden andermaal aangedrongen op het tot stand brengen van electrische verbindingen van lichtschepen met de kust. Dergelijke verbindingen langs de Nederlandsche kust, en meer in het bijzonder een telegraaflijn van een der Wadden-eilanden naar het lichtschip »Terschellinger Bank", zouden eveneens ge wichtige diensten kunnen bewijzen. Zijn wij wel inge licht, dan is de aandacht onzer Regeering op deze aangelegenheid gevestigd niet alleen, maar houdt men zich bij de departementen van marine en waterstaat ernstig bezig met het onderzoek naar de middelen, waarmede het beoogde doel het best zou kunnen worden bereikt. In de eerste dagen van Januari zal de violist Joachim zich onder behandeling van dr. Mezger stellen, wegens een spoor van stijfheid in den vierden (voor een violist derden) vinger der linkerhand. Te Venloo is eene 10 aren groote, in volle werking zijnde ijzergieterij met alle materialen, machinerieën en pl. m. 70,000 Ned. ponden oud en nieuw ijzer, gelegen te Blerik, in veiling gebracht, waarop slechts een bod van f 2000 werd gedaan. Men deelt uit Arnhem mede, dat de leden van het bestuur der spaarbank, met uitzondering van den heer Scheidius, hun ontslag hebben ingediend, naar aanleiding van de door den gemeenteraad aangenomen wijziging in de verordening voor die instelling. In een der bladen komt de volgende advertentie voor: Na voorzien te zijn van ós cLII. sacramenten, heeft mijne stervende moeder mij een laatst geheim verteld, 15 jaar is het geleden, (in de maand Mei), dat mijne moeder in een banketwinkel te Harlingen een lap zwarte zijde heeft ontvreemd, in den tijd, dat de jufvrouw twee glazen water gehaald had, en daar dit wat lang duurde, zoo heeft zij daartoe tijd en gelegen heid gehad, en daar toen zeker een vreemde beschuldigd is van de misdaad mijner moeder. A. Men schrijft aan het Vad. daarover uit Harlingen: Vijftien jaar geleden in Mei werd eene vrouw, die in een banketwinkel iets kocht, ongesteld. De juffrouw ging naar achter, om een glas water te halen. Bij de ongestelde vrouw lag een stuk zijde, dat men van een manufacturer op zicht had, en daar de qualileit niet de gewenschte was, werd de zijde terugbezorgd. Al spoedig werd de juffrouw van den banketbakker verzocht om de 5 el, welke er afgehouden was, te betalen, en of er al werd gezegd, dat er niets was afgenomen, de manufacturer bleef bij zijn eisch, en hij is betaald geworden. De indertijd door den heer J. II. Hessels in het Engelsche tijdschrift Athenaeum geplaatste artikelen tegen de theorie van dr. van der Linden, dat de boekdrukkunst niet te Haarlem zou zijn uitgevonden, zijn tot een boekdeel verzameld, uitgegeven onder den titel van ^Haarlem the birthplace of printing, not Mentz." Naar de Haarl, Ct. verneemt, zal eerstdaags een Hollandsche vertaling van die artikelen het licht zien. Te Oosterwijk Z.-H. nabij Leerdam is dezer dagen benoemd tot kerkvoogd bij de hervormde gemeente de heer J. van der Werff, een der wettige afstammelingen van P. A. van der Werff, den wakkeren burgemeester van Leiden tijdens liet beleg van 1574. Het nieuwe koninklijk besluit omtrent de toepassing van het recht van gratie na opgelegde straffen wijkt van de vroegere regeling, die van het jaar 1856 dag- teekent, o. a. in twee belangrijke opzichten af. Er wordt nu niet meer melding gemaakt van een bijzonderen »Raad van gratie", dien Z. M. kan bijeenroepen in gewichtige gevallen. In de tweede plaats wordt nu ook het geval geregeld, dat de Koning »het geraden oordeelt gratie te verleenen zonder dat een daartoe strekkend verzoek is ingediend." De Tweede Kamer zal niet met al haar arbeid vóór het Kers-reces gereed komen. Naar het Vad. verneemt, bestaat het plan, in Februari nog een korten tijd bijeen fe komen, om af te doen wat afdoening eisch t. Zoo mogelijk, zal de Kamer nog vóór het reces het handelstractaat met Spanje afdoen. Bij koninklijk besluit zijn ten aanzien van militie- plichtige jongelieden, die overeenkomstig de bekende beschikking van den minister van oorlog, hebben deel genomen aan vrijwillige practische en theoretische oefeningen in den wapenhandel, 'die het daarvoor ver krijgbaar gestelde getuigschrift van geschiktheid hebben verworven en die hun dienstplicht in persoon vervullen, de navolgende gunstige bepalingen vastgesteld Zij worden ingedeeld bij het corps en in het garnizoen hunner keuze; 2. Voor hen die binnen 3 maanden na hunne in- ijving kunnen worden aangesteld tot milicien-korporaal, wordt de eerste oefeningstijd verkort tot vier maanden ldoch zij zijn alsdan gehouden in het 2e en in het 3e dienstjaar telkens 6 weken onder de wapenen te komen. In het geheel brengen ze dus zeven maanden in wer- kelijken dienst door; 3. Op aanvraag van ouders of voogden en volgens door den minister van oorlog vast te stellen voor waarden kan hem worden vergund buiten de kazerne te wonen 4. Maken zij van de sub 3. vermelde vergunning geen gebruik, dan worden ze zooveel mogelijk bij elkander in de compagnieën gehuisvest en kunnen ze met elkander de adspiranten-sergeant en de adspiranten- korporaal-menage houden. De bezwaren tegen het persoonlijk vervullen van den militieplicht, welke tot dusver konden bestaan voor jongelieden, die zich moeilijk gedurende geruimen tijd achtereen aan hunne studiën, hun beroep of hunne betrekking konden onttrekken, zijn door de getroffen regeling volkomen opgeheven terwijl het leger daar door geschikte stof tot vorming van reservekader zal verkrijgen. De 'N. R. Ct. verwacht van den onlangs door het krijgsbestuur uitgevaardigden maatregel tot opening van een practischen en theoretischen militairen cursus, gewichtige voordeelen. Een der ingewikkeldste militaire vraagstukken is de vorming van bruikbaar reservekader en door dezen maatregel wordt de eenig doeltreffende weg ontsloten, waarop, in Nederland, de oplossing van het vraagstuk der aanvulling van het reservekader bereikbaar is. Thans ontbreken bij de infanterie en artillerie nog ruim 300 korporaals. Ieder, die met goed gevolg de lagere school heeft bezocht en eenig gezond verstand bezit, zal met vrucht den theoretischen cursus kunnen volgen, die naast den practischen mili tairen cursus naar het getuigschrift voert, dat noodig is voor den adspirant naar den graad van milicien korporaal. Zeer velen zullen dus, tot milicien-korporaal voorbereid, langs dezen weg toevloeien, en wel des te meer naarmate de aansluiting tusschen militaire en maatschappelijke toestanden, tusschen leger en volk beter geregeld is. Uit dezen kring van korporaals kunnen verder de reserve-onderofficieren voortkomen. Slaagt de proef, die thans door het legerbestuur genomen wordt, dan zal men, op de nieuwe grond slagen voortbouwende, den militairen cursus kunnen uitstrekken tot vorming van reserve-officieren. Daaraan vooral is de grootste behoefte, want de reserve-officier brengt in zijne uitrusting bovendien den sleutel mee tot oplossing van het vraagstuk der bevordering van de officieren van het stamkader. De nieuwe regeling heeft alzoo eene zeer verreikende strekking. Intusschen, eene uitmuntende grondgedachte kan gebrekkig verwezenlijkt worden, een voortreffelijke maatregel schipbreuk lijden door de uitvoering. Het militair getuigschrift moet den bezitter degelijke voor deelen aanbieden. Doch als dat geschiedt, als de ver-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1