NUTSSPAARBANK KUNSTNIEUWSr ADVERTENTIËN. arbeiders bij de gemeentewerken een minimaal loon zal worden vastgesteld. Dientengevolge hebben de firma's, die gesubsidieerd worden voor het uitgeven van het ge meenteblad en het gemeenteverslag, aanschrijving ont vangen, om aan hunne zetters geen geringer loon uit te betalen, dan door de Vrije Vereen, van zetters en typographen" als minimum is vastgesteld. Een derge lijke bepaling zal ook worden opgenomeu in de voor waarden, bij de aanbesteding van bestrating te stellen. In den Brusselschen gemeenteraad is door het lid Vandendorpe een voorstel in gelijken geest ingediend. JE n gr e 1 a n cl. De deputatie van de Engelsche Homerule-unie, welke onlangs Ierland bezocht, is in haar verslag tot de volgende conclusiën over het Iersche vraagstuk gekomen: 1. dat het Iersche volk den vrede lief heeft en gewelddaden evenzeer verafschuwt als het Engelsche; 2. dat de eischen ten aanzien zoowel van het agrarische als van het nationale vraagstuk zich door groote gematigdheid kenmerkten; 3. dat de nationale league het voorname instrument tot handhaving van wet en orde in Ierland is; 4. dat politieke vergaderingen in Ierland even ordelijk gehouden worden als in Engeland; 5. dat de Iersche nationalisten, evenals de Engelsche homerulers, homerulers en geen separatisten zijn; 6. dat de groote meerderheid der tegenstanders van' homerule in Ulster, volgens hare eigen erkentenis, het verledene zal vergeten en gemeenschappelijk met hare landslieden aan de toekomstige regeering zal deelnemen7. dat feitelijk ook niemand in Ierland vervolging om den godsdienst wille vreest; 8. dat het Iersche volk een strijd met de Engelsche regeering en niet met het Engelsche volk voert9. dat, nadat homerule een voldongen feit zal zijn geworden, vele begaafde en beschaafde Ieren voor den dag zullen komen, die zich Ihans op den achtergrond houden; 10. dat de tegenwoordige regeering van Ierland door Engeland niet alleen de welvaart des lands tegenhoudt en de massa van het volk verbittert, maar ook een zwaren en onnoodigen last legt op de belastingbetalers van Engeland, Schotland en Wales. R-iTsland. De Novoje Vremja is zeer tevreden over het besluit van den krijgsraad te Weenen, om voorloopig de troepen in Galicië niet te versterken. Het blad meent dit be sluit vooral te moeten toeschrijven aan aartshertog Albrecht, den opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger. Het Petersburgsche blad hoopt, »dat er nu eindelijk eens een eind zal komen aan de kinderachtige praatjes, die over een ophanden zijnden strijd tusschen Rusland en Oostenrijk in de wereld woj-den gezonden." De Nord, het officieuse blad van den heer Von Giers, ziet geen reden tot ongerustheid. De troepenbewegingen bestaan uitsluitend in garnizoensveranderingen. »Hoe is het mogelijk vraagt het blad dat men er aan kan denken, dat Rusland tegen den winter met de 120.000 man, die, naar men beweert, nu in de buurt van Warschau staan, Oostenrijk zal gaan aan vallen? De Oostenrijksche en Duitsche bladen kunnen niemand wijsmaken, dat Rusland iets anders dan behoud van den vrede beoogt." Gemengd It uiten landscli Nieuws. De Czaar van Rusland schonk zijn gemalin op haar laatsten verjaardag een collier van 40 smaragden, van dezelfde grootte en kleur. Er waren drie jaren noodig om de steenen bijeen te krijgen. Bij den brand in de bekende menagerie van Barnum, kwam ook de olifant Alice, de weduwe van Jumbo, om het leven. Bij eene onderzoeking van de maag van het reusachtige dier werden er 300 centstukken, een zakmes, een beslagring van een stok, een stuk blik en een aantal kiezelsteenen in gevonden. De eerste diamanten werden gevonden in Indië. Het ontdekken van de Braziliaansche mijnen berokkende veel nadeel aan die van Decan, en nu heeft Brazilië op zijn beurt plaats moeten maken voor de diamant velden van Zuid-Afrika. In kleine hoeveelheden zijn diamanten gevonden op Sumatra en Celebes, maar Borneo belooft nog veel voor den diamanthandel. Een van de grootste diamanten, een zuiver witte steen van 367 karaat, werd op dat eiland gevonden en behoort, nog steeds in geheel ruwen toestand, aan den Radjah van Matam. Verscheiden geologen in Australië vleien zich met de hoop, dat ook nog diamantvelden zullen worden gevoegd bij de vele bronnen van inkomsten van dat land, zoo vol van verrassingen. De velden in Zuid-Afrika, voor een twintigtal jaren toevallig door een ondernemend reiziger ontdekt, en op een afstand van 500 mijlen van de kust en 4000 voet boven den zeespiegel gelegen, zijn tot nog toe de rijkste en de uitgestrektste. De verslagen over de opbrengst van de vier rijkste velden toonen aan, dat er in de laatste drie jaren tot een bedrag van meer dan 8y2 millioen pd. st. werd geproduceerd. Te Londen was onlangs een Rimberley-diamant tentoongesteld, die op 10,000 pd. st. was geschat. De steen woog meer dan 400 karaat en behoort thans aan een groote juwelierszaak. De fraaiste diamant, die ooit in Zuid-Afrika is gevonden, was de Porter Rhodes", in 1880 in het midden van de Kimberley-mijn opgedolven. Het is een regelmatig achtvlak, van zeldzame zuiverheid, waarvan de waarde op 60,000 pd. st. wordt geschat. «75 jaren later of de misdaad ontdekt", zou de titel kunnen zijn van het volgende ware verhaaltje, volgens hetwelk de testamentsverandering van de onlangs in Weenen overleden Theobald Uffenheimer, die bijna zijn geheele vermogen aan nuttige instellingen vermaakte, zou samenhangen met een voor langen tijd gepleegde misdaad. De heer Uffenheimer is geboortig uit Pressburg, waar zijn vader Abraham als juwelier gevestigd was. Ongeveer 75 jaren geleden verdween Abraham Uffenheimer plotseling op geheimzinnige wijze. Hij was onder voorwendsel dat een vreemdeling met hem wilde handel drijven, niet zijn juweelenkistje in een herberg gelokt en keerde niet weder naar huis terug. Noch de familie van den vermiste, noch de Joodsche gemeente, waagden het een aanklacht in te dienen en eene verdenking tegen den eigenaar van de herberg in te brengen, omdat men vreesde, dat wanneer de beschuldiging ongegrond bleek te zijn, de volkswoede zich tegen de Joden zou keeren. Zoo bleef Abraham Uffenheimer weg, zonder dat zijne familie zich zekerheid kon verschaffen omtrent zijn lot. Omstreeks het midden van October van dit jaar werd in de couranten van Pressburg vermeld, dat in een huis in de Schöndorferstraat bij het opbreken van den vloer een geraamte van een man was gevonden, dat daar reeds 60 a 80 jaren moest gelegen hebben. Men herinnerde zich de plotselinge, geheimzinnige verdwijning van Uffenheimer, en bij een nader onderzoek kwam men tot de overtuiging, dat dit het overblijfsel moest zijn van den juwelier, die in dit huis ongetwijfeld was vermoord en uitgeplunderd. Door een toeval kwam het blad waarin dit bericht stond, in handen van den zoon, die te Weenen vertoeft, die er door tot de zekerheid kwam, van hetgeen hij altijd wel had vermoed, dat zijn vader inderdaad als slachtoffer was gevallen van een ongestrafte misdaad. Onder den indruk, dien deze onthulling op den 85jarigen grijsaard maakte, wijzigde hij zijn testament, waarbij hij bijna alles aan weldadige instellingen gaf. Een aardige verrassing. Het volgende wordt uit Rabun County (Georga) gemeld. Aldaar woont een boer, genaamd George Dillard, met zijn vrouw en twee zoons. De bezitting van Dillard is niet groot en de inkomsten zijn niet ruim. Toen de Californische goudkoorts uitbrak, was Dillard een krachtig man en hij besloot in gezelschap van een vriend, de broer van zijn tegenwoordige vrouw, ook naar de goudvelden te trekken om er zijn geluk te beproeven. Door bijzondere omstandigheid zag hij echter van zijn plan af en de zwager vertrok alleen. Dat was in 1849. De zwager, James Curry, liet niets meer van zich hooren en ieder was overtuigd dat hij was overleden. Eenige maanden geleden ging de oude Dillard naar het naaste postkantoor om te zien of soms het een of ander voor hern was aangekomen. En waarlijk, daar was een brief, die de duidelijke teekenen droeg van een lange reis en bleek bij opening te zijn van den lang verloren gewaanden zwager. Het schrijven behelsde weinig goeds. Curry klaagde er over dat alles hem was tegengeloupen jaar op jaar had hij op verbetering gehoopt, maar alles tevergeefs, tot hij nu oud, arm en ziek ter neder lag! Gaarne zou hij naar huis terugkeeren, maar de middelen ontbraken hem; Dillard en zijn vrouw bezonnen zich niet lang en verkochten hun koe en hun ezel, waarvan zij de opbrengst naar Californië zonden met uitnoodiging bij hen zijn laatste levensdagen door te brengen. Korten tijd later ontvingen zij weder een brief, waarin Curry meldde, dat bij tot zijn spijt niet kon komen wegens ziekte. De korte briefwisseling was hiermede afgeloopen, tot voor een paar weken een gerechtelyk schrijven werd ontvangen, dat James Curry was overleden en zijn vermogen van 4,000,000 gulden aan zijn zwager had vermaakt als dank voor de menschlievendbeid, die zijne familie hem had bewezen, toen hij hem met zijn eersten brief op de proef had gesteld. Te Pompeji is bij andere merkwaardige overblijfselen uit de oudheid o. a. ook opgegraven een brood, dat, hoewel achttien honderd jaren oud, en dus in den volsten zin van het woord «oudbakken" te noemen, nog in die mate eetbaar werd bevonden, dat men het op een der vele feestelijkheden, die met het opgravingswerk vergezeld gingen, smakelijk verorberd heefc. Geheel afgesloten van de lucht, had het brood al dien tijd zijn kracht en voedzaamheid behouden. Over de vervalsching der brieven van Bismarck deelt de Standard nog het volgende mede. De vervalsching is van tweeërlei aard. De eene helft betreft diplomatieke bescheiden, die in den gewonen vorm en langs den gewonen officieelen weg naar de Russische regeering werden gezonden, maar de andere betreft stukken van vertrouwelijken aard, welke den czaar te Kopenhagen werden voorgelegd, en wel door een bloedverwant van den czaar, die de heftige aanvallen der Duitsche bladen tegen het huis Orleans rechtvaardigen. Vooral deze vertrouwelijke stukken moesten dienen om den czaar tot eene vijandige staatkunde tegen Duitschland te bewegen. Blijkbaar heeft de Standard hier het oog op prins Waklemar van Denemarken, zoon van koning Christiaan van Denemarken en zwager des czaren, die gehuwd is met prinses Marie van Orleans, de dochter van den hertog van Chartres. Te Constantinopel overleed dezer dagen in den ouderdom van honderdvijftien jaren Dimitro Antippa, een tijdgenoot van Robespierre. Niemand die den krach- tigen grijsaard rustig zag wandelen door de straten van Constantinopel, waar hij sedert een paar menschen- leeftijden als koopman gevestigd was, zou geloofd hebben, nog een ooggetuige van de groote revolutie voor zich te zien. Hij werd te Cephalonia geboren, en werd op twintigjarigen leeftijd door zijn vader, een vermogend koopman, naar Parijs gezonden om zijne opvoeding te voltooien. Kort na zijne aankomst in de wereldstad begon de groote omwenteling, de jonge Griek leerde achtereenvolgens Murat en Danton, Robes pierre en Camille Desmoulins, Tailliën en Saint Just kennen. In de salons van madame Tailliën danste hij de Carmagnole cn tallooze malen was hij getuige, hoe de onverbiddelijke guillotine de edelsten van het leven beroofde. Toen de dagen van oproer en verschrikking voorbij waren, gelukte het hem naar Constantinopel te komen, waar hij zich voor goed als koopman vestigde. Antippa bewaarde zijn geheugen tot den laatsten dag zijns levens en sprak gaarne over de vervlogen tijden. Vermeldenswaardig is het nog, dat hrj de Carmagnole in Constantinopel heeft ingevoerd. De Afdeeling Utrecht der maatschappij tot Be vordering der Toonkunst voert heden avond uit, bij gelegenheid van het 25jarig Directeurschap der Zang- vereeniging van den Heer Richard Hol, het oratorium David" door Hol gecomponeerd; die van Dordrecht 22 dezer twee nieuwe werken van twee Dordrechtsche muziekdirecteurenTriumph der Liebevan den Heer Vink en y)der Tauchervan den Heer Kes. De Heer Car el Rouman te Dordrecht zal de muziek com poneeren van eene Opera, waarvan de Hollandsche tekst door den Heer van Zanten is gemaakt en welke nog in dit seizoen waarschijnlijk door de Liedertafel (Zangvereeniging) Kunstmin, directeur de Heer Henri Geul, zal worden opgevoerd. Schoolnieuws. Tot tijdelijk leeraar aan de Rijks-IIoogere Burger school te Heerenveen, is benoemd de heer R. D. Nauta, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Heden overleed mijn geliefde Broeder de WelEdele Heer HENRICUS JOHANNES BERG, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Namens Kinderen en Behuwdkinderen Mevrouw de Wed. OLIVIER Berg. Zierikzee, 12 December 1887, Strekkende deze zoo voor bijzondere als algemeene kennisgeving. Heden morgen overleed mijn geachte Vennoot de WelEdele Heer HENRICUS JOHANNES BERG, in den ouderdom van 82 jaren. Zierikzee, D. W. V.AN DER STARP, 12 December 1887. Executeur-Testamentair. te ZIËBIKZEE. De RENTE, van de bij deze Spaarbank belegde en nog te beleggen gelden, wordt, met 1 Januari 1888, voor sommen boven de 300 gesteld op drie percent 'sjaars. Namens het Bestuur der Spaarbank, Zierikzee, De Boekhouder 30 November 1887. J, FRANSE.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3