ZiEMkZIvESOIE COI BWT. 63 "L L887. No. 97. Woensdag 14 December. 90ste jaargang. 3, B i n n e n 1 a n algemeen bekend ter wereld. Deze pi, verdrijven alle de krachten des den leverkwalen, jtlust, pijn in de is eveneens een ie schoonste ver oor hij volkomen 'ijgen. De lijders ■•'tering, zwakke nieuwende Pillen staat zijn hunne den heldersten om die uit de ortgebracht door |en. Eene enkele rdeerbare werk- f 1,85, ƒ3,-, nco aanvrage a ers in Holland, te Londen, 533 uchtm. 'TERDAftr -J1/» pCt. 73% o 871/2 89'/, 63%, 56'/,, toi% S2i/, 100 91'/s 81i/s i) 1291/j 031/4 6411/,, 92>/a 9 67'/,. i) 1001/, 11013/,, 55 8S% 9215/,, W3 60i/„ 117 f 1,04 - 2,47 elen -ierikzee. ZIERIKZEE, 13 December 1 8 8 7. Naar aanleiding van het besluit, door een aantal leden der Tweede Kamer genomen om zich bij de aanstaande verkiezingen niet herkiesbaar te stellen, schrijft de Haagsche correspondent der Zaanl. Ct.: Moet in het aftreden van zoovele verdienstelijke, krachtige, voor 's lands belang nog zoo onmisbare mannen geen veeg teelten worden gezien? Inderdaad ik geloof, dat het verschijnsel van moedeloosheid, waarvan dat wijken getuigt, tot nadenken moet stemmen. Bedrieg ik mij niet, dan zijn de meesten van de leden, die zich niet herkiesbaar stellen voor de Kamer van Honderd, het potitiek geharrewar moede en gelooven zij niet, dat de nieuwe toestand, die zich voor ons land opent, veel goeds zal brengen. De oorzaak ligt voor de hand. Er heerscht in alle partijen een groote mate van verdeeldheidlinks en rechts openbaren zich kenteekenen van verwijdering, van scheuring, waar juist samenwerking, toenadering noodig zijn om 's lands belang te dienen. De gematigde elementen der liberale partij, waartoe vooral de heeren Van Gennep, Buteux, Van der Sieijden, Willink en De Vos behooren, dreigen langzamerhand te worden overschaduwd en overheerscht door de meer geavanceerde, meer radicale krachten. Op den duur kan dit niet anders dan op een scheuring in de liberale gelederen uitloopen en ik kan mij voor stellen dat mannen, wien de eenheid en kracht der liberale partij ter harte gaat, die scheuring niet wen- schen te aanschouwen. In de anti-revolutionaire en katholieke partijen is 't niet beter gesteldook daar heerscht groote tweedracht tusschen gauche en droite, of erger nog tusschen de leden individueel. Bovenal moet de stemming onder de katholieken zeer veel te wenschen. laten en men zegt dan ook dat deze leden (o. a. de heer Reekers) ernstig plan hebben zich nog terug te trekken, ten deele ook door de inmenging van de hooge geestelijkheid in de staatkundige aan gelegenheden der partij. Wat daarvan intusschen ook zij de vele vacatures in de Kamer en de aanvulling van het ledental met 14 nieuwe leden, verzekeren ons dat er tamelijk veel nieuw bloed in de Kamer van Honderd zal komen. Daardoor wordt misschien een nieuwe partijformatie mogelijk, waarin eenerzijds de onverzoenlijken onder de clericalen, anderzijds de radicalen zullen plaats nemen aan de uiterste grenzen een er breede gematigde partij, uit de vooruitstrevende, doch bezadigde elementen van rechts en links gevormd. Aan dit «centrum" is in mijn oog de toekomst: en in dat centrum kan de liberale partij van heden den boventoon behouden, wanneer zij, haar beginsel getrouw, zich losmaakt van alle uiterste fractiën, zoowel op kerkelijk als op staatkundig terrein. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek, bij de vast stelling der wetsontwerpen, betreffende het genees kundig staatstoezicht, door den minister van binnen- landsche zaken bij de Kamer aanhangig gemaakt, daarin alsnog op te nemen, dat de geneeskundige inspecteurs van hunne administratieve werkzaamheden zullen worden ontheven; dat de adviseurs alleen tijdelijk en voor een bepaald doel zullen worden benoemd en naar tarief zullen bezoldigd wordendat in elke gemeente van 5000 zielen eene gezondheidscommissie, als door den minister voorgesteld, zal moeten opgericht worden, en dat de gemeentebesturen bij de wet zullen verplicht worden, binnen de grenzen hunner bevoegd heid die maatregelen te nemen, welke door het ge neeskundig staatstoezicht urgent worden verklaard. Dit adres is afgezonden ingevolge het besluit der laatste vergadering te Winschoten, waar met de aanhangige wetsontwerpen in het algemeen instemming werd betuigd. Ten einde de vele merkwaardigheden van Maastricht en zijne fraaie omstreken in wijden kring bekend en het bezoek voor de vreemdelingen gemakkelijk en aan lokkelijk te maken, hetgeen tot een meer levendig verkeer ten bate der stad en van haar ingezetenen zou kunnen bijdragen, is door eenige leden van den gemeenteraad aldaar in overweging gegeven een korte beschrijving der stad met plan en kaart in druk te doen verschijnen en alom tegen een matigen prijs verkrijgbaar te stellen. Het dagelijksch bestuur is echter en terecht van oordeel, dat zoodanig werk uit den aard der zaak aan het particulier initiatief behoort te worden overgelaten, waarbij dan van ge meentewege een geldelijke bijdrage kan worden verstrekt voor de kosten van het graveeren van plans en teekc- ningen. Door den heer W. II. ter Meulen, ondernemer op het wrak der Lu tine", wordt een circulaire verspreid en bij de boekhandelaars P. N. van Kampen en Zoon kosteloos verkrijgbaar gesteld, waarin hij zijn oud plan over het zandduiken op de »Lutine" weder ter sprake brengt en deskundigen en belangstellenden uitnoodigt hem hunne opmerkingen per brief of brief kaart mede te deelen. In de Vrijdag gehouden vergadering van bet Centraal Comité is besloten, de Deputaten-vergadering saam te roepen tegen 20 December e.k., des voormiddags te tien uur, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Naar men verneemt, zal door het Centraal Comité aan de Deputaten-vergadering worden voorgesteld, een ontwerp in gereedheid te brengen voor een program van actie, ten einde de tweede Deputaten-vergadering, die uit de nieuw gevormde districten waarschijnlijk in Februari zal saamkomen, zulk een program definitief vaststelle. Standaard. Het bestuur van Artis te Amsterdam is bezig met plannen voor de feestelijke herdenking van het SOjarig bestaan der diergaarde op 1 Mei e.k. Onderscheiden commissiën zijn benoemd, om het bestuur daarin be hulpzaam te zijn. Er is o. a. een versiering van de uitgestrekte terreinen ontworpen in verband met eene algemeene verlichting. Naast den man, die zijn kiesrecht door brand verloor, maakte zich dezer dagen een ander aan de Arnh. Ct. bekend, die het verloor, omdat zijn huisbaas het hem ontnam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meening van hem verschilde, en hij zeide hem de huur op. Daardoor kon hij niet beantwoorden aan den eisch, negen maanden op dezelfde kamers gewoond te hebben, aan welken eisch, volgens chn minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. liet middel is zoo eenvoudig, dat het ook in het vervolg wel zal toegepast worden, wanneer ten minste de wetsduiding van den beer Heemskerk door den rechter gedeeld wordt. In de Zevenwolden zien vele boeren verlangend naarsneeuw uit, om aan de talrijke raven en kraaien de gelegenheid te ontnemen hunne magen te vullen met het winterkoren, hetwelk de boer in zijne akkers zaaide. De brutale dieven hebben dit zaad gevonden, en met allen ijver zetten zij in grooten getale dag aan dag hun onderzoek met den besten uitslag voort. Wel plaatst de boer verschrikkers, maar de zwarte stroopers, ze kijken hoogstens naar de vreemde figuren, van vluchten is geen sprake. Hen te verjagen met kruit en lood zou meer afdoende zijn, maar de jachtwet verbiedt het. Vóór eenige jaren dacht men vrij algemeen dat IJmuiden, eenmaal vischmarkt geworden, veel visch naar Duitschland zou verzenden, ja, dat het een groot gedeelte van Midden-Duitschland van dit voedsel zou voorzien. Aan die verwachting is tot nog toe niet voldaan. Sedert eenigen tijd wordt bijna alle visch rechtstreeks naar Brussel verzonden, waar zij, geheel voor rekening van IJmuiden's vischhandelaars, in de hal wordt verkocht. De jongst verschenen statistiek van het gevangenis wezen loopt slechts over de eerste 8 maanden van 1886, tengevolge van het in werking treden van het nieuwe strafwetboek op'1 Sept. 1886, naar aanleiding waarvan de tabellen zullen moeten worden herzien. Dienten gevolge hebben vergelijkingen met het vorige volle jaar slechts betrekkelijke waarde. Op uit. Augustus 1886 waren in de gevangenissen aanwezig: strafgevangenissen 679, cellulaire gevange nissen 867, huizen van verzekering 385, van arrest 440, van bewaring 221, rijks-opvoedingsgestichten 387; totaal 2979. De verblijfdagen der gevangenen, bij afwisseling opgenomen, bedragen 835,469de gemiddelde be volking was naar het getal verblijfdagen 3432. De sterfte bedroeg: in de strafgevangenissen 11 of '1 pet., in de cellulaire gevangenissen 14 of 0,30 pet., in de huizen van verzekering 4 of 0,09 pet., van arrest 1 of 0,01 pet., in rijks-opvoedingsgestichten 5 of 1,06 pet. Misdrijven kwamen voor: één in het huis van correctie te Hoorn (feitelijk verzet tegen een bewaarder), één in de cellulaire gevangenis te Rotterdam (mis handeling en brandstichting) en één in het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem (mishandeling van een lotgenoot.) Gedurende 1886 bebben 11 ontvluchtingen plaats gehad: vier uit de gevangenis voor veroordeelde jongens nabij Doetinchem, waaronder twee opvoedelingen, die wegens overbevolking uit het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar waren overgeplaatstéén uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam; één uit het huis van arrest te Middelburg en vijf uit het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar. Acht der ontvluchten zijn weder gevat. De kosten van het onderhoud der gevangenen bebben bedragen, per hoofd daags, in 1886 0,6328. Van de gevangenen waren 6318 protestanten, 4229 katholieken en 135 israëlieten. Bij hunne opneming konden 2446 niet lezen en schrijven, zijnde 22,89 pet. Van de 3781 tot liet onderwijs toegelaten gevangenen konden, bij hun ontslag, of op ultimo Augustus 1886, goed lezen en schrijven 2108, of 55,57 pet. De vakvereenigingen, aangesloten bij den Soc. Dem. Bond te Amsterdam, hebben besloten tot de oprichting van een veertiendaagse!) blad voor den werkman, dat zal genaamd zijn De Arbeider, en waarvan op Kerstdag het eerste nommer zal verschijnen. In de Hamburgischer Correspondenz wijst de Hamburger reeder Sloman er op, boe hij reeds voor eenige jaren de aandacht der autoriteiten gevestigd heeft op de noodzakelijkheid van voorschriften voor den bouw van schepen, die een groot aantal passagiers moeten vervoeren. Voorschriften omtrent het verdeelen van het schip in waterdichte afdeelingen, zoodat wan neer bij aanvaring een gedeelte van het schip met water geheel wordt gevuld, het schip toch drijvende blijft. Wel is waar is dit systeem in den iaatsten tijd toegepast bij groote stoómbooten en bij vele booten voor sneldiensten gebouwd, doch over het algemeen is deze raad door de scheepsbouwers in den wind geslagen, als minder noodzakelijk. Zaakkundigen, die in hun belang de kosten van het bouwen liefst zoo min mogelijk opvoeren, deelden deze opinie v»ij algemeen en daaraan is het toe te schrijven, dat bij de nieuwe verordeningen op het vervoer van landverhuizers door Duitsche booten, die zoovele voor- zicbtigbeidsmaatregelen voorschrijven geene bepaling voorkomt omtrent waterdichte schotten. Het treurige ongeval van de »W. A. Scholten" had zeker zoovele menschenlevens niet gekost, wanneer het voorgedeelte van het schip door een waterdicht schot in twee ongeveer gelijke gedeelten verdeeld geweest ware? De »W. A. Scholten" had een lengte van 350 voet en een hoog gelegen dek. Bij het vertrek uit Rotterdam zal het vrij boord minstens '10 voet bedragen hebben, en daarmede in verband moet de reserve drijfkracht 2000 a 2300 tonnen bedragen hebben. De kubieke inhoud van het geheele voorruim, zonder de lading daarvan af te trekken, zal circa 2000 kubieke meter geweest zijn. Een ongeveer in het midden aangebracht schot van de floors tot het dek had het voorgedeelte in twee deelen verdeeld, ieder van 1000 M3. inhoud, wat na de aanvaring geheel met water gevuld zou zijn en waardoor dus een gewicht in het schip was geworpen van '1000 ton, de aanwezige lading niet in mindering gebracht. De »W. A. Scholten" bekwam liet lek bij het fokke- want, dus zou getroffen zijn geweest in de voorste der voorgestelde afgedeelde ruimten. In enkele minuten was deze ruimte volgeloopen, doch daarbij was het dan ook gebleven. Het meer gewicht, dat het schip door de na de aanvaring zich vullende ruimte verkreeg, was hoogstens 1000 tonnen; daar nu zooals boven vermeld het schip eene reserve drijfkracht had van minstens 2000 tonnen, zoo kan men met mathematische zekerheid neerschrijven, dat het schip wel met de boeg onder water zou ge raakt zijn, doch het geheele zinken was onmogelijk geweest, tenzij tijdens eene paniek de luiken niet ge sloten waren gehouden en dan nog ware het niet. zoo spoedig verdwenen. De reddende hulp der »Ebro" was spoedig nabij en bij de rustige zee, die er stond, had de equipage de passagiers zelfs met de booten en vlotten kunnen redden, bijaldien de kapitein het niet raadzaam geoordeeld had op het schip te blijven, dat door de »Ebro" hoogst waarschijnlijk te Dover binnen

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1