Buitenland. pogingen in het werk gesteld, om de ongelukkiger) te bevrijden. Een ander ongeluk, dat in een kolenmijn plaats had, wordt uit Porem ba gemeld. Dooi' eene sterke en on verwachte ontwikkeling van het mijngas, waarschijnlijk doordat eene met schadelijke gassen gevulde holte dooi de mijnwerkers geopend werd, had er een hevige ont ploffing van het mijngas plaats, in eene laag op een diepte van 283 meter. Van de 17 arbeiders werden er twaalf dadelijk gedood. Van de vijf overigen werden vier gewond, van wie er nog één in den loop van den dag stierf. De vijfde bleef ongedeerd, doordat hij zich nog tijdig plat op den grond liet vallen. Er bestaat een vermoeden, dat de ontploffing veroorzaakt is door de onvoorzichtigheid van een der arbeiders, die, ondanks het strenge verbod, een pijp wilde aansteken. Op de plaats des onheils werd een doosje lucifers gevonden. Negen der slachtoffers waren gehuwd en laten twintig weezen na. rechtszaal met toejuichingen begroet, waarna Sullivan onder politie—bedekking naar de Richmond-gevangenis werd overgebracht, om er gedurende 2 maanden zijn verzet tegen de wet te boeten. Op dit oogenblik onder gaan reeds zeven Iersche parlementsleden wegens vergrijpen tegen de dwangwet gevangenisstraf. De Irish Times doet opmerken naar aanleiding der ver oordeeling van den lord-mayor Sullivan van Dublin »Voor de eerste maal in onze geschiedenis heeft een burgemeester onzer stad zich zeifin een positie gebracht, waarin hij het onderdrukte verzet tegen de wet voor stelt. Het ware zijn plicht geweest öf als burgemeester af te treden óf als zoodanig een voorbeeld te geven van gehoorzaamheid aan de wet. Het doet ons in hooge mate leed, dat Sullivan zich aldus heeft aan gesteld, daar de waardigheid, waarmede hij Dinsdag tot zijne rechters sprak, voorwaar eene betere zaak waardig is. lig heeft ten eenemale uit het oog verloren, dat hij zich verzet heeft tegen eene wet, welker ten uitvoerlegging een groot aantal zijner landslieden verlangt." B e 1 g i e. per halve maand. Zij duren tot bij afloop van den terugmarsch van dat gedeelte der troepen, waartoe de in dienst zijnde persoon behoort. De toelage wordt niet geschorst of gestaakt, wanneer de dienstdoende persoon wegens ziekte of verwonding inmiddels met verlof tijdelijk huiswaarts keert. Wanneer hij voor zijne tehuiskomst sterft, of vermist blijft, dan wordt de toelage zoolang uitgekeerd, totdat de formatie, waarbij hij behoorde, op voet van vrede teruggebracht, of ontbonden wordt. (*emeugti ttuiteniaiHlsch Nieuws. De nieuwe Chineesclie gezant, die te gelijk bij de hoven van Berlijn, Petersburg, Weenen en Den Haag is géaccediteerd. Hung Suen, is met een personeel van 37 personen te Berlijn aangekomener zijn twee zeer jonge dames bij. De gezant moet een groot letterkundige zijn, die dan ook den titel heeft van »Tchuan IJuan". Hij was tot hiertoe »Hioshe" (vice-kanselier) bij het »Nin-Koh" te Peking (geheim kabinet van Binnenlandsche Zaken.) Zijn echtgenoot© heeft de gezant in China aehtergelaten. De kleine koffers en tasschen van het gezelschap waren '125 in aantal, wegende 3610 kilo; van Genua was er 2149 francs vracht voor betaald. De groote koffers zijn nog aan boord. Te New-York is een vonnis gewezen, waarbij alle passagiers, die den Oceaan oversteken, belang hebben. Daarbij is namelijk beslist, dat de persoonlijke bagage, evenals de lading, moet worden begrepen in de op making der averij-gros ingeval van ongeval op zee. ïn het vorige jaar brak aan boord van een stoomboot een brand uit, die werd gebluscht met opoffering van de bagage van een passagier, genaamd Heyes. Thans is uitgemaakt, dat de geheele lading aansprakelijk is voor de schadeloosstelling aan den heer Heyes. De reeder van het stoomschip, »de Nord-Deutshe Lloyd", is nu aansprakelijk, daar de lading is uitgeleverd zonder de schadevergoeding aan den passagier in te houden. Voor den harem van hun gebieder kwamen twee afgezanten van een Turkschen pacha te Warschau om eenige jonge Poolsche meisjes aan te werven. Toen zij de eerste schreden voor dit doel deden en onderhandelingen aanknoopten, werden zij gear resteerd en over de grenzen getransporteerd. De beide heeren schenen de zaak volstrekt niet vreemd te vinden, want zij verteldeu overal het doel van hun reis. Eindelijk zijn de geschenken aangekomen van den keizer van China voor koningin Victoria, bij gelegenheid van haar regeerings-jubilé. De Ghineesche gezant begaf zich, door zijn secretaris begeleid, naar Windsor om de geschenken in eene plechtige audiëntie over te reiken. De geschenken bestaan uit een kostbaren, prachtig bewerkten schepter, een wierookvat en andere voorwerpen uit kostbare steensoorten gehouwen, be nevens zestien rijk beslikte rollen van wit atlas. Uit zijn eigen naam bood de gezant een paar oud-porceleinen vazen aan. Bij de geschenken was een opdracht gevoegd, gewikkeld in gele zijde, de kleur van het rijk, die de vorm van een oude boekrol had. De gezant hield een toespraak in het Chineesch, die door sir Hallvday Ma cartney vertaald werd. De Schah van Perzië laat in zijn paleis een dieren tuin aanleggen, waartoe hij uit alle deelen van Azië en Afrika wilde dieren laat komen. Deze gelegenheid gebruikte de onderkoning van Indië om den Schah een olifant van zeldzame grootte ten geschenke te geven, die hem bij een plechtige audiëntie werd aangeboden. Langs den geheelen weg dien de olifant, die in prach tige kleeden en kostbaar goudbrocaat gehuld was, moest afleggen, werd het dier door de menigte storm achtig toegejuicht. Etelka Gerster, de eens veelgenoemde en bewonderde zangeres, heeft hare stem geheel en al verloren. Na eene afwezigheid van vier jaren trad de zangeres on langs voor het eerst weder in een concert op, waarover de N. Y. Herald het volgende bericht: »Het publiek van de Metropolitan-opera in New-York was getuige van een pijnlijk tooneel van eene gevierde zangeves, die hare stem verloren heeft. Het uiterlijk van Etelka Gerster was nog hetzelfde als voorheen; dezelfde be- tooverende bevalligheid als voor een paar jaren. Maar toen zij de aria nUna voce poca fa" aanhief, kwam men tot de treurige overtuiging van wat men onder elkaar reeds gefluisterd had, dat de prachtige stem onherroepelijk weg was. Aan een der spoorwegstations in Londen stond een trein op het punt van te vertrekken. In de damescoupé zat eene elegante, jonge vrouw, die nog even, vóórdat de trein vertrok, uit het portier met eenige personen op het perron sprak. De trein zette zich juist in Frankrij li. De verkiezing van den nieuwen president der Fransche republiek is in de geheele politieke wereld met ingenomenheid begroet en algemeen is men verbaasd over de vlugge wijze, waarop aan de crisis een einde is gemaakt. De grootste optimisten hadden zulk een eenvoudige, kalme en juiste oplossing niet kunnen verwachten. De vraag kan echter thans op geworpen wordenis de oplossing der crisis niet te gemakkelijk gegaan en zou het niet beter geweest zijn, wanneer de verkiezing van den nieuwen president met wat meer moeielijkheden gepaard gegaan had. De vrees is thans gewettigd, dat de wispelturige Franschen, nu het optreden van den nieuwen president zoo ge makkelijk is gegaan, alleen uit zucht tot veranderen te spoedig naar een opvolger zullen verlangen. Voor de welvaart en rust van de republiek is het te hopen, dat de president door een of andere daad, die geen genade kan vinden in de oogen van een gedeelte van het parlement, hiertoe niet spoedig aanleiding zal geven. Dinsdag heeft de president zich verder in het Eiysée geïnstalleerd. Zijn eerste werk is thans het vormen van een nieuw kabinet. Verschillende politieke mannen heeft hij reeds bij zich gehad en men hoopte dat 1)ij gisteren met zijn kabinet gereed zou zijn. liet streven van den president is een kabinet samen te stellen, waarin de verschillende groepen der republikeinsche partij vertegenwoordigd zijn. Men is eerst thans te weten gekomen, welke be langrijke voorzorgsmaatregelen genomen waren om Zaterdagavond te Parijs de orde te handhaven. De versterkingen, welke te Parijs aangekomen waren, bestonden uit tien regimenten cavalerie, twaalf ba taljons infanterie, twee bataljons jagers te voet en drie bataljons marine-infanterie. Deze troepen waren te Parijs en in de omstreken ingekwartierd. Gi'oot-Brittarije. De jubilé-tentoonstelling te Liverpool heeft, als zoo menig andere, een tekort opgeleverd van ruim ƒ600,000. Om dit tekort te dekken, heeft men het waarborgfonds en de opbrengst van het gebouw met toebehooren, doch dan nog komt men f 24,000 tekort. Het tentoonstellings-comité doet nu een beroep op de beurzen der inschrijvers van het waarborgfonds om het overblijvende tekort te dekken. Behalve een vee-tentoonstelling is er te Londen op 't oogenblik ook een tentoonstelling van schoothondjes, welke echter reeds Dinsdagavond gesloten is. Elk soort, dat door kleinheid uitmunt is op die tentoonstelling vertegen woordigdpucks, king Charles, Japansche schoothondjes, blackterriers, enz. worden er bij menigte gevonden. Niet in gewone kooien, maar in keurige huisjes in Chineesehen stijl en door veelkleurige gordijnen omgeven, zijn de honden opgesloten, waarvan enkele een niet onaardig kapitaal vertegenwoordigen. Het is te begrijpen, dat de tentoonstelling vooral door dames druk bezocht werd. Voor den politie-rechter te Dublin stond de lord- mayor Sullivan terecht, wegens het opnemen van oproerige berichten in het hem toebehoorend blad Nation. De lord-mayor droeg z-ijn ambtsgewaad, werd door den rechter met den aan zijnen rang verschuldigden eerbied-bejegend, maar tevens tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, intusschen zonder dwang arbeid. Sullivan verklaarde tegen het vonnis niet in appèl te zullen komen. Zelfs bijaldien de straf tienmaal zwaarder ware uitgevallen, zou hij haar met waardigheid gedragen hebben. Hij beschouwde zich immers niet als een misdadiger en achtte zijn geweten zuiverder dan dat van ihr. Balfour. Zoo lang hij leefde zou hij nooit anders handelen dan hij gedaan had. Het En- gelsche volk maakt hij geen verwijt van zijne kerkering, want hij hield zich overtuigd dat dit volk het dwangjuk zou afschudden, zoodra het daartoe slechts bij machte was, Deze rede werd door de toehoorders in de ge De Nord protesteert tegen de hardnekkigheid, waar mede de heer Deroulède blijft misbruik maken van den naam van Rusland. Het officialise orgaan der Russische kanselarij verklaart, dat Rusland zich in geen enkel opzicht met de tegenwoordige crisis in Frankrijk heeft bemoeid, en dat het den heer Derou lède te minder betaamt, zich voor een woordvoerder van Rusland uit te geven, omdat zijne pogingen, om zich te Petersburg en te Kopenhagen in de regeerings- kringeri of de officieele wereld in te dringen, volkomen zijn mislukt. Hetzelfde blad ontkent, dat Rusland op positie voert tegen de Engelsch-Fransche conventie betreffende het Suez-Uanaal. De Russische regeering en haar vertegenwoordiger te Konstantinopel, de heer de Nelidoff, nemen eene afwachtende houding aan, zoolang de Porte hare meening niet heeft kenbaar gemaakt. Een brief uit Petersburg, aan de Nord geschreven, maakt nadrukkelijk melding van de groote hartelijk heid, die de bijeenkomst te Berlijn heeft gekenmerkt, en zegt, dat het onderhoud van den czaar met den heer von Bismarck in den beginne vrij stormachtig moet zijn geweest, maar op zeer bevredigende wijze is afgeloopen. Indien er tusschen de beide regeeringen al niets is vastgesteld, men heeft toch de gelegenheid gehad om elkander te raadplegen en ophelderingen te geven. Italië. Voor eenigen tijd stierf te Florence een Tunesisch ambtenaar in ruste, die daar sedert lang woonde en 18 miliioen naliet. Daar hij geen bekende erfgenamen naliet, zou de Staatskas met zijn fortuin worden verrijkt. Doch thans zijn drie pretendenten voor de erfenis opgekomen. twee meisjes, die beweren natuurlijke dochters van Hussius Pacha te zijn (zoo heette de overledene), doch die geenerlei bewijzen kunnen bijbrengen, en een jong marqueur van het koffiehuis »De Roos", die ook zegt, dat Hussius Pacha zijn vader was. Zijn moeder leeft nog en heeft bewijzen van haar relatiën met' den millionair overgelegd. De vrouw, die het kind indertijd na de geboorte in het vondelingshuis bracht, verklaart dat zijn ware naam Pietro Pacha is en zij gaf hem dan ook een briefje mee met dien naam. In het koffiehuis ging de jonge man steeds voor des pacha's zoon door. De zaak is in handen vau een rechtsgeleerde en maakt te Florence »the topic of the day" uit. Duitaohland. In het thans bij den Rijksdag aanhangig wetsont werp betreffende ondersteuning aan de huisgezinnen van in dienst getreden manschappen komen de volgende bepalingen voor: Aan de gezinnen van manschappen der reserve, landweer, aanvullingsreserve, zeeweer en landstorm wordt, ingeval van behoeftigheid, onder steuning verleend, zoodra die manschappen, bij mobili satie, of bij noodige versterking van het leger of de vloot, in dienst treden. Dezelfde ondersteuning zal ook worden veileend aan de gezinnen van hen, die, boven de jaren van dienstplichtigheid zijnde, vrijwillig in dienst gaan. De ondersteuning wordt verleend: 1. aan de vrouw van den persoon en aan zijne kinderen van beneden de 15 jaar. Zij zal ten 2e ook worden verleend aan zijne kinderen van boven de 15 jaar, broeders, zusters, of bloedverwanten in opklimmende linie, wanneer zij door hem werden onderhouden. De ondersteuningen bedragen minstens: a. voor de vrouw, gedurende de maanden April tot en met October, eene toelage van 6 en de overige maanden eene van 9 mark per maand; b. voor ieder kind beneden de 15 jaar, of voor kinderen en bloedverwanten hierboven bedoeld onder No. 2, per maand 4 mark. De toelage in geld kan gedeeltelijk worden vervangen door levering van brood, aardappelen, brandstof, enz. Wanneer ook particuliere vereenigingen of personen aan die gezinnen of personen ondersteuning verleenen, dan mag dit niet in mindering van de genoemde toelage worden gebracht. De toegekende toelagen worden uitbetaald

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2