voor het arrondis- sement lierikzee. 1887. No. 96. Zaterdag 10 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD esche mmkm. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE1VMA1Y. Binnenland. ZIERIKZEE, 9 December 188 7. In de omstreken van Zevenbergen wordt door onderscheiden suikerfabrikanten reeds f '12 betaald voor de suikerbieten benoodigd voor de campagne 188889 met een voorschot van f 70 per Hectare. De verzending per schip ondervindt veel moeilijkheid door den lagen waterstand op de rivieren. Schepen, die 100 last kunnen bevatten, kunnen nu slechts 30 last inladen. Indien de geneeskundige wetenschap in het jaar 2000 zóó familiaar met het menschelijk lichaam zal omspringen, dat zij maag, lever, longen, enz. er maar eenvoudig uitneemt, om ze te bekijken, mag men toch wel wat voorzichtig zijn. Anders mocht het gaan, zooals het den geneesheer ging, die ook de maag uit het lichaam van een patiënt genomen had. Toen ging namelijk de hond er met de maag van door; de geneesheer greep nu gauw een schaap, nam de maag er uit en bedeelde daarmeê zijn patiënt. Maar deze had nu altijd trek in gras en kon ook het blaten niet laten Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat uit oude rekeningen is gebleken, dat het tractement van den predikant bij de hervormde gemeente te Diever vóór een paar eeuwen nauwelijks driehonderd gulden bedroeg. Hierin waren begrepen zes en tachtig jonge hanen, welke minstens zoo groot moesten wezen, dat ze op een vaatje konden springen. De Arnh. Ct. wijst er ook op, dat bij het Kon. besluit van 28 November, tot uitvoering van de ad- ditioneele artikelen, een verkeerd beginsel is aangenomen, in zoover van den zoogenaamden lodger, die plaatsing op de kiezerslijst vraagt, de verklaring gevorderd wordt, dat hij »het door hem opgegeven perceels gedeelte in huur gehad en bewoond heeft gedurende 9 maanden, aan den termijn der voorloopige vast stelling (voor dit maal 21 December 1887) voorafgaande. Doet hij daarvan niet blijken, dan wordt hem het kiesrecht niet toegekend. Indien dit besluit niet gewijzigd wordt, zal ook in de toekomst, wanneer de normale tijdsbepalingen der gewijzigde kieswet in werking zijn, elk lodger van zijn kiesrecht beroofd worden, wanneer hij op een ander tijdstip dan de eerste dagen van Mei beter gezegd, wanneer hij tusschen 15 Mei en 15 Februari verhuist. Zulk een staat van zaken zou niet alleen tegen den geest der wet aan- druischen, maar niet veel minder dan onzinnig zijn. De Arnh. Ct. vertrouwt, dat men bij het ontwerpen van het Koninklijk Besluit hieraan niet heeft gedacht, want het mag niet ondersteld worden, dat de regeering met opzet het nieuwe kiesrecht aldus zou hebben besnoeid, juist voor die elementen, die tot dusver wettelijk onbevoegd, schoon naar den geest onzer wetgeving wezenlijk bevoegd om hunnen invloed te doen gelden, waren. No. 1 is verschenen van De Bondscourant. Uitgaaf van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond. Zaterdag j.h zijn, naar het N. v. dD. bericht, de referendaris der 5e afdeeling van het departement van justitie en een rijks-ingenieur naar Amsterdam overgekomen, om een plaatselijk onderzoek in te stellen, onder voorlichting van den president van het gerechtshof en de rechtbank, naar den toestand van het paleis van justitie, over welks geheel onvoldoende inrichting sedert jaren wordt geklaagd. Ingevolge de nieuwe grondwet zijn tot iid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal niet alleen de hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen verkiesbaar, maar ook degenen, die een of meer hooge en gewichtige betrekkingen bij de wet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben. Bij de additioneele artikelen is bepaald, dat deze betrekkingen voor de eerste maal aangewezen worden bij maatregel van al gemeen bestuur. Deze maatregel van bestuur is, naar het Vad. bericht, thans bij den Raad van State om advies. Inhoud van No. 12 van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Berichten: Adres van den Geneesk. Raad van Noord-Holland over de geneesk. wetsontwerpen. Uit de Regeeringsverslagen in Pruisen. Uit het Sociaal Weekblad. Tot afschiikking. Leugen achtige tijdingen. Uit den Du\tschen Rijksdag. Een vermetel oplichter. Rechtszaken: H. L. voor de rechtbank te Utrecht. B. Q. voor die te Middelburg. Grootere artikelen: Tonische Essence van Hausmann. Het schandelijke boek en de advertentie van Retau. De Privat-Heilanstelten für Nervenkranke in de Pruisische Rijn-provincie. De Pommade Medicinaal. Nog iets over Windelincx. De geheim middelen op het congres te Weenen. Boekbeoordeeling. Correspondentie. In verband met geruchten, volgens welke de heer Legrand zijn ontslag zou hebben aangeboden als gezant van de Fransche republiek bij ons hof, is alleen mede te deelen, dat de Fransche minister Zondag met verlof de residentie heeft verlaten, met het voornemen, in 't begin van de volgende maand terug te keeren. Aan den secretaris van het gezantschap, graaf Saint René de Taillandier, is als zaakgelastigde het tijdelijk beheer der Fransche legatie opgedragen. Naar bericht wordt, heeft de koopman S. Hamme, te Schiedam, tegen den heer J. Odé, uitgever der Schied. Courant, voor de rechtbank te Rotterdam eene vordering ingesteld, tot schadevergoeding en herstel in eer en goeden naam, wegens een beweerd lasterlijk bericht te zijnen aanzien in de Schied. Crt. van 11 April 1887 voorkomende. Het geldt namelijk eene waarschuwing van den commissaris van politie te Schiedam, in genoemd blad, aan de ingezetenen, om op hunne hoede te zijn, wanneer zij bij genoemden winkelier goederen koopen, daar hij aan een werkman een kruisje van slechts buitenlandsch goud en een koperen kettingje zou hebben verkocht voor f 9,25, ofschoon hij wist dat die voorwerpen bijna geen waarde hadden, terwijl hij later weigerde het verkochte terug te nemen, tegen teruggave van het geld. Een notaris moest een testament maken voor een boer. Hij had de bedoeling van den testateur eindelijk begrepen en hem gevraagd: gij herroept dus al uwe vorige testamenten en maakt aan uw vrouw het vruchtgebruik, niet waar? Een »Jao meneer notaoris" was het bewijs dat het testament in geschrift kon worden gebracht. Nu moest ons boertje zijnen wil, alvorens het testament werd voorgelezen, nog eens, in tegenwoordig heid der getuigen, aan den notaris opgeven. Hij her innert zich de afvraging van den notaris en braakt woordelijk uit: Ik vervloek alle testamenten en maak aan mijne vrouw al de vruchten der aarde." Aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is, evenals aan haren ingenieur, den heer J. W. Post, toegekend het eere-diploma, wegens door haar ingezonden metalen dwarsliggers met toebehooren op de tentoonstelling van spoorwegmaterieel, dit jaar in het bosch van Vincennes te Parijs gehouden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Een nieuwe aflevering is verschenen van 't woorden boek. Zij is bewerkt door dr. A. Kluijver en loopt van 9geplakt" tot «geslepen". In het laatste nommer van het Volksblad vindt men een lezenswaardigen brief van prof. Dr. de Vries, waarin hij een taalkundige vraag van den secretaris generaal bij het ministerie van buitenlandsche zaken, mr. Hubrecht, beantwoordt. De Leidsche geleerde betoogt, dat U het laatste overblyfsel is van eene beleefdheids-formule: «Uwe Edelheid", dat men dus behoort te zeggen „U is", niet: »U zijt". Hij hoopt, dat de vorm »u is", welke in de spreektaal telkens voorkomt, ook meer en meer in de schrijftaal zal worden opgenomen; op die wijs kan men dan een vergoeding hebben voor het helaas verloren »dij". »U" is losser dan «gij" en niet ruw gelijk «jij". Zaterdagavond jl. werd in het museum Prins Hendrik te 's-Gravenhage eene bijeenkomst gehouden van des kundigen op het gebied van gehoorkunde en doctoren, ten einde een voorloopig onderzoek in te stellen naar een gehoortoestel, bekend onder den naam van mecha nische gehoortrommels, hier te lande geëxploiteerd en ingevoerd. Bij het graven achter de herv. kerk te Yhorst (Overijsel), heeft men een gewelfden grafkelder gevonden, waarin 6 kisten, die bij aanraking in elkander vielen. Enkele kieedingstukken, waaronder een kous van schapen vacht, waren nog in gaven toestand. De kelder was gesloten met een kunstig gebeeldhouwden zwaren steen, waarop men, naast een prachtig wapenschild, meent te lezen het jaartal 1245. Een commissie uit het oudheidkundig genootschap in Drente zal een onderzoek instellen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De besmettelijke keelziekte (dyphtheritis) breidt zich te Breda al meer en meer uit en eischt menig jeugdig leven als slachtoffer. Vooral kinderen onder de zes jaren worden door de ziekte aangetast. Naar men wil, moet de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht zich persoonlijk op de hoogte gesteld hebben van den aard der ziekte. Zondagavond tusschen 7 en 8 uur werd te Arnhem de jongejuffrouw L., toen zij uit een banketwinkel in de Koningstraat kwam, door een zes- of achttal jongens aangevallen en onder vloeken en bedreigingen van het in dien winkel gekochte banket beroofd. Door den schrik was het meisje niet in staat om hulp te roepen. 340 Mijnwerkers werden in de mijn Abernaut in Aberdare ingesloten, doordat het toestel brak waar mede de arbeiders en de uitgehouwen steenkool naar boven worden gevoerd. Een met kolen volgeladen bak stortte met donderend geweld in de diepte, terwijl de andere met vernielende kracht naar boven vlooo- en het dak van 't machinegebouw verbrijzelde. Alle verbinding met de mijnwerkers was dus op deze wijze afgesneden. Aan 220 hunner gelukte het door oude, sedert lang niet meer bewerkte gangen een naburige schacht te bereiken en vandaar weder naar boven te komen. Een 120-tal werklieden bevindt zich echter nog onder den grond. Er werden natuurlijk dadelijk

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1