Buitenland. aan de onwetende vernielzucht of aan de vele oorlogen van vroeger zijn ontkomen. Veel, zeer veel is verloren gegaan, maar wat is overgebleven, legt eene schit terende getuigenis af van de Vlaamsche kunst. Nu zullen met de Belgische kunstenaars ook vreemde wedijveren. De loterij, die aan de tentoonstelling is verbonden, is door den Belgischen staat gewaarborgd en zal dus het volle vertrouwen van het publiek genieten. Twee derden der bruto-opbrengst der loten zullen voor het aankoopen van prijzen worden besteed. Aan alle vreemde regeeringen is thans de officieele uitnoodiging tot deelneming aan de tentoonstelling gezonden en men mag hopen, dat Nederland in dien wedstrijd van nijverheid, kunst en industrie niet achter zal blijven. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Sneek is uitgegeven een bankbiljet van f 100, hetwelk is vervalscht tot een van f 200. Door wolven verslonden. Minnesota (Amerika) wordt zeer bezocht door wolven, die overal angst en schrik verspreiden. Dezer dagen zijn weder twee kinderen uit het dorp Iligh Prairie, die uit school huiswaarts keerden, door een troep wolven aangevallen en ver slonden vóór hulp kon worden verleend. Eenige dagen vroeger was. een boer aangevallen en wel bijna terzelfder plaatse. Eerst na een hard- nekkigen strijd slaagde hij er in te ontkomen. De bewoners zullen nu een algemeene jacht houden om die dieren zoo mogelijk uit te roeien. Een treurige tijding voor de rookers. Uit Havanna wordt de sluiting medegedeeld van 98 sigarenfabrieken ingevolge een aanvraag tot verhooging van salaris door de werklieden. Twaalf duizend personen zijn zonder werk. Aan boord van het Duitsche vlaggeschip »Stein", dat behoort bij het eskader, dat thans in de haven te Napels ligt, brak dezer dagen brand uit. De schade bedraagt meer dan 80000 francs. Als door een wonder bleef de kruitkamer gespaard. De kajuiten, door de officieren bewoond, zijn daarentegen geheel uitgebrand, zoodat deze hunne uitrustingen en alles wat zij verder aan boord hadden, verloren. De admiraal zelf ontkwam ter nauwernood aan de vlammenhij moest zich langs een touw in een sloep laten afzakken. Het fregat Prins Adalbert", wordt nu admiraalsschip. De »Stein" blijft te Napels om de noodige herstellingen te ondergaan. t1 r a n k r ij k. De boodschap van den heer Grévy, waarbij hij zijn ontslag neemt als president der Fransche republiek, is Vrijdagmiddag bij het Parlement ingekomen, en is gesteld gelijk men het recht had van hem te verwachten. Zonder bepaald hatelijk te zijn, heeft hij toch enkele zaken, waarop het aankomt, vrij scherp doen uitkomen. Hij zegt er o. a. in, dat beleid en vaderlandsliefde beide hem gebieden toe te geven, en gaat dan voort: »Ik verlaat zonder leedwezen, maar niet zonder droefheid, onvrijwillig het gezag, dat ik steeds naar plichte» waarnam. Ik beroep mij daarvoor op Frankrijk. Het land zal moeten erkennen, dat mijne regeering het gedurende negen jaren vrede, orde en vrijheid heefd verzekerd; dat mijne regeering het heeft doen eerbiedigen in de wereld, waar het onophoudelijk werkzaam is tot zijne verheffing, en dat het te midden van het gewapende Europa in staat is zijne eer en zijn recht te verdedigen; eindelijk dat mijne regeering, wat het binnenland betreft, de republiek heeft gehandhaafd op den weg, welken het verstand aanwees en die zoowel door het belang als den wil van het volk was voorgeschreven. Frankrijk zal zeggen dat daarentegen mij de post is ohtnomèn, waarop ïijn vertrouwen mij geplaatst had. »Dien post verlatende, vorm ik slechts één wensch, namelijk deze: dat de Republiek niet worde getroffen door de tegen mij gerichte slagen en dat zij zege vierend te voorschijn trede uit de gevaren, waaraan men haar blootstelt." Toen deze boodschap voorgelezen was, volgde zoowel in de Kamer als in den Senaat de diepste stilte. Beide voorzitters, van de Kamer en van den Senaat, waren voornemens een woord van erkentelijkheid aan den heer Grévy te richten, voor hetgeen hij gedaan heeft, maar beiden begrepen, dat het voor de waardigheid van het Parlement beter was niets te zeggen, ten einde van de vijanden van den president geen kreten van protest uit te lokken. Het Parlement ging onmiddellijk uiteen tot Dinsdag, nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat Zaterdag om 2 uur te Versailles het congres zou bijeenkomen. In den loop van den middag werd reeds door de geheele linkerzijde een voorbereidende vergadering gehouden tot het stellen van een candidaat voor het presidentschap. De vrienden van Ferry onthielden zich, zoodat de geheele manoeuvre mislukte. Groote kans bestaat er dat' Ferry toch de overwinning zal behalen. Vele vijanden heeft hij, dat is bekend, doch deze zijn op straat; in het Parlement heeft hij een geduchten steun. Het kan dus heden nog een dag van verrassing zijn, zoowel voor Frankrijk zelf als voor geheel Europa, Wanneer Ferry de meeste stemmen op zich ver- eenigt, zijn de troebelen in Parijs niet te overzien. Zaterdag reeds hadden er groote oploopen plaats en moesten de republikeinsche garden rnet blanken sabel de dreigende menigte, welke met steenen begon te werpen, uiteenjagen. Onder de oproerkraaiers bevonden zich Blanqui en Camelinet, bekende socialisten, die naar het stadhuis trokken om te verzoeken dat uit de gemeenteraadsleden een deputatie zich bij hen zou aansluiten om de Kamerleden te verzoeken, hun invloed aan te wenden, dat toch in 's hemels naam Ferry niet gekozen wordt. Zooals bekend is, is de geest in den Parijschen gemeenteraad zeer socialistisch. De stoet kwam dus juist op een geschikt uur aan het stadhuis, daar de vroede mannen juist bijeen waren om den prefect der Seine onderhanden te nemen, omdat hij het stadhuis extra liet bewaken. De prefect antwoordde dat hij op last der regeering gehandeld had, en dit was juist tegen den wil van den gemeenteraad. De prefect scheen zich echter aan dien wil niet veel te storen, want toen de menigte wat lang voor het stadhuis bleef staan, liet hij het plein schoonvegen. Overvallen zal het de regeering niet, wanneer er oproer komt, zij heeft er althans flink op gerekend. Uit verschillende departementen zijn soldaten per extra-treinen aangekomen, die in elk gedeelte der stad zijn gelegerd, terwijl de regimenten, die niet te vertrouwen zijn, omdat zij te zeer met Parijs bekend zijn, naar provinciesteden zyn verplaatst. De heer Grévy schijnt nu in eens van Parijs genoeg te hebben. Onmiddellijk na het inzenden van zijn ontslag, is hij met zijne verhuizing uit het Elysêe begonnen en Zaterdagavond om 6 uur is hij reeds naar Mont-soüs-Vaudry vertrokken. Deze onrustige tijd heeft gi'ooten invloed op de zaken te Parijs. Vooral de schouwburgen lijden er onder. Het théatre des Nouveautés, dat anders tien duizend francs per avond ontvangt, ziet thans maar ongeveer tweeduizend francs in zijn kas glijden. Het vertrek van .generaal Boulanger uit Parijs is Zaterdagavond niet opgemerkt. De voorloopige vergadering der republikeinen, kort vóór de opening van het congres gehouden, werd door 414 leden bijgewoond. Ferry verkreeg 208 stemmen, Freycinet 193, terwijl Brisson en Sadi Carnot, respec- tivelijk 81 en 69 bekwamen. Gedurende de stem opneming waren nog vele senatoren en afgevaardigden aangekomen, zoodat ;aan de tweede stemming 553 leden deelnamen. Ferry verkreeg toen 216 stemmen, Freycinet '196, Brisson 79 en Sadi Carnot 61. Bij de derde stemming verkreeg Sadi Carnot 179 stemmen, Ferry 172, Freycinet '109 en Brisson 92. De vierde voorloopige stemming werd door weinig leden bij gewoond. Daar men zag dat men het er toch niet eens kon worden, waren de meeste leden vertrokken. De vrienden van Freycinet verklaarden dat hij zijne candidatuur niet zou intrekken, en men nooit in eene vergadering gezien heeft, dat eene candidatuur, die veel stemmen bekomt, onderdoet voor eene, die er maar weinig verkrijgt. Clémenceau gaf zijnen vrienden den raad eerst te stemmen voor Brisson. Zoo doende kon Ferry de volstrekte meerderheid niet bekomen bij de tweede stemming zal men er dan Sadi Carnot kunnen doorkrijgen. Men vernam, dat de rechterzijde stemmen zou voor generaal Saussier of voor generaal Appert. Te 2% ure werd liet congres geopend door le Royer, voorzitter van den Senaat, die de artikelen der grondwet voorlas, krachtens welk het congres vergaderd is. De heer Michelin verlangde een wets ontwerp in te dienen. Er ontstond een klein tumult. De heer le Royer zeide dat er zal overgegaan worden tot de naamafroeping. Te 3,50 verklaarde le Royer de stemming gesloten en de zitting geschorst tot half 5 ure. Uitslag der eerste stemming. Aantal stemmen 852. Volstrekte meerderheid 427. Sadi Carnot 302 stemmen, Ferry 212, generaal Saussier 148, de Freycinet 76, generaal Appert 73, Brisson 36, Floquet 5 en verschillenden 13. Tusschen de eerste en de tweede stemming hield de Union des Gauches eene vergadering. Ferry verklaarde af te zien van de candidatuur ten voordeele van Sadi Carnot. De Freycinet legde dezelfde verklaring af. Nauwelijks was de tweede stemming geopend of Ferry naderde Sadi Carnot en drukte hem met warmte de hand. Van alle kanten barstten toejuichingen los. Daarna verlaat Ferry de zaal. De zitting werd heropend te 6,30. De uitslag der tweede stemming is: Aantal stemmen 842, witte of nietige briefjes 15, uitgebrachte stemmen 827, volstrekte meerderheid 414. Sadi Carnot 616 stemmen, generaal Saussier 186, Ferry 11, de Freycinet 5, generaal Appert 5 en Felix Pyat 1. Daar Sadi Carnot 'de volstrekte meerderheid der stemmen bekomen heeft, wordt hij uitgeroepen tot president der Fransche Republiek, voor een terwijn van 7 jaar. Onmiddellijk na zijne verkiezing reed de heer Sadi Carnot in een rijtuig, vergezeld door generaal Brugère, den chef van het militaire huis van den president en geëscorteerd door een afdeeling cavalerie, van Versailles naar Parijs. Toen hij het Elysée binnen kwam, roerden de tamboers de trom en brachten de kurassiers, die voor het gebouw geschaard stonden, den nieuwen president een militair saluut. In het Elysée werd de president ontvangen door de officieren, en zoodra deze formaliteiten waren afgeloopen, reed hij weer naar zijne woning te Passy. Daar werd hem door een vijfhonderd personen een ovatie gebracht. De president hield een toespraak en noodigde de manifestanten uit een goed voorbeeld te geven door kalm naar huis te gaan, waarna de troep onder een vive Carnot! vive la république! aftrok. In den Parijschen gemeenteraad is het zeer onstui mig toegegaan. Er bestaat namelijk eene onderaardsche gang tusschen het raadhuis en eene kazerne, die langen tijd verstopt was en die de kolonel der garde republi- caine dezer dagen heeft doen ontruimen, om den doorgang mogelijk te maken. Hierover nu heeft de voorzitter van den gemeenteraad, de heer Hovelacque, den prefect geïnterpelleerd, daar hij hierin een maatregel zag tegen de Parijsche bevolking. De prefect antwoordde, dat hij gehandeld heeft op last der regeering. Egypte. Ofschoon de 5-jarige periode voor de werkzaamheid der gemengde rechtbanken in Egypte eerst over iya jaar ten einde loopt, heeft het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken reeds uit naam vari de Egyptische regeering onderhandelingen aangeknoopt met de andere Eüropeesche mogendheden betreffende de verlenging der volmachten dezer gerechtshoven over een nieuw tijdvak van 5 jaren. Egypte verlangt daarbij eenige belangrijke veranderingen, welker aan neming misschien bij enkele mogendheden op tegenstand zal stuiten. Nubar Pacha wenscht namelijk voor de Egyptische regeering het recht te verkiijgen, om zelf de rechters, natuurlijk binnen de nationaliteit die zij moeten vertegenwoordigen, te benoemen, in plaats van, zooals tot heden geschiedt, door de mogend heden. De tweede verandering omvat de onafzetbaarheid, welke de Egyptische regeering wenscht dat telkens ophoude na afloop der vijfjarige periode van weik- zaamheid der gerechtshoven. Ten derde wenscht zij over de fondsen van de administratie der justitie zelve te beschikken, terwijl thans dat recht door de gerechtshoven uitgeoefend wordt, die slechts het saldo hunner ontvangsten aan de staatskas afdragen, c.a. 40,000 pd. st. jaarlijks. Spanje. De koningin-regentes heeft, vergezeld van den jeug digen koning Alphonso XII, de Cortes geopend. De soldaten en een talrijke volksmenigte juichten de koningin rnet haar zoon luide toe. De tribunes in de zaal waren gevuld met de bloem der Madridsche groote wereld en de leden van het corps diplomatique, want het was de eerste keer na den dood van koning Alfonso XII, dat koningin Christina zelve de Cortes opende. De koningin, in het zwart gekleed, nam plaats op den troon, terwijl haar zoontje naast haar stond, en las de troonrede voor. Het belangrijkste, dat daarin over de buitenlandsche aangelegenheden werd medegedeeld, was de aankondiging eener tweede conferentie over Marokko. De sultan van Marokko verzocht de Spaansche regeering dezelfde mogendheden, die in 1880 te Madrid bijeenkwamen, tot een nieuwe bijeenkomst uit te noodigen, ten einde de Marokkaansche aangelegenheden met onderling goedvinden te regelen. JE n gr e 1 a n Volgens de Standard betreffen de vervalschte docu menten, door welke de czaar misleid werd, hoofdzakelijk papieren, rakende de candidatuur van prins Ferdinand voor den Bulgaarschen troon. Het werd daarin voor gesteld alsof Duitschland den prins heimelijken steun toezegde, mits deze in de Balkanstaten eene anti- Russische politiek hielp bevorderen. Daar de Duitsche gezant te Petersburg tegelijkertijd verklaarde, dat Duitschland Ferdinand's aanvaarden van den Bulgaar schen troon afkeurde, zoo moest de czaar wel Bismarck van dubbelhartigheid verdenken. Gemeiig'ü Kuitenlaiidscli Nieuws. De reclame schijnt in de groote steden al meer en meer naar het Amerikaansch voorbeeld te worden ingericht. Ten bewijze daarvan bracht een Parijsch blad dezer dagen de volgende mededeeling: »Uiterste wilsbeschikking van een jong meisje." Verleden Zondag

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2