ZiERIKZEESCHE COURANT. voor liet aiTondis- sement 1887. No. 95. Woensdag 7 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. l.AKFAJIAA'. ZIERIKZEE, 6 December 1 88 7. Naar het Vad. verneemt, heeft de heer Buteux, lid der Tweede Kamer voor Middelburg, het stellig voornemen geuit om zich niet weder verkiesbaar te stellen. Mr. A. J. Duijmaer van Twist, wiens overlijden reeds werd gemeld, was een der veteranen der libe rale partij, die steeds met ijver en toewijding zijn vaderland heeft gediend. Hij begon zijne politieke loopbaan als lid der Tweede Kamer en was gedurende eenigen tijd haar voorzitter. In 1851 werd hij Gou verneur-Generaal van Nederl. Oost-Indië, welke waar digheid hij tot 22 Mei 1856 vervulde. In het moederland teruggekeerd werd hem, als blijk van waardeering zijner diensten, in 1857 de titel van minister van staat toegekend. In het jaar 1865 werd hij door de Staten van Zuid-Holland afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Deze betrekking bleef hij bekleeden, totdat in 1883 zijn hooge leeftijd hem noodzaakte ïieh uit het openbare leven terug te trekken. Ei' bestaat plan om in Friesland een prov. Bond van liberale kiesvereenigingen tot stand te brengen. Het goedkeurigsmerk gedurende 1888 te bezigen, zal zijn bij de ijk der maten en gewichten de letter Y in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij de ijk van gasmeters de koninklijke kroon. »Bij de voorlezing van de nieuwe grondwet in ons rechts-college ging het toe" zoo schrijft een berichtgever der ArnhCL »als in den spoortrein waarvan Jules Verne verhaalt in zijn «reis rondom de wereld", toen daar een zendeling der Mormonen zijne leer verkondigde. Naarmate deze voortging verminderden de toehoorders, en eindelijk was er niemand van het publiek meer tegenwoordig dan Passepartout. Die Passepartout was ik niet maar de bode". Tegen St. Nicolaas en Kerstmis zit menig meisje met de handen in het haar. Wat zal zij voor oom, wat voor tante maken Zij is gewoon eene kleinigheid voor hen te werken, maar bij elke gelegenheid iets nieuws te verzinnen is moeielijk, vooral daar het ook niet kostbaar zijn mag. Ziehier iets wat u, die zoo in verlegenheid zit, wel lijken zal. Misschien hebt gij toevallig wel een gias, waarvan de voet is afgebroken. Als drinkglaasje voor uw vogeltje behoeft het niet te dienen, want »piet" heeft een fonteintje. Ilaak om dit glas, van rood of blauw haakgaren, met vaste steken een overtrek; aan den rand maakt gij een toer met gaatjes, dan weder een stokjestoer, en haalt door de gaatjes een gekleurd lint. Dan maakt ge er van boven een koord aan om het op te hangen en van onderen een kwastje, en ge hebt een zeer aardig bakje om kleinigheden, bv. afgebrande lucifers in te bewaren. Iemand, die spaarzaam is, kan een lucifer altijd nog wel eens voor de tweede maal gebruiken. Op de mail-booten van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" hadden in den laatsten tijd exercities in het neerlaten van de reddingbooten plaats. Er werden, waar noodig, verbeteringen aangebracht. De vijf booten van ieder schip kunnen nu in 5 minuten bemand, uitgerust en te water gelaten worden. Het Sociaal Weekbl. zou het toejuichen, wanneer de minister van waterstaat uitvoering gaf aan het plan, dat blijkens bericht in de dagbladen aan het departement in overweging schijnt te zijn, om op Zon- en feestdagen den dienst der posterij nog meer in te krimpen, door slechts éénmaal brieven te doen bezorgen, en daarentegen op die dagen de telegraafkantoren 's voormiddags van 8 tot 12 en 's namiddags van 5 tot 9 uur open te stellen. »Wie in onzen tijd een kwestie als die van den Zondagsarbeid ging oplossen zonder ommezien naar de eischen van het verkeer, zou al spoedig genoodzaakt zijn, de maatregelen, welke hij nam, weder te her roepen. Maar evenmin mag het in onzen tijd oirbaar worden geacht, de belangen van het arbeidend personeel noodeloos op te offeren aan wat men «eischen" van het verkeer gelieft te noemen, zonder dat het ge biedende eischen zijn. Waarlijk, geen ernstig ongerief kan ontstaan, doordat op Zondag, na een bestelling in het ochtenduur, geen brieven en couranten meer worden rondbezorgd, waar toch voor spoedeischende zaken het telegraafkantoor geopend blijft. En ook de sluiting van dit kantoor in de uren tusschen '12 en 5 veroorzaakt in spoedeischende gevallen geen vertraging van zóódanige beteekenis, dat zij op dien grond zou moeten worden afgekeurd." (Wanneer het aantal bestellingen van brieven enz. op Zondag tot ééne moet worden beperkt, dan zou het, dunkt ons, toch in ieder geval overweging verdienen, om die bestelling niet in het vroege morgenuur te doen plaats hebben. De dienst op onze spoorwegen is thans zoodanig ingericht, dat wat des morgens met de eerste treinen uit de hoofd punten van het verkeer verzonden wordt, ongeveer op het middaguur, althans vroeg in den namiddag, zijne bestemming in de meer verwijderde streken bereiken kan. Daarmede zou, naar onze meening, bij de Zondagsbestelling rekening gehouden moeten worden, opdat althans de correspondentie, die Zaterdag avond laat op de post wordt bezorgd, des Zondags nog in handen kunne komen van de geadresseerden.) Red. U. D. De inladers in het verongelukte stoomschip «Scholten" zijn door de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij uitgenoodigd om de verzekeraars hunner goederen aan te zetten tot een proces tegen de «Rosa Mary", de kosten zouden pondspondsgewijze moeten worden gedragen. Als maximum der schadevergoeding, waartoe de «Rosa Mary" zou kunnen worden verplicht, wordt f 100,000 opgegeven, terwijl de waarde van schip en lading nog op f 1,800,000 wordt geraamd. Een der welbekende gebroeders Mens te Amsterdam, Jacobus, wien dezer dagen de beide beenen moesten worden afgezet, nadat hij zware brandwonden had bekomen, is Zaterdagnacht in het binnen-gasthuis aldaar overleden. In het gesticht Calvariënberg te Maastricht heeft eene welgelukte, niet dagelijksche operatie, plaats gehad. Aan een jongeling, die van zijn geboorte af de kuit en scheenbeenderen miste, en wien de voeten onmiddellijk beneden de knieschijf waren vastgegroeid, zijn op diens verlangen de beide voeten afgezet. Zij zullen door kunstbeenen worden vervangen. Vrijdag is de heer R. A. I. Snethlage, hoofdingenieur der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, in Nederland teruggekomen. Door de Nederlandsche jachtvereeniging «Nimrod" is het buitengoed «den Eek hof", gelegen op vijftien minuten afstand van Groenloo, hetwelk vroeger als stroohulzenfabriek geëxploiteerd werd, gehuurd, ten einde gebruikt te worden om honden te dresseeren. Een 60-tal honden zijn reeds daar. Te Amsterdam zal een ondersteuningsfonds gesticht worden ten behoeve van onderofficieren en manschappen der zeemacht, wellicht ook van het Indische leger. Een voorloopig bestuur is benoemd, hetwelk wordt bijgestaan door de heeren Bruck, kapt.-luit. ter zee, en Verheij, kapitein der mariniers, als adviseurs. Een vrij groot aantal militairen der zeemacht zijn als lid toegetreden, terwijl het fonds in eenige officieren en andere belangstellenden reeds donateurs bezit. De heer Julius Röntgen, te Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Kroonorde van Rumenië. De Veluwe verliest tegenwoordig al haar aan trekkelijks. Tal van bosschen worden er uitgeroeid en dat allee door Belgische houtkoopers. Geheele spoorwegladingen worden naar België vervoerd en ofschoon vele handwerkslieden er een middel van bestaan door vinden, toch is het te bejammeren, dat ons land zoo langzamerhand beroofd wordt van al zijn natuurschoon. In ons land moet zooveel hout worden ingevoerd, waarom moet dan worden uitgevoerd, wat wij zelf zoo goed gebruiken kunnen? Te Egmond aan Zee is een vreemdsoortige visch aangespoeld, lang 2 en breed 1 Meter; de vinnen zijn lang 50, breed 25 centimeter; wegende ongespoeld 150 kilogram. In de Alblasserwaard wordt telken jare meer land in gebruik genomen voor de beetwortelteelt, hoofd zakelijk ten dienste der suikerfabrieken. Ditmaal was de opbrengst zeer voordeelig. Men trok namelijk van sommige perceelen van f 600 tot f 700 per hectare. Volkomen geslaagd kunnen de proeven genoemd worden, die nabij De Bilt zijn genomen met het doen springen eener oude ijzeren spoorbrug door dynamiet. Als bordpapier werden de zware ijzeren leggers gescheurd en men stond verbaasd over een zoo vernielende uitwerking door een betrekkelijk kleine springlading. De volgende niet onaardige jachthistorie doet te Noorddijk (Groningen) de ronde: J. R. kwam den onbezoldigden rijksveldwachter te H. verwittigen, dat mijnheer P. een dag kwam jagen. Daar «mijnheer" echter niet bekend was met het veld, waarop hij volgens gegeven toestemming mocht jagen, wilde hij gaarne iemand als «polsstokdrager" hebben, die daarmede bekend was. Na eenig praten nam de veldwachter op zich om dien dienst waar te nemen. Een paar dagen later kwam «mijnheer P.", en de jacht begon. Tevens had «mijnheer P." nog een paar personen medegenomen om te jagen, en het viertal ging op vangst uit. Daar zij «in slag" liepen, merkte «mijnheer P." op, dat dit niet mocht, maai de veldwachter antwooidde: «wat zou dat? Ik ben er immers zelf bij." Heel groot was de vangst niet, maar men had een heel pleizierigen dag. Wat bleek evenwel later? Dat «mijnheer P." een persoon was, die geen jachtacte bezat. De onbezoldigde rijksveldwachter was alzoo een geheelen dag de «polsstokdrager" van een strooper KunstWetenschap en Letteren. De reeds dikwijls door ons vermelde Brusselsche tentoonstelling van het volgende jaar zal ook de gelegenheid geven na te gaan, welke kunstschatten

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1