ZIEMKZEESCHE COlttWI. voor liet arrondis- sement liorihee. 1887. No. 94. Zaterdag 3 December. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEVMAIV. ZIERIKZEE, 2 December 1 88 7. In de vorige week is in Oosterland, Sir-Jansland en Bruinisse, gedurende vijf dagen een klopjacht gehouden, waarbij 549 hazen als slachtoffers vielen. De gewijzigde regeling der postverbinding tusschen Yerseke en Viissingen geeft ook aan de oesterhandelaars betere gelegenheid om hun orders voor Engeland uit te voeren. Uit Goes wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Opnieuw is de trichine in onze gemeente en wel in een bij een particulier gekweekt en geslacht varken, terwijl reeds bij twee der huisgenooten de bekende verschijnselen zich voordoen. De burgemeester heeft onmiddellijk de ingezetenen bij publicatie opnieuw gewaarschuwd voor het gebruik van varkensvleesch, ham en worst, tenzij het vóór het gebruik goed gekookt .of gebraden zij. Voorts is in herinnering gebracht, dat de deskundige leden der gezondheids commissie bereid zijn, het hun tot dat doel aan geboden wordende varkensvleesch enz. te onderzoeken. Geheimzinnige vondst Zaterdag waren eenige arbeiders nan den Zeedijk onder Wilhelminadorp (Zeeland) bezig een put te graven voor aardappelen, toen zij op een luird voorwerp stieten, dat bij verder graven een doodkist bleek te zijn. Men vermoedt dat hier de persoon begraven is, die ongeveer 20 jaren geleden op een nacht met eenige kameraden ging jagen en op een tot nu toe onbekende wijze verdwenen is. Te Tilburg werd de Grondwetsafkondiging gevierd met het sluiten van de Rijks Hoogere Burgerschool. Een der leeraren hield een rede. De luit.-generaal, adjudant des Konings in b. d', M. D. graaf van Limburg Stirum, die zijn bloed stortte bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen, alwaar hij een been verloor, die verder eene schoone militaire loopbaan bij de genie doorleefde en daarna als minister van oorlog door zijn flink en beraden karakter uitblonk, maar vooral door zijn vasten wil, kunde en werkkracht den grootsten stoot gaf aan het beginsel van den verplichten dienst, vierde Woensdag, 30 November, zijn 80e verjaardag. Een oud gebocheld met den neus bijna aan den grond loopend boertje te Gennep, dat zich bewust is op geen lichamelijk schoon te kunnen bogen, werd door een buurman op een avondwandeling ondervraagd waar hij zoo laat heen kuierde: »Wel, zie je, was het antwoord, ik ga met den donker op de meid uit, dan zien ze maar half hoe leelijk ik ben, want anders kom ik nooit getrouwd!" Door visschers en bij de visscherij belanghebbende ingezetenen van Volendam is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waarin zij verzoeken het wetsvoorstel tot verlenging van den proeftijd met twee jaren niet aan te nemen, maar, evenals in 1885, tot vrijheid voor de visscherij te besluiten. Een correspondent geeft de oplossing van het voor de Cref. Zeitung onoplosbare raadselde oorzaak van het plotseling rijzen, ja verdubbelen der sleeploonen op den Rijn naar Duitschland. Dat was namelijk niets anders dan het gevolg van het in werking treden van het verhoogd tarief op den invoer van granen in dat rijk. Al wat voor Vrijdagavond der vorige week te Lobith ingeklaard werd, was daarvan nog vrij. Er werd dan ook niet alleen uit Rotterdam, maar evenzeer uit Amsterdam en van andere zijden uit alle macht in de richting van Lobith gesleept. Van daar zeer natuurlijk die buitengewone doch kort stondige verhooging, want nu is het uit. Sinds Zaterdag is er op de Waal bijna geen enkele sleepboot meer gepasseerd. Stancl. In de Hoekschewaard is de handel in vlas ruim zoo levendig als in het vorige jaar. De prijs is iets hooger en dit geeft het vooruitzicht, dat de vlasserij dit jaar met winst zal kunnen gedreven worden. De bewerking van het vlas geeft tot de lente toe aan de arbeidende klasse werk genoeg, zoodat in sommige gemeenten bijna handen tekort komen, om de volle schuren bijtijds leeg te krijgen. Woensdag wapperde te Arnhem de vlag boven de »Puye" van het raadhuis 74 jaren geleden zag het er daar anders uit. Toen werd de stad gebom bardeerd door de geallieerden, die de Franschen kwamen verdrijven en waren de wallen getuigen van een moord dadig gevecht, waarin 3000 man sneuvelden en gewond werden. De pachters van landerijen, behoorende aan de Ned. Herv. Gem. te Barendrecht, weigerden de pacht- penningen aan die gemeente uit te keeren, te meer omdat de doleerende partij aldaar beweerde, dat een betaling aan de Hervormde gemeente door haar (de doleerende partij) als niet gedaan zou worden beschouwd en de pachters aan de doleerenden behooren te betalen. Thans hebben zij, naar wij vernemen, de pachtsommen uitgekeerd aan het classicaal Bestuur van Rotterdam en daarmede den doleerenden het recht op die gelden betwist. Het water, dat langen tijd in een slaapvertrek of ziekenkamer gestaan heeft, is nadeelig voor de gezond heid. Het heeft schadelijke bestanddeelen uit de lucht opgenomen, zoodat het raadzaam is er zich niet van te bedienen. Zelfs is het niet goed het water te drinken, dat gedurende slechts één nacht in een slaap kamer heeft gestaan, vooral zoo het vrij aan de lucht was blootgesteld. Veelvuldig zijn de voorbeelden, dat door drinkwater uit een ziekenvertrek deze of gene besmettelijke ziekte verspreid werd. Het aantal onderteekenaren van het bekende pensioen adres is thans gestegen tot 4500. De heer V(an) G(orkum) vestigt in de Ind. Mercuur andermaal de aandacht op de wenschelijkheid om Indische vruchten versch, gedroogd of geconserveerd, in den handel te brengen. Hij schrijft o. a. Voor onze Oost- en West-Indische gewesten is deze aangelegenheid van een groot belang. Sommige vruchten kunnen versch, andere gedroogd of geconserveerd worden aangeboden, en men heeft zich niet te bepalen tot boomvruchten, aangezien er nog zoovele koloniale producten zijn, die, behoorlijk bereid en verpakt, in Europa en Amerika een goed onthaal zullen vinden. Herinneren wij hier andermaal aan arrowroot, cassave- meel, welriekende oliën, harsen, vetten, kleurstoffen, enz. Nu de afstanden aanmerkelijk zijn verkort door eene geregelde stoomvaart, die door de groote mede dinging hare vrachten aanzienlijk reduceerde, kunnen artikelen en producten in aanmerking komen, welke vroeger slechts plaatselijk waarde hadden. En nu de groote ondernemingen, de oude stapelproducten, al minder en minder beloven, de tijden ook voorbij zijn, dat men alleen oog behoefde te hebben voor groote zaken, nu is het waarschijnlijk en schier zeker, dat in vele streken, door ijverige en volhardende, practisclie mannen, die de handen uit den mouw willen steken, nog vele kleine bronnen geopend kunnen worden, die hun een ruim bestaan en van lieverlede ook eene ruime winst verzekeren. De afkomst van het woord averij" of »haverij" staat sedert lang vast, schrijft de heer P. J. Veth aan de Arnh. Ct. Het woord is zuiver Arabisch en, als zoovele andere handelstermen, door tusschenkomst der Portugeezen of Italianen tot ons gekomen. Prof. Dozy, de eerste die den oorsprong ontdekt heeft, handelt daarover op drie plaatsen in zijn Lexicografische geschriften. Het is het Arabische woord »'awar:" gebrek, verminking, beschadiging, waarvan als werk woord »'auwara:" beschadigen, bederven afkomt. De Italianen maakten er savaria" van. Dinsdag is te Ridderkerk aan het etablissement Fop Smit begonnen met den bouw van 3 schroef- stoombooten voor goederenvervoer tusschen Frankfort en Rotterdam. De vorige week Vrijdag is weer een huisgezin van Yerseke naar Amerika vertrokken. Gaarne had men met de aSchoIten" de reis gedaan, doch door vertraging in het regelen der zaken werd men hierin verhinderd. Men heeft dus wel reden om zich over die vertraging te verheugen. De meening, dat zij, die aan grondbelasting, voor hoofdsom en rijksopcenten zijn aangeslagen, dit bedrag den 30 November, moesten betaald hebben, om van het kiesrecht verzekerd te zijn, is volgens het IV' v. d. D. niet geheel juist. De betaling van den aanslag kan ook nog na dien datum geschieden. In eene circulaire van het ministeiie, tot de betrokken auto riteiten gericht, waarvan het N. v. d. D. inzage ontving, staat namelijk»Zoo spoedig mogelijk na vermelde plechtige afkondiging, en uiterlijk den 20en dag daarna, behoort de lijst door de ontvangers aan den burgemeester gezonden te worden, na voorafgaande bijwerking ten aanzien van aanslagen, die zijn aangezuiverd sedert de lijst is opgemaakt." Op het drietal voor de vacature in de Tweede Kamer zijn door de Leidsche anti-revolutionaire kies vereniging geplaatst de heeren baron van Heemstra van Sassenheim, mr. Th. Heemskerk van Amsterdam en S. van Velzen van Alfen. Dr. J. M. Smit te Apeldoorn, heeft aan de Amst. op haar verzoek eenige inlichtingen verstrekt, aan gaande zijne verhouding tot de schoolautoriteiten, waarin allerlei dwaze beschuldigingen voorkomen. Zoo leest men o. a. Wat nu het gemis van den noodigen en passenden eerbied tegenover de autoriteiten der school betreft, vraag ik u, of een leeraar eerbied kan hebben voor een directeur, die een leerling, door allen onvoldoende bevonden, toch wenscht toe te laten; van wien gezegd wordt dat zijn kennis geringer is dan van menig hulponderwijzer, en dat hij zedelijk en verstandelijk ongeschikt is voor eenige betrekking bij het onderwijs; die over den eenen leeraar tegen den anderen spreekt, die op de sociteit zegt, dat de leeraren alhier een zoodje zijndie den leerlingen smeekt het hem vooral niet lastig te maken, daar hij het hun dan ook niet zal doendie 's morgens onder schooltijd naar de sociteit gaat, en 's middags vóór alle leerlingen het gebouw verlaten hebben, dezelfde wandeling maakt? Kan een leeraar eerbied hebben voor eene commissie van toezicht, die roosters goedkeurt in strijd met de beginselen der opvoedkunde; die leerlingen afwijst, ofschoon eenstemmig goedgekeurd door alle leeraren, en omgekeerd jongens toelaat, die door de leeraren

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1