t ZIERIKZEE ROTTERDAM ADVERTENTIEN. HHKLEERMAKERS HEEREN-MODETELEGRAAF, IIEEREN-MODEGIDS, Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij. Stoombooten „Stad Zierikzee" No. 1 en 2. niiïvsi blad meegedeeld, |en Afgevaardigden, boodschap van den daar Grévy denkt, inkeer zal doen r d hij aanstaanden [jt blad zegt verder, en de aftredende int zeide hun, dat :hap aan de Kamer taanden Donderdag l Le Rover bijeen- Ribot mededeeling schap. Het is een 'ora is de president m het te teekenen, wordt aangeplakt. Ie rechterzijde zal mmen zijn noodig eerste stemming terzijde zal alsdan aat die zich bereid te ontbinden, ag van de zitting raals, welke deel t leger, die thans ;t zenden. Op die ichtmakende wijze Clichy verjaagd, Quartier Latin, denten herkend in Onmiddellijk steeg met de Limouzin sprong zij met n ontstond er een e sloeg het rijtuig te de ongelukkige, ipuwde haar in 't iet den kop tegen le buren reeds uit uizen sloten, kwam missariaat bracht, toestand, terwijl leeren, bebloed en aan te zien. 'van verbazing, dat crisis in tijdperk in de verbazing over de Ihen eene duistere |n Frankrijk, waar an, niet, dat men pokken zou mogen peproefde dienaren, d wezen Grevy tot wat de republiek t met het optreden bliek kon deze als iet is het streven versterken en te doel was de over- an Versailles naar ertrouwen in eigen amnestie voor de ooter en blijvender et onderwijs, dat onttrokken en en de macht van et gezag van den nger gehandhaafd, en door de rech- inden der republiek De senaat werd de republiek haar n kwamen enkele zoo het socialisme n hooien, konden reigingen brengen, r den drang naar ndernemingen een de bedaardheid en onderscheiden. De car en Australië >ed gekost, zonder Beter slaagden de stiging daar werd an den Franschen vy's presidentschap nd niet verbeterd, taan met Engeland et Rusland is niet met het Fransche gouvernement in welwillend verkeer gebleven, dat slechts enkele malen door wantrouwen werd gestoord vooral sedert generaal Boulanger een politiek persoon was geworden. Aan de geschiedenis van Frankrijk in de laatste negen jaren heeft Grévy veel medegewerkt, al kan niet alles, wat er is voorgevallen, hem als verdienste of als verwijt worden toegerekend en tot nog toe is er onder de Fransche staatslieden geen, van wien met grond de verwachting kan worden uitgesproken, dat hij zijn vaderland en der vrijheid even groote diensten zal bewijzen als de grijsaard heeft gedaan, die onder hen niemand heeft kunnen vinden, die zich voor hem heeft willen in de bres stellen. Negen jaren lang gold Grévy voor den besten wachter der republikeinsche instellingen en voor bet toonbeeld dier burgerdeugden, die bet bestaan eener republiek verzekeren. Met zijne zuinigheid werd den spot gedreven, doch zoo die eigenschap hem verhinderde populair te zijn, genoot hij toch de algemeene achting om zijne rijpe wijsheid, zijn onfransche bezadigdheid en de consequente correctheid van zijn handelen en spreken. En heden noemt niemand zonder verachting zijn naam en meent Frankrijk, dat hij der republiek nog slechts éénen dienst kan bewijzen door zijn ambt neder te leggen. Nog weet men niet, wie zijn opvolger zal wezen, maar dit is zeker, dat zijn opvolger, wie hij ook moge zijn, niet het gezag en het vertrouwen zal bezitten, die voor hem en de republiek een kracht waren, toen hij Mac Mahon verving, en de republikeinen moeten meer dan tot nog toe 's lands heil stellen boven partij belang, als deze presidentscrisis niet noodlottig zal worden voor de republiek. Ondeiling verdeeld en elkander vijandig, tracht elke fractie der republikeinen zich meester te maken van de voordeelen, die het bezit der regeering kan ver schaffen. De uiterste linkerzijde is steeds bereid den bijstand aan te nemen der royalisten en bonapartisten, die hem gretig verleenen, wanneer het geldt eene republikeinsche regeering te doen vallen, den onder- ün gen haat der republikeinen aan te vuren en het land onrustig en ongeduldig te maken. Door zulk een bondgenootschap is de republiek van 1848 te niet gegaan. De Paris zegt, dat het comité-generaal van de radicale federatie in alle wijken biljetten heeft laten aanplakken om de werklieden tot opstand aan te sporen. Op de boulevards heèrschte groote opgewondenheid. Hetzelfde blad verzekert, dat de rechterzijde eerst zal stemmen voor den candidaat, dien de graaf van Parijs zal aanwijzen en bij de tweede stemming voor Ferry. De candidatuur van Floquet wint zeer veel terrein. Verschillende bladen melden troepenbewegingen in de richting van Versailles. Engeland. Over de opleiding van jongelieden tot den handels stand was te Londen door de Kamer van Koophandel eene meeting van vakmannen belegd. De bankier en bekende geleerde sir John Lubbock drong aan op de studie der moderne talen, als het eenige middel om voor het vervolg aan de steeds toenemende concurrentie der Duitschers het hoofd te bieden. Hij was daarom geen tegenstander der klassieke talen. Naar zijn ideaal programma behooren van de 36 wekelijksche lesuren 6 aan de natuurwetenschappen, 6 aan de moderne talen, 6 aan de wiskunde, 2 aan de geographie gewijd te worden, zoodat dan nog 16 uren voor Latijn en Grieksch overblijven. Geen knaap behoorde op een college (Engelsche H. burgerschool) te worden toege laten, die geen blijken kon geven van eene voldoende kennis van Latijn, Fransch, Duitsch, wiskunde, ge schiedenis, aardrijkskunde en de grondbeginselen der natuurwetenschap. De stichting van een departement van onderwijs achtte spreker eene dringende nood zakelijkheid. De Engelsche school moet over 't algemeen veel meer dan tot dusver met de eischen van het practische leven rekening houden. Turkije. Belangrijke bijzonderheden over het roovervvezen in Griekenland en Klein-Azië worden uit Weenen aan de Temps getelegrapheerd. Reizigers van Azië aangekomen verhalen, dat al de wegen, waardoor de dorpen Ezine, Bosrowitch, Tehan enz. met de Dardanellen verbonden zijn, door roovers afgeloopen worden. Dezer dagen heeft het hoofd eener bende, Helime Oclan, ver scheidene dorpelingen gekneveld. Volgens een officieele mededeeling heeft bij Yenidje Tepe een treffen plaats gehad tusscheri de gendarmes en de benden van Alico, Omer en Mustapha. Omer werd gedood, maar de twee andere hoofden konden, ofschoon gewond, ontvluchten. In Griekenland is het aan de overheden van Larissa gelukt, zich van de roovers meester te maken, die eenige weken geleden 4 Engelsche jagers hebben weggevoerd en dezen een losprijs van 750 Turksche ponden hebben laten betalen. IV oorwegen. De Köln. Ztcj. bevat het volgende over het socialisme in Noorwegen. Korten tijd geleden geloofde men ook in Noorwegen nog, dat de sociaal-democratie daar geen wortel schieten zou, maar ook daar heeft de be weging in den laatsten tijd sterk aan uitbreiding gewonnen. Twaalf jaren geleden werd door een Deenschcn handwerksman daarvoor de eerste kiem gelegd, maar het duurde lot '1882 alvorens zij door de medewerking van andere Deensche arbeiders, van welke er echter geen eene belangrijke rol speelde, vasten voet in Noor wegen verkreeg. Niettemin ontbreekt daar nog steeds elke vaste organisatie. Op den 17 Mei van dit jaar, het feest der Grondwetgeving, was onder de optochten die der sociaal-democraten de talrijkste, met 10,000 deelnemers. De helft der studentenwereld, 4 a 500 man, deelt reeds de sociaal-democratische denkbeelden, zonder feitelijk aan de beweging deel te nemen. De sociaal-democraten van Noorwegen hebben een kort geleden gesticht orgaan, dat driemaal per week ver schijnt. De hoofdleiders zijn de advocaat Meyer en de cand. phi). Lunde. De eerste is de sociaal-democratische zaak met de volste overtuiging en van ganscher harte toegedaan, hij heeft haar grondig bestudeerd en werkt voor haar met grooten ijver en met de edelste be doelingen. Lunde is een autodidact, zoon van een arbeider, en vindt in de opleiding van studenten voor het philosophisch examen eene soort van propaedeusis, waaraan alle Noorweegsche studenten moeten voldoen een middel van bestaan. Hij oefent een grooten onmiddellijken invloed op de arbeiders uit en zal mettertijd wel aan de spits der geheele beweging staan. Tot nu toe waren er in Noorwegen slechts een zeker aantal plaatselijke vereenigingen, zonder onder- lingen samenhang of gemeenschappelijk programma, en men dacht er niet aan, voor de groote belangen van den arbeidenden stand door middel van politieke agitatie te werken. Om daarin verandering te brengen, werd hoofdzakelijk op aandrang van de genoemde leiders Meyer en Lunde op 21, 22 en 23 Augustus 1.1. een algemeen arbeiderscongres gehouden te Arenddal, waaraan 24 afgevaardigden van 19 vak- en arbeiders verenigingen deelnamen. Daar werd besloten, dat alle arbeiders en vakverenigingen zich onder een gecentra liseerde leiding zouden aaneensluiten, dat berichten tusschen het centraal-bestuur en de vereenigingen gewisseld zouden worden om voor de oprichting van arbeiders- en vakverenigingen te werken. Voor de cen trale leiding werden de volgende leden gekozen: Knudsen en Petersen te Christiania, Riise te Bergen, Lode te Christiansand en Andreas Hansen te Arenddal. Er werd op het congres ook besloten, een adres aan het Storthing te richten betreffende invoering van algemeen stem recht. liet voorloopig programma der Noorweegsche arbeiderspartij verlangtinvoering van algemeen stem recht, een wetboek voor den arbeid met een normalen arbeidsdag, opheffing van alle rechten op artikelen van noodzakelijk gebruik, eene algemeene progressieve belasting benevens ondersteuning van gerechtvaardigde werkstakingen. Het centrale bestuur zal zijn zetel voor het volgende jaar te Arenddal hebben. Gemeugd lSuitenlaiidscli Nieuws. In het laatste verslag aan het gemeentebestuur, uitgebracht door den inspecteur dr. Janssens, omtrent het geneeskundig toezicht te Brussel, wordt melding gemaakt van wachtzalen, postes sanitaires, bestemd om de bewoners van besmette huizen tijdelijk te herbergen, terwijl de ambtenaren van den gemeente lijken ontsmettingsdienst de besmette woningen ont smetten. Tot dat doel is nabij de oude poort van Anderlecht een gebouw aangekocht en tot wachtzalen ingericht. Men vindt daar de noodige bedden, toilet-artikelen, een ontsmettingsoven, badinrichting enz. Ingeval de gehuisveste personen niet tehuis hebben gegeten, ontvangen zij bons voor den maaltijd, die in het wachthuis wordt gereed gemaakt. De inrichting is in Februari in gebruik genomen en reeds werden daar tot October 38 gezinnen, te zamen 189 personen sterk, opgenomen. Na de ontsmetting en zuivering der huizen, waai de ziekte voorkwam, en nadat de vermoedelijke oorzaak, waar mogelijk, is weggeruimd, bij typhus b.v. vaak slechte latrines, betrekken de in de wachtzalen gehuisveste personen zoo spoedig mogelijk weder hunne huizen. Eenige dagen geleden heeft men op een jachtpartij in den omtrek van Charleroi een leerling van St. Hubert een aardige part gespeeld. Daar hij niets deed dan opsnijden over alles wat hij schoot, wilde men hem in de gelegenheid stellen dit nog eens te kunnen doen. Men nam een varken en veranderde dit door eenige streken met dé verf kwast in een wild zwijn; daarop bevestigde men boven op den hals een papier, waarop geschreven stond: Dit is mijn testament", en bracht het varken in de drijfjacht, in de richting van den schutter, dien men wilde beetnemen. De jachthoorn laat zich hoorei), de drijvers stellen zich in beweging en drijven het varken voor zich uit. Toen zij het binnen het bereik van het schot zagen, riepen zij een wild zwijn een wild zwijn Onze vriend legt aan, mikt, trekt af en doet het wilde zwijn als een haas in het zand bijten. Natuurlijk vreugde overal, doch die was van korten duur, daar onze schutter de grap begreep, toen hij zijn slachtoffer naderde. Hij werd rood van schaamte, doch daar iedereen hem uitlachte, begon hij ook te lachen zeker wel bet beste wat hij doen kon. KUNSTNIEUWS. In de Algemeene Vergadering der Leden der Afdeelina Zierikzee der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, gehouden den.26en dezer maand, zijn benoemd tot Bestuursleden: Jhr. Th. Six en de heer M. C. Mulock Houwer, zoodat het Bestuur nu bestaat uit het navolgende vijftal: Mr. Schneiders van Greijf- fenswerth, Mr. J. C. van der Lek de Clercq, Jhr. W. M. H. de Jonge, Jhr. Th. Six en de heer M. C. Mulock Houwer. In December en Januari e.k. zullen hier ter stede Kunstbeschouwingen worden gegeven door de Maat schappij aArti et Amicitiaete Amsterdam en het Schilder- en Teekenkundig Genootschap Kunstliefde' te Utrecht. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. In de thans verschijnende nummers onzer MODE JOURNALEN vindt men de nieuwe modellen van lieeren-kleeding voor het aanstaand seizoen. Alles mei duidelijke beschrijving en groote patronen. Op bestelling leveren ivij ook uitgeknipte patronen op natuurlijke grootte. maandelijks één groote MODEPLAAT met BESCHRIJ VING en PATRONEN, per kwartaal f 1,35, franco per post f 1,35. maandelijks twee croote MODEPLATEN met BE SCHRIJVING en PATRONEN, per kwartaal f 1,75, franco per post f 1,90. Men teekent in bij alle BOEKHANDE LAREN en POSTKANTOREN. Uitgave van NOOR.DHOEF SMIT te Groningen. EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. DIRECTE VERBINDINGEN MET Amsterdam en Brouwershaven. Nov.-Jüec. 1887. Woensd. 30 Donderd. 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensd. 7 Donderd. 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 Zondag 11 Maandag •12 Dinsdag 13 Van Zierikzee; Van Rotterdam: 's morg. 7,30 u. 's morg. 9,45 u. 8, 9,— 7,30 9,— 8,— 9.— 8,30 9,- 8, 9,— 7,30 9,- 8,— 7,30 9,— 9,— 8, 9,- 7,30 9,- 9,- 9,— 8, 9,- 8, 9,- Passagiersvracht Enkele reis Groote Kajuit, Voorkajuit: Zierikzee en RotterdamDordrecht f 1,50 f 1, Stavenisse1,0,50 Zierikzee 0,50 0,35 Retourbiljetten, ook voor de Tusschenveeren op de beide Stoombooten geldig voor ééne maand. Amsterdam, adres: de H.H. J. v. d. Maaden Co. Rotterdam, Erven G. Vos Dordrecht, S. Bouman. Zierikzee, Directeur P. 0. OLIVIER.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3