Buitenland. Het bestuur der i\ k. kiesverecniging »de Grondwet" te Rotterdam is door de algemeene vergadering ge machtigd, zich tot Z. M. den Koning te wenden, met het verzoek om de diplomatieke betrekkingen met den paus weder aan te knoopen. Naar de Scheepvaart verneemt, is de uitspraak van de »Coroner's Jury" als volgt: De verdrinking heeft plaats gevonden door de aanvaring der «Scholten", met de «Rosa Mary" terwijl deze geankerd lag, nabij Dover. De gezworenen oordeelen dat de kapitein en de officieren der «Schoken" een fout hebben begaan, door geen rekening te houden met de sterke strooming der zee, toen zij beproefden de »Rosa Mary" voorbij te stoomen. De jury prijst de menschlievende pogingen van kapitein en bemanning van het stoomschip »Ebro", waardoor veel menschen- levens gered zijn. De «Coroner" deed de jury opmerken, dat de nalatigheid der officieven van de »Scholten" alsnog onbewezen is, en ried der jury aan, de beslissing over dit punt liever aan anderen over te laten. Op grond van dezen raad werd de desbetreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De «Coroner" deed nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaar verkeerende schepen noodsignalen bezigen, welke elk misverstand uitsluiten. Ook het Vacl. acht zich verplicht nader zijn gevoelen te zeggen over het ontslag van dr. Smit, nu daarover meer licht is ontstoken door het onderzoek van het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren bij het M. O. Wat de staatsrechtelijke zijde van de quaestie betreft, is bet Vad. van oordeel, dat er inderdaad geen termen waren voor de regeering tot vernietiging van het besluit van den Apeldoornschen gemeenteraad. En wat de peedagogische vraag betreft, of liet onverschillig is op welke wijze een leeraar optreedt buiten de school, welke indruk door zijn optreden wordt gewekt in zijn omgeving en welke invloed daardoor op zijne leerlingen wordt uitgeoefend, kan het Vad. niet gelooven, dat iemand in ernst dat kan aannemen. In dergelijke gevallen zouden wij gaarne schrijft het Vad. waar de zaak maar eenigszins quaestieus is, beslissen in 't belang der individueele vrijheid, maar in deze Apeldoornsche zaak is toch onze eind indruk deze, dat het aan dr. Smit's gemis aan tact en zelfbeheersching te wijten is, dat de beslissing niet anders kon vallen. Dat hier inbreuk is gemaakt op de vrijheid van spreken, dat in den leeraar ver loochening van karakter is geëischt, en daardoor een allergevaarlijkst antecedent zou zijn gesteld, meenen wij bepaald te moeten ontkennen." Dezer dagen zijn in Londen een paar dynamieters opgepakt, die in Engelands hoofdstad dynamietrampen wilden bewerken. Deze gevaarlijke heerschappen hebben (volgens het Vlgd. BI., v. Amst.) ook eenigen tijd in Amsterdam doorgebracht. Waarschijnlijk hadden de kerels toen de «thee", want zoo noemen zij hun anarchistisch verdelgingsmiddel, al bij zich. Reeds sedert een paar jaren bevindt zich te Am sterdam een Engelsche «detective". Deze geheime politieman heeft in last om alle uit Amerika te lJmuiden of Amsterdam per scheeps gelegenheid komende Ieren of Engelsclien na te gaan, van wie vermoed wordt of die bekend staan de Engelsche natie van bun «thee" te willen schenken. Reeds menigeen van dit vriendelijk soort van menschen is te Amsterdam aan wal gestapt met een valies of handkoffertje, waarin misschien genoeg zat om half Amsterdam in de lucht te laten springen, zonder besef te hebben van de belangstelling vvaarmee de onbeduidendste hunner gangen werd bewaakt. Wat men ook op deze lieden moge hebben af te wyzen, niemand zal kunnen zeggen, dat ze liefhebbers zijn van slappe thee! Naar men meldt, is op de stille Veerkade te 's Hage een huis aangekocht, dat tot kookschool zal worden ingericht. Mevr. Alting Mees zal in Januari die school inwijden door het houden van een reeks voordrachten. Pas is het besluit genomen, dat de internationale wedstrijd op schaatsen ijs en weder dienende natuurlijk dezen winter te Heerenveen gehouden zal worden, of men bemerkt al van die «voorafgaande drukte". Commissies zijn reeds werkzaam om kamers bij particulieren te huren, want de logementen zijn hier niet zoo talrijk en zoo groot, dat alle vreemde lingen daarin gedurende de feestdagen als ze komen mogen kunnen worden gehuisvest. De commissies werken met goed gevolg; de buigers zijn met dezen «internationalen" wel ingenomen. De baan zal in verlengden hoefvorm worden aan gelegd ter gezamenlijke lengte van 1609 meter, met één keerpunt. De Engelsche rijders See en Smart, de Noren Hagen en Werner en de heer Bulovv uit Berlijn worden verwacht. De tent, verleden jaar te Slikkerveer voor een bezoek van II. M. de Koningin in gereedheid gebracht, zal naar Heerenveen vervoerd en op het terrein opgebouwd worden. De Ziv. Ct. bericht, dat de proef om door het uitzenden van werf-officieren op bet platteland soldaten aan te werven voor bet Indische leger, als geheel mislukt is te beschouwen. Tot nu toe zijrr er niet meer dan een dertiental liefhebbers door de bemoeiing van die officieren op liet koloniaal werfdepot te Har derwijk gedirigeerd geworden, waarvan er slechts drie konden aangenomen worden. Van die voorvallen op het platteland tijdens de pogingen tot aanwerving verhaalt men curieuse stukjes. Een oud boertje komt zich aanmelden. «Wel?" vraagt de burgemeester. «Ileeren, 'k wou greeg dree* honderd gulden voor den Noos." Gelach. «Kom Tennis, je bent immers veel te oud. Hoe uud ben je al wel?" »Noe bnrgemeister, dat zal mit Karssemis vuuf-en-zestig zain." «Nou man, dan ben je'r zoo wat vijf-en-dertig te oud Daar steek jij maar een sigaar op en breng ons wat jongere kerels «Meneer de officier zal ze bier neet veule jonger kriegen. Dank je bargemeister Mergen heeren." Op een andere plaats wandelt de burgemeester tegen twaalf uur van het gemeentehuis naar zijne woning. Herhaaldelijk staat hij stil en kijkt met bevreemding rechts en links over de landerijen èn voor èn achter zich de Dorpsstraat af. Daar komt de veldwachter aan... «Stok!" «Burgemeester?" «Wat Weerlicht waar zitten de boeren toch? Ik zie er geen een en anders op dit uur «O! burgemeester, d'r is een kosternaatje op 't dorp, dat 't meer dan arg is «Consternatie? hoe? wat?" «Je kunnen 't de boeren maar niet uit derlui kop praten dat er strakjes een offecier komt om al de boerenjongens van twintig, dartig jaor mée naor den Oost te nemen. De deerns zitten te sn. en de jongens zijn naar stad geloopen of verstoppen zich in de huizen 't is me een gedoei van nog zoo De burgemeester gaat schuddend van 't lachen verder. De maatregel zal dan ook met 1 Dec. a.s. worden ingetrokken. Kunst, Wetenschap en Letteren. De heer J. A. Kwast Jr., directeur van «Aurora" te Arnhem, heeft de benoeming tot feestdirecteur bij het in 1889 aldaar te houden zangersfeest aangenomen. In een vergadering van afgevaardigden der liedertafels en van den Ned. Zangersbond, die dezer dagen te Utrecht gehouden werd, is tot tweeden feestdirecteur benoemd de heer Gaillard uit Kampen. In deze ver gadering had tevens de benoeming plaats van een lid van het hoofdbestuur van den bond, in plaats van den heer Leo Swagemaekers te Tilburg, die bedankt heeft, gekozen werd de heer J. C. van Veen, uit Arnhem. Frankrij li. De verkiezing van een president der republiek geschiedt met meerderheid van stemmen door de leden van den Senaat en Kamer, in nationale ver gadering bijeengekomen. De president wordt gekozen voor zeven jaar en is herkiesbaar. Om kiesbaar te zyn is er geen ouderdom bepaald. De wetgever van 1875 heeft gemeend, dat men zich hierin moest verlaten op de wijsheid der twee Kamers. In geval van vacature door overlijden, ontslag of andere reden, komen de Kamers onmiddellijk bijeen, om tot de verkiezing over te gaan. Middelerwijl is de ministerraad met het oppergezag bekleed. De wet geeft niet op, in welken vorm bet ontslag van den president moet gegeven worden; maar 'tis zeker, dat de twee Kamers, in nationale vergadering vereenigd, alleen zouden bevoegd zijn om het ontslag te ontvangen, aan te nemen of te weigeren. Dientengevolge zou, vóór de bijeenroeping der twee Kamers, het ontslag slechts aangekondigd worden door de ministers, die de vergadering onmiddellijk bijeenroepen. Indien de twee Kamers geen zitting hielden, zou die aankondiging moeten gebeuren bij de voorzitters van Senaat en Kamer. De Senatoren en Afgevaardigden zouden buiten gewoon bijeengeroepen worden, en elk afzonderlijk door hunne voorzitters. Na kennis te hebben genomen van bet voornemen van den president om zijn ontslag te nemen, vereenigen de Kamers zich, om de nationale vergadering te vormen. Waren de Kamers niet in sessie, dan moet de president haar bijeenroepen, alvorens zijn ontslag publiek te maken. Zou de Kamer ontbonden zijn, dan moet het ontwerp van ontslag ter hand gesteld worden aan den voorzitter van den Senaat. De volstrekte meerderheid doelt op de uitgebrachte stemmen, niet op het getal leden, waaruit de twee lichamen bestaan. Er is geen getal stemmingen bepaald. De stemming gebeurt op de tribune, bij naamoproeping van een der secretarissen. De stemming is geheim maar de namen der leden, die deelnamen aan de stemming, worden in het officieel blad meegedeeld, even als de namen van de Senatoren en Afgevaardigden, die zich hebben onthouden. Volgens de XIX Siècle zal een boodschap van den president zijn aftreden voorafgaan, daar Grévy denkt, dat die boodschap de Kamer tot inkeer zal doen komen. Ingeval dit niet zoo is, zal hij aanstaanden Donderdag zijn ontslag indienen. Het blad zegt verder, dat het onderhoud tusschen Grévy en de aftredende ministers zeer kort was. De president zeide hun, dat hij op hen rekende, om zijne boodschap aan de Kamer over te brengen. Het congres zou aanstaanden Donderdag door den president van liet Senaat Le Rover bijeen geroepen worden. Grévy heeft aan Ribot mededeeling gedaan van zijn ontwerp van boodschap. Het is een requisitoir tegen de Kamer, en daarom is de piesident er op gesteld, ministers te hebben om liet te teekenen, daar liet alsdan in alle gemeenten wordt aangeplakt. Ziehier, volgens le Figaro, hoe de rechterzijde zal te werk gaan in 't congres. 443 stemmen zijn noodig om den president te kiezen. Van de eerste stemming zal die niemand behalen. De rechterzijde zal alsdan haren steun beloven aan den candidaat die zich bereid verklaart, na zijne benoeming, de Kamer te ontbinden. Generaal Ferron zal, op den dag van de zitting van 't congres, al de divisie-generaals, welke deel uitmaken van de commissie van 't leger, die thans te Parijs vergadert, op hunnen post zenden. Op die wijze verwijdert men op weinig geruchtmakende wijze generaal Boulanger. Mevrouw Limouzin, uit de rue de Clichy verjaagd, heeft zich willen vestigen in 't Quartier Latin, 's Avonds werd zij door eenige studenten herkend in de tapperij Medicis, nabij het Odéon. Onmiddellijk steeg de kreet op: Leve Frankrijk! Weg met de Limouzin Daar de menigte dreigend werd, sprong zij met Lorentz in een rijtuig; maar toen ontstond er een onbeschrijfelijk tooneel. De menigte sloeg bet rijtuig aan stukkenmen trapte en stampte de ongelukkige, trok haar de kleeren van 't lijf, spuwde haar in 't aangezicht, terwijl men Lorentz met den kop tegen de steenen stiet. Eindelijk, toen de buren reeds uit voorzichtigheid de blinden hunner huizen sloten, kwam de politie, die du twee naar 't kommissariaat bracht. Lorentz was in deeiniswaardigen toestand, terwijl mevr. Limouzin met verscheurde kleeren, bebloed en beslijkt gezicht, afschuwelijk was om aan te zien. Het is met een algemeen gevoel van verbazing, dat men in bet buitenland de tegenwoordige crisis in Frankrijk gadeslaat, die een nieuw tijdperk in de geschiedenis der republiek opent verbazing over de onbezorgdheid, waarmede de Franschen eene duistere toekomst tegemoet gaan. Zoo vastgeworteld is de republiek in Frankrijk, waai de stemming zoo spoedig kan omslaan, niet, dat men haar onbezorgd aan gevaarlijke schokken zou mogen blootstellen en zij telt niet zoovele beproefde dienaren, dat zij zonder een uiting van leedwezen Grevy tot aftreden zou mogen dwingen. Zijn naam is verbonden aan alles wat de republiek goeds heeft tot stand gebracht. Eerst met het optreden van Grévy als president der republiek kon deze als gevestigd worden beschouwd en het is het streven zijner regeeving geweest haar te versterken en te organiseeren. De eerste stap tot dat doel was de over brenging der hooge staatslichamen van Versailles naar Parijs, niet minder een bewijs van vertrouwen in eigen kracht dan de kort daarop gevolgde amnestie voor de deelnemers aan de commune. Van grooter en blijvender gewicht was de hervorming van het onderwijs, dat aan den invloed der geestelijkheid onttrokken en kosteloos verstrekt werd. De jezuïeten werden verdreven en de macht van andere orden besnoeid en overal het gezag van den staat tegenover de geestelijkheid strenger gehandhaafd. De scrutin de liste werd ingevoerd en door de rech terlijke reorganisatie werden vele vijanden der republiek uit de rechterlijke macht verwijderd. De senaat werd hervormd, en den pretendenten deed de republiek haar macht gevoelen. Werklieden-onlusten kwamen enkele malen voor zonder gevaarlijk te zijn en zoo het socialisme en het anarchisme zich luide deden hooien, konden zij het toch niet verder dan ijdele bedreigingen brengen. Met afwisselend geluk werd voor den drang naar roem en voordeel in verschillende ondernemingen een afleiding gezocht, niet altijd met de bedaardheid en voorzichtigheid, die Jules Grévy onderscheiden. De expedities naar Tongkin, Madagascar en Australië hebben zware offers aan geld en bloed gekost, zonder groote voordeelen op te leveren. Beter slaagden de Franschen in Tunis, maar hunne vestiging daar werd opgewogen door de vernietiging van den Franschen invloed in Egypte. 'Over het algemeen zijn onder Grévy's presidentschap de betrekkingen met het buitenland niet verbeterd, integendeel er is een verkoeling ontstaan met Engeland en Italië en het bondgenootschap met Rusland is niet tot stand gekomen. Duitschland is met het Fransche

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2