ZIERffiZEESCHE COURANT. voor het ammdis- sement Zierikzee. 1887. No. 93. Woensdag 30 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. van alle soorten sn geschikt doch preparaten. Om enezen, door de ■plakken, is eene toetrekt, blijven Bn weinige dagen ■sullen uitbreken, «indeling bestaat In en rondom de jdichtstbij zijnde verhitte bloed, >mt en het vast iterachtige, wei- Gelukkig voor Bvay's Zalf, door deze doeleinden f 4,85, f 3. nco aanvrage a Iers in Holland, Ie Londen, 533 64i3/Ja 655/l8 653/4 6 7,3/ib 999/J6 65V» 605/Ib TS. R. f 1,04 - 2,461/, i celen f 3. - 6,55 7 5, - 4,50 - 5,50 a - 4,80 4,50 3,- a - 6,— a - 10,— - 11,- Zienkzee, stuks. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. lierikzee. ZIERIKZEE, 29 November 1 88 7. De minister van binnenlandsc.be zaken heeft de commissarissen des konings uitgenoodigd, de gemeente besturen in bedenking te geven, bij gelegenheid van de plechtige afkondiging der herziene grondwet op 30 November van het huis der gemeente de nationale vlag uit te steken. Met het oog op het aanstaande St.-Nicolaasfeest wordt het publiek andermaal uitgenoodigd, om, ten einde een geregelde en onbeschadigde overkomst der met de pakketpost te verzenden pakketten zooveel mogelijk te waarborgen, voor het stevig inpakken der te verzenden voorwerpen en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pakketten te willen zorg dragen. Een landbouwer te Diever, verloor onder zonderlinge omstandigheden een beste melkkoe. Hij bemerkte, dat het beest ziek was en zond iemand naar den veearts. Deze verscheen en verklaarde dadelijk, dat het dier een gebrek aan het hart had. Spoedig daarna stierf het en bij de opening bleek, dat een haarspeld door de maag in het hart was gedrongen en den dood had veroorzaakt. Waarschijnlijk heeft het dier in een land, dat met straatvuil was gemest, die haarspeld ingeslikt. Onder de vele deugden, die de bijen bezitten, is haar zindelijkheid een der merkwaardigste. Zij kunnen in haar woning geen smetje velen. Een enkele maal gebeurt het, dat een onvoorzichtige slak de korf binnen dringt, terstond wordt de vreemde bezoeker gedood: maar het gelukt den bijen maai' zelden, het voor hen reusachtige lichaam uit de korf te verwijderen. Echter bevreesd voor de ontbinding van het lijk, weten zij dan haar doodvijand onschadelijk te maken, door hem geheel met voor was te overtrekken. Ook Patrimonium maakt melding van Belderok's bekeering. Het blad schrijft Dezer dagen werden wij onderweg aangesproken door iemand het was Belderok, die ruim een jaar geleden, in blinden ijver voor het socialisme, zich tot alles leende wat het socialisme kon bevorderen. «Nu", zij hij, »ben ik er van genezen, de gevangenis is mij ten zegen geweest, ik heb het onmogelijke en vloekwaardige van het socialisme ingezien, en hen het nu met u eens, dat het alle persoonlijkheid doodt en alle persoonlijke vrijheid voor altijd zou willen opheffen. Ik dank God dat hij mij dit heeft Jeeren inzien en acht mij nu verplicht, allen, niet alleen voor het socialisme, maar ook voor onze socialisten te waarschuwen. Men leest in de Tijd: Om wellicht veel katholieke landgenooten voor een groote teleurstelling te behoeden, acht het Nederlandsche hoofdcomité ter viering van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII zich verplicht, het volgende ter algemeene kennis te brengen. Volgens een uitdrukkelijke verklaring, onlangs door 's Pausen opperkamerheer mgr. Delia Volpe aan een lid van het Nederlandsche comité te Rome gegeven, »zal Z. H. de Paus gedurende de feestelijkheden in December en Januari eerstkomende alleen aan die personen en corporatiën audiëntie verleenen, welke met een officiëele zending zijn belast." Daar gedurende dien tijd officiëele deputaties uit alle landen verwacht worden, blijft er voor de ontvangst van andere personen en gezelschappen tijd noch gelegenheid over. Ook zullen dezen moeilijk kunnen worden toegelaten tot de feestelijkheden, welke ter eere van de officiëele deputaties zullen plaats hebben. Het hoofdcomité meent derhalve aan de Nederlandsche katholieken ten zeerste te moeten ontraden om zich ter bijwoning van de feesten in genoemden tijd, hetzij afzonderlijk, hetzij in aansluiting aan een pelgrimstocht naar de Eeuwige Stad te begeven. Er zal in het einde van December in naam van het hoofdcomité een kleine deputatie de reis naar Rome ondernemen, welke de katholieken van Nederland zal vertegenwoordigen. De uit Rome ontvangen wenken verbieden, aan deze deputatie een groote uitbreiding te geven. In de tweede- helft van April echter zal een nationale bedevaart vertrekken en door Z. II. in eigen audiëntie worden ontvangenvoor deze bedevaart wordt de grootst mogelijke deelneming gewenscht. Uit Valkenswaard meldt men d.d. 25 Nov. Door twee Engelsche valkeniers werd afgehaald de eerste verzameling valken, bestaande uit 18 stuks, per spoor naar Vlissingen gezonden, om verder per boot naar Engeland te worden gebracht. Een zevental blijft nog eenige dagen onder dressuur van den heer Mollen. Afgericht zijnde, zullen zij naar Frankrijk worden gezonden, waarmede voor dit jaar de vangst weder besloten is, die, de weersgesteldheid in aanmerking genomen, bijzonder gunstig mag genoemd worden. In 't geheel bedroeg ze 25 stuks, allen mooie exemplaren. Voor de vierde maal zijn de Zigeuners, die door de Nederlandsche maréchaussées over de Belgische grenzen werden gebracht, teruggekeerd, daar de Belgische maréchaussées hen niet op Belgisch grond gebied gedoogen. Dit wederzijdsch verdrijven van de zwervelingen is ontegenzeggelijk aan hen zeiven te wijten, zegt de Arnh. Ct.: »que diable allaient ils faire dans cette gaière", maar is het toch niet beneden de waardigheid van twee «bevriende" naburen, om op die wijze hunne beambten te misbruiken? Dat een paar vrouwen uit de achterbuurt hetzelfde voorwerp, dat geen van beiden willen hebben, bij herhaling bij elkaar in huis werpen, tot ze eindelijk elkander bij de muts grijpen -dat komt meer voor; maar een paar geordende Staten moesten dit voorbeeld niet volgen en liever gezamenlijk maatregelen beramen, om zich van die ongenoode bezoekers te ontdoen, zonder hen eerst een paar weken of langer naar elkander toe te drijven. De zesde Algemeene Vergadering der «Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" wordt Woensdag 7 December a. s. gehouden in het Hotel Ponsen" te Dordrecht. Als punten ter behandeling zijn vastgesteld: 1. Mededeelingen van wege het Hoofdbestuur omtrent den toestand en de werkzaamheden der Vereeniging; 2, Rekening van den Penningmeester over bet afge- loopen jaar; 3. Verkiezing van twee leden voor het Hoofdbestuur, zitting hebbende tot 1892, ter ver vulling van de gewone vacaturen door periodieke aftreding ontstaande, in plaats van de heeren H. P. Schim Van der Loeff en Otto Schrieke, die naar art. 7. al. 2 der bepalingen niet herkiesbaar zijn; 4. Voorstel van de Afdeeling 's Gravenhage: «Het Hoofdbestuur wende zich tot de Regeering met dankbetuiging voor hetgeen zij reeds deed tot verlichting van den Zondagsdienst bij Posterijen en Telegrafie, er tevens hare aandacht op vestigende, dat toch nog steeds een zeker aantal ambtenaren bij beide takken van dienst het geheele jaar door verstoken zijn van Zondagsrust en haar verzoekende dit euvel weg te nemen, door vermeerdering van personeel." 5. Wettelijke bepalingen omtrent Zondagsrust. De Algemeene Vergadering zal besloten worden met eene Openbare Samenkomst, die op genoemden 7 December, des avonds te 8 ure, gehouden zal worden in het lokaal Van der Horst, Groenmarkt te Dordrecht, waarbij de heeren Mr. N. G. Pierson van Amsterdam en G. P. Ittmann Jr. van Rotterdam, als sprekers zullen optreden. De Oosterreickisch- Ungarische Sparhassen-Zeitung bevat een vleiend oordeel over de Nederlandsche Rijks postspaarbank, dat wij hier laten volgen. «Het was eene gelukkige keuze, welke de Neder landsche regeering deed, toen zij den heer Armand Sassen benoemde tot directeur van de Rijks-postspaarbank, want onder zijne leiding verblijdt zich deze instelling in toenemenden bloei. Niet alleen is de heer Sassen ijverig werkzaam in het hervormen en verbeteren van de bestaande inrichting, maar onvermoeid streeft hij ook naar uitbreiding van den werkkring der Rijks postspaarbank, zoowel in het belang der instelling zelve, als van den Staat dien hij dient. Een organiseerend talent en scherpzinnig, beleidvol bestuur vallen in het oog, als men ziet, wat in Nederland gedaan wordt om het denkbeeld van sparen en zijne heilzame gevolgen in Nederland krachtig te verbreiden. Men vindt er naast de brievenbussen en in de spoorwegstations populaire mededeelingen omtrent de Postspaarbank aan geplakt, en in de bladen worden berichten in bevatte- lijken vorm opgenomen. Ook in deze courant verschijnt maandelijks een bericht omtrent den stand van zaken, ons door den heer Armand Sassen toegezonden. «Wat de uitbreiding der werkzaamheid van de bank betreft, zijn reeds voorbereidende maatregelen genomen om, evenals in Frankrijk, aan soldaten en matrozen, aan boord van de oorlogsschepen, gelegenheid te geven hunne spaarpenningen rentegevend te beleggen. Waar schijnlijk kunnen dus ook in Nederland spoedig scheeps- spaarbanken worden geopend. «Een andere vraag, die wordt besproken, is, of het niet wenschelijk zou zijn de gerechtelijk gedeponeerde gelden in de Postspaarbank te beleggen. Iets dergelijks bestaat in Italië. De staat is hierbij financieel te meer betrokken, omdat hij thans voor deze gelden f 30,000 a f 40,000 rente jaarlijks heeft te vergoeden. «Met al deze voornemens nog niet tevreden, wordt er nog over gedacht in Indië eene afzonderlijke post spaarbank op te richten, die natuurlijk in eene ver houding van afhankelijkheid tot de hoofdinstelling in het moederland zou staan. «Al deze maatregelen tot ontwikkeling van het postspaarbankwezen in Nederland verdienen de volle aandacht, ook in de andere landen, waar postspaarbanken bestaan." In de eerste helft van dit jaar werd op vele fabrieken te Tilburg als een gevolg van het onderzoek der enquête-commissie de schafttijd met een half uur ver lengd. Een veertigtal fabrikanten voerden dezen nieuwen maatregel in, doch al spoedig zagen zij er geen voordeel voor het werkvolk in, en een nadeel voor zich zeiven. De Amst. verneemt, dat nu de winteravonden aange broken zijn, de fabrikanten den schafttijd weer op een uur hebben teruggebracht, daar zij hierdoor een half uur minder met gaslicht behoeven te werken. Het werkvolk blijkt aan één uur schaften volop genoeg te hebben, daar zij bij langer rusttijd lang voor den tijd op hun werk verschenen en in de nabijheid der fabriek wachtten totdat de bel luidde. Er worden meer mannen dan vrouwen geboren, maar er zijn meer vrouwen dan mannen, tengevolge van grootere sterfte onder de mannen. Er waren in ons land ten jare 1886 2,174,001 mannen en 2,216,856 vrouwen; doch er werden in dat jaar geboren 77,330 jongens en 73,521 meisjes, terwijl er van het mannelijk geslacht 49,643 stierven, tegen 45,596 van het vrouwelijke.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1