Burgerlijke Stand te Zierikzee. Speeldoozen van Heller. ADVERTENTIEN. Nutsdepartement „ZIERIKZEE." LEESVERGADERING Stroo en Stroo-opkoopers. HAVER- en GERSTESTROO THEEHANDEL self-help, die altijd in België gehuldigd zijn geworden en het land zijne plaats aan het hoofd der industrieele Janden hebben doen innemen," J >u.itschla nd. Iiet artikel van de officieuse J. de St. Petersbuurg over de hartelijke ontvangst van den Czaar en zijn gezin door de keizerlijke familie, wordt door de Köln. Ztg. als volgt beantwoord: »De aandacht verdient voorzeker de overtuiging, door het Russische blad uit gesproken, dat de Russische natie in de gevoelens van haar vorstenhuis zal deelen, en niet minder de wensch, dat de betrekkingen der twee groote rijken de goede bedoelingen der vorsten mogen weerspiegelen. Wij hebben onzerzijds reeds uiteengezetdat een omkeer alleen van Ruslands zijde noodig is en dat de oude goede verstandhouding dan dadelijk weder voor den dag zal komen. Van deze zijde is niets veranderd. Alleen hebben wij ons ingericht op eene mogelijkheid, met welker spoedige nadering wij sedert jaar en dag van oost en west werden gedreigd. Hebben wij onze maat regelen onnoodig genomen, des te beter. Wij willen gaarne voor den oorlog toegerust zijn zonder hem te moeten voeren, daar wij weten, dat hij ons niet bespaard geweest zou zijn, als wij niet toegerust waren geweest. Niet ter wille van onze veiligheid, maar in het belang van den Europeeschen vrede zouden wij het levendig toejuichen, wanneer de wensch, door het Russische blad geuit, meer beteekende dan een naamkaartje, dat men den dag na zijn onthaal bij zijn gastheer afgeeft. De naaste toekomst zal ons wel spoedig allen twijfel dienaangaande ontnemen." In telegrammen is bericht, dat Dinizoeloe zoowel als Umdabuko, zich aan den Engelschen Gouverneur Havelock onderworpen heeft. Als toelichting van een en ander kan een brief dienen, voorkomende in de Volksstem van 17 October, waaraan het volgende ontleend is: »De Zoeloes willen hoegenaamd niets van hunne nieuwe opgedrongen beschermers", de Britsche regeering, weten. Dinizoeloe en de hoofden (buiten Umyainani, die afwacht wie de sterkste is) zijn zeer tegen de annexatie, die zij voor eene daad van geweld beschouwen, want Engeland heeft door hen hoegenaamd geene redenen gekregen om hun land te nemen. Verder zeggen de hoofden, dat zij den gouverneur alleenlijk gevraagd hebben als arbiter tusschen hen en de nieuwe republiek te komen, ten einde verschillen over grens- disputen uit den weg te ruimen. Een heele partij deputaties is door Umyamani naar Pietermaritsburg gezonden, waar Dinizoeloe en Umdabuko niets van weten. Dinizoeloe zegt, dat hij altijd de lijn tusschen de reserve en zijn land, de Umhlutusi-rivier, ge respecteerd heeft en dat hij niet kan inzien, waarom zijn koningschap en land van hem genomen werden. De Britsche regeering heeft aan Dinizoeloe en Umda buko (ook aan de andere prinsen) een pensioen toe gekend, maar beiden hebben het geld teruggezonden. Dit is het eerste indirecte protest der Zoeloes. Dini zoeloe en de hoofden zuilen een officieel protest aan de verschillende regeeringen zenden. De Engelschen hebben Dinizoeloe laten weten, dat hij moest komen, opdat zij over de zaken kunnen spreken de Boeren kunnen hen (de Zoeloes) toch niet helpen, en als hij weder bij de Boeren gaat klagen, dan zal hij met Boeren en al over de Drakenbergen gejaagd worden. De eerste stap is van de zijde der Zoeloe's gedaan. Zij hebben geprotesteerd tegen de annexatie. De tijd zal leeren, wat verder gebeurt; in allen gevalle heeft men het zeer mis, aan te nemen, dat de Zoeloes met de annexatie tevi'eden zijn. Engelan cl. Het weekblad Saturday Revieuw trekt uit het onlangs in de straten van Londen voorgevallene de gevolgtrekking, dat het tijdstip is aangebroken om het houden van volksvergaderingen op de openbare straat, wel te onderscheiden van de parken, door een buitengewone wetsbepaling ten strengs te te verbieden. Het is eenvoudig onzin te beweren, dat de vrijheid van spreken door zulk een wet beperkt zou worden. Londen is bezaaid met groote halls en localiteiten, welke voor allerlei aard bijeenkomsten gehuurd luinneu worden. Insgelijks heeft de stad een massa couranten van alle richtingen, voor wier redactiën niets «te dwaas, te profaan, te onbetamelijk is". Voor ieder, die zijn medemerisch iets heeft mede te deelen, zijn er andere middelen en wegen dan hot versperren van de openbare straten en pleinen. INGEZONDEN. Dezer dagen zullen van wege de correspondenten van den Nederlandschen Protestantenbond en van die der Blaadjes-Vereeniging, de inteekenlijsten rondgaan voor een nieuw godsdienstig weekbladwaarin de vrijzinnige opvatting van den godsdienst op eenvoudige, voor allen verstaanbare wijze, wordt bepleit. Dat blad zal iedefen Zaterdag verschijnen. De prijs is bepaald op 2% cent. Men ontvangt het blad óf franco per post óf door vriendelijke bemiddeling van correspondenten. De inhoud zal bestaan uit Hoofdartikelen, Beschouwingen van allerlei aard, Overzicht van Binnen- en Buiten land, Verhalen. Berichten, Mededeelingen uit verschil lende kringen, Allerlei. Er wordt, als dit mogelijk is, met 1 Januari begonnen met een oplaag van 5000 exemplaren. Doel en strekking blijken genoegzaam uit de volgende circulaire, die wij op verzoek overnemen. NIEUW LEVEN. Volksblad voor stad en dorp. Zonder godsdienst kan ons volk niet leven. Dit wordt zelfs door hen erkend, die meenen, dat zij aan godsdienst voor hun eigen hart geen behoefte meer hebben. Heeft ons volk reeds dat waarlijk noodige gevonden? Helaas.' in onze dagen van beweging en strijd doolt een groote schare rond, als schapen zonder herder. Anderen volgen leidslieden, die vergeten, dat de ware godsdienst diep in het leven grijpt, het volle licht niet schuwt, 's menschen hart vrij maakt, sterk en blijmoedig. Te midden van al het kerkelijk twisten raakt menigeen het spoor bijster, en loopt hij gevaar jam merlijk te verarmen naar geest en hart. Terwijl op staatkundig en maatschappelijk gebied onder velerlei stormen een nieuwe levensvorm wordt voorbereid, woekert de zonde voort, en sleept zij velen ten verderve. Moet onder al die bewegingen en nooden de gods dienst zich niet krachtig doen gelden? Aan voorlichting, opwekking, stichting in den waren zin van het woord, is dringend behoefte. Dag- en weekbladen zijn er in overvloed ook godsdienstige van allerlei kleur maar een Volksblad, waarin de vrijzinnige opvatting van den godsdienst op eenvoudige, voor allen verstaanbare wijze wordt bepleit, ontbreekt nog. Daarom hebben twee Vereenigingen, de Nederlandsche Protestantenbond en de Vereeniging tot verspreiding van Stichtelijke Blaadjes, gemeend een nieuw Weekblad voor het volk in het leven te moeten roepen. Geen gewoon kerkelijk" blad zal het zijn, maar wel een «godsdienstig". Het wil de stem van den godsdienst doen hooren bij al de bewegingen en vraag stukken van onzen tijd en getuigen van het nieuwe leven, dat, op het gebied van het allerhoogste niet minder krachtig dan elders, zich openbaart. Allermeest zeker in den strijd voor het heilige maakt eendracht macht. Wij rekenen dus op de hulp van al onze vrienden.' De Commissie voor het Blad: weelderig ingerichte woningen. In hotels, restauraties en koffiehuizen doen zij de diensten van een geheel orkest en zijn dan een sterk aantrekkingsmiddel van het publiek. Voor hem, die zijne bezigheden aan afge legene plaatsen ketenen, zijn zij eene onuitputtelijke bron van genot; voor anderen, die in vreemde gewesten werken, zijn de melodiën, welke deze speeldoozen overal met zich mede dragen, aandoenlijke groeten uit het vaderland. De muziekstukken, ook der kleinste doozen, zijn met den fijnsten smaak uitgezocht en de nieuwste en meest geliefde scheppingen op het gebied der opera-, operetten- en dansmuziek, der zangkunst en van het kerkgezang worden daarvoor steeds gebezigd. In deze eigenschappen ligt wel de reden dat de fabrikant dezer muzikale genotaanbrengers en zorgenverdrijvers, de leverancier is van alle hoven van Europa, dat zijne werken op alle groote tentoonstellingen met eerste prijken bekroond werden en dut hij jaarlijks honderden getuig schriften bekomt. De speelwerken van Heller bevredigen de edelste behoeften der menschen en zijn daardoor liet meest passende geschenk voor alle gelegenheden., vooral ook voor St. Nficolaass Kerstmis, geboorte- en naamdagen. Door het groote aantal melodiën, die deze Speelwerken bevatten en om hun smaakvol uitzicht zijn zij als geschenk aan familie kringen, den bruidegom aan de bruid enz., aan te bevelen, alsmede ook als vereenigingen aan verdien stelijke personen door uitreiking van een eere-geschenk hunne liefde en hoogachting betuigen willen; voor iedere zielverzorger, iedere leeraar en voor iedere zieke zal zulk een geschenk een voorwerp van voortdurende vreugde zijn. Betrouwbare personen worden ook afbetalingen toe gestaan en dient bizondere bemerking dat zelfs de kleinste bestellingen direct van de fabrieken uit NTizzft en Interlaken worden verzonden. Geïllustreerde prijs-couranten staan ieder op verlangen franco en gratis ten dienste en is de fabriek tengevolge van de daling der prijzen van het materieel in staat, voor iedere bestelling op de in de prijs-couranten ge stelde prijzen 20 °/0 rabat toe te staan. Van 18—25 Nov. 1887. Geboren: Een zoon van P. H. van der Werf en C. Gillesse. J. den Dekker en M. M. Luijcx. dochter ET. van Krieken en J. Zorge. Gehuwd: W. C. Leijdekkers, 23 j.j.m. en M. Olree, 22 j., j.d. J, A. BöHRINGER, Voorzitter. J. KNAPPERT, Secretaris. H. P. BERLAGE. II. OORT. II. VRENDENBERG Cz., Redacteur. Het nieuwe blad is voor het volk, maar de wensch is dat allen, die hart hebben voor de godsdienstige ontwikkeling van ons volk, de uitgave krachtig zullen ondersteunen. Al is de prijs zoo laag gesteld, dat iedereen voor eigen rekening het blad kan aanschaffen, is het toch te hopen, dat de meergegoeden door eene ruime inteekening aan de verspreiding zullen mede werken. Daartoe roepen de ondergeteekenden alle belang stellenden in en buiten hun woonplaats op. Zierikzee, 25 November 1887. A. J. H. W. BRANDT. Dr. J. HELDER. J. F. L. MüLLER. H. H. ZAALBERG. Muziek verhoogt iedere vreugde, lenigt elke smart. Wat des menschen hart beweegt, wordt door tonen uitgedrukt; zij is ons eene troosteres, eene opwekster der schoonste herinneringen. Maar niet elkeen die hart en zin er voor heeft, kan haar beoefenen, tot eigen genot en dat van anderen. Nu heeft echter de zoo onvermoeide en zegenrijke menschelijke vindingrijke geest ook op dit gebied er voor zorg gedragen dat zelfs de onbekwame volop de gelegenheid aangeboden wordt, zich in de scheppingen onzer componisten te verheugen. Door de Speelwerken van Heller is het middel gevonden om de muziek door de gansche wereld tot in de afgelegenste deelen te verspreiden, opdat zij ook daar met hare tooverachtige uitwerkingen de vreugde derj gelukkigen verhooge, de ongelukkigen troost en leniging brenge. Deze Speelwerken worden door genoemde firma in eene verscheidenheid gefabriceerd, die alle voorstelling daarvan overtreft. Zij zijn de schoonste sieraden voor een ieder, zelfs in de meest op ÖOTSIBAtï 3» 188? des avonds te 8 uren, in de CONCERTZAAL. Spreker: de Heer Ds. D. G. M. ROLDANUS uit 's Bosch. Vooraf te ?y2 uren BIJEENKOMST DER LEDEN ter behandeling van een voorstel der Spaarbank- Commissie tot rente-verlaging-. De ivaarnd. Secretaris IIEIJSE. Franco aanbiedingen van g"OporS"fc en ongeperst franco wagen of schipworden ingewacht. Tevens kunnen degelijke stroo-opkoopers werkzaam zijn. Adres onder het motto «STROO" aan het bureau dezer Courant. J AJV VAN REES ZOON THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van J/2 1, 2% en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij «T. BAL te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3