Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zicrikzee. 1887. No. 92. Zaterdag 26 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. ZIERIKZEE, 25 November 188 7. De voedingscommissie van het garnizoen te Middelburg is met haar plannen betreffende het bouwen van eene slachterij voor het garnizoen gereed, die door het ministerie van oorlog zijn goedgekeurd. Men is de vorige week Vrijdag met den bouw begonnen. Voor ongeveer 600 man (het garnizoen te Middelburg en Vlissingen met het disciplinekorps aldaar) wordt gerekend vleesch noodig te zijn, zoodat jaarlijks ongeveer 250 runderen zullen worden geslacht. Als maatregel van bezuiniging zullen dit jaar geen losse werklieden op 's Rijks werf te Hellevoetsluis worden aangesteld. Dr. J. M. Smit, eervol ontslagen leeraar aan de Koninklijke Hoogere Burgerschool te Apeldoorn, trad Woensdagavond te Amsterdam in het «Volkspark" als spieker op in de plaatselijke afdeeling van den«Sociaal-Democratischen Bond." Door »den" rechter is «uitgemaakt", dat het overnemen van een bericht uit een ander blad met vermelding der bron door initialen, als een bewijs van instemming met den inhoud van zulk een bericht is te beschouwen. »Dat rechters kunnen falen is meermalen gebleken, maar zoo helder als hier toch zelden", doet de Arnh. Ct. zeer terecht opmerken. Het nieuwe circus van Carré te Amsterdam nadert met rassche schreden zijne voltooiing. Men hoopt het den 4 December reeds te kunnen inwijden. De voorgevel maakt een zeer bevredigenden indruk, Breed opgevat, zonder overlading, sierlijk en sober van stijl. Het balkon, dat op de rij zuilen rust, strekt zich over het geheele gebouw uit en geeft toegang tot de verschillende foyers. Den hoofdingang binnentredende, komt men in het ruime wachtportaal en stijgt langs bazaltsteenen wenteltrappen naar den len rang. Hier kan men het circus in zijn geheel overzien. Hoewel nog niet geheel afgewerkt, kan men toch de smaakvolle inrichting der groote zaal bemerken. Het koepeldak, 212,000 kilogram zwaar, is met verschillende portretten versierd en het beeld van den Dam, in het feestelijk kleed van 1872, neemt de helft van het plafond in. Er zijn vier rangen. Beneden de fauteuils, daarboven de loges, vervolgens de le en 2e rangen. In het bijzonder dienen de maatregelen tegen brandgevaar geprezen te worden. Aan alle zijden heeft men uitgangen gemaakt en aan de voor- en achterzijde van het gebouw balkons, door noodtrappen te bereiken, die het publiek in de gelegenheid stellen zich in geval van nood naar alle kanten te verspreiden en zoodoende opstopping te voorkomen, De inrichting der verschillende foyers is zeer smaakvol. Veel zorg heeft men gewijd aan de stallen en kleedkamers. De gangen zijn er 5 M. breed, en ook hier zijn balkons met bijzondere uitgangen aangebracht. De gezondheidstoestand van keizerin Eugenie, die thans in 't Amstel-Hótel vertoeft, geeft tot de grootste bezorgdheid aanleiding. Bij de rheumatische kwaal is sedert kort een zielelijden gekomen. In hare omgeving bevinden zich de echtgenoote van generaal Bourbaki en de vroegere prefect van politie Pitrie. Prins Victor Napoleon wordt verwacht. Er bestaat uitzicht, dat de verzending van post pakketten naar veie plaatsen in Indië zal kunnen worden uitgebreid. Tengevolge van het overlijden van den heer O. baron van Wassenaer van Catwijck moet eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Leidenen zal die verkiezing plaats hebben op Dinsdag 13 Dec. e.k., en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Dec. d. a. v. De Minister van Waterstaat hoopt, dat het Merwede- kanaal in 't laatst van 1890, uiterlijk 1891, in gebruik kan worden genomen. Om den vuurtoren van het Eierland op Tessel zwerft sedert eenige dagen weer een vischarend van buitengewone grootte. Ook in den vorigen winter liet zich daar zulk een vreemde gast zien, misschien wel dezelfde. Men heeft toen vruchteloos allerlei pogingen aangewend om den arend te schieten, doch de vogel wist alle aanslagen op zijn leven te verijdelen. Ook nu wordt weer jacht gemaakt op het zeldzame dier. Domela Nieuwenhuis heeft te Groningen een ge- heelen dag vertoefd, zonder dat een der sociaal democraten hiervan iets geweten heeft. Men vermoedt, dat hij zich langzamerhand gaat terugtrekken. Het Vad. wijst bij eene bespreking over de nieuwe categorieën van kiezers op eene onduidelijkheid in de bepaling omtrent de zoogenaamde kamerbewoners of lodgers. Een vereischte voor hen is, dat zij gedurende 9 maanden, aan den 21 December den 21en dag na de afkondiging voorafgaande, het perceelsgedeelte in huur hebben gehad en bewoond, dus van 21 Maart tot 21 December. Daardoor worden zeer velen buiten gesloten, die in dien tusschentijd zijn verhuisd, tenzij men zou mogen aannemen, dat de vorige bewoning ook mederekent, mits het toen bewoonde perceels gedeelte aan de eischen beantwoordde. Dit schijnt rationeel, maar het is twijfelachtig, of dat de bedoeling is der wet. Het Vad. zou meenen, dat de vroegere bewoning meetelt, maar dan zal in die gevallen dubbele schatting noodig zijn. De Arnh. Ct., hoewel ontkennende, dat het eerlang buiten betrekking gerakende personeel bij den aanleg van Staatsspoorwegen eenig recht op tegemoetkoming kan doen gelden, meent toch in de gegeven omstan digheden de aanneming van 's ministers voorstel, mits niet voor een bepaald getal jaren, maar siechts telkens voor één begrootingsjaar, le mogen aanraden. De financieele toestand dezer tijdelijke ambtenaren is gedurende hun diensttijd niet zóóveel gunstiger geweest dan die der vaste ingenieurs van den Staat, om een acquivalent te vormen tegenover de onzekerheid van hunne toekomst. Wie de trakte menten der ingenieurs (om bij hen te blijven) van de Staatsspoorwegen met die van de ingenieurs van den Waterstaat vergelijkt, zal ontdekken dat, ook waar de werkkring der eersten dikwijls gewichtiger en drukker dan die der laatsten is, de wedden juist in den omgekeerden zin zijn geregeld. De hoofdingenieurs van den Waterstaat genieten met een verzorgde toekomst f 4500 en f 5000, de eerst-aanwezende ingenieurs van de S. S. f 4000; de ingenieurs van den Waterstaat f 2000, f 2800 en f 3600, de sectie-ingenieurs van S. S. f 2000, f 2400 en f 3000. De Arnh. Ct. zou het denkbeeld der regeering willen vervuld zien in dezen vorm, dat als algemeens maatregel voor 1888 aan alle buiten dienst rakende personen van den S. S. aanleg een evenredig deel van hunne jaarwedde werd toegelegd. Dan zou bij de begrooting voor 1889 eene vaste regeling kunnen gemaakt worden. Wij ontvingen het verslag over 1886/87 van het bestuur der Nederl.-Zuid-Afrikaansche vereeniging waarop wij gaarne de aandacht van belangstellenden vestigen. Tevens wenschen wij mede te werken, om openbaarheid te geven aan de opwekking van het bestuur, om door uitbreiding van het ledental de vereeniging in staat te stellen krachtiger nog dan tot dusver op te treden. De omvang der werkzaamheden en de onvermijdelijke uitgaven zijn sedert het uit brengen van het verslag' in Juli j.l. aanmerkelijk toe genomen. Dat is een gevolg van de veel krachtiger en invloedrijker stelling, die de vereeniging begint in te nemen. »Kon de vereeniging in het jaarverslag één onder wijzer vermelden, door hare tusschenkomst in de Zuid-Afrik, republiek geplaatst, in Juli had zij het genoegen een tweeden uit te zenden, terwyl binnen enkele weken een derde zal volgen. Het salaris dier heeren zal echter niet door haar, maar door de Trans- vaalsche regeering betaald worden, terwijl de eerste, door haar uitgezonden onderwijzer, eveneens met den 1 October 1.1. in Transvaalschen Staatsdienst is over gegaan. «Blijkt reeds uit deze feiten, dat de vereeniging vertrouwen wekt bij de Transvaalsche bevolking, zij ontving daarenboven van den volksraad een hartelijke dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten. De regeering der Z.-Afrik, republiek gaf een bewijs van hare welwillende gezindheid door de toezending van bet kostbaar boekwerk, getiteld: «De locale wetten der Zuid-Afrikaansche Republiek". «De commissie voor de Hollandsche studiebeurzen te Pretoria gaf een zaakrijke en waardeerende beoor deeling van de door de vereeniging ingezonden hand schriften voor schoolboeken en sprak den wensch uitf dat die boeken zoo spoedig mogelijk zouden verschijnen. «Een Nederlandsch consortium, dat zich ten doel stelt den mineraal-rijkdom der Z.-Afrikaansche Repu bliek ter plaatse te doen onderzoeken en mettertijd eene mijnbouw-onderneming op het getouw te zetten, werd door bemiddeling der vereeniging in aanraking gebracht met een mijn-ingenieur, die eerstdaags voor dit consortium naar Zuid-Afrika zal vertrekken. «Wij zijn schrijft het bestuur nog lang niet aan het einde van de reeks der feiten, waaruit blijkt, dat de Vereeniging met ijver en niet zonder voorspoed op den ingeslagen weg voortgaat. Gaarne zouden wij nog veel meer doen om eensdeels onze stamverwanten te helpen bij de bezwaren, waarmede zij èn bij het openen der bronnen van handel en nijverheid èn bij de opvoeding hunner kinderen te kampen hebben, anderdeels werk en brood te verschaffen aan vele Nederlanders, die werken willen en werken kunnen, maar wier hand of hoofd hier te lande niets te doen vindt. De contributie van onze Vereeniging is zoo laag gesteld, dat slechts weinigen zich door financiëele redenen moeten laten weerhouden aan onze nuttige taak mede te werken." Om lid te worden, wende men zich tot den penning meester, den heer W. Dull, Warmoesstraat 144, Amsterdam. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, opgericht in den jare 1845 door de Maat schappij Arti et Amicitiae", heeft gedurende haar 42-jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschillende kunstenaars, ongeveer 1200 Schilderijen, ruim 360 Aquarellen achter lijst en glas, benevens verscheidene andere kunstwerken aankoopen, terwijl zij 40 Staalgravuren deed vervaardigen de meesten op eene grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al deze kunstwerken werden vervaardigd door - en rechtstreeks aangekocht van Nederlandsche kunstenaars op openbare Tentoonstellingen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1