voor liet arrondis- ment Ztarüiee. 1887. No. 91. Woensdag 23 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. mm k a yt Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 22 November 188 7. In eene te Goes gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging Goes is een bestuursvoorstel behandeld, om, met het oog op de nieuwe regeling van het kies recht, de vereeniging te ontbinden en een nieuwe op te richten met medewerking der nieuwe kiezers. Dit voorstel vond van andere zijde bestrijding. Men wilde niet alles op losse schroeven zetten. Daarom werd, met verwerping van het bestuursvoorstel, ten slotte een voorstel aangenomen van den heer Kayser om de vereeniging te laten bestaan, het bestuur te verzoeken met Tholen enz. zich in verbinding te stellen, en zoodra de nieuwe kiezers bekend zijn ook te trachten met dezen voeling te verkrijgen. Blijkt dan dat eene op andere wijze geregelde vereeniging gewenscht wordt, dan kan men nader daarover overleg plegen en beslissen. Het plan moet bestaan om ook in Limburg en Zeeland een afzonderlijke provinciale Katholieke ICie- zersbond op te richten. Zooals men weet zijn in die provinciën de meeste der Kiesvereenigingen niet tot den algemeenen Bond toegetreden. Zondag in den vroegen ochtend is te 's Gravenhage overleden de heer II. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, generaal-majoor van den grooten staf van het leger, chef van het dienstdoend militair Huis des Konings en dienstdoend adjudant van Z. M. Een schrik, tengevolge van een binnenbrand van weinig beteekenis, die te zijnen woonhuize ontstond en trouwens zeer spoedig werd bedwongen, maakte plotseling een einde aan zijn leven. De rechtbank te 's Hage heeft J. A. de Bergh vrij gesproken van de aanklacht van poging tot doodslag. Zij acht het bewijs niet geleverd. De Nederlandsche Vereeniging »het Roode Kruis" heeft onlangs besloten geen decoratiën meer aan te nemen van een der oorlogvoerende partijen voor hulp in den strijd bewezen. In een schrijven aan den voorzitter van het Internationaal Comité van het Roode Kruis is thans van dat besluit kennis gegeven. Het is geen wonder, dat men tot dit besluit gekomen is in onzen tijd, nu het waarlijk een onderscheiding begint te worden niet gedecoreerd te zijn Door den heer D. Slooves te Winkel, is een toestel uitgevonden, dat den naam draagt van »Veeredder." Door dit werktuig kunnen in een oogenblik al de koeien of paarden, bij brand of watersnood, worden losgemaakt. Men behoeft daartoe slechts even te drukken op een buiten den stal aangebracht toestel, om in geval van nood het vee te redden. Yoor een stal van 20 koeien of paarden bedragen de kusten ongeveer '100 gulden. De proeven, door de afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Nieuwe Niedorp, in tegenwoordigheid van ongeveer 40 landbouwers gehouden, slaagden uitstekend. Het grootste blok marmer, dat te Amsterdam, naar men meent, ooit is aangevoerd, zag men Zondag aan de Plantage Muidergracht liggen. Het is bestemd voor de werkplaatsen des beeldhouwers II. Teixeira de Mattos in de Fransche Laan, weegt 14,000 kilo en is 2,50 meter hoog. Het moet dienen voor de vervaardiging van eene groep, voorstellende een neger in gevecht met een tijger. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Gt. maakt melding van 't verschijnen van een bundeltje gedichtjes te 's Gravenhage, waarin o. a. een nieuw A. B. G. voorkomt. Als staaltje van 's dichters talent citeert de briefschrijver het navolgende »W. is Wilmientje, het jeugdig Prinsesje, Dat het Oranje in 't leven weer houdt; Zij is de toekomst waar w' allen op hopen, Benevens de rots, waar Neerland op bouwt." Het boekje, dat «Kreupelhout" heet er staat werkelijk houtniet rijm is uitgegeven «ten voordeele der vereeniging tot versterking van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen". Daarom vangt de dichter op zijn titel al aan 't liertokkelen aan, en doet hij een aanval op het medelijdend gemoed met deze, zoo niet treffende noch verheffende, althans ter zake dienende ontboezeming «Ach, blijft niet koud, Koopt «Kreupelhout", Het geeft, dit moet gij weten, Aan menig kind, Yan elk gezind t, Een warme portie eten." Bij den uitgever A. Eeltjens te Rotterdam is ver schenen het eerste nommer van «de Librye, curiosa rariora". Het blaadje is in de eerste plaats bestemd voor de publicatie van minder alledaagsche boektitels, ten einde die onder de aandacht van de mannen der wetenschap te brengende uitgever biedt echter ook hun, die op een of ander gebied iets zoeken, of die ten opzichte van eenigen schrijver of van eenig werk inlichtingen verlangen, een gedeelte der ruimte kosteloos aan voor hunne vragen of mededeelingen. Het Journal de Bruxelles geeft een toelichting tot de verdubbeling van het porto voor drukwerken en dagbladen, die uit België naar Ned.-Indië verzonden worden. Deze maatregel is niet gericht tegen Nederland, maar de Belgische regeering zag zich er toe genoopt door het tekort, dat voor de Belgische posterij voort vloeide uit de vele toezendingen van Nederlandsche uitgevers, die den weg over Antwerpen namen, omdat het porto in hun eigen land zooveel hooger was. Thans bestaat er gelijkheid van port voor de beide landen naar de Ned.-Indische bezittingen. De heer O. baron van Wassenaer van Catwyck, wiens overlijden door verschillende bladen werd bericht, was sedert het jaar 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Leiden. Hij stond bij de anti-revolutionaire partij, waartoe hij behoorde, in hoog aanzien. Gevuimen tijd was hij voorzitter van hare parlementaire club; in de Kamer trad hij soms in gewichtige omstandigheden als haar woordvoerder op. Ook buiten den kring zijner geest verwanten genoot de heer Van Wassenaer de achting, waarop zijn eerlijk en rechtschapeh karakter hem aanspraak gaf. De heer Van Wassenaer begon zijn loopbaan als officier der genie, en ofschoon hij den dienst vroeg verliet, bleef hij steeds veel belang stellen in de militaire aangelegenheden. Aan den persoonlijken dienst des Konings was hij lange jaren verbonden. Aan het Hof bekleedde hij belangrijke betrekkingen, zoo o.a. de functiën van opper-ceremoniemeester en opper stalmeester. Menig nnttig en vaderlandsch werk werd door den heer van Wassenaer gesteund; zoo is hij o.a. lid geweest van het Barents-comité. De begrafenis zal morgen plaats hebben. De heer D. H. Schmüll te Amsterdam, stelt zich bij een aan de pers gericht open schrijven (van '17 dezer) in de bres voor het weekblad de Wereldburger en verklaart, dat er tot heden in dit blad nog geen i enkel bericht van belang, de Z.-Afrikaansche Republiek betreffende, is verschenen, dat met bewijzen is gelogen- straft geworden. Hij acht zich daarom gedrongen openlijk te verklaren, dat hij overtuigd is, dat de Wereldburger in een lang gevoelde behoefte voorziet, en, nog even als altijd, de bijzondere aandacht ver dient van allen in Nederland, die belang stellen in de Z.-Afrikaansche Republiek, en connectiën met het land wenschen aan te knoopen. Drankbelasting en Drankbestrijding is de titel eener belangrijke brochure, waarin de heer A. G. A. Elias Schovel, op grond voornamelijk van de geschiedenis der wetgeving in Duitschland, in Engeland en in Frankrijk, betoogt dat verhooging van de alcohol belasting, en in het algemeen alle maatregelen, die de strekking hebben om den alcohol duur te maken, niet het verbruik van sterke dranken doen af- maar de smokkelarij en de vervalschingen doen toenemen, en derhalve als regel verwerpelijk moeten worden geacht. De ervaring leert, dat wie aan drank gewend is, zich niet door den hoogen prijs van het gebruik terug laat houden, maar eerder op alle andere uit gaven zich inkrimpt dan op die voor den borrel. Daarom beteekent verhooging van den alcoholprijs toenemende armoede in het gezin van den kleinen man, terwijl toenemende armoede weder het alcoholisme doet toenemen. Verhooging dei' belasting op het ge distilleerd geschiedt in den regel onder voorwendsel van het drankmisbruik te willen bestrijden, doch inder daad tot stijving der schatkist. Gaat men daarmede voort en blijft men den volksdrank duurder maken, dan zal de jenever voortaan niet alleen een volkskanker zijn omdat het volk jenever drinkt, maar tevens omdat de jenever, die het volk drinkt, zoo duur is. Maatregelen van wetgeving tot bestrijding van het misbruik van sterken drank, acht de heer Elias Schovel slechts in voorwaardelijken zin aanbevelenswaardig. Beperking van het aantal gelegenheden tot drank verkoop, niet slechts in de gemeenten, maar ook in de verschillende wijken eener zelfde gemeente, en het heffen van een vergunningsrecht, mits niet te hoog, is ongeveer alles wat hij aanbeveelt. Het meest verwacht hij van verbetering der volksvoeding, dewijl degeen die het slechts gevoed wordt in het algemeen ook het meest tot drankmisbruik geneigd is. Vroeg tijdig moet daarop gelet, eene goede voeding reeds bij kinderen bevorderd worden en de schrijver betreurt het, uit een oogpunt van drankbestrijding, dat de commissiën, die zich beijveren behoeftige kinderen op de scholen voedsel te verschaffen, alsmede de vacantie- koloniën, niet meer algemeen steun en medewerking ondervinden. Dr. IC. W. van Gorkom ontwikkelt in de Indische Mercuur zijne bezwaren tegen de beschouwingen van den minister van Koloniën over de koffie-cultuur in de memorie van antwoord. Zijn ernstigst bezwaar geldt 's Ministers verklaring«Ook in de werkwijze werd een belangrijke verandering gebracht. Van de in de laatste jaren gevolgde intensieve cultuurwijze werd namelijk afgezien. (En in de laatste jaren deed men 't zoo flink!) Tot die cultuurwijze, daarin bestaande dat op de berghellingen terrassen en daarin ruime plantkuilen gemaakt moeten worden, was indertijd besloten, omdat men, in verband met de vermindering van geschikte gronden, daarvan betere oogsten van de plantsoenen verwachtte. De ondervinding heeft echter geleerd, dat de intensieve cultuurwijze wel is waar in de eerste jaren betere oogsten ten gevolge had, doch dat zij schadelijk werkte op den levensduur der koffie-boomen, en bij slot van rekening voor dezelfde productie over een reeks van jaren meer arbeid van de bevolking eischte dan de eenvoudiger cultuurwijze, die thans weder gevolgd wordt en die ook beter met de inzichten der bevolking strookt." Men kan zijn ooren en oogen moeielijk vertrouwen,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1