lie. HIRE, i 1887. No. 90. Zaterdag 19 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- >4»*. sement Zierihzee. Binnenland. \dvertentiën den vooraf s geleverd. IK. ew-York. >SE. indelaren: ƒ1.90. ft Prijs. pst, aangevende f meer publici- I op de daarin Bioofdpiaats van geheel Neder- P meening is dit ■teele hebben wij -Bureau wenscht •laden is, waarin langrijke order hines. m. H en gratis rctant zich "egelijieheid i druks, van het 0 pag., met Is kostte bij bestaande Fordt alléén Wen Boekh. oging voor Zierikzee. zierikzeesciiïümimt: Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald. 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men nitciT'k een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEfïIAl*. ZI ERIK ZEE, 18 November 188 7. Het Harrnoniegezelscbap «Kunst en Eer" zal in de laatste helft van December e.k., in de Concertzaal een Bal-Masqué geven. De opbrengst zal worden besteed tot den aankoop van instrumenten. Men schrijft uit onze provincie aan het Utr. Dbl. De laatst gehouden vergadering van de afdeeling Walcheien der Zeeuwsche maatschappij van landbouw was in meer dan één opzicht zeer belangrijk. De reeds zoo dikwijls ter sprake gebrachte jachtwet kwam weder ter tafel en wel naar aanleiding van eene inededeeling van een der leden, waaruit bleek, dat hij op zijne gronden, de paaltjes met verbodsbepaling tot overgang (art. 461 van het nieuwe Wetboek van Strafrecht) had geplaatst. De bedoelde paaltjes waren ter ver gadering aanwezig en weldra ontspon zich een leven dige discussie tusschen bedoeld lid en een lid-jager, eigenaar van een jachtrecht. Eerstgenoemde gaf de verzekering, dat hij slechts handelde op raadgeving van de bevoegde inacht en hij aan zijne pachters bedoelde paaltjes had ter hand gesteld, onder aan beveling zich, van de vereischte bewijzen voorzien, tot de bevoegde macht te wenden, wanneer eenige handeling in strijd met genoemd art. 461 zou kunnen worden geconstateerd. De eigenaar van het jachtrecht zou dus, volgens deze leer, aan den eigenaar of gebruiker van den grond, waarop hij jaagt, vergunning van toegang moeten vragen en een noodzakelijk gevolg daarvan is, dat hein die vergunning, zonder opgaaf van redenen, eenvoudig zou kunnen worden geweigerd. Zietdaar dus de jachteigenaar overgeleverd aan de willekeur van grondeigenaar of pachter en de waarde van zijn bezit (jachtrecht) tot nul en geener waarde gebracht. Daar vele jagers zich aan de paaltjes niets laten gelegen liggen, is men z»er nieuwsgierig of er een verbaal zal worden opgemaakt en, is dit het geval, of het dan al of niet zal worden vervolgd. Van anderen kant wordt beweerd, dat als een grond eigenaar beweert, dat zijn grond niet is bezwaard met een servituut van jacht, hij dat zelf moet bewijzen en dat niet de eigenaar van de jacht bewijzen moet, dat zulks wel het geval is. Ook kwam nog even de wenscheiijkheid ten opzichte eener boterfabriek (geen kunstboter) ter sprake en werd coöperatie in deze zeer aanbevolen. Het bestuur beloofde deze zaak te onderzoeken en daarover nader rapport te zullen uitbrengen. Wellicht zou dit een goed middel worden om de melk wat hooger in prijs te doen blijven, dan ze nu op 't oogenblik in de steden wordt verkocht. Vroeger kon men voor goede qualiteit gemakkelijk 10 cent per liter bedingen en voor 2e soort 8 cent. Thans zijn die prijzen 71/i en 5 cent. Toch wordt nog 't meeste geld verdiend met de 2e soort, indien die eerst goed afgeroomd wordt voor de boter- bereiding. Staatsblad No. 210 bevat de publicatie van den 15 Nov. betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Zij luidt aldus; »Wij WILLEM III, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, salut Gedurende den loop Onzer Regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen, ten einde de bij de Grondwet van 1848 gehuldigde beginselen leven en werking te geven. Intusschen is bij de Grondwet zelve voorzien, dat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden. Na een nauwgezet onderzoek tot de overtuiging gekomen zijnde, dat eenige barer bepalingen voor de wetgeving en den gang der regeering belemmerend waren, hebben Wij niet geaarzeld eene nadere her ziening der hoogste Staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der Staten-Generaal, zijn thans elf wetten tot herziening der Grondwet op de door haar voorgeschreven wij/e tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 van het Staatsblad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren, dat de in die wetten vastgestelde bepalingen met de onveranderd gebleven hoofdstukken en artikelen der Grondwet voortaan en wel van het oogenblik barer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden zullen uitmaken. En hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan hij deze, dat de wetten van 6 November 1887 (Staatsblad No. 183 tot 193) op den 30s£en November 1887 des middags te twaalf ure, in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van ieder der gerechtshoven en der arrondissements-rechtbanken door den griffier zullen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaaktalsmede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de deur van liet huis der gemeente. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke in het Staatsblad zal woiden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 15en November 1887. WILLEM." Het stuk is door alle ministers gecontrasigneerd. De heer H. H. Timmer uit Amsterdam, maakt de opmerking dat jhr. Beelaerts van Blokland, een Ne derlander, lid van de Tweede Kamer, referendaris bij het Departement van Justitie, niet kan wezen Minister- resident voor de Zuid-Afrikaansche Republiek in Nederland. Alles wat dus in die qualiteit door hem gedaan en geteekend is, heeft geen verbindende kracht. Het Hbl. onderzoekt wat er is van deze bewering. De heer Beelaerts is door de regeering der Transvaal tot haren gemachtigde in Europa gekozen en heeft zich tot dusver in die qualiteit als «minister-resident" doen erkennen bij de regeeringen van Duitschlaml, Frankrijk en Portugal. Bij de Nederlandsche regeering is dit nog niet geschied, ofschoon onze wetten zich daartegen geenszins verzetten. Immers zoowel volgens het burgerlijk wetboek als volgens de wet op het Nederlanderschap, wordt de staat van Nederlander j alleen verloren door hen, die openbare bedieningen, door vieernde regeeringen opgedragen, aannemen, buiten toestemming des Konings". De heer Beelaerts J nu heeft reeds in 1884 's Konings toestemming erlangd om in diplomatieken dienst te treden bij de Z.-Afr. republiek. Het gebeurt wel meer, dat een regeering aan haren vertegenwoordiger bij den eenen Staat de behartiging I opdraagt van hare belangen in een anderen Staat, waar zij nog geen bijzonderen gemachtigde voor goed heeft aangesteld. Zoo heeft de heer Beelaerts in 1885, als «buitengewoon gezant der Z.-Afr. republiek", voor deze met Zwitserland het handelstractaat gesloten, hetwelk dit jaar door beide landen is bekrachtigd. Ook voor het sluiten van een handelstiactaat met Nederland heeft de heer B. dergelijke volmacht. Hij heeft in de bedoelde waarschuwing dus niet anders gebruikt dan den titel, die hem als eenigen diploma tieken agent der Transvaal in Europa toekomt. Het Staatsblad no. 176 bevat een kon. besluit van den 4. Nov. j.l. betreffende overmaking van gelden door middel van postwissels tusschen het rijk en zijne koloniën in West-Indië. Binnen weinige weken zal prof. Van der Hoeven met de samenstelling van een voorloopig ontwerp van een wetboek van strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal worden onderzocht door eene commissie, hoofdzakelijk uit offieieren der zee- en landmacht bestaande, na welk onderzoek het zal worden openbaar gemaakt. Eenige invloedrijke ingezetenen te Wageningen hebben voorbereidende maatregelen genomen voor de oprichting van een onderling veefonds, waaraan voor velen groote behoefte bestaat. De statuten zijn gereed, een bestuur is benoemd, terwijl verschillende personen zich reeds beieid hebben verklaard deel te nemen in het waarborgskapitaal (rente.looze aandeelenTot directeur-boekhouder is benoemd de heer S. G. van Weideren baron Rengers. Alle bestuurders nemen hunne functies gratis waar. In het afgeloopen jaar zijn aan het doofstommen- instituut te Groningen onderwezen 183 kweekelingen. De ontvangsten bedroegen f 68,122 en de uitgaven f 67,806. Naar de Arnh. verneemt, zal het orgaan van den soc.-democratischen bond Recht voor Allen binnenkort dagelijks verschijnen. Volgens het Nbl. v. Ned. is de vrees, dat de populaire VYillemstrater Jacobus Mens er het leven zal afbrengen, nog niet geweken. Aan gezicht, hals en handen bekwam hij ernstige brandwonden, zoodat men zelfs uit een der kuiten een stuk vleesch heeft verwijderd en door kippevleesch vervangen. Heden zou het andere been een zelfde operatie ondergaan. De 82-jarige moeder gevoelt zich, naar omstandigheden, vrij wel. Dat Jacobus zoo deerlijk gebrand werd, wordt hieraan toegeschreven, dat hij, toen de petroleum-lamp tuimelde, van schrik in onmacht viel. De brandweer vond hem bewusteloos op dezelfde plek, waar hij zich had te slapen gelegd. Binnenkort verschijnt een werkje, getiteld: «Onze Vogelwet", beschrijving van vogels, die ingevolge de wet van 1880 niet mogen gevangen en welker nesten niet mogen gestoord worden, door kapitein Van Hooydonk, De Staats-Courant bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten der Vereeniging voor den Koffiehandel te Amsterdam. Haar doel is: den handel in koffie te be vorderen; den koffiehandel te beschermen tegen onrecht vaardige en onwettige handelingen; misbruiken in den koffiehandel tegen te gaan; aan haar leden juiste en betrouwbare inlichtingen te verstrekken omtrent alles wat met den kolfiehandel in verband slaat; in de voorwaarden van koop en verkoop, wijze van levering en ten aanzien van al hetgeen wat met den koffiehandel in verband staat, zooveel mogelijk eenstemmigheid te brengen; een meer uitgebreid vriendschappelijk verkeer tusschen hen, die bij den koffiehandel belang hebben, tot stand te brengen. Naar de Ingenieur verneemt, zal op 24 Nov. a.s. te Londen eene internationale suikerconferentie worden gehouden, waarop de voomaauibte landen zich laten vertegenwoordigen. De eerstvolgende koffie-veiling der Ned. Handel maatschappij is bepaald op 31 Januari 1888.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1