Buitenland. De begroeting van bet pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, dienst 1888, bedraagt f 4,776,500. Voor 1887 ?.iil vermoedelijk f 510,000 voor pensioenen noodig zijn, voor 1888 wordt f 570,000 geraamd. Op 1 Januari 1887 telde liet fonds 15,073 ambte naren met grondslagen voor pensioen van 15,7*29,-097. De bijdragen voor pensioen worden in '1888 geraamd op f 650,000; de te kweeken renten op f 1,115,000. liet kapitaal van bet fonds bedroeg op 5 Juli 1887 f 30,279,090 2i/2 pCts., f 4,644,850 3 pCts. en f 5/102,900 3y2 pCts. Het hoofdbestuur van bet Genootschap ter bevorde ring van den landbouw in Drente zal een adres richten aan de Tweede Kamer, om aan te dringen op aanneming van den begrootingspost van f 20,000 voor landbouw onderwijs en landbouvv-vakscholen. gevaar bad geloopen in bet water te vallen. Tegen den machinist is proces-verbaal opgemaakt. Te Maasdam heeft een wethouder, die te veel gebruik bad gemaakt van de vergunning", bet nieuw gebouwde »hok" voor dronkaards ingewijd. Hij beeft, niet onverklaarbaar, reeds ontslag uit zijn ambt aangevraagd. Een hevige brand vernielde Zondagnacht de geheele boven vei dieping vari bet ministerie van landbouw te Brussel. Tegen 4 uur was men den brand meester. De schade is zeer groot, maar persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. /Van de Politische Correspondentz wordt uit Kon- stantinopel geschreven »üe Koning der Nederlanden bad onlangs Snïd-bassa, den minister van Buitenlandsche Zaken, de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend, maar de insignes waren hem nog altijd niet overhandigd; hetgeen na tuurlijk tot allerlei gissingen aanleiding gaf. De waar schijnlijkste komt ons voor deze te zijn: Het kruis der genoemde Orde is van karton, om aan te duiden, dat zijne waarde alleen bestaat in de onderscheiding, toegekend aan den gedecoreerde. De Tuiksche hoogere Orden daarentegen vertegenwoordigen een vrij hooge waarde aan goud of edelgesteenten. Nu moet de Nederlandsche gezant, om mogelijke aanmerkingen te voorkomen, zijne Regeering bewogen hebben tot het maken van eene uitzondering voor Saïd-bassa en voor hem een kruis van goud, versierd met briljanten te laten maken; vandaar de reden der vertraging." Als 't waar is Kunst, Wetenschap en Letteren. Heden verschijnt bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam een buitengewoon werk, getild«Buffalo Bill." Een boek voor iedereen met 16 chromoteeke- ningen, keurig uitgevoerd. In groot 4°. formaat kost dit werk slechts f 0,75. De Regeering heeft voorgesteld, f 7000 subsidie toe te kennen voor de nationale tentoonstelling van kunstnijverheid in '1888 te 's Gravenhage. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld Het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat Zaterdagavond in den Stadsschouwburg voor de eerste maal werd opgevoerd, heeft vooral wat de laatste bedrijven betreft, een gunstigen indruk gemaakt. In den beginne wordt de aandacht te zeer verdeeld over tooneelen, waarvan sommige, hoewel vermakelijk, den gang der verhandeling vertragen. De auteur werd aan het slot met warmte ten tooneele geroepen. De Vondelfeesten ter viering der 300ste verjaring van den geboortedag des dichters, werden in den Stadsschouwburg te Amsterdam geopend door de voor stelling, waartoe de rederijkerskamer «Joost Van den Vondel" het initiatief nam. De opbrengst dient als eerste bijdrage in het benoodigde voor den bouw van een monumentale bank, gewijd aan de nagedachtenis van den dichter, en te plaatsen in het Vondelspark bij zijn standbeeld. De Regeering heeft voorgesteld om het laboratorium, dat ten behoeve van het aan prof. Pekelharing en dr. Winkler opgedragen onderzoek naar de berri-berri in het militair hospitaal te Weltevreden is ingericht, tot eene blijvende, onder burgerlijk beheer staande inrichting te verheffen voor onderzoekingen op het gebied van pathologische anatomie en bacteriologie. De uitgaven zullen aanvankelijk f 22,000 per jaar bedragen. Den 7 December zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de heer Louis Bouwmeester voor het eerst het tooneel betrad. Naar aanleiding daarvan zal de gevierde tooneelspeler den avond van dien dag te Amsterdam optreden in het karakter van Lodewijk XI. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Bij het vertrek der stoomboot van Leeuwarden op Opeinde bleek Zondag, dat de machinist in beschonken toestand verkeerde. Dit bracht onder de passagiers een groot tumult teweeg, daar sommigen toch wilden vertrekken, anderen huiverig waren om met dezen machinist aan boord, de reis te doen. De commissaris van politie, juist op de plaats komende, belette aanstonds het vertrek, deed den beschonken machinist verwijderen en wist er een ander voor in de plaats te krijgen, zoodat de boot, zij het ook eenigszins later, kon vertrekken. Even te voren was de stoomboot in aanvaring geweest met een ander schip, ten gevolge waarvan de schippersvrouw, die op het dek stond, JLXuitsciii a n d. De ziekte van den kroonprins beheerscht alles in Duitschland. Aan niets anders wordt meer gedacht, het gesprek handelt voortdurend over den kroonprins en dientengevolge ook over de overige keizerlijke familie. De keizer is namelijk zeer gedrukt door de berichten, die onophoudelijk uit San Remo komen, waaronder zijn gestel ongetwijfeld moet lijden. Nog meer zou den grijzen keizer getroffen worden, wanneer het gerucht waar is, dat Vrijdag te Berlijn is ontvangen eri dat door den correspondent van de Indèpendance Beige wordt wereldkundig gemaakt, dat de keizerin door een beroerte getroffen zou zijn, tengevolge waarvan een gedeelte van haar lichaam verlamd is. Wanneer dit gerucht waar bleek te zijn, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de krachten van den bejaarden vorst tegen een opeenstapeling van zooveel rampen niet bestand bleken te zijn. Wat den toestand van den kroonprins betreft, hierover valt op 't oogenblik weinig te meldende vier professoren, die geconsulteerd zijn, verklaren dat het gezwel vermindert en dat zij hierin eene verbetering van den toestand zien. Het is echter geconstateerd, dat de kwaal kanker is; de ziekte kan dus lang duren, volkomen herstel er van behoort tot de zeldzaamheden. Aan de komst van den czaar te Berlijn wordt ge twijfeld. Hij heeft zelf verklaard eerst den uitslag van de operatie, die de kroonprins moet ondergaan, te zullen afwachten. In een telegram heeft de czaar den kroonprins zijn deelneming betuigd. Kuslancl. Den 27 October werd te Kieff de aan het station Rendery van den Zuidwest-Russischen spoorweg aan- gestelden locomotief-beambte Jacob Belinski door de geheime politie gearresteerd en in de citadel opgesloten. De geheime politie was namelijk tot de wetenschap gekomen dat Jacob Belinski een nihilist en bij de spoorwegmaatschappij slechts in dienst getreden was om een roof ten behoeve der nihilisten uit te voeren. De onlangs op den spoorwegtreïn bij het station Kasatin gepleegden diefstal van eenige duizenden roebels aan Staatsgelden- was het werk van Belinski en drie andere nihilisten, die spoorloos verdwenen zijn. Bij Belinski werden meer dan duizend roebels en vele brieven ge vonden, tengevolge waarvan te Kieff en te Odessa nog '18 personen werden gearresteerd, die met Belinski in nauwe verbinding stonden. IV oord-Amerika* De vier anarchisten van Chicago hebben hun vonnis ondergaan. Parsons begaf zich naar het schavot met een moed, welke een bewonderend gemurmel onder de menigte op de binnenplaats der gevangenis deed opgaan. Engel praatte met een overheidspersoon, wien hij eene aardigheid zeide, waarover hij zelf hartelijk lachte. Toen men Spies het dwangbuis aandeed, zeide hij: «Ons zwijgen zal meer indruk maken dan eenige toespraak". Engel riep nog met een stentorstem: «Leve de anarchie!" en Fischer riep: «Deze dag is de schoonste van mijn leven!" Parsons zelf Amerikaan begon eene toespraak: «O gij mannen en vrouwen van mijn dierbaar Amerikamaar kon niet voortgaan. Door aandoening overmand, barst hij in snikken los. Twee anarchisten zijn Donderdag te Chicago gevat, die verdacht werden een oproer tegen den dag ter terechtstelling voor te bereiden. Zij be- hooren tot eene vereeniging van 38 personen, die door de politie in het oog gehouden worden. Zuid-Afrika. De Transvaalsche Volksstem heeft van goeder hand een wetsontwerp ontvangen, betreffende de vorming van een Zuid-Afrikaansch tolverbond, welk stuk een onderwerp van overweging bij de staten en koloniën zal uitmaken. Het bevat voornamelijk de volgende bepalingen: Er zal zijn een algemeen tolverbond tusschen de staten van Zuid-Afrika, n.l. de Kaap kolonie, den Oranje Vrijstaat, Natal, de Z. A. republiek en de provincie Lorengo-Marquez. Alle inlandsche tollijnen vervallen, en het vervoer van goederen, zonder eenige uitzondering, is vrij, mits op vertoon van bewijs, dat de generale invoerrechten in eene der zeehavens zijn voldaan, voor zooveel de goederen van niet-Afri- kaanschen oorsprong betreft. De zeestaten. kunnen onder geen voorwendsel den invoer van lood, kruit en geweren of kanonnen verbieden of belemmeren. Eene handeling met dit beginsel in strijd stelt eenen casus belli daar. De beide zeestatenKaapkolonie en Natal, zullen binnen zes maanden na den dag der uitvaardiging dezer wet gezamenlijk aan den O. Vrijstaat en de Z. A. republiek eene som van twee millioen pond sterling uitbetalen, als eene vergoeding en volledige kwijting voor de sedert 1842 tot '1886 geheven invoer rechten op goederen voor deze inlandsche staten bestemd en in de havens der eerstgenoemden geland. De beide republieken: Oranje Vrijstaat en de Z. A. republiek, verbinden zich, in tractaten door hen met buitenlandsche mogendheden gesloten, die. veranderingen tot stand te doen brengen, noodig geworden door de aanneming dezer wet, binnen zes maanden na dagteekening dezes. De generale invoerrechten worden tusschen de contrac- teerende staten verdeeld. Tot grondslag der verdeeling wordt genomen de bestemming der goederen, voor zoo ver rechtstreeks naar do inlandsche staten geadresseerd, henevens een zeker evenredig bedrag voor zulke goederen eerst in de zeestaten opgeslagen, en later naar het binnenland verzonden. Boven en behalve de generale invoerrechten wordt door de zeestaten geheven een matig dok- en havengeld, te bepalen door de gemengde commissie. De regeeringen der genoemde staten benoemen, nadat hare wetgevende vergaderingen en Z. M. de Koning van Portugal deze wet eerst hebben aangenomen, eene gemengde commissie uit vijf leden samengesteld, voor eiken staat één lid, bij afzonderlijk besluit door iederen staat aan te wijzen. Deze gemengde commissie is belast met de vaststelling van het tarief der generale invoer rechten, met de wijze der verdeeling en het toezicht op de uitbetaling aan de respectieve regeeringen. Een jaar na dagteekening dezes treedt het nieuwe vastge stelde tarief in werking, en kan niet gewijzigd worden dan na verloop van drie jaren. Tusschen elke verdere wijziging moeten steeds drie jaren verloopen. Deze wet geldt voor onbepaalden tijd. Eene regeering, die zich aan haar onttrekken wil, is verplicht één jaar te voren kennis te geven, op straffe bij verzuim van verbeurte des haar toekomenden aandeels in de generale invoer rechten. Geiiieijg'il JBuiteulaudscli Nieuws. Een Russisch blad bevat de statuten eener Ver eeniging, die onlangs in een kleine stad in het gouvernement Tschernizofï werd opgericht. '1. Het is verboden de club te bezoeken, wanneer men laarzen draagt, die met levertraan zijn ingesmeerd. 2. Kramers mogen niet in hun dagelijksche kleeren in de club komen, om geen vischlucht te verspreiden. 5. Bij de danspartijen ter gelegenheid van Paasch- en Nieuwjaars feest moet men een jas aan hebben. Die dan in zijn vest komt, betaalt een roebel boete. De boeten zijn bestemd om er de muzikanten mede te betalen. 6. Den heeren club-leden is ten strengste verboden hun neus in de venstergordijnen te snuiten. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met intrekking van het lidmaatschap. 7. Op den dansavond mag in het dames-salon niet gerookt worden op boete van 25 kopeken. De boeten zullen dienen om er eau-de-cologne voor de dames voor te koopën. 9. Bij de quadrille is het verboden de grenzen der welvoegeiijkheid te overschrijden. 10. Het is ten strengste verboden zich bovenmate te bedrinken. 11. Het is verboden zijn partner bij het kaartspelen in het gezicht te slaan. 12. In geval van twist bij het biljart-spel is het ten strengste verboden zijn tegenpartij met de queue af te ranselen. Een bruids-uitzet. Het is niet onbelangrijk, nog eens terug te komen op den uitzet van de aanstaande keizerin van China. De bruid is eene dochter van den hertog van Chao, broeder der tegenwoordige keizerin. Ofschoon het huwelijk eerst in 1889 zal plaats hebben, zijn reeds duizenden handen aan den trousseau bezig; in rijkdom zal hij wel aan geen ander hof ooit geëvenaard zijn. De geschenken van den keizer, een gouden zegel met juweelen ingelegd, door gouden draken gedragen, een span van twintig rijk "opgetuigde paarden, 200 ons goud, 10,000 ons zilver, een gouden en een zilveren theeservies, een zilveren waschgarnituur, duizend stukken satijn, enz. zijn hier niet bijgerekend. Maar wel behooren tot den trousseau ameublementen, porselein, geïncrusteerd lak werk, zijden schermen met borduursel, bronzen beelden en vaatwerk, een geheèl huishouden, waarmede op dit oogenblik iedere tak van industrie in China reeds bezig is. De hoeden van de bruid zijn de opmerkelijkste artikelen bij den uitzet. De winterhofhoed heeft een rand van sabelbont; de bol is gemaakt van rood fluweel en uit het midden verheft zich een knoop, uit drie stukken bestaande, van symbolische beteekenis. Ieder stuk van den knoop bestaat weer uit drie langwerpige paarlen van buitengewone grootte en zeventien kleinere parels; in het midden is een zeer

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2