Buitenland. to kennen gegeven, dat portverlaging met België zich ook zou moeten uitbreiden tot de andere aangrenzende landenmaar tegen die bedenking zij het ons geoor loofd op te merken, dat bij art. 15 van het verdrag van '1 Juni 1878 aan de contracteerende partijen het recht is toegekend om afzonderlijke overeenkomsten te sluiten tot verbetering van het postverkeer en dat op het Congres van Parijs is aangenomen, dat onder die «verbetering" in de eerste plaats verlaging van tarieven was te verstaan (Documents du congres postal de Paris 1878 pag. 395). Naar ons bescheiden oordeel bestaat er alle aanleiding voor zulk eene afzonderlijke over eenkomst tusschen Nederland en België, die, staat kundig gescheiden, elkander zoo nauw verwant zijn, en behalve de taal zoovele belangen gemeen hebben. Op deze gronden is het, dat wij uwe Excellentie eer biedig verzoeken de noodige maatregelen te nemen ten einde te komen tot eene overeenkomst met België, waarbij het port voor gedrukte stukken belangrijk verlaagd wordt; in dier voege, dat het internationale tarief althans niet hooger zij, dan de som van de binnenlandsche tarieven der beide landen. Amsterdam, 7 November '1887. H. DE VEER, Voorzitter. D. A. VAN WAALWIJK, Secretaris. Uit een dorp op Walcheren bericht men aan den Sland. dat bij den president-kerkvoogd zich des nachts omstreeks 12 uur een brigadier der Rijkspolitie heeft aangemeld, die hem en zijn gezin uit bed klopte. Toen men opendeed en vroeg wat hij wilde, zei hij rijkspolitie" te zijn en dat hij op staanden voet de sleutels van de kerk voor de j>classicalen" moest hebben. En toen hieraan geen gevolg werd gegeven, riep hij op barschen toon en onder het hanteeren van zijn karabijn, dat hij dan zou schieten wat echter niet gebeurde. Te Zutfen doet een 80-jarige agent van politie, E. Witjes, nog steeds met jeugdigen ijver dagelijks zijnen dienst. De Haagsche correspondent van de M. Cl. deelt mede, dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid bij den Raad van State zal inkomen, zoodat het nog vóór de afdoening van de begrooting, de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. Men wil daar van de vrouwen niets weten. De Raad der gemeente Batenburg was onlangs bezig een verordening op de herbergen vast te stellen. Toen men aan het artikel gekomen was, waarin ver boden werd, na zonsondergang vrouwen in de drank winkels toe te laten, merkte een der leden op dat deze woordenkeus niet gelukkig was, want dat de vrouwen die er in waren, er dan konden blijven. Een der letterkundigen" uit den Raad wist er echter iets op: hij stelde voor te verbieden om na zonsondergang in drankwinkels vrouwen te hebben. Als nu de kasteleins maar allen ongehuwd zijn. Een eervolle onderscheiding viel onlangs in Engeland te beurt aan den heer L. F. Philips, van Zaltbommel. Als werktuigkundig-ingenieur te Glasgow werkzaam, behaalde hij den eersten prijs bij de in Engeland ge houden examens van de »City and Guilds of London Institute" in de »Afdeeling electrische verlichting en drijfkracht." Een lOOjarige! Dinsdag herdacht Daatje Pruimers, sederdt 90 jaren weesmeisje in het Burger-Weeshuis te Amsterdam, haar lOOsten geboortedag. Dat feit is in het weeshuis zoowel als daarbuiten niet onopgemerkt voorbijgegaan. In een gemakkelijke!) stoel gezeten, omringd van groen en sierplanten, ontving Daatje'de gelukwenschen van enkelen, die tot haar konden worden toegelaten, want heel kras is Daatje niet meer, sinds zij in April j.l. van de been raakte. Toch scheen zij voldoende begrip te hebben van de verrassingen, haar heden bereid. Op haar tafel waren deze uitgestald, meestal bestaande in bloemen en gebak. Een eigenaardige attentie viel haar ten deel van de Onderofficiers-Vereeniging der zeemacht Van Speyk", die Dinsdag juist haar vijfjarig bestaan vierde. Namens de vereeniging, welker schutspatroon eenmaal tot de burgerweezen behoorde, ontving zij een taart, met de volgende inscriptie: »Aan de burgervveeze Alida Maria Pruimers, op haar 'lOOen verjaardag, welwillend aangeboden door de Vereeniging van Onderofficieren der Zeemacht »Van Speyk" te Amsterdam." Van de weesmeisjes en de suppoosten ontving zij mede een taart. Van het bestuur een bouquet met het jaartal iOO. Verder waren tal van bloemen, gebak, taartjes enz. enz. gezonden, waaronder nog vermelding verdient een doos bonbons met een schrijven van den 90jarigen oud-chirurgijn van het burgerweeshuis J. W. Beunier te Vaassen. Op de binnenplaats wapperde ter eere van Daatje de driekleur, terwijl de kinderen 's avonds op chocolade met krentenbrood en wafels werden onthaald. De Rumeensche prinses Bibesco bezocht het weeshuis en werd door den regent, den heer S. Backer Jr. en den directeur, rondgeleid, 't Spreekt van zelve dat de lOOjarige niet werd vergeten. Men schrijft uit den Haag: Nu de directeur van het Koninklijk Nederlandsch circus door de hooge heffing van staangeld er voor is teruggedeinsd dezen winter met zijn gezelschap voorstellingen te komen geven, heeft de heer Carré het voornemen opgevat den volgenden zomer zich met zijn tent op een particulier terrein te Scheveningen te vestigen en gedurende liet badseizoen te spelen. De vergunning daartoe moet hij zich reeds bij voorbaat van het gemeentebestuur verzekerd hebben. De Transvaal De volgende advertentie lezen wij in het Handelsblad: Waarschuwing. Naardemaal is gebleken, dat het sedert eenige maanden verschijnend weekblad De Wereldburger veelal onjuiste berichten over de Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal) bevat, zoo wordt in het algemeen belang ieder die tot de Zuid-Afrikaansche Republiek in eenige betrekking staat of wenscht te komen, daartegen gewaarschuwd. De Minister-Resident van de Zuid-Afrikaansche Republiek- Beelaerts van Blokland. Dat is een gelukwensch waard Met genoegen vernemen wij, dat H. Belderok, die ruim een jaar geleden door opruiingen van socialis tische zijde geheel van den rechten weg af dreigde te geraken en zich had laten verleiden om oproerige geschriften aan te plakken, waarvoor hij een jaar gevangenisstraf onderging, van zijn dwaalbegrippen is genezen en in de maatschappij is teruggekeerd, met het stellige voornemen om daarvan weer het nuttige lid te worden, dat hij vóór zijn omgang met de socialisten was. Wij hopen dat hem die terugkeer in de maat schappij gemakkelijk zal worden gemaakt door allen, die in de gelegenheid komen om hem voort te helpen. Hij zal aan die hulp, vooral aan bemoediging meer behoefte hebben dan anderen, daar zijn vroegere partij- genooten natuurlijk niets onbeproefd zullen laten om hem liet leven onaangenaam te maken. Belderok was afgescheiden van zijn omgang met de sociaal-democraten waarvoor hij zoo zwaar geboet heeft steeds een oppassend, ijverig persoon, wat zelfs in zijn strafzaak door de politie moest getuigd worden. Kunst, Wetenschap en Letteren. liet is ons aangenaam de aandacht onzer lezers te mogen vestigen op eene geheel nieuwe en volledige uitgaaf van Vondel's Dichtwerken, bewerkt door den Hoogleeraar Dr. J. A. Alberdingk Thijm, waarvan de eerste Aflevering dezer dagen verschenen is, bij den Uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam. Wanneer in ons Vaderland, in België en ook in het naburige Keulen, '17 November '1887 Vondel's 300-jarige geboortedag herdacht en feestelijk gevierd wordt, zoo is er zeker geen gepaster hulde te brengen aan »'s Lants outsten en grootsten poëet", dan door een nieuwen druk zijner compleete werken. Deze uitgaaf, de vijfde die in deze eeuw het licht ziet, zal, als later komende dan haar voorgangsters, ondanks onvermijdelijke gebreken, zeker niet ontsierd worden door de leemten en feilen, die deskundigen in de vroegere uitgaven betreuren. liet geheele werk zal met tien Deelen (300 Vellen druks) voltooid zijn en in drie of vier jaren bij Afleveringen, geleverd worden. Over een ongewone wijze van het ontstaan van brand aan boord van een schip wordt het volgende uit Melbourne medegedeeld. Aan boord van de Engelsche bark »Mary Blundel" die kort geleden van Hamburg te Melbourne was aangekomen. Dadelijke werden de noodige maatregelen genomen, het schip werd onder water gezet, zoodat de lading van het schip, die op '16000 p. st. geschat werd, voor het grootste gedeelte gered kon worden. De oorzaak van den brand was, dat de ratten in een paar kisten met lucifers hadden huisgehouden, waardoor deze waren ontvlamd. De stoomboot »Poseidon" trof op haar jongste reis van Port-Saïd naar Triest, in volle zee een kleine boot aan, die met de golven kampte. Kapitein Bechtinger gaf bevel het scheepje ter hulp te komen. Het verkeerde in slechten toestand. Een orkaan had het van den rechten koers gebracht en de opvarenden, negen mannen en een vrouw, hadden reeds drie dagen lang zonder voedsel en in vreeselijken doodsangst rondgezwalkt. Een hunner metgezellen was door een golf overboord gespoeld. De Poseidon" bracht de schipbreukelingen naar een naburige haven. Het waren schaapherders van Candia. Een raadselachtige zaak. Eenige dagen geleden nam in een logement te Como. in Italië, een vreemdeling zijn intrek, die opgaf Kepers te heeten en uit Londen te komen. Hij was ongeveer veertig jaar oud en zeer net gekleedzijn eenige bagage bestond uit een zeer fraai reistaschje. De gast at des middags smakelijk, ging daarop eene wandeling makeu en kwam in het logement terug. Den volgenden dag kwam hij niet te voorschijn en een kellner, wien dit verdacht voorkwam, klopte aan de deur van zijn kamer. Er volgde geen antwoord, men brak de deur open en vond den gast dood op een rustbank liggen. Hij had zich een revolverkogel in het hoofd geschoten. Aanvankelijk meende men dat de zelfmoordenaar zijn waren naam had verzwegen en met zekeren Louis Scheurer te doen te hebben, die door de Fransehe politie, wegens het namaken van bankbiljetten, werd vervolgd, maar weldra kwam men op die gedachte terug. Men vond op het lijk visitekaartjes met den opgegeven naam en een portefeuille met vijftienhonderd gulden aan bankbiljetten. Het fraaie reistaschje bevatte niets anders dan een hemd. De overheid van Como heeft het lijk doen photo- grafeeren om navorschingen omtrent den vreemdeling te kunnen instellen. Men sterft reeds van de koude in Algiers. Een Zouaaf, die deel uitmaakte van het derde bataillon op weg naar Tebessa, is in een sneeuwstorm omgekomen. Wegens een lichte ongesteldheid was hij achter gebleven en twee dagen later werd zijn lijk gevonden. IV oord-Amerika. De bommen, gevonden in de cel van een der zeven veroordeelde anarchisten te Chicago, Linggs genaamd, bestonden uit vier stukken gaspijpen gevuld met dynamiet. Men houdt het er voor, dat zij voor zelfmoord bestemd waren. Zij moeteu door eene vrouw zijn binnenge smokkeld, die Linggs vóór eenige dagen bezocht en eene doos met eetwaren voor hem medebracht, welke thans gebleken is van een dubbele bodem voorzien te zijn geweest. Bij een nauwkeurig onderzoek in al de cellen werd niets meer aangetroffen. Al de veroordeelden zijn ten overvloede in andere cellen gebracht en onder een nauwlettender toezicht geplaatst. Een hunner, Engel genaamd, heeft Zaterdag avond getracht zich met laudanum van kant te maken. Zondag werd h\j in bewusteloozen toestand gevonden, maar weder bij gebracht. In de woning van een anarchist, in het westen der stad, heeft de politie Maandag nog elf dynamiet-bommen gevonden. Duitsohland. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Groningen heeft de geheime politie-agent 2e kl. P. zich aan diefstal van een gouden horloge schuldig gemaakt. De zoon eener weduwe in de Jonkerstraat thuis komende vroeg zijne moeder om het horloge, dat niet meer te vinden was. Het vermoeden van ontvreemding viel op den rechercheur, die daar geweest was. Een daarop door de politie ingesteld onderzoek bracht dit treurige feit aan het licht, waarna hij onmiddellijk uit zijne betrekking ontslagen is. Een paai' baldadige leegloopers in Den Haag wisten Dinsdag niets beters te doen, dan het instrument van een orgeldraaier vol water te gieten, waardoor de arme drommel in de onmogelijkheid gebracht werd, dien dag verder den kost te verdienen. In de Berlijnsche bladen komen tegenstrijdige berichten voor omtrent het tijdstip, waarop de plot selinge verergering in de ziekte van den kroonprins is ontstaan. Het schijnt uit volkomen vertrouwbare bron, dat de eerste kenteekens van de onder het strottehoofd ontstane zwelling, op den November zich voordeden. Men verzekert dat er op het oogenblik geen ernstig gevaar is. Voorloopig gebruikt de kroon prins slechts verzachtende en verkoelende middelen, daar zijn toestand voor het oogenblik geen gevaar voor zijn leven vreezen doet. Hoewel het nieuwe gezwel eenen halven duim onder den stemband ligt, hoopt dr. Mackenzie nog met zijne instrumenten door den mond een gedeelte er van te kunnen verwijderen, opdat prof. Virchow de stof aan een nieuw microscopisch onderzoek kunne onderwerpen. Dr. Mackenzie acht zulk een onderzoek noodig, omdat, naar het onderzoek met den strottehoofdspiegelhet nieuwe gezwel wel

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2