MMKZEESCHE (.01 HA M voor het arrondis- senent Zierikzee. 1887. No. 87. Woensdag 9 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden '1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 'JO Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve nten uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIIEKHAIV". Binnenland. Z I E RI IC Z E E, 8 November 1 8 8 7. Naar de Midd. Ct. verneemt, staat bet thans vast, dat alle postpakketten van Engeland naar Nederland, voortaan niet meer te Vlissingeri ingeklaard en door de douanen gevisiteerd zullen worden, maar teRozendaal. Het gevolg daarvan voor bet publiek te Vlissingen en Middelburg zal zijn, dat daar de Engo'sche postpak ketten veel later zullen ontvangen worden dan nu. liet dezer dagen verschenen November-nommer van het Maandblad der Vereenicfing legen de Kwak zalverij is bijna geheel gewijd aan een uitvoerige bespreking van het gesticht van Windelincx te Brussel. Personen, die in dit gesticht genezing van kanker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker goed eerst dit Maandblad te lezen. Het nommer is gratis verkrijgbaar voor ieder, die het aanvraagt, bij den uitgever H. van Belkum ICz. te Leeuwarden. De Eerste Kamer heeft baar zegel gedrukt op het werk, door de Tweede Kamer verricht. Zij heeft Zaterdag de ontwerpen tot wijziging der Grondwet met groote. meerderheid van stemmen aangenomen. Wij staan dus aan het einde van het werk, waar aan onze Statén-Generaal gedurende een viertal jaren hun krachten wijdden. Onder ongunstige omstandigheden aangevangen men herinnere zich de beide nota's die uitdrukking gaven aan de non possumus-poütiek is het, dank zij vooral de volharding van den minister Heemskerk, thans tot een goed einde gebracht. In het goed volbrachte werk zal voorzeker de liberale partij de voldoening vinden voor hetgeen door haar daartoe is bijgebracht. Maar bij de behandeling in eerste lezing, en vooral bij de tweede, hebben ook vele leden der andere partijen getoond, dat door hen onderlinge samenwerking op hoogen prijs werd gesteld. De groote meerderheid, waarmede de verschillende hoofdstukken bij de tweede lezing in de Tweede en Eerste Kamer zijn aangenomen, geeft aan de nieuwe Grondwet de kracht, welke zij zoozeer behoeft. Zeker, zij is niet volmaakt; zij moge op verschillende punten zelfs te wenschen overlaten, maar zij is g e e n p a r t ij w e t geworden. Moge de goede geest, die tot het welslagen bijdroeg, ook verder zijn kracht, bij de ontwikkeling der in stellingen op de nieuwe Grondwet rustende, doen gevoelen Op de kermis te Oud-Beierland heeft een socialist de ervaring opgedaan, dat zijn leerstellingen weinig instemming en de rumoermakerij geen algerneene sympathie vindt. Toen hij met de verkondiging van socialistische denkbeelden dacht te beginnen, werden de gezichten der omstanders zóó dreigend, dat de wereldhervormer het geraden achtte de gemeente zoo spoedig mogelijk te verlaten. In een viertal bijvoegsels tot de Staats-Courant van 6 en 7 November, no. 262, is opgenomen het verslag der bij kon. besluit van 4 October 1883 be noemde commissie tot voorlichting der regeering, omtrent eene wettelijke regeling betreffende de inrichtingen van levensverzekering. Het concept-ontwerp en wet, dat daarbij dooi' de commissie is aangeboden, huldigt in het eerste artikel het beginsel van vrijheid van bedrijf. De verdere inhoud strekt tot regeling van: 1. de eischen door de ondernemingen te vervullen vóór den aanvang van haar bedrijf 2. de eischen, te vervullen bij de uitoefening van haar bedrijf; 3. de rechten van de polishouders en de wijze waarop ze worden uitgeoefend. Men schrijft het spoorweg-ongeval te Rozendaal hoofdzakelijk toe aan te weinig ruimte tusschen de spoorbaan van de lijn Breda en de plaats, waar dag en nacht aldaar onophoudelijk manoeuvres moeten plaats hebben, en waar dikwijls honderden wagens worden bijeengebracht. De stoffelijke schade is nogal aanzienlijkmen zegt 40 a 50,000 gulden. Aan boord van de Urker visschersschuiten bevinden zich thans eenige Duitschers, om het visschen met de beug en de kor te loeren. Zij doen werk als. knecht en genieten alleen den kost, maar van de Duitsche Regeering ontvangen zij als salaris 800 mark (ƒ480) in de 6 maanden Hoogstwaarschijnlijk zullen die menschen zich later ook op de kustvisscherij toe leggen en voor de Nederlandsche visschers ernstige mededingers worden. Ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp op het eiland Urk, heeft de Minister van Oorlog de officieren van gezondheid, die genegen zijn daarheen gedetacheerd te worden, onder genot van toelagen, uitgenoodigd zich tot dat doel aim te melden. In een Indisch blad leest men Heden morgen, omstreeks acht uur, meldde zich, onder een vreeselijk misbaar, bij den loerah van den kampong Ganglia in het Chineesche kamp, de Chinees Ong kie, met zijn linkeroor, als corpus delicti, op een stuk papier. Negen maanden geleden had hij zich geabonneerd bij den Chineeschen barbier Tjing Sieng, mede in Gang Tengah woonachtig. Negen maanden lang had hij trouw om den anderen dag zich laten scheren en negen maanden lang had hij even trouw den barbier op zijn geld laten wachten. Van morgen weder onder het mes zijnde, sneed de barbier hem fluks het linkeroor van het hoofd, stopte hem dit in de hand en fluisterde hem in het rechteroor. »Je bent me niets meer schuldig, wij zijn quitte." De barbier heeft zich uit de voeten gemaakt. De Protestantsche N.-Brabanter (orgaan van den heer de Savornin Lobman) spoort de anti-revolutionairen aan, om zich op de nieuwe verkiezingen voor te bereiden. Voorts maakt zij eene opmerking omtrent «twee kleine groepen" onder hen, die zich bij de laatste verkiezingen aan de medewerking onttrokkende eene omdat zij aan het artikel '168 der Grondwet niet getornd wilde hebben, de andere omdat zij dit onverwijld wilde schrappen. Tusschen de anti-revolutionaire partij en deze tweede groep bestaat, meent het blad, alleen verschil van inzicht over de tactiek van den strijd, een verschil dat door tijdige bespreking nog wel uit den weg te ruimen is. De eerste groep echter kan, naar het oordeel van het blad, tot de partij niet meer gerekend worden. Art. 20 toch van het Program veroordeelt het behoud van Staatskerken. Haar strijd voor de vrije school blijkt van achteren meer occasioneel dan principieel te zijn geweest; hare bedoeling was blijkbaar, de staatsschool in eene christelijke school om te zetten, zooals in Stemmen nog onlangs werd aangeraden door de vorming van christelijke onderwijzers voor de open bare school. Er is verband (usschen de vrije school en de vrije kerk. Wie de eerste uit beginsel voorstaat, stelt van zelf ook den eisch der vrijheid voor het middelbaar en hooger onderwijs. Daarom houdt het blad de afscheiding van deze groep voor onvermijdelijk. De nieuwe provinciale inkomsten-belasting in Gronin gen brengt eenige nieuwe betrekkingen mede: een als controleur ad 4000, een van adjunct-controleur ad '1500, 18 ontvangers-plaatsen met jaarwedden van te zamen 9850 en 92 zettersposten, bezoldigd met f 5 voor elke vergadering, door hen met den ontvanger te houden. Dr. W. P. Ruysch geeft in de Vragen des Tijds, in het eerste van eenige artikelen onder den titel Hygiëne en fabrieks-arbeid, een overzicht van den arbeid op dit gebied van het Vie internationaal hygiënisch congres te Weenen. Hij deelt daarin mede de besluiten, die deze vergadering heeft genomen naar aanleiding van een rapport van dr. Fridolins Schuier, fabrieksinspecteur te Mollis (kanton Glarus). Wij laten deze besluiten hier volgen: 1. De plannen voor ontwerpen van nieuwe, of uit breiding of verandering van bestaande fabrieken behooren niet slechts van een bouwkundig-technisch, maar voor namelijk ook van een hygiënisch standpunt onderzocht te worden. Bij de groote verscheidenheid van de eischen, naar den aard van het bedrijf te stellen, moet men van de uitvaardiging van algerneene voor alle werk inrichtingen geldende regelen voor de voorwaarden der goedkeuring geheel en al afzien. Dit sluit echter niet uit, dat dergelijke regelen voor inrichtingen eener bepaalde groep van bedrijven ontworpen kunnen worden, zooals b. v. voor die, welke de vervaardiging van buskruit, vernielings- of ontploffingsstoffen ten doel hebben. 2. Evenmin kunnen met betrekking tot de inrich tingen voor verlichting, verwarming en ventilatie algerneene regelen b. v. voor de noodige glasopper vlakte der vensters, de hoeveelheid lucht enz. vastgesteld worden. Hare doelmatigheid moet in ieder geval afzonderlijk beoordeeld worden. Daarom moet zooveel mogelijk op ingebruikstelling van eenvoudige chemisch-natuurkundige toestellen tot het onderzoek van voor de gezondheid belangrijke omstandigheden aangedrongen worden. 3. Voldoende bescherming der arbeiders tegen de gevaren van het fabrieksbedrijf vereischt zooveel detail kennis, dat in vele gevallen slechts door de samenwerking van verscheidene vakmannen het doel bereikt kan worden. De organisatie van het toezicht op de fabriek moet zulk een samenwerking mogelijk maken. Afzonder lijke takken daarvan, zooals b. v. het toezicht op de stoomketels, worden daarentegen beter aan afzonderlijke vakmannen toevertrouwd. 4. De kennis van de plaats, de menigvuldigheid en de oorzaken der nadeelen voor de gezondheid behooren bevorderd te worden door invoering van verplichte kennisgeving en ambtelijk onderzoek bij verwondingen of zekere specifieke beroepsziekten, zoo ook de kennis der middelen tot afwering dier ziekten en ongelukken door studiën en proefnemingen en der voorbehoedmiddelen door tentoonstellingen en voordrachten. Ook verdient afzonderlijk onderwijs in de fabrieks-hygiëne aanbeveling. 5. Waar zekere groote gevaren slechts door het verbod van enkele stoffen, zooals wellicht verbod van het gebruik van arsenik, gelen phosphor of dergelijke ingrijpende maatregelen uit den weg kunnen geruimd worden, moeten deze maatregelen zooveel mogelijk langs internationalen weg worden toegepast. 6. De nadeelige gevolgen der fabrieksindustrie voor kinderen en voor jeugdige arbeiders openbaren zich nu eens door misvorming, verzwakking van af zonderlijke organen, dan weder door belemmering der lichamelijke ontwikkeling en grootere ziekelijkheid dan bij andere takken van bedrijf. Het schijnt dus uit een hygiënisch standpunt wenschelijk, voor den leeftijd van '14 tot 18 jaren met betrekking tot den arbeidsduur, nog meer echter met betrekking tot den nachtarbeid, wettelijke beperkingen te maken. Voor kinderen beneden het 14e levensjaar is geheel ont houding gebiedend noodzakelijk.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1