Buitenland. losse samenwerking, die nu een tijdlang plaats greep, uit was, en wij anti-revolutionairen nu voor ons eigen scheepke koers hadden te bepalen." De nadere toelichting van zijne bedoelingen besluit het blad met deze slotsom: 1°. dat in een land van staatkundige minderheden, samenwerking der minder heden eisch van politiek doorzicht en van liefde voor het vaderland is; 2°. dat deze samenwerking beur telings met allerlei minderheden kan en moet plaats hebben; 3°. dat ze uitsluitend berusten mag op politieken grondslag; 4°. dat ze niet op avontuur mag zeilen, maar een vaste bestemming moet hebben; 5°. dat het program van actie, waarop men aanstuurt, zulk een breeden grondslag moet hebben, dat er een kabinet op kan staan, en 6°. dat de medewerkende partijen elk voor zich geheel vrij in de keuze van haar candidaten moeten blijven, en dat voor de andere partijen geen andere reden als motief van uitstooting mag gelden, dan niet-adhaesie aan het gemeenschappelijk overeengekomen program van actie. Er is last gegeven, dat een der loodsschoeners, sterk '17 man, op een enkele na allen hoofden van gezinnen, met 1 Mei a. s. verplaatst wordt van Hellevoetsluis naar Maassluis. Dit feit wordt als een stellig voorteeken beschouwd van de geheele verplaatsing van het loods wezen. Het is een ware ramp voor de gemeente Hellevoetsluis. De aflevering van pulpe is aan de drie suikerfabrieken te Rozendaal in vollen gang. Bij de groote schaarschte aan veevoeder vindt het goeden aftrek en zijn de prijzen hooger dan verleden jaar. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op zeer eigenaardige wijze is dezer dagen aan den kunstschilder A. Mauve, te Laren (Gooiland), de gouden medaille uitgereikt, door hem in den Parijschen salon behaald voor zijn stuk, getiteld: »De schapen op de hei." Eenige kunstvrienden hadden dit namelijk opge dragen aan den persoon, die voor deze schilderij als model had gediend, aan Gijs Kok den schaapherder, wiens kudde op het doek vereeuwigd is. Een pas onlangs gevonden werk van Mozart, een concert-quartet voor oboë, clarinet, hoorn en fagot met orkestbegeleiding in Es-dur, werd dezer dagen in de toonkunstenaarsvereeniging te Dresden onder levendigen bijval voor de eerste maal ten gehoore gebracht. Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. Onpleizierig ontwaken. Eenige dagen geleden werden in een logement te Griefswald, in Duitschland, gedu rende den nacht de broeken en laarzen van al de gasten gestolen. Toen die gasten des morgens opstonden, keken zij natuurlijk heel mal op hun neus, maar weldra vatten zij de zaak van de grappige zijde op, gingen gezamen lijk in zeer luchtige onderkleeding naar den logement houder en wachtten de dingen af, die komen zouden. De logementhouder was zoo beleefd naar een kleeren- en een schoenwinkel te sturen en weldra konden de bestolenen weder behoorlijk voor den dag komen. De zonderlinge dief had zich ook van zilveren lepels en sigaren meester gemaakt. Een klappengever in de doos. Het plaatsje Godesberg, in Duitschland, is een eigenaardige beroemdheid rijk en wel een slotenmaker, die de linkerhand mist, welke hij door een ijzeren hand heeft vervangen. De man maakte zich herhaaldelijk berucht, want bij vechtpartijen sloeg hij er vaak met zijn ijzeren vuist geducht op los en bracht dan ernstige verwon dingen toe. Hij onderging verscheidene straffen, die echter niets uitrichten en thans is hij wegens zware mishandeling door de rechtbank te Bonn tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld. Ook, en dit is 't merkwaardigste van de zaak, werd de ijzeren hand verbeurd verklaard. IV ooi^cl-A-inex-ilka-. De New-York Tribune raadt den minister voor Ierland, Balfour, op zijne hoede te zijn, want twee leden der dynamietpartij zijn met een goede hoeveel heid geld om bommen te koopen naar Europa vertrokken. Wordt O'Brien veroordeeld en gaat de politie op de zelfde wijze voort tegen de Liga, dan zal de dynamiet partij volgens de verzekering van een harer leiders, krachtig optreden. Te Londen houdt men deze aan kondiging van O'Donovan Rossa's partij voor ijdele bedreigingen. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de regeering ook afgezien van de vervolging der dy- namiet-mannen, die de politie onlangs op het spoor kwam. De politie bewaakt hen echter zoo nauwkeurig, dat zij, ook al voeren zij iets in hun schild, dit toch niet ten uitvoer kunnen brengen. Zwitserland. Volgens de Berner Bund zal het ontwerp eener octrooi wet in December bij de bondsvergadering worden ingediend, maar vermoedelijk eerst in de daarop volgende voorjaarszitting in behandeling kunnen komen. Omtrent den inhoud wordt het volgende gemeldHet ontwerp is gegrond op het stelsel van aanmeldingintusschen is, evenals bij de wet op de handelsmerken, een onderzoek, aan de verleening van het octrooi voorafgaande, niet uitgesloten. Bij de aanvraag om octrooi moet worden overgelegd het bewijs, dat het uitgevondene bestaat, of een model er van voorhanden is. De termijn van het octrooi is vijftien jaren. Het verschuldigde recht is matig gesteld en betaalbaar in een toenemend jaarlijksch bedrag. Bij de aanvraag om octrooi moet 20 francs worden voldaan en voorts ook 20 francs als eerste jaarlijksch bedrag, terwijl de progressieve verhooging ingaat met het tweede jaar, en tot het vijftiende jaar wordt voortgezet. Niet gegoede uit vinders zuilen de bescherming zonder groote opoffering kunnen verkrijgen, terwijl octrooihouders, wier uit vinding niet het verwachte resultaat oplevert, door het progressieve bedrag genoopt zullen worden, het octrooi op te geven. Aan uitvinders die kunnen be wijzen, dat zij de noodige financieele middelen ter voldoening van het octrooirecht missen, wordt uitstel van betaling verleend. Binnen zekeren tijd moet elk octrooi, op straffe van vervallen-verklaring, in Zwitserland geëxploiteerd worden. De verkiezingen, die Zondag in Zwitserland plaats hadden, zijn uitgevallen ten gunste der geavanceerde (d.i. radikaal-democratische) partij en hebben dus geen verandering in den toestand gebracht. Van de 144 leden behooren er 98 daartoe, terwijl er verder 5 conservatieven en 41 clericalen gekozen werden. In het kanton Solothurn hadden twee verkiezingen plaats voor den Stendenraaddaar ook deze ten gunste der liberalen uitvielen, beschikt deze partij ook thans in dat lichaam over de meerderheid. Rusland. Uit St. Petersburg wordt aan de Nord geschreven, dat er in Rusland twee stroorningen zijnde ééne is gunstig gestemd voor eene alliantie met Frankrijk en vindt sympathie bij alle klassen der Russische maat schappij; de andere verwerpt zulk eene alliantie met radicalen en republikeinen, omdat zij voor Rusland de grootste gevaren zou kunnen opleveren. Het Europeesch evenwicht is verstoord ten nadeele van Rusland en van Frankrijk, maar dii; evenwicht kon ook zonder alliantie tusschen deze beide mogendheden worden hersteld, mits zij tegenover de nauwe aaneensluiting van de andere, niet geïsoleerd blijven. Ook zonder alliantie kunnen zij elkander steunen, elkanders be langen verdedigen, elkander de handhaving verzekeren van den invloed, waarop zij in den raad der Europeesche mogendheden recht hebben, en daardoor den vrede van Europa bewaren. Op die manier zullen de beide natiën iets minder kunstmatigs, maar iets nuttigers dan eene alliantie verkrijgen. De aangekondigde verhooging van invoerrechten op een aantal voortbrengselen 'van buitenlandsche nijver heid vindt over het algemeen geen bijval bij de Rus sische pers. Zij is van oordeel, dat het bestaande tarief reeds protectionistisch genoeg is en dat het doel van de verhooging, n.l. de vermeerdering der inkomsten van den staat, niet zal worden bereikt. Thans reeds toch is het tarief zoo hoog, dat de invoer aanzienlijk verminderd is in de laatste jarenhetgeen natuurlijk ook op den uitvoer een nadeeligen invloed heeft. Engeland b.v., zeggen sommige bladen, vindt het nu reeds voordeelig om graan uit West-Indië, Australië en Canada in plaats van uit Rusland te laten komen. In die landen toch vindt de Engelsche nijverheid eene markt voor hare voortbrengselen, terwijl in Rusland met contanten betaald moet worden, omdat daar de producten der Engelsche nijverheid niet met voordeel kunnen ingevoerd worden. De berichtgever van de Times te Petersburg vindt deze oppositie der pers eenigszins vreemd, nadat zoolang en algemeen op nog sterker staatsbescherming voor handel en nijver heid aangedrongen is. X>u.itsch.la.n d.. De Weener correspondent der Times spreekt tegen, dat de Czaar zou geweigerd hebben over Berlijn uit Denemarken terug te keeren, ofschoon keizer Wilhelm en Bismarck hem dringend zouden uitgenoodigd hebben. Volgens den berichtgever moet Bismarck aan een staatsman dezer dagen uitdrukkelijk verklaard hebben, dat de Czaar niet uitgenoodigd was en ook niet uitge noodigd zou worden. Intusschen is het nog altijd zeer onzeker, of de Czaar over Berlijn terugkeeren zal. De correspondent van de Independence te Kopenhagen meent te weten, dat het stellig gebeuren zal. De meeste bladen houden het echter voor onwaarschijnlijk, en ettelijke Duitsche bladen zijn niet ongezind, al de be richten omtrent een bezoek van ken Czaar aan keizer Wilhelm als beursgeruchten aan te merken. »De haat, die zich in de Russische pers openbaart tegen al wat Duitsch is, zegt de Koln. Zlg., heeft iets aanstekelijks; geen enkele natie, zelfs niet de geduldige Duitsche, verdraagt op den langen duur eene onafgebroken reeks van openlijke beschimpingen en beleedigingen, zonder dat dit op hare stemming invloed heeft. De Russische beleedigingen hebben zelfs het karakter aangenomen van bedreigingen, sedert zij zich vertoonden in verbinding met en als vervulling van gelijksoortige Fransche uitlatingen, en dit kwam vooral aan het licht bij de officicele ontvangst van een Franschen zendeling als Deroulède en bij diens verheerlijking door de Russische pers. Een Fransch- Duitsche oorlog wordt nu eenmaal in Rusland en ook elders gehouden voor eene gebeurtenis, die waarschijn lijk vroeger of later zal plaats hebben, en de demon stration bij de ontvangst van Deroulède zoowel als de uitlatingen der Russische pers, toonen eene volkomen overeenstemming in het streven, om Duitschland te verontrusten, daar zij de onloochenbare bewijzen zijn van het voornemen, om het naburige rijk, bij de eerste gunstige gelegenheid, in gemeenschap met den open lijken vijand aan te vallen. En het mag niet onop gemerkt blijven, dat de Russische bedreigingen, over welke wij spreken, geen gewone stemmen uit de pers zijn, zooals die zich nu en dan ook in Frankrijk en Engeland laten hooren, en aan welke men in Duitsch land slechts eene voorbijgaande aandacht schenkt neen, het zijn de organen van den Russischen minister van binnenlandsche zaken, graaf Tolstoi, van den procui'ator der heilige synode, Pobedonoszeff, die in de wijde kringen, aan welke eigen oordeel en critiek ontbreken, tegen Duitschland stokenhet zijn hoog geplaatste ambtenaren en officieren, die den Franschen oorlogsapostel Deroulède verheerlijken. Om niet eens te spreken van grootvorst Nicolaas (en diens afterdiner speech), hebben al deze verschijnselen het karakter eener internationale bedreiging en eener ophitsing van het Russische volk, en de regisseurs daarvan hopen de Russische natie in den meest geprikkelden toestand te vinden, wanneer het oogenblik zal zijn gekomen, om den aanval te beginnen. Al deze verschijnselen hebben voor de toekomst eene beteekenis, omtrent welke verstandige politici zich geenerlei illusie kunnen maken, en in vergelijking waarvan het al of niet afleggen van een bezoek door den Czaar niet veel te beduiden heeft." Soldaten-brieven zijn in Duitschland vrij van port. Indien er vermeld is: »SoIdaten-brief, persoonlijke aangelegenheid des ontvangers", wordt de origefran- keerde brief zonder betaling uitgereikt. Thans zal echter een verandering worden ingevoerd. Aan elk soldaat zal n.l. een bepaald getal gele postzegels gratis worden uitgereikt, die hij onder degenen, met wien hij correspondeert kan verdeelen, uitsluitend voor de aan hen te adresseeren brieven. Grr oot-3Br ittan j e. De Iersche afgevaardigden O'Brien en Mandeville zijn naar de gevangenis te Cork onder sterke politie— geleide overgebracht. O'Brien verklaarde den directeur der gevangeuis liever te willen sterven dan het gewone gevangenispak aan te trekken en het werk te ver richten, dat gewone gevangenen wordt opgedragen. De directeur heeft instructies aan de commissie van toezicht op de gevangenissen gevraagd. Sinds Zaterdagnacht heeft het in Engeland vreeselijk gestormd en vooral de orkaan van Maandagnacht bracht veel schade. Dien nacht werden langs de gansche kust de storm- lichten ontstoken, en om twee uur Dinsdagochtend barstte plotseling een woedende orkaan los over Queens- town en Guernsey. Om acht uur 's morgens was het centrum van den storm boven St. George's kanaal en woei er een hevige wind over het geheele land. Tusschen Holyhead en Chester werd een gedeelte van den spoorwegdijk door het water weggespoeld. De havenwerken te Liverpool kregen belangrijke schade. Te Cardiff leden niet minder dan acht schepen schip breuk en uit alle deelen van het land, en vooral van de kuststreken, komen berichten van ongelukken. B e 1 g- i e. Verleden Maandag hebben weder twee jonge advo caten, de heeren Adolf Pauwels, van Hoboken, en Edward van Reeth, van Boom, hunnen ambtelijken eed in de volkstaal afgelegd voor het hof van cassatie te Brussel. «Waarlijk", zegt het Hdbl. van Antwerpen, »de studentenkamp over een tiental jaren ontstaan, heeft goede gevolgen. Trouw en hardnekkig blijven de Vlaamsche studenten, eens in het werkelijk leven getreden, de vaderlandsche grondbeginsels aangekleefd. Aan de Vlaamsche studentenbeweging zal het te wijten zijn, dat binnen korten tijd, zoowel burgerlijke als boetstraffelijke zaken, voor onze rechtbanken in het Nederduitsch zullen bepleit worden. Hulde en dank aan die wakkere Vlaamschgezinde mannen. Reeds verscheidene onzer oudere advocaten handelen zooals de jongere, en het Vlaamsch pleiten neemt dagelijks toe."

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2