Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arroniiis- seiiiesit lierikee. 1887. No. 86. Zaterdag 5 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAIiEKMAlV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel 't welk Woensdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. Z I E RI K Z E E, 4 November 1 8 8 7. Het lid der Prov. Staten van Zeeland, de hear J. H. Snijders, heeft het volgende voorstel ingediend Het college van Gedeputeerde Staten uit te noodigen tot het bepalen van een billijken termijn, binnen welken door de Société anonyme de tramways a vapeur de Fiessingue-Middelbourg et extentions haar gecon- cessioneerde stoomtramweg van »Vlissingen naar Middel burg naar het lokaal- en havenstation en eventueel naar de badplaats" in zijn geheel in exploitatie zal moeten zijn gebracht. Het voorstel was vergezeld van eene memorie van toelichting. Te Neuzen is eene afdeeling opgericht van den bond tot verkrijging van algemeen Kies- en Stemrecht. De Arnh. Ct. verwacht, dat nu de regeering daar aan niet gedacht heeft, de Tweede Kamer het initiatief nemen zal om aan de ingediende begrootingswetten hun eigenaardig karakter van verzekering van den dienst aileen te geven en ze dus in overeenstemming te brengen met de politieke omstandigheden des lands. »In die omstandigheden vermelden wij, schrijft de Arnh. Ctthans eenvoudig pro memorie een bedenking, welke wij in gewone omstandigheden met nadruk zouden doen gelden, en wel tegen liet bij de millioenen- speech dooi' den minister van financiën geopperd denkbeeld, om in het tekort van den dienst 1888 te voorzien dooreen batig slot van Indië. Al hadden wij tegen de zaak zelve geen bedenking om Indische saldo's, in plaats van ter voorziening in tal van niet vervulde Indische behoeften, als vanouds te doen strekken tot dekking van de gevolgen van het ver keerd beheer der financiers in het moederland, wij zouden er tegen opkomen, dat bij eene begrooting, zoo te zeggen incidenteel en bij verrassing zou worden beslist over eene quaestie, welke reeds eene rijke par lementaire geschiedenis heeft, en behoort te worden opgelost door eene vaste, organieke regeling bij de wet. Het is echter tamelijk onnoodig, voor het oogen- blik bij dit punt lang stil te staan. Vooreerst omdat uit het nog altoos indienen van het voor zulk eene uitkeering noodzakelijk wetsontwerp tot wijziging van de Indische begrooting kan opgemaakt worden, dat de opvatting en plannen van den minister van financiën door zijn ambtgenoot van koloniën niet ten volle worden gedeeld; maar nog meer omdat, indien de Tweede Kamer aan haar standpunt tegenover de Staats- begrooting voor 1888 blijft vasthouden, het haar niet moeielijk zal vallen, zooveel posten daarvan weg te schrappen of te verminderen, dat er aan een batig slot uit de Indische geldmiddelen in 1888 tot het doen sluiten der kredietwetten met de geraamde middelen geen behoefte zal bestaan. Juister gezegd: het is gemakkelijk zooveel op de begrootingswetten te bezuinigen, als het door den minister van financiën geraamd Indisch batig slot bedraagt." Na reeds eenigen tijd ongesteld geweest te zijn overleed Woensdagnacht dr. J. N. Ramaer, sedert 30 Aug. 1884 inspecteur van het Staats-toezicht op krank zinnigen en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De ontslapene had zich op het gebied der psychiatrie een beroemden naam in ons vaderland verworven. Gedurende een reeks van jaren was hij geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft. In die functie onderscheidde hij zich door de edelste toewijding aan zijn moeielijke taak. De inrich ting, waaraan hij verbonden was, verkreeg onder zijne leiding een gunstigen naam. Zijn kennis was even veelomvattend als zijn ervaring rijk en zijne humaniteit groot. Nadat hij zijne betrekking te Delft had nedergelegd, vestigde hij zich te 's Hage als consulteerend geneesheer voor zenuwziekten. Een tal van patiënten vertrouwde zich aan hem toe en velen van hen genoten de geluk kige vruchten zijner grondige wetenschap. Toen er sprake kwam van de benoeming van inspecteurs voor het Staats-toezicht op krankzinnigen was hij een der aangewezen personen. Hij beantwoorde volkomen aan de verwachting door de regeering van hem gekoesterd. Zijn naam en werk zullen nog lang in gezegend aandenken blijven. Het Vaderland deelt mede, dat het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep rechtsingang heeft verleend tegen Methöfer, den schrijver van het artikel «Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker." De instructie is aangevangen. In de Bakker scour ant wordt gewezen op de eigenschap van brood, om gassen op te slorpen, waardoor brood in een winkel verkocht waar petroleum voorhanden is, daarnaar zal smakenditzelfde heeft natuurlijk ook met kaas en andere zaken plaats. Put de Bakkers courant hieruit de leering, dat bij het vestigen van een brooddepót, de depótgever er op moet staan dat daar niets anders dan brood verkocht wordt, wij meenen, dat afsluiting in een gesloten winkelkast voldoende is. De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. Roest, heeft voorloopig geen ongunstigen indruk gemaakt, zegt de Haagsche briefschrijver van de Zutph. Ct. Hij vertoont zich weinig, bedankt voor eere-voorzitter- schappen en serenades, is teruggetrokken en afgemeten, stelt zich in niets partij en presideert uitstekend. Bij de behandeling van de begrooting ging liet dezer dagen soms warm toe, maar de burgemeester het allen uit spreken, en kwam alleen tusschenbeide als het voor de orde noodig was en liet de verdediging der posten aan de wethouders over. Twee van de Fransche heeren, die te Dordrecht den graaf van Parijs kwamen bezoekendroegen klompen, ofschoon zij overigens naar de mode gekleed waren. Waarschijnlijk hebben de heeren zooveel gehoord van de vochtigheid van ons land, dat zij zekerheids halve maar op klompen daarheen gingen. Maandag- op Dinsdagnacht ongeveer 12 ure waren te Gouda bij de Kielwegsbrug eenige personen aan 't werk (ten dienste van de tramweg) toen plotseling de nachtelijke stilte werd verstoord doordat uit een der huizen van den Kleiweg een man en vrouw op hen toevlogen, blijkbaar zeer verschrikt door een of andere vreeselijke gebeurtenis. Het waren cle bewoners in eigen persoon, die zeer ontsteld mededeelden, dat er één of twee dieven in hun huis waren, waarvoor zij op de vlucht waren gegaan. Genoemde werklieden verklaarden zich tot hulp bereid. De deur was op slot gevallen, zoodat men door het raam moest klimmen. Na een kleine aarzeling kwam men op die wijze binnen, zocht links, zocht rechts, maar nergens waren dieven te bespeuren. Ten slotte vond men een kat, die een half open zalmblikje bad weten te bereiken, waarin zij haar kop gestoken had, zonder die er weer uit te kunnen halen. Zij was toen eerst op zolder en later een verdieping lager heen en weer geloopen, telkens trachtend zich te bevrijden van dien onge- wenschten helm, waardoor heel wat geraas veroor zaakt werd. Naar men mededeelt, is de heer Cremer, lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam, voornemens nog in dit jaar, na afloop der behandeling van de Indische begrooting voor 1888, op reis naar Oost-Indië te gaan. Voor het examen van apothekersbediende, dat te Breda zal afgenomen worden, hebben zich aangemeld 31 mannelijke en 25 vrouwelijke, dus te zamen 5G adspiranten. Het Petit Journal bevat onder het opschrift «Un ami de la France" een zeer waardeerend artikeltje over het overleden lid der Kamer den heer De Bruijn Kops, aan wiens verdiensten als economist warme hulde wordt gebracht. De voorstellingen te Amsterdam van het Italiaansche balletgezelschap zullen niet doorgaan. De heer Rossi, die als directeur zou optreden, heeft zich «verwijderd", en volgens een gerucht een voorschot van f 1200 bij de directie van het Nederlandsch tooneel onaangezuiverd te laten. De inlandsche vrouw Si Raina Rawa Mangoen (Meester Cornelis op Java) begaf zich naar de sawah (rijstveld) om daar haar dagelijksch werk te gaan verrichten. Toen ze terugkeerde, droeg ze een pas geborene in de armen en verraste er ten zeerste haar echtvriend mede. Door de Koninklijke Deventer Tapijt fabriek is een prachtig en zeer kostbaar tapijt afgewerkt, door een Haagsch ingezetene bestemd als geschenk voor den Paus bij gelegenheid van diens 50-jarig priesterschap. Midden in het tapijt is een wapenschild van 's Pausen familie Pecci met eenige insignes der Pauselijke waar digheid. Het ligt in een veld van ranken en bloemen, zooals de Oostersche volken dit schilderen. Dit vak is omringd door een goudgeel veld bezaaid met sterren, die het licht der wereld voorstellen. Een rand in ge kleurde gothische vormen omsluit het geheel. De Jury der te Parijs gehouden Tentoonstelling van voorwerpen betreffende de spoorwegen, beeft de hoogste belooning, «Diplome d' honneur", toegekend aan den heer J. W. Post, Ingenieur dei- M. tot Expl. van Staats spoorwegen wegens door dezen geëxposeerde dwars liggers met verbindingsdeelen. De directie van den Kon. West-Ind. Maildienst heeft het voornemen opgevat, een maandelijkschen geregel den stoomvaartdienst tusschen Suriname en New-York te openen. Als de daardoor noodige uitbreiding van materieel op tijd gereed is, zal het eerste vertrek van Suriname op den len Maart 1888 plaats vinden. In verband met de mogelijkheid van overbrenging van den Coloradokever, werd eenigen tijd geleden de invoer van aardappelen in Duitschland verboden. Dit verbod is thans zoodanig gewijzigd, dat de invoer van aardappelen uit Nederland weer mag geschieden, mits de bezending vergezeld is van een bewijs van een burgemeester, houdende opgave, dat de aardappelen niet afkomstig zijn uit Amerika, maar geteeld in de velden dier gemeente binnen het koninkrijk der Ne derlanden. De Stand, komt thans zelf verklaren, dat er te groote ophef gemaakt was van zijne verklaring, dat de anti-revolutionairen terugkeerden in hun isolement. Men heeft hier een «hooghartig zeggen", een «be dreiging", een soort «oorlogsverklaring" in gezien, terwijl het voor den Stand, niets was dan het con- stateeren van het feit, «dat de gedeeltelijke en zeer

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1