Buitenland. liet koggeschip dat op den toren van het Paleis op den Dam is vereeuwigd't vestigt de aandacht op de toekomst op uwe reis naar Amerika. Moge uw over tocht aangenaam en voorspoedig zijn, en mogen de bloemen, waarmee dit scheepje is geladen, daarvan als symbool gelden. En even voorspoedig zij uwe terugreis, voorzeker ook weder naar Amsterdam." Het publiek stemde met die woorden in. Nog her haalde malen moest Possart verschijnen om de hulde van het publiek te ontvangen. Mevr. de wed. Lopes Suasso heeft aan de gemeente Amsterdam een verzameling oude munten voor het archief ten geschenke aangeboden. Een complete uitgave van Richard Wagner zal het licht zien bij Breitkopf Sc Martel, de Leipziger firma, aan welke Wagner bij zijn leven groote werken toe vertrouwd heeft. De groote orkestpartituren, die tot nu toe bijna alleen voor schouwburgdirecties toegankelijk waren, zullen nauwkeurig in den vorm der oorspronke lijke partituren worden uitgegeven. Met eerst verschijnen Lohengrin." «Tristan und Isolde", «Meistersinger" en «Ring der Nibelungen." Behalve de dramatische, verschijnen in (deze editie ook de andere muzikale werken van den grooten componist. The Dramatic Review verhaalt eene aardige ge schiedenis van Franz Liszt uit den tijd toen hij voor vijftig jaar in Duitschland rondreisde en conceiten gaf. Hij reisde als een vorst en kondigde met de noodige beweging de concerten aan. In een klein stadje wordt hem een concert gevraagd, de alom gevierde musicus vreest reeds, dat geen zaal groot genoeg zal zijn om zijn publiek te bevatten en er komen nauwelijks veertig menschen De concertgever wacht, wacht er komen geen menschen bij en eindelijk begint hij. Na korten tijd gespeeld te hebben, midden in eene fantasie op airs uit Don Juan, houdt hij op, groet het publiek beleefd en zegt: «Dames en Heeren, ik veronderstel, dat gij even als ik, nu genoeg muziek gehad hebtmag ik u beleefd verzoeken, mij de eer aan te doen met mij te soupeeren?" De uitnoodiging werd aangenomen, 't souper was zeer gezellig en bij het concert op den volgenden avond waren er twee duizend personen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De facultatieve veetrein No. 901, die eiken Vrijdag nacht van Leeuwarden over de lijnen der Staats spoorwegen tot aan het station Eschen in België loopt, is Zaterdagmorgen te 4 ure nabij het station Roosendaal gederailleerd. Terwijl de veetrein in aantocht was, werd een trein gerangeerd en door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, bevonden zich nog eenige wagens onvrij op het hoofdspoor, toen de veetrein, van Breda komende, het station instoomde. De schok was ontzettend, de slag werd tot ver in den omtrek gehoord. De locomotief reed de wagens eenvoudig tot een onkenbare massa saamtoch heeft de machine betrekkelijk weinig geleden, als zijnde van sterker bouw dan de goederen-wagens waarop zij inreed. De locomotief zelf sprong bij den eersten schok op, doch de achterwielen bleven in het spoor, zoodat het stoompaard op de rails terugviel en zich in de verbrijzelde wagens vastwerkte. Hoeveel wagens op het hoofdspoor staande tot gruis gereden zijn, is niet op te geven. Van den veetrein zgn verschillende wagens op elkaar geloopen, bij de telling ontbraken er negen stuks, die zich gedeeltelijk tegen den tender hadden te pletter gereden, waartegen meerdere waren opgeloopen. Met geloei van het vee was ontzettend. Hoeveel beesten gewond zijn is niet na te gaan30 stuks werden doodgedrukt, sommige doorboord door de wand- latten der veewagens. Van het overige vee is veel losgebroken, zoodat te treinen nabij Roosendaal be hoedzaam moeten rijden, daar tot Wouw en op de andere zijde tot Oudenbosch zich vee op den weg bevindt. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een vreeselijke ontploffing heeft Woensdagavond te Duinkerken plaats gehad in de petroleum-raffinaderij van den heer Trysham, lid van de Kamer van Afge vaardigden. Het geheele gebouw was spoedig in de asch gelegd, en de vlammen, die naar een houtwerf en houtzaagmolens oversloeg, was Vrijdagmorgen nog niet gebluscht. De petroleum-reservoirs zijn gespaard gebleven. Men vreest dat verscheidene personen in de vlammen zijn omgekomen. Zeven zwaar gekwetsten werden naar het ziekenhuis gebracht. Bulgarije. Msgr. Clement, de metropolitaan van Sofia, heeft den nieuwen vorst nog niet namens de geestelijkheid begroet. Toen vorst Ferdinand te Sofia gekomen was, zoo verhaalde Clement aan een correspondent der Köln. Ztg., had hij den minister Natsjevic medegedeeld, dat hij bereid was aan de spits zijner geestelijken ter audiëntie te gaan. Dat was nu twee maanden geleden en nog was hem geene audiëntie toegestaan. Eerst onlangs was hem ter oore gekomen, dat de vorst niets van zijne aanvrage vernomen had, maar hem gaarne ontvangen zou. Zooals men weet, heeft msgr. Clement deel gehad aan de verdrijving van vorst Alexander en zich ook na dien tijd tamelijk ondubbelzinnig geschaard aan de zijde der Russischgezinde partij. Mij beriep zich ook thans, in zijn onderhoud met den berichtgever van het Keulsche blad, op de eigene woorden van vorst Ferdinand, die aan de deputatie, welke hem de Bulgaarsche kroon kwam aanbieden, voor oogen ge houden had, hoezeer de Bulgaren tot dankbaarheid jegens Rusland verplicht waren. Daarmede wilde hij gaarne instemmen, maar niets te maken hebben met «een ministerie, dat bij de laatste verkiezingen door zijne maatregelen van geweld alle toenadering onmogelijk had gemaakt." Duitsohlan d. De Duitsche correspondent van de Daily Chronicle zegt van een Russischen staatsman de volgende bij zonderheden te hebben vernomen, betrekkelijk het Duitsch-Italiaansch verbond: «Met Duitsch-ItaÜaansch traktaat is geteekend door keizer Wilhelm, koning Humbert, vorst von Bismark en Francesco Crispi. Italië verbindt zich daarbij om offensief op te treden, zoodra Frankrijk eene dreigende houding tegen Duitschland aanneemt, of als laatstgemelde mogendheid het noodig oordeelt Frankrijk den oorlog te verklaren. De inlijving van Nizza, Savoye en een deel van Franschecomté zou de prijs zijn voor dit dienstbetoon van Italië. Duitsch land zou de wapenen niet neerleggen, vóór dat Italië deze gewesten verkregen beeft. Het geval is echter ook voorzien, dat de Italiaansche troepen geslagen worden. Alsdan krijgt Italië gemeld grondgebied natuur lijk nietmaar in dat geval zal Duitschland zorgen, dat het ten minste zijne tegenwoordige grenzen be houdt. Zoodra men tot den oorlog besloten mocht hebben, zal Italië 9 legerkorpsen tegen Frankrijk in het veld brengen, behalve de ruiterij en 50 Alpen- kompagnieën. Zijn sterkste strijdkracht zal beproeven door Savooie Frankrijk binnen te vallen en zich met de daarheen oprukkende Duitsche troepen op Fransch grondgebied te vereenigeh. Eene kleine Italiaansche strijdmacht zal in de streek der Zee-Alpen opereeren. Behalve die landtroepen zal Italië 55 pantserschepen en '100 torpedobooten beschikbaar hebben. Een dei- bepalingen van het verdrag luidt, dat Italië bij het uitbreken van den oorlog 600,000 rnan geregelde troepen en 300,000 man reserve mobiel maakt. Duitsch land zijnerzijds zou met een leger van 500,000 man, bestaande uit 33 voetvolk- en 10 ruiterij divisies, den inval doen en nog 350,000 man reserve in den rug hebben. Het verdrag tusschen Duitschland en Oosten rijk bepaalt, dat, zoodra men hel eens is geworden over den casus belli, Oostenrijk een leger van 30 divisies voetvolk en geschut en 10 divisies ruiterij naar Galicië zendt. Bij deze strijdmacht zal zich aan sluiten een Duitsch korps van 6 divisies voetvolk, 4 divisies ruiterij, en het opperbevel over de samenge smolten strijdkrachten zal gevoerd worden door koning Albert van Saksen. De geheele strijdmacht van Oosten- rijk-Hongarije, geraamd op 1,060,000 man, zal tegen Rusland optreden en, voor 't geval dat de Duitsche troepen elders noodig mochten zijn, naar Polen worden gericht en wel tusschen de Oostenrijksche provincie Galiicië en Pruisen. De eerste werkzaamheden van de tegenover elkander gestelde legers kunnen derhalve in Russisch Polen verwacht worden, van waar slechts twee rechtstreeksche spoorweglijnen naar het binnenland van Rusland leiden, terwijl Galiicië en Pruisen over een aantal goed ingerichte spoorweg-verbindingen be schikken." Nu is de vraag, hoe die Russische staatsman achter al die geheimen gekomen is? Frankrijk. De commissie, in wier handen het voorstel van een onderzoek van den ridderorden-handel is gesteld, heeft zich eenstemming ten gunste van het onderzoek ver klaard. De commissie verlangt, dat deze vier punten tot grondslagen bij de enquête zullen dienen: 4. Is het waar, dat er bandel is gedreven in ridderorden en openbare betrekkingen? 2. Is het waar, dat uit het ministerie van oorlog geheime stukken zijn ont vreemd en openbaar gemaakt? 3. Is het waar, dat het minister der posterijen ten nadeele der schatkist ongefrankeerde brieven en telegrammen verzond 4 Is het waar, dat het ministerie van financiën ten onrechte registratiekosten terugbetaalde? Dit rapport zal Donder dag aanstaande in de Kamer overgelegd en vermoedelijk zoo spoedig mogelijk behandeld worden. De Temps verzekert, dat de heer Wilson er op aandringt, dat het onderzoek geschiede. Hij heeft zich geheel ter be schikking gesteld der commissie en zal alle mogelijke inlichtingen met den meesten spoed geven. Men beweert, dat de heer Grévy zich er niet tegen zal verzetten, dat het onderzoek geschiede, mits hetHin bepaalden vorm worde geleid. De heer Rouvier zal in de Kamer deze vvenschen duidelijk formuleeren en dan, naar men vermoedt, tevens de kabinets-quaestie stellen. Oostenrij k>HLomg-arij e* Een zeldzaam soort van belasting wil men te Weenen ingevoerd hebben. Men weet dat een onderzoek aan 't licht heeft gebracht dat duizenden kinderen der lagere scholen te Weenen dagelijks geen warm eten bekomen, en dat dientengevolge geld bijeen gezameld wordt om hierin te voorzien. Eenige kiezers uit het derde arrondissement hebben nu den ge meenteraad verzocht een belasting op het celibaat in te voeren, en de opbrengst er van te bestemmen voor de opvoeding van kinderen van minder bedeelden. De belasting zou alleen ongehuwden moeten treffen, die in staat zijn een gezin te onderhouden. Zouden de voorstellers soms vaders van talrijke dochters zijn, die door deze belasting pressie op de ongehuwde mannen willen uitoefenen hunne dochters te huwen? B e 1 g' i e. De nieuwe minister van justitie is nog**steeds het lid van het kabinet, waarop de aandacht gevestigd is. Allerhande anecdoten worden bij zijn optreden als minister van hem verteld. Hij heeft een uitstekend geheugen en zich daarop verlatende, gebeurde het dikwijls, dat hij in het Paleis van justitie kwam met een veikeerd dossier, of zonder te weten dat de een of andere zaak was uitgesteld. Die kleinigheden geneerden hem dan echter niet en men heeft meermalen gezien dat hij, gebruik makende van het dossier van zijnen tegenstander, een pleidooi improviseerde, waarvoor hij de wapenen vond in het arsenaal der tegenpartij. Maar kon hij zijn eigen stukken niet missen, dan begon hij een uitvoerige inleiding, waarmede hij de rechters aangenaam wist bezig te houden tot zijn klerk de stukken had gehaald. De directeur der Volksbank, coöperatieve spaar- en credietvereeniging, te Lokeren, de heer Ad.^Hermé, tegelijkertijd secretaris der gemeente Lokeren en se cretaris der rijksspaarkas, is in hechtenis genomen. Een gevolg van den val van deze bank is de sluiting van de groote looierij van konijnenvellen aldaar, welke, aan 600 arbeiders werk verschafte. Deze inrichting, welke onder de firma Borré en Zoon werkte, stond, wat het financiëele beheer betrof, onder de leiding van den heer Hermé en werkte met door de Volksbank verschaft kapitaal. Spanje» De Regeering heeft besloten voor het geheele ko ninkrijk te verbieden het vervoer of den verkoop van geestrijke dranken, die niet volkomen zuiver zijn. Op de vervaardiging van fabrieks-producten en hunnen verkoop in Spanje zal streng toezicht worden gehouden. De vreemde geestrijke dranken zullen door de douanen aan een onderzoek worden onderworpen; blijkt, dat zij aan de gestelde eischen niet beantwoorden, dan zullen zij onbruikbaar gemaakt worden op kosten van de exporteurs of weer teruggezonden. Eene per manente technische commissie zal de ambtenaren voorlichten en van advies dienen. Gemengd fiuitenlandsch Nieuws. Reeds in de zestiende eeuw trokken de handelssteden te velde tegen het groeten door het afnemen van den hoed. In een «raadgeving aan vreemde kooplieden", die in 1556 te Frankfort werd uitgegeven, heet het n!«Wie voor een ander den hoed of de baret afneemt, betaalt een kreuzer boete." De regeering van Simla heeft een wet uitgevaardigd tot bescherming van nuttige vogels. Deze maatregel is gericht tegen de vreeselijke slachting, die er in den laatsten tijd onder de vogels plaats had en waardoor eenige nuttige soorten geheel dreigden uit te sterven. De oorzaak van deze slachting is, dat er op de Euro- peesche markt veel vraag naar veeren bestaat, door de laatste wreede mode om dameshoeden met doode vogels te versieren. Een Engelschman geeft in een der bladen een practischen raad, die gemakkelijk kan worden opgevolgd. Hij merkt op, dat men het lot van lijders aan be smettelijke ziekten zeer zou kunnen verzachten, wanneer men aan het bed een telephoon bevestigde, waardoor de vrienden den zieke kunnen toespreken, hem kunnen voorlezen of hem op muziek kunnen onthalen. De volgende belangrijke financieele quaestie werd dezer dagen voor het gerechtshof te Berlijn behandeld

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2