MMIIISCHE (MiHAIVr. voor het arrondis- sement Zicrikzee. 1887. No. 85. Woensdag 2 November. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f I,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENMAN. ZIERIKZEE, 1 November 1 88 7. Heden was het voor de leerlingen van school C en bet algemeen geachte Hoofd, den Heer H. J. Bastmeijer, een ware feestdag. Den len November 1847 als Hoofd der tusschenschool aangesteld, mocht hij dus heden op eene tijdruimte van 40 jaren terugzien. Voor deze gelegenheid was het lokaal, waar de Heer Bastmeijer nog dagelijks met onverdroten ijver werkzaam is, eenvoudig doch smaakvol versierd. Te 10 uur stonden de leerlingen in dat feestlokaal ordelijk geschaard en zoodra de jubilaris met zijn Echtgenoote binnentrad, hieven de scholieren onder leiding van den Heer Hogerland een welkomslied aan; terwijl drie kleine meisjes den jubilaris, zijne echtgenoote en zijne dochter, ieder een bouquet en drie kleine jongens ieder een afschrift van de voor die gelegenheid vervaardigde feestliederen aanboden. Daarna nam de Heer Dikschei het woord en wenschte hem en de zijnen in korte doch hartelijke woorden geluk met dit feest, en bood hem een keurig geschenk namens de leerlingen aan. De jubilaris, geroeid door woorden en blijken van achting en liefde, dankte kinderen en spreker en verklaarde dat hij ook dank moest zeggen aan allen zonder onderscheid, die hem bij zijn taak steunden. Hierop werd nog een feestzang aangeheven, waarna de leerlingen zich in de verschillende lokalen met spelen vermaakten en vroolyk te twaalf uur huiswaarts keerden, recht voldaan over het heerlijke en ruime onthaal bij hun geachten leermeester genoten. Dit feest zal besloten worden door een huishoudelijk feest ten huize van den jubilaris. De graaf van Parijs is Vrijdag voormiddag te 9,50 met zijn gevolg van Dordt per spoor naar Vlissingen vertrokken, om van daar per dagmail zijne reis naar Engeland voort te zetten. Zijn bezoekers waren reeds vroeger vertrokken. Nu de regeering voorstelt het verbod van den wonderkuil nog twee jaar te handhaven, is men te Volendam voornemens aan de Tweede Kamer opheffing van die bepaling te vragen. Aan den gemeenteraad van Edam is verzocht het verzoek der ingezetenen van Volendam te ondersteunen, teneinde de verarming van dat gedeelte der gemeente te voorkomen. Aan al de postdirecteuren is eene circulaire gezonden, houdende verzoek om het in te zenden adres aan Z. M. den Koning in zake het pensioen voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, waartoe besloten werd in eene vergadering van rijkstelegraaf-ambtenaren, den 19 Oct. jl. te Amsterdam gehouden, te willen steunen door een op zegel gesteld adres van adhaesie, door hen en alle ambtenaren in hunnen kring onder teekend. De opzending van die adressen wordt verzocht niet vóór, doch althans uiterlijk 15 Nov. a.s. Naar aan de Ziv. Ct. gebleken is, moet het uit Zwolle aan de Arnh. Ct. toegezonden bericht, dat het rijk alle Zuiderzeehavens zal gaan onderhouden, op een misverstand berusten. In een vergadering van de voorloopige commissie tot behartiging van de belangen der Nederlandsche inzenders op de Wereld-tentoonstelling te Parijs in 1889, werd tot voorzitter gekozen de heer Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat te Haarlem. Het Hbl. dringt er op aan, dat de Kamer, al wil zij ditmaal bij de behandeling der begrooting staat kundige beschouwingen verwijderen, zich tcch met de regeering omtrent den financieelen toestand zal verstaan. Deze Kamer mag niet in het graf dalen, zonder een soort van financieel testament te hebben achtergelaten, waarin zij hare waarschuwende stem doet hooien tegen een bedenkelijke financieele politiek. Zal deze Kamer zelve al niet meer kunnen medewerken om een beteren financieelen toestand tot stand te roepen, dit althans gedooge zij niet, dat de minister, voor de nieuwe Staten-Generaal verschijnende met hetzelfde programma waarnaar hij tot heden de zaken heeft geleid, zich zou kunnen beroepen op de, zij het ook slechts stilzwijgende, goedkeuring van het tegenwoor dige Parlement. Aan het debat, ingeleid in het voorloopig verslag, worde daartoe bij de mondelinge besprekingen een ernstig vervolg gegeven. De eerste quaestie, die nog altijd gesteld moet worden, is dezeof in werkelijkheid het evenwicht tusschen 's lands gewone inkomsten en uitgaven hersteld is, als men de gewone uitgaven beperkt tot die posten, welke de minister er onder brengt, en dus buiten rekening laat die, waartegen naar zijne meening geleend mag worden. Ten aanzien van deze quaestie haalt het Jlbl. met ingenomenheid aan het protest in het voorloopig verslag tegen 's ministers bewering, dat het evenwicht tusschen 's lands gewone inkomsten en uitgaven zou zijn bereikt. Die bewering steunde alleen op de willekeurige splitsing tusschen gewone en buitengewone uitgaven, waaraan de minister blijft vasthouden en die in beginsel hoogst gevaarlijk moet worden geacht omdat zij aanleiding geeft tot het lichtvaardig vragen en toestaan van zoogenaamde buitengewone kredieten, uit te leenen gelden te be strijden. Het Hbl. maakt met ingenomenheid gewag van deze verklaring en wijst er ook zijnerzijds op, dat door het altijd maar door leenen voor uitgaven, die eigenlijk alle jaren voorkomen, door het telkens ver meerderen van den rentelast, die gedurende twee geslachten op de belastingplichtigen zal drukken, een slechte financieele toekomst aan Nederland zou worden bereid." Utr. Dbl. Gedurende de maand September zijn in de Rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: inlagen f 567,871,705, terugbetalingen f 434,367,34. Alzoo meer ingelegd dan terug betaald f 433,504,365. Aan het einde der maand Aug. 11. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 10,345,799,66, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo September bedroeg f 10,479,304,02s. In den loop der maand zijn 2845 nieuwe boekjes afgegeven; 979 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde dei' maand 161,865 in omloop waren. Men bericht uit de noordelijke provinciën het over trekken van zwermen wilde ganzen, waaruit men een vroegtijdigen en strengen winter voorspelt. Men leest in de Arnh. Ct. «Behalve twee aan de varkens-typhus lijdende varkens en eenige kleine partijen varkensvleesch, is de vorige week Dinsdag door de keurmeesters te Arnhem af gekeurd eene partij van '113 kilogram varkensvleesch. Aangezien de varkensziekte dit najaar weder hevig gewoed heeft, verwachten de keurmeesters nog aan zienlijker bezendingen van deze bedorven waar, en kunnen daarom de opkoopers niet genoeg gewaarschuwd worden, goed toe te zien wat door hen gekocht wordt." De hoofdingenieur Snethlage, die zich in de Transvaal bevindt wegens den spoorweg-bouw, zou heden (1 November) naar Nederland terugkeeren. In overleg met den geneeskundigen adjunct-in specteur dr. Post, is door de hoofden der voornaamste leesbibliotheken te Arnhem een maatregel getroffen, die, met het oog op het tegengaan van verspreiding van besmettelijke ziekten, de waardeering van het publiek verdient. Voortaan zullen namelijk in gezinnen, waarin eenige besmettelijke ziekte voorkomt, geene boeken ter lezing worden uitgereikt. De hoofden en besturen der bibliotheken zullen door het gemeente bestuur op de hoogte worden gesteld van elk geval van besmettelijke ziekte, dat zich mocht voordoen. Het Koninklijk besluit van 8 September 1887, no. 24, waarbij is bepaald, dat, te beginnen met het jaar 1888, de gagementen van gewezen militairen van het leger in Nederlandsch Oost- en West-Indië door het departement van Koloniën niet meer, zooals tot dusver, na afloop van elk kwartaal, maar in den aanvang van elk kwartaal zullen worden betaalbaar gesteld, zoodat voor de gegageerden geen reden meer zou bestaan om zich voorschotten op hunne gagementen te doen geven tegen beleening van hunne gagements-akten, daar zij voortaan het hun toekomende bedrag recht streeks van het gouvernement kunnen ontvangen om streeks den tijd, waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van renten en kosten, een voorschot tut dat bedrag ontvingen, wordt door de wijze van uitvoering illusoir gemaakt. Tegen overlegging van de attestatie de vita n I. kan het gagement over het eerste kwartaal 1888 worden opgevorderd op hetzelfde tijdstip, waarop het gagement over het vierde kwartaal 1887 betaalbaar is gesteld, d. i. tegen den 20 Januari 1888. Tusschen den 1 en 20 Januari a. s. zullen dus zij, die thans voorschot genieten, tegen de goede bedoeling van het Koninklijk besluit in, geheel zonder middelen zijn. Een ander bezwaar is nog dit, dat het gagement over 't eerste kwartaal 1888 betaalbaar zal worden gesteld ten kantore van denzelfden betaalmeester alwaar het gagement over 't 4e kwartaal 1887 is be taalbaar gesteld. Hierdoor zal b.v. een gegageerde die voorschot geniet van de Indische hulpbank te 's Hage en elders woont, in eerstbedoelde gemeente zijn gagement over het le kwartaal 1888 moeten gaan incasseeren, alwaar het natuurlijk door de bank steeds werd ontvangen. Recht voor Allen deelt mede, dat de ingestelde strafvervolging tegen dat blad, wegens het veelbesproken stuk «Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker" niet wordt voortgezet. liunst, Wetenschap en Letteren. Ernst Possart gaat weder ons land verlaten. Hij trad reeds viermaal hier op nl. in de jaren 1882, '85, '86 en '87. Zaterdag speelde hij voor het laatst te Amsterdam, met het voornemen in Jan. 1889 terug te keeren. Zondagavond moest hij nog in Nijmegen optreden, om van daar naar Crefeld te reizen, waar Woensdag zijn gastspel begint. Hij nam te Amsterdam afscheid als Shylock voor een stampvolle zaal, waar zelfs de muzikanten hunne plaatsen hadden moeten ruimen, zoodat de fanfares aan het slot van de galerij schetterden. Aan kransen en bloemen ontbrak 'took nu weder niet, en haitelijk waren de woorden, waarin hij dank bracht aan het publiek en aan de jeugdige directie van Lier; woorden, telkens en telkens toegejuicht. Namens de heeren van Lier ontving Possart bij monde van den regisseur Saalborn een fraai geschenk, en in de toespraak wees de heer Saalborn ook op een keurig bewerkt groot scheepje met bloemen, dat den gast zooeven was aangeboden Dit scheepje", zeide hij, «heeft tweeërlei beteekenis. Het herinnert aan het verleden, aan het oude wapen van Amsterdam, aan

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1