BEKENDMAKING. AAABESTEDIffGmlOBT. Oommandiet Kas, - niet Hnge- mts- 'den. iben, arle- 2' de .hen, het ■leren werp diet, rsche icale stone ■t-rover- pro- ijnen j '1 de B}e een e hij, laten Ieren Basische M-tyoeb- w Banscli Men ^Br den ischen moet knsche Emir tgd is begin ïen de ^ftl veel Hun bij richten schijnt ;op het Hlouden. weer- Rsing te Hpdelijk te met groote it zijn Hoor de bij den binnen- Varren, en niet meeting Minstens billende of van den. De Irde, en voorge- ïenigeen met een -Caffarel, men wil 'edert 10 depute kan niet alle verzoeken afwijzen, want hij weet, dat hij zijne verkiezing op het spel zet. Hij wendt zich dus tot de ministers. Maar deze zijn even afhankelijk van de afgevaardigden, als de afgevaardigden van hunne kiezers. Zij geven zich den schijn, alsof ook hunne meest gerechtvaardigde en natuurlijke be sluiten, de meest verdiende bevorderingen en onder scheidingen, het gevolg zijn geweest van aanbevelingen. Men verhaalt van een minister, die zijn beste ambtenaren slechts dan bevorderde, als het door hen gedane aanzoek door een député werd ondersteund. Met dergelijke ge woonten geeft men zelfs aan de justitie het karakter van eene quaestie van gunst, liet is hoog tijd, om zoowel tegen het kwaad als tegen den schijn van het kwaad op te treden. Het ministerie-Rouvier heeft den goeden weg ingeslagen. Er is eene circulaire gezonden, waarbij aan de belastings-autoriteiten strenge toepassing der door de wet geëisehte straffen wordt voorgeschreven de directeur der posterijen en der telegrafie, de heer Couion, heeft aan alle ambtenaren van zijn departe ment officieel medegedeeld, dat voortaan voor promotie slechts eigen verdienste en de goede rapporten der superieuren in aanmerking zullen komen. Dit is eene reden om te wenschen, dat het ministerie-Rouvier aan het bewind blijft, maar voor vele afgevaardigden zal het eene reden zijn, om het ministerie omver te werpen. De Fransche politie zoekt in verbaud met de zaak Caffarel, nog twee Amerikaansche dames, Henrietta Hairs en hare dochter Emma, die bekend waren met generaal d'Andlau en in de zaak der ridderorden betrokken zijn. Ziehier wat de France over deze gelukzoeksters schrijft: Mad. Henrietta Hairs, vroeger bekend onder den naam van Cornelia Chiomi, kwam in 1884 met hare dochter te Parijs. Zij nam haar intrek in een prachtig appartement in de Avenue des Champs Elysées. Een rijk fabrikant, zekere G., knoopte kennis met de dames aan en voorzeg in de kosten van haar huisgezin. Maar weldra was zijn edelmoe digheid niet groot genoeg meer, om in de voortdurend groeiende kosten te voorzien, en de dames zagen zich verplicht hare vertrekken in bureelen van agentschappen te veranderen, waar vreemde zaken verhandeld werden. Zij werden er bezocht door Spaansche markiezen, Russische prinsen, Italiaansche hertogen, Duitsche baronnen, Fransche generaals, onder welke d'Andlau. Zij kwamen de een om een decoratie, de ander om geld te leenen, een derde om haar verzen op te dragen. Mad. Hairs won veel geld, maar verkwistte nog meer. Vriendinnen, recepties, soupers, toiletten, bals, niets ontbrak er aan het vroolijke leventje; maar eindelijk werden de schuldeischers het zat en randden haar aan. Zij verhuisden naar de rue Boccador onder een anderen naam, doch ook daar wei'den zij opge zocht. Thans zijn de twee vrouwelijke Yankees ver dwenen, maar worden door de politie opgespoord. Bulgarije. De Siuobodahet officieuse orgaan der Bulgaarsche regeering, wendt zich in een hoofdartikel, met opge heven handen, voor de laatste maal tot Europa en tot Bulgarije's oude suzerein Turkije, en voorts tot alle volkeren van Europa, die parlementen en vrijheid van spreken hebben, om een zwak volk te hulp te komen en den strijd tusschen de muis en den leeuw niet toe te laten. Op geheel Europa zou een smaad rusten, als op het einde der negentiende eeuw een volk te gronde moest gaan alleen omdat het opkomt voor zijn vaderland en zijn vrijheid. En vooral Frankrijk zou door die smaad getroffen worden, omdat het buigt voor den Russischen alleenheerscher, die de halve wereld onder zijn /nacht heeft en de zwakken verplettert. Het Berl. Tgbl. schrijft dit artikel hoofdzakelijk toe aan de groote geldverlegenheid, waarin de Bulgaarsche regeering thans verkeert. Alle pogingen, om een leening te sluiten, hebben tot nog toe schipbreuk geleden. Gemeugd Buitenlamlsck Nieuws. Onder de geschenken, die de Kroonprins van Duitsch- land op zijn geboortedag ontving, bevond zich ook een sierlijk kistje met mineraal pastilles van Soden, hem toegezonden door de directie der bronnen. In '1869 vertoefde zijn zwager de groothertog. Frederik van Baden in dezelfde badplaats voor het herstel van zijn gezondheid en schonk als eene herinnering kostbare sierplanten aan het park van de badgasten. Voortaan zal men Lissabon van Parijs uit in 45 uur kunnen bereiken met den zoogenaamden »Sud- Express", een trein, welke Vrijdag avond te 6,40 voor het eerst zou loopen. Men hoopt hiermede de reizigers te winnen, die anders den weg over zee verkiezen. Dat een burgemeester een kind het leven schenkt, komt niet alle dagen voor. Het is echter gebeurd te Argonia in den staat Kansas. Deze stad heeft namelijk een vrouw tot burgemeester. Moeder en kind zijn welvarend. Te Hersfeld (Duitschland) heeft een zigeunerwijf eene poging gedaan tot kinderroof. Toen zij n.l. een huis binnentrad om te bedelen, was er toevallig nie mand aanwezig; de man was aan zijn werk, de vrouw was achter het huis met eenigen huishoudeüjken arbeid bezig en alleen een kind van 13 maanden lag in een wieg te slapen. De zigeunervrouw sloop voorzichtig naar de kleine, nam die uit de wieg en verwijderde zich. In het voorhuis kwam haar echter een buurvrouw tegen, terwijl juist het kind begon te schreien hierdoor werd de diefstal ontdekt en het kind aan de vrouw ontnomen. In het gedrang gelukte het deze zich uit de voeten te maken en het zigeu nerkamp in de nabijheid der stad te bereiken. De politie doet intusschen ijverig onderzoek naar haar. Do uitvinder der tournure. Eenige weken geleden werd in de nieuwsbladen vermeld, dat zich in de dameswereld een merkbare strooming tegen de mode der tournure had geopenbaard. Bij die gelegenheid werd de opmerking gemaakt dat de tournure volstrekt niet een gedrochtelijk kind van onzen tijd was, maar veeleer op een verleden van vele eeuwen kon terugzien. Toen namelijk onder de regeering van Koning Frans II in Frankrijk de heeren van zijn vroolijk hof er ge noegen in vonden hun magere gestalte door een kunstmatig aangebrachten buik een majestueuzer voorkomen te geven, wreekten zich de dames daardoor, dat ze zichzeiven ook een grooteren omvang gaven, maar in omgekeerden zin. Men zegt, dat Margaretha van Néval, een jonge hofdame, bekend om haar moedwil en stoutheid, de eerste is geweest, die in een dolle bui met een tournure van kolossalen omvang op een hofpartij verscheen. Haar komt dus het recht in den vorm dezer mode-uitvinding toe, die ongeveer vijftig jaren later in vergetelheid geraakte, totdat ze in onze dagen weer te voorschijn kwam. Het Isr. Nieuwsblad ontleent aan de Archives Israelites het bericht, dat baron Moritz von Hirsch niet minder dan honderd millioen zou willen bestemmen voor werken van liefdadigheid, waarvan na het Oosten, vooral Galicië, Oostenrijk-Hongarije en Rusland en de Alliance Israelite de voordeelen zouden ge nieten. Reeds heeft de baron zijn aalmoezenier Venezi'ani met een zending naar Parijs belast, in rechtstreeksch verband met deze grootsche philantropische onderneming. De Russische regeering heeft het voornemen opgevat dwars door Siberië een spoorweg aan te leggen, 'tls een werk des vredes, want het groote doel, door haar in het oog gevat, is de kortste verbinding van Rusland met de staten van 't verwijderde Oosten tot stand te brengen, tot bevordering van den handel en tevens Siberië zelf meer en meer voor handel en verkeer te ontsluiten. Betreffende dit grootsche plan is dezer dagen een geschrift in 't licht verschenen te Peterburg van de hand des heeren Protsenko, den militairen gouverneur van Toergai. De kortste weg, tevens de voordeeligste richting, zal de volgende zijn, die de voornaamste steden en punten van Siberië met elkander verbindt, namelijk Zlatoest, Tcheliab, Koergan, het zuidelijk gedeelte van het district Ishem, Omsk, Tomsk, Krasnoarsk, Bratsky- eiland, het noordelijke punt van het Baikalmeer, de Boven Oero- of Oldoya-rivier, de goudvelden van den Boven-Amoer, de vallei van de Oera, de Midden-Zey, Centraal Doereia, Klein Kingan Khakarofka, de vallei Oestoeri en Vladivostock. Over dien gansclien langen weg behoeven slechts vijf groote bruggen te worden gebouwd. De meest bevolkte gedeelten van Siberië zullen met elkander in rechtstreeksch verkeer worden gebracht en aan de bestaande stoomvaartlijnen zal geen afbreuk worden gedaan. Binnen vijf jaren kon het werk worden voltooid. Het totale bedrag der kosten van aanleg begroot de gouverneur op 380,000,000 roeb., voor den bouw der vijf groote bruggen is 6 millioen roeb. in het totale bedrag opgenomen. Het vereischte kapitaal kan worden gevonden door de uitgifte van rente- gevende obligatiën tot een bedrag van 76 millioen per jaar, waarvan de plaatsing in het buitenland geen moeilijkheid zal opleveren. Binnen het verloop van vijf jaren behoeft men dit bedrag, naar gelang het werk dit vordert. Na de voltooiing van den spoorweg zal een interest van 39 millioen roebels jaarlijks worden gevorderd. Volgens de berekening van generaal Protsenko zal het verkeer spoedig derwijze toenemen, dat die uitgaaf door de opbrengst kan worden gedekt. Een voorbeeld van belastingstelsel. Als curiositeit wordt uit Lübeek medegedeeld dat iri dien vrijstaat een boer, die tabak had verbouwd op 0,06 are en wel ter hoeveelheid van 1, zegge één kilogram, daarvoor een belasting moest betalen van 60 cents. Een postzegelbeurs in optima forma zal voortaan van 2 November a.s. af te Berlijn des avonds van 8 tot 10 uur worden gehouden, waartoe alle personen boven de 18 jaar toegang hebben. Voor de grootste verzameling postzegels, namelijk die van het Duitsche Rijkspostmuseum, zal een der meest bekende verzamelaars te Berlijn, de heer Lin- denberg, in opdracht van dr. Von Stephan, een catalogus samenstellen. Een bewoner van Stuttgart, die den bekenden Engelschen geneesheer dr. Morell Mackenzie over een keelziekte wenschte te raadplegen, toen deze arts voor eenige dagen, na zijn bezoek aan den Duitschen kroonprins, uit Venetië hniswaarts keerde, ontving tot antwoord dat de dokter zich niet onderweg in Duitsch land kon ophouden, maar te Galais te spreken zou zijn. Voor een consult moest dan 25 pond sterling (f 300) worden betaald. De zieke vond die voorwaarden te bezwaarlijk en zag daarom van het dure consult af. Te twee vermogendste families, namelijk de families Sassoon en Rotschild, zijn de vorige week te Parijs door hot huwelijk van den heer Albert Sassoon en mejuffrouw Aline De Rotschild aan elkander verwant geraakt. In de synagoge werd het huwelijk met een prachtigen muzikalen dienst ingezegend, waarbij tal van leden van het corps diplomatique tegenwoordig waren, een bewijs, zegt de Engelsche Standard, dat zij zoowel een politieke als een financieele macht vormen in de geheele beschaafde wereld. ADVERTENTIEN. Bij de nadering van liet wintergetijde neemt de Commissie ter uitdeeling van SOEP aan de min vermogenden dezer gemeente, de vrijheid een beroep op de weldadigheid van allen te doen. liet nuttige der instelling mede te deelenacht de Com missie onnoodig, daar de bewijzen daarvan alle over bekend zijn. Zij rekent alzoo, zal zij in staat zijn om de bedeeling als naar gewoonte te doen plaats hebben op eene algemecite medewerking. Diensvolgens verzoekt zij beleefdelijk om eene anilde inschrijving op de biljettendie in den loop der maand November aan de buizen der ingezetenen zullen worden rondgebracht om drie dagen daarna te worden opgehaald. Zierikzee den 24 October 1887. De Commissie voornoemd HEIJSE, Voorzitter. H. J. BERG, L.° Secretaris-Thesaurier DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee zijn voornemens AAN TE BESTEDEN: JDe levering- van 1000 of meer Kilogrammen ongebloemde NIEUWE GORT. De monsterselk a 1 Hectogrammet opgave van prijs per 100 K.G., moeten vóór of op Maandag 31 October, 's middags 13 ure, worden inge leverd in het Herv. Diac.-Verplegingshuis. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing in de Regentenkamer van het Herv. Diac.-Verplegingshuis. Zierikzee, 17 October 1887. Diakenen voornoemd J. P. CAU, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. Lan&bouwscheurkalender '88, 6e jaarg.door A. EABS, GO Ct.inhoudende tal van nuttige en goedkoope wenken en raadgevingen voor den LANDMAN, VEEHOUDER enz. De Zierikzeesche Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt g elden ïx deposito. 1 jaar dato 4 °/0 8 dagen zicht 3 6 maanden 3% 1 maand 3l/1 3 3 KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 uur.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3