ZlËRÏKZEESCHE (M BAiVT. M 1887. No. 83. Woensdag 26 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- aS**, sement Mkzee. f Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stokken, de redactie ketreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEKMAN. ZIERIKZEE, 25 October 1 8 8 7. In de heden gehouden vergadering van den ge meenteraad is besloten den weg over den Oosthavendijk naar de steenbakkerij, over een lengte van 200 Meters met oude keien te bestraten. De kosten worden op f 75 geraamd. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1887 werd verleend, wegens vertrek uit de gemeente, aan J. van Beveren voor f 14; aan H. Boeree voor f 8,75; aan H. de Guede voor f 1,865 en aan de wed. M. Platschorre voor f 1,86*. Heden avond is aan de orde de behandeling der gemeentebegrooting voor 1888. B. en W. van Middelburg hebben bij den raad rapport uitgebracht over den aanleg en de exploitatie van de gemeentelijke waterleiding uit de duinen in het noorden van Walcheren. Zij stellen den raad voor, omtrent de levering der plannen en bestedingsstukken en omtrent het houden van oppertoezicht gedurende den aanleg van het eerste jaar van exploitatie, een contract aan te gaan met den heer Th. Stang, directeur van de Haagsche waterleiding. Tot den aanleg van de waterleiding hebben het Rijks domein, het kroondomein, de gemeentebesturen van Serooskerke, van Vrouwepolder en St. Laurens, benevens het polderbestuur van Walcheren, hunne medewerking toegezegd. De geheele aan den Staat behoorende duin streek van den noordoosthoek van Walcheren tot nabij Domburg stelt de Staat behoudens goedkeuring der wetgevende macht ten verkoop beschikbaar tegen eene som van f 17,200. Onder de door het polderbestuur gestelde voorwaarden behoort ook, dat wanneer orn welke redenen ook ge noemd bestuur het verleggen of opruimen van buizen wenschelijk acht, die opruiming zal moeten geschieden uiterlijk binnen 2 jaren nadat de aanzegging hiertoe heeft plaats gehad. Over de zaak Smit, waarover het Sociaal Weekblad nog geen oordeel wenscht uit te spreken, schrijft 't blad o. a. het volgende «In redelijkheid kan niet geloochend worden, dat de vrijheid van spreken voor een ambtenaar, ganschelijk afgezien van de strafwet, haar grenzen heeft. De vrijheid van spreken van eiken ambtenaar, om het enkele feit, dat hij in den dienst der overheid staat. Die van den onderwijzer te meer, omdat hij mede opvoeder is van kinderen en invloed oefent op hun karaktervorming." En nu moeten wij erkennen, dat een voorheen ons onbekend verslag, hetwelk van een door den heer Smit te Amsterdam gehouden voordracht in de Echo van 23 Augustus werd gegeven, een uiterst pijnlijken indruk op ons heeft gemaakt. Laat ons slechts één aanhaling doen. Doelende op het paling-oproer des vorigen jaars, zou de spreker in dezer voege zich hebben uitgelatenBurgemeester Van Tienhoven zegt: »Wie zijn kinderen liefheeft, kastijdt ze het meest", en laat er maar op inhakken." Wij vragen: als iemand deze en dergelijke taal spreekt, pleegt dan het bevoegde gezag een de vrijheid en het recht des burgers schendende daad, door hem niet langer te dulden als leeraar aan een openbare school? In den Volksalmanak van het Nut voor 1888 vindt men de volgende bijdragen: Schrijftaal en spreektaal, door J. VerdamHet legaat van Appelen-Mie, door E. Seipgens; Levensverzekering, door P. Van Geer; De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee (met een kaartje), door A. A. BeekmanEen vergeten schouwburg en een miskend kunstenaar, door Justus Van Maurik Jr. Nederlandsche belangen in Zuid-Afrika, door C. B. Spruyt; De zorg voor de zuiverheid en het gehalte onzer levensmiddelen, door V. Bruinsma. De heer W. E. Willink Ketjen zal in het begin der volgende maand in de »Unie" te Amsterdam als spreker optreden om sin het openbaar het Neder landsche volk te wijzen op het onrecht hem van regeeringswege aangedaan." Wanneer Nederlandsche officieren van hun detachee ring uit Indië terugkeeren, kunnen zij zich in den regel in het Moederland slecht schikken, zegt de Locomotiefen liggen zij al spoedig met hun inkomsten, het klimaat, den dienst enz, overhoop, zoodat zij niets liever wenschen dan maar weer gauw naar Insulinde terug te gaan. Doch deze gunst is slechts voor weinig vriendjes weggelegd; de meesten worden maar eenmaal gedetacheerd. Het eenige wat den liefhebbers van Indië dan nog overschiet, is: hun overplaatsing bij ons leger te vragen, iets dat wel toegestaan wordt, maar gewoonlijk met een zeer aanmerkelijk verlies aan anciënniteit gepaard gaat. Zoo hebben wij op het oogenblik verscheiden officieren in onze gelederen, die, vroeger in Nederland gediend hebbende, thans zeker vier a vijf jaren later kapitein worden dan zij, die even oud of jonger zijn, doch dadelijk bij het Indische leger overgingen. Wel een bewijs, dat de Indische dienst nog zoo heel kwaad niet is. Naar de Arnh. Ct. uit Zwolle verneemt, zullen alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereenvolgens in onderhoud en beheer bij de regeering komen. Het fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier, kon ook weder dit jaar, wegens den gunstigen stand der kas, aan weezen 75 pet. ver hooging op hun onderstand uitkeeren. De eerstvolgende oproeping van jongelingen bij het instructie-batailjon te Kampen is bepaald op 16 Nov., zijnde de laatste in dit jaar. Door het uitvoerend comité voor de Nationale ten toonstelling van oude en nieuwe Kunstnijverheid, in 1888 te 'sGravenhage te houden, is besloten een wijziging te brengen in het programma, die zeker aan de inzenders zeer aangenaam zal wezen. Terwijl aanvankelijk was bepaald, dat de bekroonden diploma's zouden ontvangen van verschillende waarde, is thans besloten, dat die onderscheidingsteekenen zullen bestaan in gouden (verguld zilveren), zilveren en bronzen medailles, die geslagen zullen worden op den eigen stempel van het comité. De bekroonden zullen dus hun medailles in natura ontvangen. Aan liefhebbers voor het baantje van politie-agent (salaris f 450) gaf de burgemeester van Overschie een paar dagen audiëntie. Hij had keus in overvloed Op den eersten dag waren te Rotterdam aan het stoombootje van 9 uur zooveel sollicitanten, dat de kapitein moeite had om ze allen te bergen. De Prins-Hendrik-Stichting" voor behoeftige oude en gebrekkige zeelieden te Egmond aan Zee vraagt geld. Bestuurderen zijn vol vertrouwen. Bemoedigend richten zij tot hun verpleegden het woord: »Slaapt wel, ouwe JanSlaapt wel, ouwe pikbroeken, flinke mannen die, toen 't uw tijd was, hebt gewaakt, gewerkt, gezwoegd voor u en voor anderen. »Slaapt allen wel! Ge hebt uw rust wel verdiend; moeielijk was uw leven, hard uw werk en bescheiden uw loon. «Slaapt gerust, legt zonder zorg uw hoofden neer; er zijn in Nederland goede vrienden die voor u waken, vele harten die voelen, vele handen geven gaarne geven voor den grijzen Janmaat. «Zestig oude zee-robben liggen thans kalm en tevreden in de »Prins-Hendrik-Stichting" voor anker, maar twee en twintig wachten nog met reikhalzend ver langen totdat het tij gunstig is om er binnen te loopen. «Zoolang het ebbe is moeten zij wachten, hopen en bidden dat de vloed komt. «Zal die komen? «Zeker «Daarvoor zullen de Hollanders zorgen; ieder hunner heeft zeemansbloed in de aderenieder hunner heeft een gave over, klein of groot, voor de kinderen der zee. Is dat niet zoo Bestuurderen zijn de heeren: A. C. Wertheim, G. W. A. Van Laer, II. J. Jolles, W. G. Wendelaar, B. Bonnerman, G. C. Van Veen, H. C. Van Munster en G. E. Van Hal, allen te AmsterdamC. De Groot te Egmond aan Zee; II. H. P, De Wit te Rotterdam; Th. A. Quanjer te Utrecht en Jb. Koeman te Egmond aan Zee. De Dordrechtsche Ct. meldt dd. Zaterdag: Bij het onderhoud, dat de heer Camille Dupuy, particulier secretaris van den graaf van Parijs, ons verleende, verzekerde deze, dat de bewering der Kreuz- Zeitungals zou hier ter stede eene conferentie plaats hebben met monarchistische senatoren en afgevaar digden, ter vaststelling van de gedragslijn hunner partij bij de aanstaande parlementaire campagne, ten eenemale onjuist is. De graaf, uit Frankrijk ver bannen, zal hier eenvoudig zijn politieke vrienden uit het Noorden van Frankrijk ontmoeten, evenals hij dat te St. Remy en te Vevey anderen deed, en dat bij die gelegenheid de politiek zal worden ter sprake gebracht, ligt voor de hand. Van het vaststellen eener gedragslijn behoeft trouwens geen sprake te zijn, daar het politiek programma van den graaf voldoende bekend is. Hij zoowel als zijne vrienden zijn overtuigd, dat de eenige regeeringsvorm, welke voor Frankrijks ontwikkeling heilzaam kan zijn, is: de democratische monarchie. «Wij zijn geen samenzweerders", zoo ging de heer Dupuy voort, «gevaarlijk voor het land, dat ons lief is; wij willen het alleen den door het huis Orleans, waarvan de graaf de vertegenwoordiger is, ingevoerden regeeringsvorm teruggeven, waaronder het zich gelukkig heeft gevoeld. «De namen dergenen, die den graaf hier zullen ontmoeten, kunnen niet worden medegedeeld, daar de graaf zoo min mogelijk drukte van de bijeenkomst wi! maken, hetgeen zijne zaak slechts kan schaden. Dat de vriendschappelijke ontmoeting hier plaats heeft, vindt zijne eenige aanleiding in Hollands bekende gastvrijheid, welke de graaf ten hoogste waardeert." Heden voormiddag deed de graaf met zijn gevolg eene wandeling door de stad. Heden avond was er in zijn salon in het Hotel Bellevue een diner van 10 couverts. Met de latere treinen worden nog een 12tal Fransche heeren verwacht. Toen we voor eenigen tijd melding maakten van eene Indische papierfabriek, vroegen wij schrijft de Arnh. Ct. aan een oud-Indisch ambtenaar of zulk een onderneming kans had goede zaken te maken. Papier! Mijn waarde heer, gansch Indië hangt van papier aan elkander, 't Is het land van papier bij uitnemendheid. Met missives, circulaires en rapporten, rapporten vooral, wordt men overstroomd. Wie geen rapporten weet te maken, lange rapporten vooral, verliest alle vooruitzicht op promotie. Hoe lijviger rapport, hoe sterker bewijs dat men voor zijn taak berekend is. De ambtenaar, die meent eens uit eigen oogen te moeten gaan zien, ontvangt, als hij op het

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1