ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 82. Zaterdag 22 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEA'MAN. ZIERIKZEE, 24 October 4 8 8 7. Te Goes is eene beweging op touw gezet, om in een adres aan de Eerste Kamer aan te dringen op aanneming van hoofdstuk VIII (defensie) der grond wetsherziening. Men weet, dat ook uit Kampen reeds een voorstel in dien geest gedaan is. g?Een ondernemende firma te Middelburg heeft daar een fabriek gesticht van gloeilampen voor electrische verlichting, voor welk artikel tot dusver nog slechts één fabriek in Nederland bestond. Zaterdag middag liet iemand te Waarde een kar, bespannen met twee honden, in de nabijheid van een draaiendenkorenmolen staan, waarna de honden naar den molen toeliepen. Het geval wilde, dat ze zoo dicht bij de roeden kwamen, dat de kar en honden door een slag der roeden over een haag geworpen werden en toch in gewonen stand weder op den weg terecht kwamen. Er was een spaak in het wiel stuk en eene geringe schade aan een der roeden. De Midd. Ct., die het verhaal doet, voegt er bij, dat haar corres pondent geen achterneef van den befaamden von Münchhausen is. Op 4 November wordt de ex-keizerin Eugénie te Amsterdam verwacht, ten einde zich opnieuw onder behandeling te stellen van dokter Mezger. Zij neemt haren intrek in het Amstelhotel. Te Maassluis bestaat op het gebied der politie een zonderlinge toestand. De burgemeester, hoofd der ge meentepolitie, kan niet gaan. De commissaris mag, daar zijn hooge jaren hem dit niet veroorloven, niet in de avondlucht loopen. De verdere politiemacht bestaat uit twee politie-agenten, die de rust moeten bewaren in de gemeente van ongeveer 6000 zielen, waarboven een vlottende schippersbevolking van on geveer 450 man. Men heeft nu in den raad besloten de aandacht van den commissaris des konings op dezen onhoudbaren toestand te vestigen. Te Deventer zijn de vleeschprijzen met 40 cent per kilo Zaterdag 1.1. was het 25 jaar geleden, dat in de gemeente Haarlemmermeer de eerste stoomploeg in Nederland in werking kwam. Den heer "Van Amers foort kwam daarvan de eer toe. Mr. Heydenrijck, lid van den Raad van State, is door de Katholieke kiesvereening in Den Haag uit- genoodigd om bij gelegenheid van het aanstaande Pauselijke jubilé een feestrede te houden. Door de socialisten te Amsterdam is op hun laatste vergadering een motie aangenomen, die aan den President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is verzonden. Zóó ver heeft het nog geen enkele motie van die heeren gebracht! Over de thans geëindigde tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam worden ongunstige financieele resultaten vermeld. Van het Waarborg fonds van f 400,000, waarin door de deelnemers bereids f 50,000 of de helft was gestort, zou daaren boven nog ongeveer 20 a 25 mille moeten worden opgevraagd, zoodat een nadeelig saldo bestaat van pl. m. f 75,000. Het Leger des Heils heeft het plan, om te Zwolle een afdeeling te stichten, nog niet opgegeven. De pogingen, door een paar stafofficieren aangewend om een lokaal voor de samenkomsten van het leger te huren, zijn niet geslaagd, doch vóór hun vertrek hebben zij aan een ingezeten van Zwolle volmacht verleend, zich zoo mogelijk van het bezit eener geschikte vergaderplaats te verzekeren. Bij de behandeling in den gemeenteraad van Haar lem van het voorstel van mr. Gallandat Huet betreffende de instructiën voor den architect en den opzichter over werken en gebouwen en den opzichter over de gemeentereiniging, nam de discussie eene eenigszins persoonlijke kleur aan. De heer Huet verklaarde daarop, ten einde het den raad gemakkelijk te maken alleen zaken te behandelen, zijn mandaat neder te leggen, en verliet onmiddellijk de vergadering. Zelden leverde de mosselvangst op Tessel zoo weinig op als thans. De banken zijn nog al tamelijk met deze schelpdieren bezet, doch de mosselen bevatten zoo weinig visch, dat er aan de Engelsche markt bijna geen geld voor te maken is. Iemand, die een honderd hectoliter derwaarts zond, ontving ongeveer de vracht terug. Inkoop en balen waren verloren. Gedurende 4886 werden, in het binnenlandsch verkeer, verzonden en ontvangengefrankeerde brieven 50,449,967, ongefrankeerde brieven 203,062, enkele briefkaarten 49,656,875, briefkaarten met betaald antwoord 455,225. Het wetsontwerp tot uitbreiding en aanvulling der wet op den kinderarbeid is, naar wij vernemen, gereed en deze week aan den Raad van State toegezonden. Het IV. v. d. D. bevat het volgende zonderlinge bericht »In den Zuidwesthoek van Friesland begint men thans de Deensche boterbereiding meer en meer na te volgen. Te dien einde wordt de boter, telkens wan neer er gekarnd is, in opzettelijk daarvoor vervaardigde vaatjes naar Harlingen verzonden. Het kleursel, voor de boter benoodigd, wordt door de handelaars aan de boeren verstrekt, ter wille van de gelijkheid van kleur, terwijl het een vereischte is dat de boter in verschen, d. w. z. ongezouten toestand, Harlingen bereikt. Aldaar wordt ze dan gezouten, op Deensche wijze verpakt en naar de Engelsche markt gezonden." Wanneer wij dit bericht goed begrijpen, dan verklapt de berichtgever, wellicht in alle onschuld, eene poging om gewone Friesche boter te doen doorgaan voor boter, die op de Deensche wijze bereid is. Is die opvatting juist, dan hebben wij hier weer te doen met een ge wone knoeierij, een van die kunsten, die onzen boter- handel al zooveel kwaad hebben gedaan. Wij zouden dus geneigd zijn te vragenHeeft de berichtgever ook de klok hooren luiden, zonder te weten waar de klepel hangt? Of wel, is hij goed ingelicht en hebben de Friezen nog geen leergeld genoeg betaald? Uit Amsterdam meldt men, dat nog dit jaar, en wel tegen St. Nicolaas, het nieuwe circus-Carré aldaar voor het publiek zal worden opengesteld. De gemeente-ontvanger te Weststellingwerf, die ge vankelijk naar Heerenveen was gebracht, is weder in vrijheid gesteld. Een later bericht in de N. R, Ct. meldt echter, dat hij op nieuw is gearresteerd. Te Woudrichem is in den ouderdom van 57 jaren overleden Bastiaan Pippeling, algemeen bekend onder den naam van blinde Bastiaan, veerman van Wou drichem op Loevenstein. In zijn prilste jeugd had hij de beide oogen verloren. Toch wist hij zich als schipper te bekwamen, en heeft hij zonder hulp ruim 40 jaren het veer over de Maas aldaar waargenomen, zonder ooit ongelukken of averyen gehad te hebben. Het minste gedruisch toch van een naderend schip wist hij waar te nemen, roeide dan krachtiger of draaide bij, naarmate het noodig was. Elke maand verandert het garnizoen te Loevenstein, en toch herkende blinde Bastiaan de militairen na jaren aan hunne stem, wanneer zij weer eens terug kwamen om overgezet te worden. Uit Utingeradeel is bericht, dat in de jongste ver gadering van den raad dier gemeente een lid het voorstel deed om de leerlingen der hoogste klassen eenmaal per week te oefenen in de welsprekendheid. Van goederhand meldt de Leeuiu. Ct. dat niet oefening in de welsprekendheid" beoogd werd, maar alleen dat de kinderen der hoogste klassen onderricht zouden krijgen, om zich behoorlijk uit te drukken en zich eene gepaste vrijmoedigheid eigen te maken, opdat men niet zoo vaak, gelijk thans, van menschen op rijperen leeftijd zou hooren: »Ik wist het wel, maar kon het niet zeggen." In Noord-Amerika wordt in vele scholen reeds op genoemde wijze te werk gegaan. Daar begrijpt men het nut van, om de kinderen voor de geheele klasse te doen vertellen, wat zij gezien, gelezen en genoten hebben. Zelfs vele voor het overige verstandelijk ontwikkelde menschen schromen in het openbaar het woord te voeren, alléén omdat zij niet hebben geleerd te spreken en daardoor de noodige vrijmoedigheid missen, aan hunne gedachten uiting te geven. Dit wil nu de voor steller te keer gaan. Te Bergen-op-Zoom is proces-verbaal opgemaakt tegen eenen kruidenier, wegens het zonder vergunning toedienen van sterken drank aan eene 82jarige requestenschrijfster. Ten einde den slavenhandel tegen te gaan, zal aan de Lucia-baai een gouvernemcnts-stoomschip worden gestationeerd ter bekruising van de Noord- en Oost kust van Borneo. Van Atjeh schrijft men aan het B. Hbl., dat de kapitein Brongers, die dezer dagen te Batavia is aangekomen, zijn beklag bij den legercommandant zal indienen over de door hem van den militairen com mandant en van een luitenant-kolonel te Atjeh onder vonden behandeling, die zijne pensionneering ten gevolge heeft gehad. Toen hij telegraphisch verzocht, om de door hem ingediende aanvrage om pensioen te mogen intrekken, werd hem deze gunst niet toegestaan, doch hem zijn ontslag 't huis gezonden. Den Ssten dezer is voor den Raad van Justitie te Soerabaja behandeld de zaak van den hoofdinge nieur Dijkstra, die bij de overgave van den dienst der werken ter verbetering van het vaarwater in Straat Madura een tekort in kas had van f 20,000, welk tekort hij echter een dag of vijf later geheel wist te dekken. De Raad te Soerabaja weigerde terechtstelling, even zoo de gevangenneming van den ex-hoofdingenieur, waarom de officier van justitie zich tot den procureur- generaal wendde, en eindelijk na lang wikken en wegen kwam van het hoog-gerechtshof het arrest af, waarbij de gevraagde terechtstelling bevolen werd. In de acte van beschuldiging wordt den gewezen hoofdingenieur Dijkstra ten laste gelegd verduistering

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1